FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
5.1 : Sistem de sunet + PC sau amplif+boxe

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2003 12:20 am    Titlul subiectului: 5.1 : Sistem de sunet + PC sau amplif+boxe Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Sunt intr-o dilema.Vreau sa bag ceva bani in partea multimedia a calculatorului si nu stiu ce sa fac cu sistemul de sunet.M-am tot uitat la review-urile sistemelor 5.1 pt PC dar nu e nicunul convingator.Cele mai impresionante sunt Cambridge MegaWorks 550 si Logitech Z680 dar au si preturi pe masura.Dupa tot ce am citit mi-am schimbat mult parerea in privinta lor.Oricum ar da-o ei si ar intoarce-o sistemele sunt departe de a fi perfecte.La capitolul sunet sunt mediocre iar ca putere nu sunt chiar asa grozave cum arata specificatiile.Cine nu ma crede www.tomshardware.com - ca sa evitam discutii interminabile Laughing
Nu stiu ce sa fac..sa investesc intr-un receiver 5.1 decent?Dar ce model?Gasesc ceva mai rezonabil?
Ca boxe am 2 fronturi si un subwoofer Jamo care cred ca e mult prea puternic pt PC,motiv pt care caut sa-l vand,e pus chiar si aici la anunturi.Ma gandeam ca daca iau 2 surround-uri si un centru o sa am tot sistemul de boxe si ramane sa aleg un receiver.Dar merita sa iau unul mediocru sau sa mai astept si sa iau unul bun?Si de-aici iarasai gandul ca bag prea multi bani pt un amarat de sunet 5.1 pe PC Mad Chiar nu stiu ce sa fac..dati-va si voi cu parerea.

Ar mai fi ceva,daca conectez (cacofonie admisa sper pe forumul asta Very Happy ) iesirea aia optica de la Soundstormul meu on-board la un receiver cu decodare de toate felurile ce se intampla?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 16, 2003 12:20 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Joi Noi 20, 2003 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inchideti topicu' ca nu mai e nevoie..
27 de vizualizari si nici macar un raspuns..halal activitate.Nu ma intelegeti gresit..forumul e ok,poate are nevoie de mai multi membri.Pacat ca tre sa postez pe altele,revista asta imi place enorm de mult si ma asteptam la acelasi lucru si de la forum.Keep on good working! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 21, 2003 12:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze, Alex, dar cateodata ne mai scapa si noua un mesaj, doua. Suntem si prinsi cu numarul 2.

Asa e la inceput, cand sunt putini membrii, trebuie sa ai rabdare pana mai crestem (impreuna, sper eu).

Pana la urma ce optiune ai ales?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Sam Noi 22, 2003 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei m-am hotarat sa iau un receiver 6.1 Onkyo la 525$.Boxele le las deocamdata ca nu mai sunt fonduri.

Stiu ca nu-i pot cere unui sist de sunet de PC sa sune ca un receiver+boxe dar in ultimu' timp m-au dezamagit f tare sculele standalone.Mi s-a stricat si un minisistem sony care e de prin 97-98 si dvd-ul teac care are vreo 8,9 luni.Am ajuns sa-mi fie teama sa cumpar ceva,nici nu mai stiu in ce marca sa am incredere.Sper sa fie o alegere buna Onkyo asta.

Inclinam spre PC multimedia fiindca sunt ieftine si un dvd-rom,o placa 5.1 sau un sist de sunet le pot schimba f usor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 23, 2003 11:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca o sa regreti Onkyo - in testul nostru din Nr. 2 este binisor situat ca bang for buck (mai multe amanunte in revista, desigur) si nici nu sunt cunoscute pentru probleme de fiabilitate deosebite.
_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 6:41 pm    Titlul subiectului: z680 Raspunde cu citat (quote)

Am vazut ca mai nou flamingo aduc z680 si chiar le-am ascultat pe viu,suna excelent dar oare merita pretul exorbitant de 27 mil cand altii din afara le cumpara la mai putin de 300 de dolari.As putea sa fac un efort dar nu sunt sigur ca merita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Sam Dec 20, 2003 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu te-as sfatui sa dai atatia bani pe un sist de sunet pt PC.
La banii astia iei un receiver super si 2 boxe acceptabile.Pe viitor iti mai iei surround,centru si sub.

Preturile o sa tot fie mari la noi pana in 2007 cand o sa se mai schimbe lucrurile.Oricum nu iti poate spune nimeni daca e corect sau nu sa dai atatia bani.Asta e alegerea ta.Daca ai pe cineva prin strainatate probabil ca e mai bine sa-l aduci dar n-o sa ai garantie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 21, 2003 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pretul acela este imens. Daca vrei sunet de calitate pt pc la preturi mult mai mici, iti recomand Creative Megaworks, care sunt in jur de 15.000.000.
Dar daca ai banii aia disponibili mai bine iti ei receiver +boxe. O sa se auda clar mai bine decat orice boxe pt pc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 24, 2003 12:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca sunteti pretentiosi la calitatea sunetului, dar printre sistemele 5.1 pentru PC am descoperit si ceva cat de cat interesant. Sincer si eu caut ceva bunicel si ieftin....si se pare ca am gasit chiar....
Ma refer la boxele de la Genius -Home Theatre parca se numesc. Sunt din lemn, difuzoare acceptabile si putere suficienta pentru o camera de bloc.Le-am ascultat la Flamingo unde am lucrat o vreme si chiar am ramas placut surprins.Sunetul este destul de natural, cam tot registrul de frecvente este redat corespunzator. Basul este plin, pufos,cald, dar ataca fara probleme si genul de bas scurt, rapid.La partea de medii pot spune ca ele sunt redate aproape corect, timbrul este cald,dar un pic parca sunt cam timide, se aud totusi o idee cam slab.Iar inaltele nu mi s-au parut a face probleme de auditie in sensul sa te rupa la urechi...nu...din contra si ele sunt bine dozate si "prafuite". Una peste alta nu au minusuri semnificative, iar aspectul este chiar placut la banii pe care ii dai (in jur de 7.000.000 lei).Cu o placa de la M-Audio reusesti sa scoti un sunet bunicel.
Eu cred ca nu merita sa bagi multi bani in sunetul de PC atat vreme cat se aud ventilatoarele de la computer.Placerea cea mai mare la o audite o ai atunci cand sunetul este "acompaniat" de o liniste pe masura obtinuta mai ales dupa ora 23, ceea ce la calc e greu de obtinut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 06, 2004 7:19 pm    Titlul subiectului: z680 Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam la ceva pentru calculator. Ma incanta dolby digitalul dar cred ca ar merge si un z560 cu decodare prin placa de sunet(daca o avea intrari separate ca Genius) Cool .Am deja un sistem pentru muzica. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2004 10:10 pm    Titlul subiectului: logitech Z680 Raspunde cu citat (quote)

Mda Pana la urm a le-am luat si p-astea. Ce sa zic n-am putut sa ma abtin. Daca vreti ceva detalii puteti sa ma intrebati. Naughty Oricim in europa sunt tot 500 de euro iar daca as fi comandat din usa tot pacolo ajungeam
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community