FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxele sunt liniare ? No way ... !
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 8:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu pot sa explic da incerc ceva.
Sunetul devine mai aglomerat, parca pe linga muzica se mai aude ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 8:18 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 9:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dau si eu cu batul in balta - posibil din cauza ca e zona cea mai problematica (acolo sint vocile si parca nu e asa de usor sa gasesti un difuzor de medii bun). Poate si din cauza ca suna mai placut pe muzici comerciale daca inaltele si joasele sint mai tari un pic decit mediile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 8:16 pm    Titlul subiectului: Re: Boxele sunt liniare ? No way ... ! Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Am deosebita placere sa-mi aduc modesta contributia la demolarea unui alt mit audiofil .
In mai multe ocazii, am fost pus in situatia de a raspunde politicos unor intrebari de genul :
" - Boxa aceasta reda liniar frecvente de la 20Hz la 20Khz ?"


Boxele NU prea sunt liniare in frecventa .

Neliniaritatile sunt clare si evidente .
Diferentele dintre capetele spectrului sunt si de 10 dB .
De ce ?
Foarte simplu !
O boxa va suna bine, numai daca reda joasele si inaltele mai accentuate decat mediile .
In acest fel , se compenseaza lipsa corectorului de ton din sculele audiofile . Tonalitatea unei incinte se obtine prin accentuarea unor portiuni a spectrului redat, sau prin atenuarea unor benzi de frecvente .
Daca boxele sunt prea liniare , perceptia ascultatorului va fi ca boxa are un sound prost , metalic si fara dinamica .

Masuratorile sunt facute la mare arta , intr-o camera anecoica adevarata , de mari dimensiuni , in aceleasi conditii si cu aceleasi echipamente .
Nu exista dubii despre acuratetea masuratorilor si producatorii acestor incinte nu au contestat masurarile facute de cea cea mai prestigioasa si serioasa revista audiofila din Germania .
STEREOPLAY .

Din analiza comportamentului in functie de graficele masuratorilor se desprind imediat doua prime concluzii .

1. Toate boxele ( cu exceptia VISIONIC Revo 4 ) sunt "aranjate" sa sune cu basul si inaltele mai sus decat mediile .
Loudness, adica .

2. Fara nici o exceptie , au un spectru de pe la 50Hz pina pe la 15Khz ( 30 grade off-axis ) cu mari neliniaritati .
Urechea umana ( normala ) percepe clar diferente de 3dB .
Sunt unii audiofil care percep si diferente de 1dB .
In aceste conditii , este foarte clar de ce boxele suna complet diferit .

NU EXISTA boxe ce " masoara la fel " si putem vedea foarte clar cat de mari sunt diferentele dintre cele 8 incinte si daca ne raportam doar la masurarea a 3 - 4 parametri .

Acestea este situatia reala .
Cum ramane cu sound-ul unei incinte ?
Cum o sa sune ?
Suna bine ?
Suna rau ?

Putin ma intereseaza acest aspect.
Tot ceea ce vreau sa demonstrez esta ca liniaritatea este doar un mit .

In episodul urmator o sa vin cu teste de boxe "grele" si scumpe din segmentul de pret 4000 - 10.000 Eur .

Ati ghicit !
Nici acestea nu sunt liniare .



dj dna

raspunsul la subiectul tau se afla in curbele "fletcher-munsoon"

Daca o boxa este liniara, si:

-reproduce liniar fara abateri de presiune de sunet (db) ceea ce au inregistrat microfoanele in momentul inregistrarii trupei pentru obtinerea negativului
-inseamna ca reproduce cu cat mai multa fidelitate undele sonore captate de microfon
-microfoanele sunt destul de bune la acuratete
ne trebuie sa accentuam frecventele de basi de frecventa joasa care trebuiesc crescuti in presiune sonora cu cativa zeci de db fata de o medie de 5000 hz?, sau cresterea presiunii sunetului la...,. sa zicem 10000 hz?

-daca chiar ai auzit acel contrabas sa spunem chiar mai jos si evident mai slab cu cativa zeci db si in momentul cand a cantat acea trupa in fata ta?

imi pare rau boxele cu caderi si urcari de 4,5,6 10 db sau mai stiu eu NU sunt acelea care suna bine, ba mai mult decat atat, rezulta incapacitatea acelor producatori de a dezvolta in primul rand difuzoare cat mai liniare pe o gama cat mai larga de frecventa ca sa trebuiasca corectate si imprecheate de crossover doar cu caderi de cativa db, db pe octava .

ca sa nu mai vorbesc de geometriile incintelor si multe balarii scumpe (tweeter din diamant Laughing b&w ioooooiii care nu prea ajuta la sunet ci ii ajuta pe producatori sa isi umple buzunarele he he).

si vorbeati de masuratori si specificatii Very Happy , va las sa va uitati la producatori pe voi sa vedeti care ACELE specificatii conteaza, care producatori le dau si care sunt date ca si minciuni pe fatza.

si mai ales CATE specificatii dau fiecare.

krell, mcintosh, dynaudio,b&W, mbl, wilson deja nu mai enumar ca ma bufneste rasu'.

sa zicem ca am vazut muuuuuuuuult mai bine la preturi mai mici si de la cei care NU au nevoie de reclama.

oare exista un bookshelf de 500$ care se masoara mai bine fata de unele de 10000$ chiar si de podea? .........mmmm da Laughing

http://www.muteqx.com/wp-content/uploads/2011/01/fletcher_munson_scan_neg.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 8:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am enumarat si producatori de amplificatoare, scuze dar sunt si acestia in aceeasi situatie ca cei de incinte

au venit cele digitale clasa D si T care indubitabil ofera o conductivitate electrica mai buna prin tranzistori


clasa AB: crown studio reference 1, compara cu krell si oricare..pfffffffff
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aruncati un ochi la jbl lsr seria 6300 si 4300 specificatii, nu intentionez sa fc reclama, dar uite ce masuratori...........jos palaria

cine mai da raspunsul la impuls? uite acolo la jbl
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 3:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mare consideratie am pt DNA, asa este expertule. Urechea umana aude prea tare mediile, basii josi si inaltele inalte ii plac. Postul acela despre setarile dmx l-am corectat si pe softpedia, nimeni nu posteaza, insa vizualizarile cresc mereu. Noi am mai dezbatut si 12ax7, etc. Mi-am luat un amplif cu tuburi integral din Hong Kong, 4 KT88, Bewitch, 60W Ultralinear, 30W Trioda, tu nu ai putut sa te rupi de hi-fi, faci banii din pro, insa hi-fi-ul a fost pasiunea ta. Respect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purehifi a scris:
aruncati un ochi la jbl lsr seria 6300 si 4300 specificatii, nu intentionez sa fc reclama, dar uite ce masuratori...........jos palaria

cine mai da raspunsul la impuls? uite acolo la jbl


Totusi spune si la ce preturi sunt aceste monitoare, altfel crede lumea ca le cumpara maine dimineata la prima ora intre 2 cafele Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
purehifi a scris:
aruncati un ochi la jbl lsr seria 6300 si 4300 specificatii, nu intentionez sa fc reclama, dar uite ce masuratori...........jos palaria

cine mai da raspunsul la impuls? uite acolo la jbl


Totusi spune si la ce preturi sunt aceste monitoare, altfel crede lumea ca le cumpara maine dimineata la prima ora intre 2 cafele Smile


sunt scumpe da dar de exemplu 6328p sunt biamplificate, adica jos cu distosiunea din crossoverul pasiv, nu mai ai nevoie decat de o sursa, forget the amplifier speaker matchig-basul si inaltele sunt exploatate mai eficient si la potentialul lor adevarat, forget si faza cu cablurile, apropo cand un amplificator este efectiv lipit de +si - la un difuzor atunci se obtine randamentul cel mai mare si al amplifului si al difului, say goodbye la metrii de cablu scumpi si care degradeaza sunetul.

o sursa buna si obtii sunet bun Smile si gata

si mai ramai si cu mai mult spatiu :-p

in afara de jbl lsr si fujitsu TD nu am vazut sa dea careva raspunsul la impuls al difuzoarelor, ceva dupa mine extrem de important, dacae diferenta de faza intre sunetul real de contrabass si cel de contrabass reprodus de woofer atunci apare o diferenta de timing cu care s produse sunetele alea, si no more reality, ascultam muzica redusa in viteza sau accelerata poate, deci rahat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 1:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-ai facut curios si m-am uitat si eu la monitorul LSR6328P.

Nu stiu ce te-a entuziasmat asa, ca impulse response-ul ala este unul foarte tipic pentru o combinatie pe 2 cai cu cele 2 difuri in antifaza electric cu care altfel nu prea poti face mare lucru (ai putea daca JBL ti l-ar da ca fisier de date). Ce e intr-adevar de remarcat sunt datele despre raspunsul polar si index de directivitate - astea sunt chiar rare pe la altii si chiar spun lucruri ! (o incinta lineara on-axis e simplu de facut. Una care sa arate bine si off axis e mult mai dificila)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 9:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
M-ai facut curios si m-am uitat si eu la monitorul LSR6328P.

Nu stiu ce te-a entuziasmat asa, ca impulse response-ul ala este unul foarte tipic pentru o combinatie pe 2 cai cu cele 2 difuri in antifaza electric cu care altfel nu prea poti face mare lucru (ai putea daca JBL ti l-ar da ca fisier de date). Ce e intr-adevar de remarcat sunt datele despre raspunsul polar si index de directivitate - astea sunt chiar rare pe la altii si chiar spun lucruri ! (o incinta lineara on-axis e simplu de facut. Una care sa arate bine si off axis e mult mai dificila)


mie se pare ca basul se aduce la repaus mai repede decat la alte configuratii 2 cai asa vad eu din datele de raspuns la impuls, au o a treia bobina care pune frana la tranzientii necorespunzatori ca si durata, cuplata sa zic intr-un fel opusa la polaritate celor doua bobine care produc miscarea in frecventa a difului (nu stiu daca am zis bine).

la fujitsu nici nu mai vorbesc, e extraordinar ce s-a reusit.

dar as fi curios la infinity MRS (cascade si prelude 40) cum ar fi raspunsul la impuls, dearece cu o diafragma plana careia i se imprima miscare pe aproape toata suprafata (de 6 ori mai multa suprafata pentru bobina electromagnetica decat in cazul difuzoarelor cu con)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 11:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti vedea raspunsul in impuls al driverului MRS aici:
http://www.infinitysystems.com/preludeforty/downloads/whitepaper_MRS.pdf

Din pacate, asta e cam tot ce poti vedea, articolul provenind in mod evident de la departamentul de marketing si nu de la cel de R&D Smile (desi conceptul e interesant)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Purehifi, daca te intereseaza masuratori pentru boxe, ai aici destule, de la o gramada de producatori. Doar alegi de care tip vrei: boxe de podea, de raft, etc.... Evident e si raspunsul la impuls : http://www.stereophile.com/equipment-reviews

In rest iti faci griji degeala legat de cablurile de boxe, nu de putine ori avand un rol inductiv, ele protejeaza amplificatorul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Poti vedea raspunsul in impuls al driverului MRS aici:
http://www.infinitysystems.com/preludeforty/downloads/whitepaper_MRS.pdf

Din pacate, asta e cam tot ce poti vedea, articolul provenind in mod evident de la departamentul de marketing si nu de la cel de R&D Smile (desi conceptul e interesant)


Mersi, hmm destul de bine arata raspunsul la impuls.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 9:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Purehifi, daca te intereseaza masuratori pentru boxe, ai aici destule, de la o gramada de producatori. Doar alegi de care tip vrei: boxe de podea, de raft, etc.... Evident e si raspunsul la impuls : http://www.stereophile.com/equipment-reviews

In rest iti faci griji degeala legat de cablurile de boxe, nu de putine ori avand un rol inductiv, ele protejeaza amplificatorul.


cablurile inductive, forteaza mai mult ampliful facandu-l sa debiteze mai multa putere decat cere crossoverul si impedanta difuzorului, apar curentii turbionari de ex curentii Eddy, un amplif merge mai bine in sarcina rezistiva ampliful debitand mai putin putere si incercand sa conduca acel curent in difuzor etc.

nu ma uit la stereophile, prefer the audio critic e o preferinta de-a mea mai aproape de realitatea tehnica:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 9:38 am    Titlul subiectului: tip de sistem de sunet Raspunde cu citat (quote)

am mai spus-o si o mai repet:

amplifu+boxe pasive+cabluri+o sursa CD player este calea clasica si antica si inferioara tehnic


prefer incinte active conectate la o sursa cu pre+ digital in aceeasi carcasa, pt multe motive.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 4 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community