FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Audiofil / Meloman ?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Am dat pe muzica urmatorul procent din valoarea sculelor mele:
sub 25 %
39%
 39%  [ 13 ]
25 - 50 %
21%
 21%  [ 7 ]
50 - 100 %
24%
 24%  [ 8 ]
a costat mai mult
3%
 3%  [ 1 ]
a costat cu mult mai mult
12%
 12%  [ 4 ]
Voturi totale : 33

Autor Mesaj
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 2:56 pm    Titlul subiectului: Audiofil / Meloman ? Raspunde cu citat (quote)

Cred ca este un chestionar care poate lamuri mai clar subiectul Audiofil / Meloman.
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 2:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideea a venit de la postul lui sorin6:

Dupa mine:
- meloman=persoana la care muzica este prioritara in fata tehnicii
- audiophillus=personaj in general vesnic nemultumit cu aparatura pe care o detine si la care, in fond, muzica nici nu prea mai conteaza
Sus
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum calculam, daca multa muzica "am primit-o" fara bani ?

Eu am 250 CD-uri si 80 LP-uri, cumparate la diferite preturi.
O medie de 10euro/bucata inseamna 3300 euro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca am primit f. multa nuzica fara bani , cred ca putem sa raspundem la intrebarea lui Bibi incercind sa constientizam cit am fi fost dispusi sa cheltuim daca nu am fi procurat gratis muzica dorita .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa o socoteala sumara raportul ar fi cam 1:1.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am pus "2", din aceleasi motive... Sunt probabil, la al 8-lea CD-Burner Laughing , asta pe langa zecilor/sutelor de Cd-uri cumparate Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 3:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calculati si voi cum puteti ca doar nu facem farmacie ...

CC

In principiu ma gīndeam la cīt a scos omul din buzunar (ca acolo-l doare) - ar fi un reper despre cīt conteaza pentru el ceva. Acuma, daca le-ai primit cadou nu cred ca e o problema sa le pui la socoteala si pe astea ...

Sper sa nu considerati si CD-urile pirat la acelasi pret cu cele originale (se vīnd cu 2 - 3.5 euro / buc maxim). La fel si cu blancurile.

Chestionarul se refera la valoarea concreta si nu la numarul de bucati.
Sus
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 3:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In momentul in care am realizat ca CD-urile copiate nu suna ca cele originale, am inceput sa cumpar mai multe originale.
Am votat in consecinta: 25-50%, mai precis: 40%

(ar trebui sa pun aici si CD Writer-ul cumparat acum 5 ani Rolling Eyes )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doru2004



Conectat la: 30 Mar 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 5:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aici conteaza foarte mult factorul timp...Muzica o cumparam mereu (sa zicem cel putin 2-3 CD-uri lunar), pe cand aparatele le schimbam mai rar (4,5,6 ani, sau chiar mai rar, in functie de buget). Daca, gandindu-ma bine, pe scule as putea sa calculez cu oarecare aproximatie cam cat am cheltuit pana acum, pe muzica mi-e imposibil (avand in vedere ca sunt cel putin vreo 30 ani de cand tot cumpar muzica !). Cert e ca mult mai mult ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

doru2004 a scris:
Aici conteaza foarte mult factorul timp...

Pai daca-i p'asa, am depasit cu mult valoarea sculelor cumparate de-a lungul timpului. Eu am socotit incepand cu perioada CD ...

Aproximativ 70 de benzi de magnetofon (doua treimi ORWO si o treime AGFA, BASF si SCOTCH), vreo 200 de casete din care jumate' erau crom sau metal, peste 300 de viniluri din care aproximativ 100 "de import" (EMI Dum-Dum India + altele - pe care am dat intre 100 si 300 lei) ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doru2004



Conectat la: 30 Mar 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 6:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai si nu-i asa, purs ? Ce aia de pe vinil sau benzi nu e muzica ? Eu cel putin am ascultat mult mai mult timp (incomparabil) muzica pe vinil, benzi de magnetofon sau casete.Si pot sa spun ca placerea de a asculta nu a fost mai mica (ba poate chiar din contra !)...Asa ca revizuieste-ti putin calculele, raportul de 1:1 nu prea tine !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

doru2004 a scris:
Pai si nu-i asa, purs ? Ce aia de pe vinil sau benzi nu e muzica ? Eu cel putin am ascultat mult mai mult timp (incomparabil) muzica pe vinil, benzi de magnetofon sau casete.Si pot sa spun ca placerea de a asculta nu a fost mai mica (ba poate chiar din contra !)...Asa ca revizuieste-ti putin calculele, raportul de 1:1 nu prea tine !
Ba da, acum daca stau sa ma gandesc, ai foarte mare dreptate ... Din '81 pana in '98 am ascultat numai benzi, casete si viniluri. In '98 mi-am cumparat primul CD player si, incet-incet, am renuntat la magnetofon - in prima faza, apoi la casetofon (absolut toate casetele le-am facut cadou la prieteni) si anul trecut mi-am vandut toate vinilurile si cele trei pick-up-uri ... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 6:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
In '98 mi-am cumparat primul CD player si, incet-incet, am renuntat la magnetofon - in prima faza, apoi la casetofon (absolut toate casetele le-am facut cadou la prieteni) si anul trecut mi-am vandut toate vinilurile si cele trei pick-up-uri ... Sad

Pai de ce?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

syd a scris:
purs a scris:
In '98 mi-am cumparat primul CD player si, incet-incet, am renuntat la magnetofon - in prima faza, apoi la casetofon (absolut toate casetele le-am facut cadou la prieteni) si anul trecut mi-am vandut toate vinilurile si cele trei pick-up-uri ... Sad

Pai de ce?

Pai uite de ce:
- benzile erau destul de demagnetizate;
- ce aveam inregistrat pe casete sau benzi la o calitate indoielnica puteam sa mi le cumpar pe CD;
- vinilurile erau destul de uzate, multe din ele fiind cumparate la mana a doua si ce as vrea acum sa-mi cumpar acum nu prea apare pe vinil;
- si nu in ultimul rand, toate sculele erau cam "janghine" si, avand in vedere ca tocmai ma mutasem in propria si noua mea casa (scapand de chirie), am hotarat sa inlocuiesc toate vechiturile ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aproape 1 la 1.
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community