FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Planuri pentru incinte acustice

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DJ_Uny



Conectat la: 07 Feb 2005
Mesaje: 5
Locatie: Sinaia

MesajTrimis: Lun Feb 07, 2005 11:25 pm    Titlul subiectului: Planuri pentru incinte acustice Raspunde cu citat (quote)

Am doua incinte JBL SF25 si vreau sa imi construiesc doua subwoofere cu difuzoare PAUDIO. As vrea sa postati niste linkuri de unde voi putea lua planuri. (situri gen www.speakerplans.com) Multumesc!
_________________
I'm a bedroom dj for the moment! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 07, 2005 11:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2005 4:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu acelea sunt incinte cu 2 difuzoare de 15 toli, unul dintre ele, mai exact cel de jos, lucrand mai mult pe partea de subwoofer. Un alt sub de 15 ar fi inutil pe langa ele. Eventual unul pe 18 toli, dar in cazul asta ai nevoie de AMPLIFICARE pentru ele si devin foarte incomode la carat, mai ales daca ai de gand sa te muti cu ele. Si este de asemenea posibil sa ai dupa aceea o lipsa in partea de medii-inalte. Parerea mea e ca e preferabil sa investesti intr-un amplificator care scoate totul din ele decat sa mai faci doi basi. Daca asta este totusi optiunea ta, mergi pe 18 toli, si succes la transport. Smile Eu am doua SF 15 si sub-uri de 15 sub ele. Si crede-ma ca pana la 400 de persoane fac fata fara nici o problema. Dar depinde si cu ce dai in ele...

Daca te hotarasti si asupra modelului de difuzor pe care vrei sa-l folosesti se vor gasi scheme dedicate pentru respectivul difuzor, asta ca sa nu incerci tot felul de incinte. Haide cu ceva detalii.

_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DJ_Uny



Conectat la: 07 Feb 2005
Mesaje: 5
Locatie: Sinaia

MesajTrimis: Mie Feb 09, 2005 2:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am o putere Crown XLS 402 (2x400 pe 4 ohmi)..... problema e ca daca dau la 3 sferturi se aprind ledurile de clipping.... nu stiu ce sa fac in cazul asta.... sunt incepator asa ca mi-e frica sa nu ard ceva.... am un prieten care are 4 sf15 si 1 subwoofer jbl srx 728 (1400 sau 1600 wati rms) si se aude de minune.... ma gandeam sa imi fac si eu doua subwoofere a cate 650 fiecare, cu difuzoare paudio seria challenger..... si sa cumpar o putere alto macro 2400.... ce parere ai?
_________________
I'm a bedroom dj for the moment! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Mie Feb 09, 2005 2:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu exact ce impedanta au boxele tale actuale. Daca este 8 Ohm, atunci puterea ta nu are mai mult de 2 x 200 cu ele. Si in cazul asta e mult prea putin. Da-mi ceva detalii si incerc sa te ajut.
_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aden



Conectat la: 21 Feb 2005
Mesaje: 33

MesajTrimis: Vin Mar 04, 2005 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

www.visaton.de
Au planuri bune si foarte detaliate.
Am facut o pereche de floorstand-uri (Vox252) dupa planurile lor si sunt multumit de ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Vin Mar 04, 2005 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aden.... vorbeam de incinte Pro pentru doi basi Pro...de 18 toli. Esti sigur ca stie Visaton de asa ceva? Wink Citeste atent subiectul inainte sa raspunzi.
_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community