FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
NOUTATI FOTO
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 12:46 pm    Titlul subiectului: NOUTATI FOTO Raspunde cu citat (quote)

Primul aparat point'n'shoot de 6 megapixeli, sau 12 mpx interpolati -
Fuji FinePix F610:

http://www.dpreview.com/news/0311/03112601fujifilmf610.asp

_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 12:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2003 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O comparatie intre D-SLR-urile existente pe piata:

http://www.outdoorphotographer.com/content/2003/oct/digitalslr.html

_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Dum Dec 21, 2003 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Canon anunta 20 de aparate noi in 2004:

www.dpreview.com/news/0312/03121801canons20newcamera.asp


20 de megapixeli de la Fuji:

www.dpreview.com/news/0312/03121901fujifilmback.asp

si prima recenzie la Nikon D2H

www.dpreview.com/reviews/nikond2h/

_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Sam Ian 03, 2004 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prima recenzie pentru Sony F 828 (8 megapixeli):
http://www.dcresource.com/reviews/sony/dsc_f828-review/index.shtml

_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mie Ian 28, 2004 5:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nikon rupe gura Sony cu un proaspat anuntat Coolpix 8700, notabila datorita rezolutiei de 8 megapixeli
http://www.dpreview.com/news/0401/04012805nikoncp8700.asp

rupe gura Canon (rebel d300) cu un proaspat anuntat D70, notabila datoriat sync speed de 1/500 si un buffer mai mare decat la D100:
http://www.dpreview.com/articles/nikond70/

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 12:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar Canon rupe gura targului cu prodesionalul EOS 1D Mark II.
8 mpx si 8,5 cadre pe secunda in limita a 40 jpeguri sau 20 RAW-uri la rez maxima.

http://www.dpreview.com/news/0401/04012904canoneos1dmkii.asp

_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 3:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sal' Ionut,

Din pacate pentru noi, beneficiarii Wink marile firme au inceput sa se bata mai mult in anunturi si mai putin in produse. Sper sa nu fie vaporware precum Contaxul Twisted Evil
Nikon are ceva 'faima ca anunta in februarie si pana in decembrie abia daca scoate ceva pe piata in timp ce Canon are mania sa arunce pe piata produse neterminate ce necesita rectificari de firmware din doua in doua saptamani...asta pana retrag produsul dupa 6 luni Twisted Evil

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 8:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser, nu te ambala, ca nu e chiar asa. Smile
De unde si pana unde e Contaxu' vaporware ?
Ca nu-l mai fabrica nemtii si ca-l fac japonezii ? Nu vad nimic rau in asta.

Spui "Canon are mania sa arunce pe piata produse neterminate ce necesita rectificari de firmware din doua in doua saptamani...asta pana retrag produsul dupa 6 luni".
Hmmm, sincer sa fiu, n-am auzit de asa ceva.
Am senzatia ca tu confunzi Kodaku ' cu Canonu'. (daca-mi e permisa cacofonia). Wink Si cand am amintit de Kodak, m-am referit la 14n.

So, vino cu argumente, ca numai pe impresii, nu sta treaba in picioare. Smile

_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut Ionut,
Ma refer la episodul cand toata suflarea astepta cu sufletul la gura sa apara Contax N Digital, full frame digital....care a intarziat...si a intarziat....si a intarziat. Si cand a aparut...au, calitatea imaginii era slaba, rezolutia pentru full frame depasita (de Canon) si pretul absolut impracticabil (incercau sa-l vanda la 7000usd?! chiar si acum preturile oscileaza intre 4000 si 5500 usd adica mai mult decat modelele mai puternice scoase de concurenta). A ramas un exemplu celebru de sinucidere in domeniu si de aceea este destul de des amintit.

Nu ma ambalez Rolling Eyes Dar imi aduc aminte cand la un aparat *scos de X, firma Y se simtea obligata *sa scoata un aparat cel putin echivalent daca nu mai bun.
Urmaresc domeniul acesta si constat ca cei doi uriasi din domeniu au descoperit ce comod este sa se bata in ... anunturi de presa.
Este derizoriu sa combati concurenta promitand un aparat ale carui caracteristici vor fi cel putin banale in momentul aparitiei efective pe piata (ma refer cu durere la D70 care are "sanse" sa intarzie pana in decembrie) Si totul devine un episod de circ cand si concurenta face acelasi lucru.
Cat despre rectificari si produse inlocuite...hm, tu ma examinezi sa vezi cat stiu ...ca nu pot sa cred ca nu stii la ce ma refer. Nu, nu despre 14n este vb ci despre Canon cu al sau D60.
D60 a avut o droaie de actualizari de firmware (spre exemplu concurentul direct D100 a avut doua din care doar una era obligatorie) si la 6 luni de la aparitie era retras/inlocuit cu 10D. Grozava senzatie o fi avut fotograful (roman) care a dat 2500 euro pe D60 cand peste noapte a descoperit ca se vand pe piata 10D la 1500 euro. Eu stiu cel putin unul care s-a inverzit.
Mai este nevoie sa amintesc ca fotograful (in Ro mai ales) isi face calculul cu cat va revinde camera pentru a putea trece la modelul urmator? O ghidusie ca cea amintita de la Canon te baga in boala copiilor, crede-ma.
Scurt exemplu: am luat E10 adus sigilat din Canada cu 1400usd. L-am revandut cu 700usd. Din diferenta de 700usd mai scad ce am reusit sa produc/vand cu acel aparat si adaug cat am cheltuit cu el (accesorii cumparate care au trebuit si ele revandute mai ieftin). Ring a bell?

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 12:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kork e fan Canon Smile))))))))...........eu Sigma de ex. Smile
la banii astia nu iti faci treaba mai bine cu un SLR pe film ? care e muuuuuuuuult mai ieftin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 2:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inafara de cateva zone pe net tixite cu cretini, dusmania canon-nikon este o forma fara fond. am prieteni si cunostinte care prefera canon, eu prefer nikon. nu-i nici o problema, firmele respective folosesc senzori si algoritmi diferiti si deci problema se reduce la o preferinta pentru un anumit gen de imagine. definitia supersimplificata a unei imagini bune: imaginea care determina un sentiment de admiratie atat de mare incat sunt excluse intrebarile referitoare la tehnica cu care a fost realizata. vezi pe net imaginea cu Kennedy cazut in bucataria hotelului in care a fost impuscat:

O imagine facuta din goana calului si cu lumina furnizata de un cameraman cbs aflat intamplator acolo. imaginea aia este deja istoria personificata si nu va deveni mai relevanta daca iti voi mentiona ca afost facuta cu un nikon if you see what I mean.

in bransa mea filmul/pelicula este o aventura nesigura. probabil ca ce as castiga in plus lucrand cu aparate mai ieftine as pierde tratandu-ma de ulcer. un mic efort de imaginatie: se mobilizeaza o armata de oameni, se munceste o zi la sedinta foto, se transpira cat cuprinde si la sfarsit se preda pelicula spre developare unui outsider, in cazul nostru un laborant oarecare, de la o firma de kko din oras. negativele alea sunt niste unicate si daca mi le distruge/deterioreaza un energumen eu nu mai pot respecta deadline-ul, nu mai am ce da clientului si sunt obligat sa refac sedinta foto rezultand costuri si eforturi suplimentare. oricum vei ramane cu senzatia ca exact imaginile pierdute au fost cele mai bune Wink

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 2:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

revenind la vaporvare si facnd abstractie aici ca vb de firma cutare sau cutare: citesc undeva pe net o chestie glumeata dar cu substrat usturator.
the actual value of a future camera is zero

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poate ai dreptate referitor la developare, dar nenorociri se pot intampla cu orice aparat, dar iti dau dreptate totusi, la unul digital pierderea de poze e mai rara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierash: desigur ca se pot intampla nenorociri si la digital, dar afli atunci, in timp real, cand sedinta foto este in plina desfasurare si nu dupa doua zile (cand sedinta foto e o amintire, modelul s-a intors la Focsani etc.)
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 4:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merita un Sony DSC-P10 de 5 megapixeli cu 32MB memorystick 330 Euro Embarassed ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 1 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community