FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DVD player pentru imagine cu diagonala de 3 metrii
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
emeric



Conectat la: 27 Noi 2003
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 12:25 pm    Titlul subiectului: DVD player pentru imagine cu diagonala de 3 metrii Raspunde cu citat (quote)

Folosesc un proiector performant SIM2 HT300 impreuna cu un player Sony NS700 conectat pe s-video. cred ca playerul si conexiunea sunt sub nivelul proiectorului [acesta mai are si intrare pe componente si mufa PC]

Aveti idee de un player pana in maxim 700$ care mi-ar folosii mai bine proiectorul? Tin foarte mult atat la calitatea imaginii cat si la sunet... restul nu ma intereseaza [briz brizuri, functii, decodoare etc]


multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 12:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 6:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un calculator cu DVD Rom Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 6:50 pm    Titlul subiectului: Re: DVD player pentru imagine cu diagonala de 3 metrii Raspunde cu citat (quote)

emeric a scris:
Folosesc un proiector performant SIM2 HT300 impreuna cu un player Sony NS700 conectat pe s-video. cred ca playerul si conexiunea sunt sub nivelul proiectorului [acesta mai are si intrare pe componente si mufa PC]

Aveti idee de un player pana in maxim 700$ care mi-ar folosii mai bine proiectorul? Tin foarte mult atat la calitatea imaginii cat si la sunet... restul nu ma intereseaza [briz brizuri, functii, decodoare etc]


Recomandarea lui Dode e foarte buna, daca te pricepi sa butonezi un pic PC-ul in asa fel incat sa il setezi sa scoata semnal in rezolutia nativa a matricei proiectorului tau DLP (1280x720p). Iti recomand o placa din seria Radeon 9xxx de la ATI pentru aceasta, din cauza calitatii scalarii hardware. O sa gasesti in Nr. 2 al revistei un articol despre ce software si hardware poti sa folosesti pentru un miniPC pentru astfel de aplicatii, explicat de la A la Z.

Daca doresti neaparat un DVD player stand-alone, si poti sa comanzi de afara, o alegere foarte buna este Momitsu V880, care are iesire DVI necriptata si iti permite sa setezi rezolutia de iesire din firmware. Pentru ca este un no-name practic (desi de foarte buna calitate), nu te va costa cu transport cu tot mai mult de $300-$350. E un player pentru cei care sunt mai inclinati catre "tweak-uri" si mai putin pentru cei care doresc o solutie plug-n-play.

Altfel, daca te limitezi la ce gasesti pe la noi, ai cam 3 optiuni:

1. Samsung HD 935 - cu iesire DVI si componente (evident, in cazul tau mai bine folosesti DVI/HDMI), care are chipset-ul de scalare de la Faroudja si produce rezultate mai mult decat decente - e o solutie excelenta daca nu doresti decat un player brand-name DVD video (fara SACD), cu calitate buna si un raport pret/performanta mare;

2. Pioneer DV-668AV-S, un player universal cu DVI, exact cam pe bugetul tau ca pret si care poate reprezenta un compromis foarte bun intre low-end si high-end, ca si constructie, dotari si evident, bani - din pacate nu este inca practic disponibil la vanzare, va trebui sa astepti inca aproximativ o luna, daca nu ma insel;

3. Denon DVD-2900 - si el foarte bine dotat audio/video, dar care iti depaseste destul de mult bugetul tau de $700, la pretul cu care ajunge la noi in magazine. Insa e un player universal foarte capabil, cu constructie "audiofila" si atunci merita investitia mai mare de la inceput;

Sper ca cele mai de sus te-au ajutat.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
emeric



Conectat la: 27 Noi 2003
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 12:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru sfat.
Cred ca o sa merg pe un PC.

Cum ramane cu sunetul???
Am vazut in revista voastra un top cu placile de sunet...
Eu am un player sony NS700 cu receiver Onkyo 701E cu certificat THX
boxe B&W 602 S3, LCR600 si ASW600
O sa se auda mai bine din PC cu placa recomandata de voi in revista [imi scapa numele] - sau mai prost??

Multumesc din nou
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca folosesti iesirea digitala a placii Revolution 7.1 (sau cea din Audigy2) si lasi ca decodarea sa fie facuta la nivelul receiver-ului Onkyo, nu are absolut nici un motiv sa se auda mai prost - sunt sanse sa fie la fel (daca si acum ai legat player-ul via SPDIF) sau chiar mai bine.

Insa, dupa cum spuneam, daca alegi varianta PC, o sa ai ceva de "butonat" la el - driveri, instalari, update de programe, etc.. Sa te gandesti bine inainte sa faci miscarea... Wink

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 2:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut emeric !

Ce boxa ptr centru folosesti ?
B&W LCR600 S3 sau B&W LCR60 S3 ???
Prima e pe aproape de 18 mil , a doua pe la 8-9 mil NU ???
Front-uri ai B&W 602 S3 dupa cite am inteles in jur de 15 mil !!

As vrea sa stiu cum se aude centrul ptr ca vreau sa imi cumpar o boxa centru + 2 surround-uri !
Si ma gindeam sa cuplez B&W LCR600 S3 sau B&W LCR60 S3 + B&W 602 S3 (pe spate) !
Dar cum nu stau in Buc., as vrea intai niste impresii despre cum suna combinatia ! Inaltele si mediile cum sint ? Bass-ul nu pre conteaza ptr ca o sa iau un sub , dar ma intereseaza ffmult inaltele ! Eu vreau sa fie clare si detaliate ! Asa sint ?? Sau suna mai plat ??

Multumesc !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
emeric



Conectat la: 27 Noi 2003
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos Andrei. O sa folosesc un pc mai vechi [celeron la 700] pe care o sa pun placile recomandate de tine Revolution 7.1, Radeon 9xxx de la ATI - si o sa trec la un PC mai bun cand este cazul.

Pt Wolf: folosesc LCR600 pt centru. se aude f bine - mai ales daca ai o camera mare. singura problema este ca nu poti sa o asezi aproape de perete.
602 s3 sunt superbe chiar pt fronturi - nu numai pt surround. iar la pret: 400$ [de la muzica daca le iei fara factura] ... pot sa spun decat ca merita sa le asculti... daca o sa vii dupa ele la bucuresti nu cred ca o sa pleci cu mana goala acasa.

bafta

_________________
Proiector: SIM2 HT300
Boxe : B&W LCR600, 602 S3, ASW600
DVD : Sony NS700
AMP : ONKYO TX-SR701E 6X130W certificat THX
Cabluri : Monster THX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

emeric, daca o sa folosesti un sistem bazat pe calculator, trebuie sa fii atent cum controlezi zgomotul scos de calculator, care poate atinge niste valori...
Indicat ar fi sa il pui in alta camera, daca ai posibilitatea. Parerea mea este ca odata folosit calculatorul pt a reda prin proiector, nu o sa te mai introci la solutia cu un DVD Player standalone.
Daca poti, fa comparatie intre un DVD si DVD redat prin calculator, si sa ne spui si noua impresiile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode a scris:
Daca poti, fa comparatie intre un DVD si DVD redat prin calculator, si sa ne spui si noua impresiile.

Confused Chiar trebuie? Nu e evident?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In ce sens este evident? Sunt curios daca avem aceeasi parere despre subiectul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un DVD stand-alone, chiar daca acu' astea folosesc cam acelasi transport de kko Embarassed ca cele de pe calculatoare, are cateva atu'uri, de la power supply pana la circuitu' de iesire. Deci este superior in toate aspectele, asta daca nu'i vre'un no-name nenorocit...
Daca tu poti sa'mi dai un singur exemplu de un DVD-ROM+placa care sa sune si sa se vada ca Panasonic'u' ala 35, la un pret similar, iti dau o naveta de bere! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NU ma refeream la partea de audio, unde sunt total deacord cu tine, ci la partea de video-placa video cu iesire dvi->intrare dvi la proiector.
Chiar era un articol pe tema asta intr-un nr Home Entertainment [versiunea englezeasca], articol in care se prezentau sistemele Home Cinema ale cititorilor, l in care respectivul renuntase al un DVD Player Sony din gama ES in favoarea unui comuter cu iesire dvi pt a il lega la un proiector.
Nu intru in detaliile sistemului, dar te asigur ca era ceva impresionant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nimeni nu neaga facilitatile oferite de tehnologie! Mai mult, cele oferite de soft!!
Personal eu cred ca tipu' ala a gresit (lasand ES'u')!
Uite, am vazut o plasma Fujitsu cuplata la un DVD-player Denon - asa imagine n'am vazut nici la B&O! Ma indoiesc ca un soft adevarat ar putea recrea o imagine mai buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 5:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hehe, daca AAF imi poate indica diferenta intr-un test orb intre un stream AC3/DTS trimis dintr-un DVD Player obisnuit via SPDIF si acelasi stream AC3/DTS trimis dintr-un calculator catre acelasi receiver, o sa-i dam un (alt) premiu. Wink

Nu, sa fim seriosi, o sa fie absolut identice (evident, cu exceptia cazului in care una dintre scule e defecta... Razz).

In privinta imaginii, o placa video de generatie noua + software DVD player serios legat via intrare DVI (sau RGB calculator, ca in cazul lui emeric) la rezolutia nativa a matricei proiectorului respectiv (sau a unei plasme) va fi in principiu de calitate mai buna decat orice player din gama sub-$1000, aproximativ la fel cu cele (decente) din gama $1,000-$2,000 si va fi (poate!) depasit un pic de o solutie DVD-player + procesor de imagine de peste $10,000 (dar spre deosebire de aceasta, calitatea sa va continua sa creasca o data cu noile versiuni de software!). De aceea e o adevarata nebunie HTPC-ul peste tot in lume.

Revenind la subiect, emeric, dupa cum spunea si Dode, atentie mare la factorul zgomot. Desi, avand acel proiector (care e oarecum zgomotos la ~ 35 dB), banuiesc ca ai gasit deja o solutie pentru izolarea fonica, ca sa nu te deranjeze in timpul vizionarii.

Procesorul Celeron 700 Mhz e suficient pentru vizionari de DVD-uri, insa se poate dovedi prea slab daca vrei sa redai mai incolo si stream-uri HDTV sau "DVD-uri" High Definition - acolo o sa ai nevoie de cel putin un P4 la 2.4 Ghz.

Daca imi permiti o curiozitate, totusi proiectorul tau SIM2 HT300 a fost probabil undeva in jur de $8,000, nu? La banii acestia poate ar merita un DVD-player standalone mai scump, ca sa "potrivesti" intre ele componentele...

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei,
Sigur ca'i l fel! Wink Daca scoti un semnal audio via conexiune digitala din doua CD-playere e musai sa fie la fel... sau nu... sau nu mai conteaza Rolling Eyes
Oricum, poate imi suflec mainecile si intru'n forta si'n video+multimedia... Ca sa deschid gura mai avizat (formatele alea nu's video, da' multimedia&placi ce scot semnale audio e un domeniu mai strain pt. mine) Laughing
Si inca ceva - astept si eu magazinu' ala cu un PC, care sa vanda numa' receivere si proiectoare, ca tot nu mai conteaza! Cool Ganditi'va ce PC tare, cu alea-alea in interior, da' fara monitor (n'ai proiector?), poti cumpara cu banii de pe un DVD-recorder prevazut cu hard - ca sunt la moda! Plus ca'i future proof la formate, ca' la restu... max. 3-4 ani.

Andrei a scris:
Daca imi permiti o curiozitate, totusi proiectorul tau SIM2 HT300 a fost probabil undeva in jur de $8,000, nu? La banii acestia poate ar merita un DVD-player standalone mai scump, ca sa "potrivesti" intre ele componentele...

Nu stiu zau cum sa le mai potrivesc - ba nu mai conteaza, ba merita sa dai banu' pe'un stand alone... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community