FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Audio System Gallery
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 107, 108, 109, 110  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 1:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
MarianS a scris:
Catalin,

M-am bucurat fata de reactia coforumistilor. L-am avertizat ca daca ar fi avut Accuphase ar fi fost altfel.

Iti aduci aminte ce s-a intamplat cand mi-am postat sistemul, cand a luat conditionatorul etc., etc.

Parca unii dintre noi sunt platiti sa arunce cu pietre de cate ori aud numele Accuphase.

Sa nu ne ascundem dupa deget !


marian, tu exagerezi in mod intentionat, ca sa se creada ca aici pe forumul asta cei cu accu sunt, chipurile, "persecutati"... asta ca sa stim cum stam cu ascunsul dupa deget...

chiar nu te-ai plictisit de acest rol?

sa iti aduc aminte cum a fost cand am luat eu pre-ul? am fost apostrofat ca are telecomanda de kkt etc... asta fiindca nu aveau de ce sa se ia, ca nu cunosc produsul decat din poze...

nu am ripostat, pt ca putin imi pasa ce cred "unii" de sculele mele...
tu insa si cand nu e foc trebuie sa faci fum...

ma asteptam la mai mult din partea ta, se pare insa ca speranta e in zadar...


Este ca in bancul acele: hotii striga hotii.
La pariu ca orice informatie despre Accuphase o sa fie comentata de grupul bine cunoscut. Vor aparea clonele etc.

Nici pe mine nu ma intereseaza ce se spune despre sistemul meu. L-am ales pentru urechile mele. Ma deranjaza aversiunea "unora" fata de brandul respectiv.
Stiu ca adevarul supara !

Legat de sistemul tau dupa cum stii am avut comentarii pozitive. La fel si pentru altele, care mi-au placut. Eu nu tin seama ca anumite chestii vin de la Jack sau Iura. Mi se par copilarii. De aceea le si semnalez, poate cei vizati vor intelege rolul acestui forum. In nici un caz nu are menirea de platforma de marketing - mascat.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 1:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
Tot e bine că încă mai aveți răbdare și perseverență Very Happy


Jucarii mai scumpe, orgolii pe masura... Laughing

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

True Twisted Evil
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:

Este ca in bancul acele: hotii striga hotii.


marian, ai inceput, si tu si altii, sa semanati enorm de mult cu momolo... chiar folositi aceleasi expresii... aceleasi spaime de a vedea clone si atacuri acolo unde nu sunt...
cred ca de la brainstorming, probabil...
e bine ca si-a lasat discipoli (ideologici)...

ma faci mereu sa imi sar cuvantul dat de a posta si a cere sa se posteze la obiect...

nu m-am ascuns nicioadata ca sunt prieten bun cu Jack. nu cred ca e interzis... deci care sunt hotii, Marian?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Polygram a scris:
TJ scrie rar, dar e perseverent: pro-Accu, contra-Naim.


Scriu rar, dar citesc des si tot...Faza cu telecomanda a fost o replica de-a mea adresata unui individ care nu i-a convenit ca la topicul accu se ajunsese la pagina 200. Cand te iei de cineva inventand tot felul de mitocanii, trebuie sa-i raspunzi pe masura!

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Legat de valoarea sistemului prezentat, este un sistem "very expensive", but (n.b.,nu vk-600se)....total dezechilibrat tonal, si asta fara sa-l ascult. Nu inteleg preferinta proprietarului de a amesteca lampa cu solid state? De ce nu a mers pe o solutie pur pass labs sau AR, tot cu monoblocuri? Ar fi fost acelasi pret , dar un sunet corect, specific firmei respective (pass sau audio research). La ce vedem acolo sunt doua filosofii de sunet total antagonice care se bat cap in cap, doua branduri total opuse ca amprenta sonora si doua solutii electronice dedicate sa fie utilizate separat. La toate astea, oare proprietarul nu si-a putut "permite" decat un player rockna? Sistemul audio prezentat este, cu parare de rau pentru detinator, un amestec "ieftin" de..... sifon cu vin, un sprit, ca la romani. Un sistem cumparat pentru: "sa fie acolo draga, in sufragerie, cand mai vine cineva la noi sa punem si noi niste muzica"
Audiofilia inseamna cultura si dedicatie pentru muzica, nu doar bani. Cu bani nu poti cumpara cultura ci doar zece diplome la Spiru Haret'.

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 3:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
MarianS a scris:

Este ca in bancul acele: hotii striga hotii.


marian, ai inceput, si tu si altii, sa semanati enorm de mult cu momolo... chiar folositi aceleasi expresii... aceleasi spaime de a vedea clone si atacuri acolo unde nu sunt...
cred ca de la brainstorming, probabil...
e bine ca si-a lasat discipoli (ideologici)...

ma faci mereu sa imi sar cuvantul dat de a posta si a cere sa se posteze la obiect...

nu m-am ascuns nicioadata ca sunt prieten bun cu Jack. nu cred ca e interzis... deci care sunt hotii, Marian?


Ce am avut de spus am zis.
Scena este a ta !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari proprietarului pentru sistem dar si tuturor celor care au avut "curajul" sa posteze in public pe acest forum cateva poze cu sistemele lor, indiferent de valoarea acestora.

Singurul lucru care nu prea il inteleg este pozitionarea boxelor Sonus Faber in X.
Din cat am citit in cartile tehnice de la diversi producatori nici unul nu recomanda pozitionarea incintelor in X.
Pot fi angulate dar nu asa mult. Majoritatea recomanda pozitionarea incintelor drept, paralele.
Acum poate nu se vede bine in poze sau poate asa au sunat bine la proprietar.

Auditii placute tuturor si mai multa intelegere!

_________________
What one individual considers great sound can differ from another’s perspective!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 4:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TJ, gresesti profund.
Daca cineva ar fi spus acelasi lucru despre sistemul tau a fi sarit ca ars si argumentai ca nu stie ce vorbeste pt ca nu a ascultat. TJ, in ultima perioada vii numai cu critici, dar sunt nefondate. Daca tipul si-ar fi luat Accu l-ati fi pupat si in kur si ati fi ridicat in slavi sistemul lui.
Nu te supara, dar din ceea ce ai scris rezulta ca il iei pe prost. Adica cum, el nu stie ce a cumparat? N-a ascultat? N-a comparat? Daca lui ii place acest sunet pe care-l are acum inseamna cae afon sau nu aude decat cu o ureche? N-ARE DREPTUL SA-SI CUMPERE CE-I PLACE? Trebuie sa va ceara parerea? Te consideri un guru audiofil care le stie pe toate si emite adevaruri absolute si universal valabile?

Ce ai scris e parerea ta. DAR, din moment ce nu este FONDATA pe realitate, pe auditii, pe experienta, este egala cu zero. Si chiar daca ai fi audiat sistemul si nu-ti place n-ai dreptul sa spui ca e sprit. Ai dreptul sa spui ca nu-ti place. Va fi un altul caruia ii place. In cazul asta pe cine sa cred, cine are dreptate: tu sau proprietarul?

PS1: nu exista player rockna. Transportul rockna e unul de exceptie.
PS2: din ce ai scris reiese si ca Unison R sunt de kkt pt ca au amplifuri hibride - sprit, sifon cu vin.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
In cazul asta pe cine sa cred, cine are dreptate: tu sau proprietarul?

Ce intrebare e asta? Lucrurile sunt clare:

TomJones a scris:
este un sistem ...total dezechilibrat tonal, si asta fara sa-l ascult.

Ce poate fi mai obiectiv de atat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
Legat de valoarea sistemului prezentat, este un sistem "very expensive", but (n.b.,nu vk-600se)....total dezechilibrat tonal, si asta fara sa-l ascult. Nu inteleg preferinta proprietarului de a amesteca lampa cu solid state? De ce nu a mers pe o solutie pur pass labs sau AR, tot cu monoblocuri? Ar fi fost acelasi pret , dar un sunet corect, specific firmei respective (pass sau audio research). La ce vedem acolo sunt doua filosofii de sunet total antagonice care se bat cap in cap, doua branduri total opuse ca amprenta sonora si doua solutii electronice dedicate sa fie utilizate separat. La toate astea, oare proprietarul nu si-a putut "permite" decat un player rockna? Sistemul audio prezentat este, cu parare de rau pentru detinator, un amestec "ieftin" de..... sifon cu vin, un sprit, ca la romani. Un sistem cumparat pentru: "sa fie acolo draga, in sufragerie, cand mai vine cineva la noi sa punem si noi niste muzica"
Audiofilia inseamna cultura si dedicatie pentru muzica, nu doar bani. Cu bani nu poti cumpara cultura ci doar zece diplome la Spiru Haret'.


TJ, clientul a cumparat sistemul sfatuit de noi, dupa un set serios de teste.
Dupa cum bine cunosti, ca doar esti audiofil cu greutate, Sonus Faber la toate prezentarile lor merg pe o combinatie pre cu lampi Audio Reserach si cu amplificatoare de curent americane solid state. Inteleg din postarea ta, ca sfatul tau pentru cei de la Sonus faber este sa renunte la aceasta combinatie pentru ca tu ai vazut o poza pe un forum din Romania si ai apreciat ca este gresit sa combini un pre Audio Researc cu amplificatoare de putere solid state americane si boxe Sonus faber. Smile
Nu in ultimul rand dupa cum bine cunosti combinatia pre cu lampi si puteri solid state este preferata de foarte multi iubitori de sunet de calitate pentru ca combina cu succes avantajele celor doua implementari, finetea si bogatia timbrala a lampii din pre cu puterea fara limita dintr-un power solid state.
Rockna nu este un player, rolul acestuia este sa transporte datele catre un DAC 8 Audio Research. Noi credem cu tarie in acest produs, il consideram ca fiind unul de varf, dar dupa cum bine remarci nu are in spate un nume cu vechime in domeniu si nu este suficient de scump pentru ca snobii sa simta ca sunetul acestuia este pe masura investitiei. Noi am preferat sa recomandam clientului acest transport, desi am fi putut sa vindem o varianta mai scumpa si titrata pentru simplul motiv ca noi la 'audioconcept' preferam sa oferim toate informatiile necesare clientului si sa il ajutam sa aleaga in cunostinta de cauza. Rolul unui dealer de audio trebuie sa fie in primul rand de sfatuitor si dupa aceea de comerciant. Idea
DJ, fara suparare, dar judeci in sabloane audiofile. Smile Angularea boxelor s-a facut dupa numeroase teste; Jack nu crede in sabloane si de aceea pozitioneaza boxele in functie de acustica camerei. Imi amintesc cand a venit la mine a gasit boxele angulate, dar dupa cateva teste le-a asezat intr-o forma clasica pentru ca la mine o pozitie angulata a boxelor nu ajuta sunetul.
Iti atasez cateva imagini de la prezentari ale boxelor Sonus faber unde ai sa observi aceeasi pozitie angulata a boxelor.



IMG_6425t.jpg
 Description:
 Filesize:  210.91 KB
 Viewed:  340 Time(s)

IMG_6425t.jpg



16416810150117623761064.jpg
 Description:
 Filesize:  92.67 KB
 Viewed:  297 Time(s)

16416810150117623761064.jpg



_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Calin31



Conectat la: 14 Feb 2011
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
Legat de valoarea sistemului prezentat, este un sistem "very expensive", but (n.b.,nu vk-600se)....total dezechilibrat tonal, si asta fara sa-l ascult. Nu inteleg preferinta proprietarului de a amesteca lampa cu solid state? De ce nu a mers pe o solutie pur pass labs sau AR, tot cu monoblocuri? Ar fi fost acelasi pret , dar un sunet corect, specific firmei respective (pass sau audio research). La ce vedem acolo sunt doua filosofii de sunet total antagonice care se bat cap in cap, doua branduri total opuse ca amprenta sonora si doua solutii electronice dedicate sa fie utilizate separat. La toate astea, oare proprietarul nu si-a putut "permite" decat un player rockna? Sistemul audio prezentat este, cu parare de rau pentru detinator, un amestec "ieftin" de..... sifon cu vin, un sprit, ca la romani. Un sistem cumparat pentru: "sa fie acolo draga, in sufragerie, cand mai vine cineva la noi sa punem si noi niste muzica"
Audiofilia inseamna cultura si dedicatie pentru muzica, nu doar bani. Cu bani nu poti cumpara cultura ci doar zece diplome la Spiru Haret'.


Vai de capu tau de distrus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Popcorn
_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

calin31 a scris:
Vai de capu tau de distrus.


Ce bine imi pare ca ai luat teapa, ce bine imi pare ca ai pierdut...

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Calin31



Conectat la: 14 Feb 2011
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
calin31 a scris:
Vai de capu tau de distrus.


Ce bine imi pare ca ai luat teapa, ce bine imi pare ca ai pierdut...


Esti prost ca noaptea sincer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 107, 108, 109, 110  Urmatorul
Pagina 108 din 110

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community