FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxele sunt liniare ? No way ... !
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2005 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Syd ,

Considera ca esti membru AMB Wink.
Ca doar este orgaqnizatie non-profit si cu liber acces . Nu sunt sefi si subalterni . Este doar o stare de spirit asumata cu relaxare si buna credinta .

In legatura cu sistemul postat de Momolo .

Da , recunosc !
Exista unii mai nebuni ca mine .
Asta este .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 17, 2005 3:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2005 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
Iauitati aici un sistem liniar Very Happy Very Happy : http://www.theanalogdept.com/molinier.htm ....si eu care credeam ca stiu care e limita nebuniei in "audiofilie" Shocked


Partea buna e ca se poate asculta si din strada, partea proasta: necesita tzigla tratata special cu pelicula de argint viu care costa o avere Laughing

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2005 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca ideal e ca pe langa alte calitati pe care le pot avea niste boxe, raspunsul in frecventa sa fie cat mai liniar. Pentru acomodarea cu liniaritatea perceptiei propriilor urechi precum si pentru cei care gasesc plictisitor un sunet liniar, exista egalizatoare, nu? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2005 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Syd ,

Considera ca esti membru AMB Wink.
Ca doar este orgaqnizatie non-profit si cu liber acces . Nu sunt sefi si subalterni . Este doar o stare de spirit asumata cu relaxare si buna credinta .

Multumesc!
Prin puterea conferita de fonctie, imi permit sa instaurez o noua cazna: tragerea pe sfera cu tepi (vezi avatarul subsemnatului).
Sa darimam miturile!

_________________
AMB Member
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2005 4:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

wow Shocked hellriser!
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Feb 17, 2005 8:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

syd: mai bun ar fi cubul cu tepi pentru ca sa nu te plictisesti, mai ai din cand in cand si cate un coltz printre atatzia tzepi si tzepe! Very Happy
Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 4:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frate, câtă răbdare puteam să am .....
_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iata cateva masuratori la unele dintre incinte:
http://www.soundstageav.com/speakermeasurements.html
FOAAARTE liniare! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt cateva destul de liniare. Uita-te la "Listening window" si o sa vezi de ex.: KEF Reference 201/2 , Dynaudio Audience 40 , Paradigm Reference Signature S1 v.2 , Revel Concerta F12 , Usher Audio Technology Be-718 si altele, dar m-am uitat si eu la cateva pe sarite. Chestia cu boxele neliniare manarite ca sa sune placut nu tine de audiofilie in sensul strict al acesteia, dar asta nu inseamna ca nu se pot face boxe cu variatia maxima de 3dB.

Buba e in alta parte si va fi rezolvata intr-un mod mult mai elegant, anume introducerea boxei in reactia negativa a amplificatorului. Abia atunci vei cumpara un sistem complet care va suna exceptional si culmea, sistem care poate sa fie destul de ieftin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 4:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Destul de multe incinte au o "groapa" in aproximativ zona 500Hz-2000Hz.
"Corectie de ton"? Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 6:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

loudnes !!!!!
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 8:26 pm    Titlul subiectului: bj Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:

Buba e in alta parte si va fi rezolvata intr-un mod mult mai elegant, anume introducerea boxei in reactia negativa a amplificatorului. Abia atunci vei cumpara un sistem complet care va suna exceptional si culmea, sistem care poate sa fie destul de ieftin.


Cred ca glumesti. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 10:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Destul de multe incinte au o "groapa" in aproximativ zona 500Hz-2000Hz.
"Corectie de ton"? Question

De ce in aceasta gama de 500-2000?
Eu am o explicatie dar nu sunt sigur deoarece nu sunt in domeniu. Parerea mea este ca sunetul de 500-2000 hz este murdar, adica murdareste sunetul unei boxe. Asta am auzit eu ,nu stiu sa explic tehnic ci asa aud eu.
Poate da cineva in domeniu o explicatie ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 4:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
sunetul de 500-2000 hz este murdar, adica murdareste sunetul unei boxe. Asta am auzit eu

Dezvolta putin, detaliaza ce intelegi prin "murdareste". Sau da niste exemple. Pot deduce ca la orice sistem, daca ii cobori mediile, sunetul ti se pare deci mai ..."curat"? Aceasta "murdarie" o auzi pe orice sistem, casti, etc ?
Scuza-mi mirarea, sunt doar curios de ce ti se pare asa, in contextul in care chiar de curand am ridicat exact mediile in cauza cu aproape 3db si imi place mai mult asa, aud ceva mai multe detalii, scena si vocile putin mai in fata, samd...
Si de aceea eram curios de ce tie ti se pare asa, sa dezvolti putin ce intelegi prin "murdareste".

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community