FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
NOUTATI FOTO
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
flavian



Conectat la: 23 Apr 2004
Mesaje: 51
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Dec 15, 2005 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am vazut intre timp ca si tu mai "invarti" ceva evenimente... Smile

daca-l iei pentru tine, vezi un G6, e mai mic pt carat in concediu si iesi mai bine cu memoria.

Daca-l iei pt evenimente, probabil o sa impresionezi mai multa lume cu zoom-ul ala mare la 717, dar o sa te cam usture un card de 1-2gb, daca n-ai un laptop la indemana sa descarci unul mai mic si mai des ...

Pusesem ochii chiar serios pe 717 anul trecut, am frunzarit net-ul la greu, pana la urma am ajuns la un Dimage A2 si nu mi-a parut rau. Intre timp am sarit si peste ala...

Daca ai vreo "smecherie" cu Sony incearca noul R1, ca ala chiar merita, cu senzorul de SLR care l-au pus pe el... daca nu ai "discounturi", la bani aia tot la un SLR te apropii mai usor...

Totul e de cati bani dispui si ce vrei sa faci cu el Wink

Daca se supara Radu, poate ne muta mesajele intr-un topic separat... desi sper sa nu se supere ca mai "invioram" si noi treaba pe aici Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 15, 2005 7:48 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
svhs
Vizitator





MesajTrimis: Joi Dec 15, 2005 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy
717-le ma interesa mai mult pentru mine, ma preocupa tot ce tine de imagine in general... pentru chestii comerciale folosesc un Canon EOS. Dar nu ar fi exclus sa-l pun si 717 la treaba, pina la urma e o scula decenta. Si celelalte optiuni sint bune. Mai vedem, mai vorbim.
Sus
svhs
Vizitator





MesajTrimis: Joi Dec 15, 2005 10:29 pm    Titlul subiectului: NOUTATI Raspunde cu citat (quote)

NOUTATI, NOUTATI
S-ar putea sa fi aflat deja, dar cum n-a postat inca nimeni, zic eu:
Cica meseriasii de la Canon o sa mai scoata un D-SLR entry-level, pe numele sau Canon EOS 3000D. 6 Mpx rezolutie, ca si Rebelul. Nu va lucra in RAW. Iar ca si calitate a imaginii (Doamne, ce termen vag) cica se va compara cu Rebel XT. Si acum tineti-va bine, fiindca scula asta va costa: $ 499 body sau cu $ 100 mai mult in kit!!! Informatii mai multe la Digital Camera Blog.
Sus
flavian



Conectat la: 23 Apr 2004
Mesaje: 51
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Dec 16, 2005 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai entry-level decat XT-ul ?

pai deja ajunge jenant, o sa zboare toata piata lui Sony R1, KM Dimage A200 si alte bridgeuri, ca sa nu mai vorbim de chiar fratele de la Canon si anume G6...

Pe de alta parte un bridge bun e de preferat unui "SLR" chel ca asta... sper sa urmeze si restul producatorilor trend-ul sony, cu senzori de SLR in bridge-uri, pentru ca atunci o sa te gandesti de 2 ori pana sa iei un SLR ca asta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
svhs
Vizitator





MesajTrimis: Vin Dec 16, 2005 3:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SLR ramine SLR, cred eu. Nu e suficient sa bagi intr-o sapuniera un senzor "de SLR" cum spui tu, adica "profi", cum as zice eu, ca sa iasa o scula buna.
Sus
flavian



Conectat la: 23 Apr 2004
Mesaje: 51
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Dec 16, 2005 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pey din punctul meu de vedere, diferenta majora intre SLR si bridge, exceptand versatilitatea obiectivelor, era tocmai dimensiunea senzorului...

in rest, bridge-urile de top au optiuni mai bune decat un SLR entry-level. Si vin si cu o gramada de avantaje: preview pe display, meniu mai bogat cu optiuni mai multe, raw, filmare, obiectiv all-purpose etc. Pt plecat in concediu mi-as lua mai curand un bridge ca la Sony decat un 3000D din asta.

pe de alta parte daca incerci sa devii pro si se presupune ca faci bani din foto, e bun un slr entry cu care sa-ti faci mana pana ai bani de ceva mai bun...

Cred ca oricum tendinta de ieftinire va continua, la fel ca in ultima vreme, pe masura ce tehnologia avanseaza, vom avea aparate tot mai bune la preturi tot mai ieftine, iar un pro care nu stie sa se puna in valoare prin munca si nu prin aparat, va fi ingropat de avalansa de pozari care vin din urma si au un minim de talent...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
acsorin



Conectat la: 04 Mar 2006
Mesaje: 646
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 10, 2006 8:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sal ! scuze de off topic.
Un amic a scapat pe jos un Nikon D50 si acum obiectivul nu mai sta bine prins.Am vazut ca pe marginea care se agata de corpul camerei lipsesc cateva bilute.Exista in Bucuresti un atelier care sa poata face reparatia la sistemul de prindere a obiectivului.?
Multumesc !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Iun 21, 2006 8:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Panasonic Officially Enters Digital SLR Camera Market
http://www2.panasonic.com/webapp/wcs/stores/servlet/prModelDetail?storeId=11301&catalogId=13251&itemId=97739&modelNo=Content06202006092207437&surfModel=Content06202006092207437

DMC-L1 preview
http://www.dpreview.com/news/0606/06062101panasoncdmcl1.asp

Ce parere aveti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Iun 21, 2006 8:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e edit ...
Tot legat de DMC-L1: http://panasonic.co.jp/pavc/global/lumix/l1/index.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 9:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mobutu a scris:
Ce parere aveti?


E bine ca se scot in draci DSLR, doar ca observ ca mai nou fiecare scote de toate...de aici si calitatea si fiabilitatea. pentru noi e bine ca asta coboara preturile.

Eu nu mi-as da Canon 30D pe nici o puscatura de la SONY sau Panasonic.

Ma intreb insa, pe cand o scoate Canon ceva boxe sau AVR? Smile

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 9:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mobutu a scris:
Ce parere aveti?


E bine ca se scot in draci DSLR, doar ca observ ca mai nou fiecare scote de toate...de aici si calitatea si fiabilitatea. pentru noi e bine ca asta coboara preturile.

Eu nu mi-as da Canon 30D pe nici o puscatura de la SONY sau Panasonic.

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Sep 22, 2006 9:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Seitz 6x17: 160 Megapixels of Goodness
http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=4265
Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 26, 2006 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fujifilm's "12.34MP" FinePix S5 Pro D-SLR
http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=4309
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
atyclb



Conectat la: 02 Oct 2006
Mesaje: 160
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2007 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A aparut Canon 1dMark3

http://www.usa.canon.com/templatedata/pressrelease/20070221_1dmark3.html

Aici il puteti vedea la lucru (face ca o mitraliera, 10 fps)
http://www.focus-numerique.com/news_id-38.html

_________________
One
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Sam Iul 12, 2008 8:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_eos1000d.asp
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 7 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community