FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxele sunt liniare ? No way ... !
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 1:17 am    Titlul subiectului: Boxele sunt liniare ? No way ... ! Raspunde cu citat (quote)

Am deosebita placere sa-mi aduc modesta contributia la demolarea unui alt mit audiofil .
In mai multe ocazii, am fost pus in situatia de a raspunde politicos unor intrebari de genul :
" - Boxa aceasta reda liniar frecvente de la 20Hz la 20Khz ?"


Boxele NU prea sunt liniare in frecventa .

Neliniaritatile sunt clare si evidente .
Diferentele dintre capetele spectrului sunt si de 10 dB .
De ce ?
Foarte simplu !
O boxa va suna bine, numai daca reda joasele si inaltele mai accentuate decat mediile .
In acest fel , se compenseaza lipsa corectorului de ton din sculele audiofile . Tonalitatea unei incinte se obtine prin accentuarea unor portiuni a spectrului redat, sau prin atenuarea unor benzi de frecvente .
Daca boxele sunt prea liniare , perceptia ascultatorului va fi ca boxa are un sound prost , metalic si fara dinamica .

Masuratorile sunt facute la mare arta , intr-o camera anecoica adevarata , de mari dimensiuni , in aceleasi conditii si cu aceleasi echipamente .
Nu exista dubii despre acuratetea masuratorilor si producatorii acestor incinte nu au contestat masurarile facute de cea cea mai prestigioasa si serioasa revista audiofila din Germania .
STEREOPLAY .

Din analiza comportamentului in functie de graficele masuratorilor se desprind imediat doua prime concluzii .

1. Toate boxele ( cu exceptia VISIONIC Revo 4 ) sunt "aranjate" sa sune cu basul si inaltele mai sus decat mediile .
Loudness, adica .

2. Fara nici o exceptie , au un spectru de pe la 50Hz pina pe la 15Khz ( 30 grade off-axis ) cu mari neliniaritati .
Urechea umana ( normala ) percepe clar diferente de 3dB .
Sunt unii audiofil care percep si diferente de 1dB .
In aceste conditii , este foarte clar de ce boxele suna complet diferit .

NU EXISTA boxe ce " masoara la fel " si putem vedea foarte clar cat de mari sunt diferentele dintre cele 8 incinte si daca ne raportam doar la masurarea a 3 - 4 parametri .

Acestea este situatia reala .
Cum ramane cu sound-ul unei incinte ?
Cum o sa sune ?
Suna bine ?
Suna rau ?

Putin ma intereseaza acest aspect.
Tot ceea ce vreau sa demonstrez esta ca liniaritatea este doar un mit .

In episodul urmator o sa vin cu teste de boxe "grele" si scumpe din segmentul de pret 4000 - 10.000 Eur .

Ati ghicit !
Nici acestea nu sunt liniare .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 1:17 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 2:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

monitoarele de studio se pot numi boxe ? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 2:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dracu stie !
Confused
Oricum , presimt ca o sa aflu in curind Crying or Very sad

Da' de ce intrebi ? Vrei sa-ti cumperi ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 2:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA, misto denumirea de "AMB Team" Cool
_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 2:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce zici ?
Fac si niste tricouri ?

Mai am vreo 50 de bucati bulk ( negru imaculat ) .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 11:52 am    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

au liniaritate mai buna decit castile !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lucian



Conectat la: 20 Noi 2003
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate eu nu stiu germana. Care sunt explicatiile lor?
Din ce motive apar aceste diferente? Difuzoarele alese? Filtrele?
tin minte ca in primul numar aratau niste grafice cu raspunsul in frcvente in functie de dimensionarea incintei. Poate fi una din cauze?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lucian a scris:
Din pacate eu nu stiu germana. Care sunt explicatiile lor?
Din ce motive apar aceste diferente? Difuzoarele alese? Filtrele?
tin minte ca in primul numar aratau niste grafice cu raspunsul in frcvente in functie de dimensionarea incintei. Poate fi una din cauze?


Nu sunt nici un fel de explicatii ci doar niste masuratori informative .
Stereoplay face acest gen de masuratori lin fiecare numar ( pentru diferite scule audio ) cu acordul fabricantilor sau importatorilor sculelor respective.

Nu stiu ce fel de difuzoare sunt folosite in acele incinte . Diferentele sunt cauzate de factori multipli ( filtre , acordaj , dumping , etc ) .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oare diferentele dintre un living tipic si o camera anecoica sint de neglijat? Nu am inteles niciodata la ce folosesc niste grafice masurate in camere anecoice.
Liniaritatea raspunului de SPL este doar un alt instrument de marketing. Indiferent daca firma X face boxe bune sau nu, asta nu inseamna ca nu trebuie sa si le promoveze cum poate. Parem sa uitam tot timpul ca de-alde Sony au cifre de vinzari numai la capitolul boxe probabil mai mari decit multe nume mari din high-end la un loc. Marketingul face diferenta.
Nici un om avizat nu cred ca isi alege o boxa pe criteriul liniaritatii SPL-ului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta demonstreaza inca o data ca singurul criteriu la alegerea sculelor audio sunt urechile din dotare. Boxele care suna bine nu sunt lineare, cele lineare suna prost si simti nevoia de corectii de ton... whoops, nasol, sculele de *audiofool* nu au corectii de ton... Very Happy

Atat boxele cat si castile le-am cumparat dupa un singur criteriu, auditia. Asa m-am ales cu niste casti Philips care suna *prost* dar probabil sunt cat-de-cat lineare (am ascultat si casti mult mai scumpe si era evident basii dar mai ales inaltele sunt amplificate artificial) iar la boxe mi-am luat niste Jamo Alto Signature pe care le-am putut asculta chiar acasa la mine, in pozitia in care le tin de obicei. Probabil ca sunt *corectate* intern pentru ca nu prea simt nevoia de corectii decat la inregistrari vechi sau cand ascult la volum foarte mic, sub 10W - atunci folosesc cu incredere loudness.

Dan, mai ai locuri in AMB Team ? Cool

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Lucian



Conectat la: 20 Noi 2003
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca fiecare reviewer le-ar masura la el acasa rezultatul ar fi la nel de nefolositor. esti sigur ca la tine sunt aceleasi probleme? Cred ca o camera anecoica poate fi un etalon, dar ar trebui corelat si cu altele masuratori.
macar asa cedem daca specificatiile date de producatori sunt reale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt unii producatori care sustin ca boxele lor sunt de asa natura proiectate incat sa une bine in conditii de auditie pamantesti, nu camere anecoice etc., deci nu se poate fixa un etalon.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Lucian



Conectat la: 20 Noi 2003
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

atunci cred ca cel mai corect ar fi ca fiecare sa-si masoare singur scula....
evident in intimitatea caminului propriu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In orice masuratoare trebuie sa fie o egalitate a conditiilor de masurare . Rolul camerei anecoice este de a nu interveni perturbatiile date de efectul de camera in procesul de masurare .

Cum am putea sa ne dam seama la noi acasa ?
Caram 20 de boxe de la magazin si stam o luna sa ne dumirim ?
Credem pe cuvint pe unul care spune cum aude el , boxele respective ?

Ne ducem la magazin si ascultam acolo ?
Oare va mai suna la fel si la noi acasa ?

Aceste masurari au rostul de a spune celui care are bunavointa sa priceapa cam cum suna boxa respectiva .
Cine nu poate sa-si construiasca o imagine mentala a soundului dupa un grafic va avea de suferit sau va invata pina la urma din greseli .

In fapt, nici nu conteaza cum suna o boxa daca este sa raminem on-topic.

Idea este ca boxele hi-fi sau pro nu au un raspuns liniar si nici nu prea coboara in joase prea bine . Cine pricepe acest lucru va fi ferit ( si vaccinat ) in viitor sa inghita bullshit-ul vinzatorilor de scule .

Un cumparator informat nu prea sta la discutii cu vinzatorul .
Are graficul in fata , asculta 5 minute boxa la citeva nivele de putere si gata . Nu are nevoie sa stea o luna pentru o lua o decizie .

Este ca la medic ( ca sa fac o metafora generalizatoare ) . Ii spui ce te doare , el te asculta 5 minute si pe urma te trimite sa faci pipi si caca in borcan , iti ia singe , iti face raze , se uita in tine cu tomograful etc .
Dupa aceste teste iti pune diagnosticul doar dupa niste grafice si/sau siruri de date fara sa te mai intrebe de vorba .

La fel este si la boxe .
Fiecare om aude in felul lui si nimeni nu are vreo problema cu treaba asta . Problema incepe atunci cind vrei sa compari niste boxe identice ca pret . Nu poti sa te duci sa le spui unor oameni normali ca boxa aia suna catifelat si cealalta suna cristalin pentru ca te dau aia afara in suturi si te trimit sa cinti la metrou .
Trebuie sa spui clar ca in segmentul X de frecventa , boxa Y reproduce mai tare cu n dB fata de boxa Z . Asta este limba normala pentru un audiofil ce se respecta .

O sa fie o multime de oameni care nu stiu ce dracu este decibelu si la ce foloseste . Ce facem , ii batem ? Ii trimitem sa invete la seral notiunile elementare ? Ii aratam cu degetul ? Ii ostracizam si facem misto de ei ?

Of course , not !

Le explicam ca in viata, ignoranta are un pret .

Fiecare suntem la un moment dat ignoranti intr-un anumit domeniu si acest lucru nu inseamna ceva rau . Faptul ca nu stiu sa fac zacusca ( sunt un ignorant desavirsit ) nu inseamna ca nu pot sa spun cum ca zacusca aia este naspa iar aia este buna . Nu am habar de ce este in compozitie dar sunt capabil sa spun ca-mi place sau nu . Pot aia sa-mi arate 50 de grafice cu aciditatea sau umiditatea de la samplele de zacusca ca pentru mine este egal cu 0 .
Tot papilele gustative dau verdictul.

Atunci , la ce bun sa mai facem masuratori si sa trasam grafice ?

Foarte simplu :
Producatorul X susutine ca zacusca lui este [ Fat Free ] iar altul sustine ca a lui este si mai free de Fat .
Cum facem ?
Bagam degetul si gustam ? Aducem 30 de mari mincatori de zacusca si ii punem sa-si dea cu parerea ?

No way !

In chestiile serioase numai cifrele sunt cele care pun verdicte . Simturile umane sunt nerelevante si nimeni nu tine cont de acestea .
Cum poate cineva sa spuna care este continultul de colesterol sau de zahar dintr-un produs ?
Cum poate cineva sa spuna doar prin ascultarea unei boxe ( la el acasa ) ca una este mai buna iar alta mai proasta ?
Cum poate cineva sa spuna ca boxa lui este liniara in conditiile cind nici macar intr-o camera anecoica se vede de la 1 Km ca nu are cum sa fie .

OK o sa zica multi dintre noi , so what ?
Boxele nu sunt liniare . Si ce daca ?

Eu zic ca este o mare chestie sa-ti dai seama de acesta stare de fapt .
In momentul cind te duci la magazin si vine vinzatorul cu fite si-ti face capul mare ca boxa aia este o culme a liniaritatii ( apropo , ce spuneti de cum sunt graficele din prospecte ? ) poti sa ii spui " take a break , man " , ai in fata pe cineva care stie despre ce este vorba .
Daca este baiat simtit si cunoaste meserie , va schimba tonul imediat . Daca este un bou ingalat va incerca sa te prostesca in fata .

In orice domeniu este valabila urmatoare axioma :
Informatia te costa cu mult mai putin decat lipsa acesteia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2005 7:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lucian a scris:
atunci cred ca cel mai corect ar fi ca fiecare sa-si masoare singur scula....
evident in intimitatea caminului propriu.


Ca bine spune Lucian, atunci nu stiusem de ce venisera domnii cu halate albe dupa ce tocmai imi masurasem scula in magazin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community