FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
B&W DM601 S3 si B&W DM 303

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
popa



Conectat la: 10 Noi 2003
Mesaje: 11

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 11:21 am    Titlul subiectului: B&W DM601 S3 si B&W DM 303 Raspunde cu citat (quote)

Salut.

A ascultat cineva ambele tipuri de boxe? (B&W DM601 S3 si B&W DM 303)
E diferenta intre ele ? (la pret e de vreo 4 mil.) Merita diferenta ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 11:21 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
huntmat



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 12:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diferenta de 4 mil se gaseste in gama de raspuns
601 _________ 48-42kHz (-6dB)
303 _________ 52-30kHz (-6dB) din specificatii.

Eu am ascultat 602 si la R&B/pop mi s-a parut ca distorsioneaza, dar la melodiile care le pun ei se aude bine.

Ia melodiile care crezi ca iti vor face o impresie despre ele si du-te la Muzica sa asculti cu urechile tale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popa



Conectat la: 10 Noi 2003
Mesaje: 11

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci pentru raspuns !!!

insa frecventele pe care le-ati trimis cred ca reprezinta gama de frecvente a difuzoarelor. Pe site-ul producatorului. frecventele de raspuns sunt:
601 - 60-22 kHz
303 - 72-20 kHz
In aceasta diferenta consta diferenta de pret ??

multam !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Eu am ascultat B&W 601 si B&W 603. Si le-am ascultat bine.
601 pare, si este o afacere mai buna, in sensul ca este mai ieftina iar diferentele la sunet sunt aproape inexistente.
De sunat suna bine, voci calde, inaltele fine in schimb basul nu are greutate. Eu am ascultat Jazz. Cu DISCO nu stiu, dar de obicei muzica disco nu are o calitate a inregistrarii ca sa te poti pronunta asupra unei scule.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sunet cele doua modele se apropie. Totusi, 601 nu numai ca se aude ceva mai bine (mai deschis, mai detaliat, bass usor mai extins) dar este mai usor de dus de amplificator. Daca vrei sa faci un 303 sa se auda cel putin ca un 601, trebuie sa pui o amplificare foarte puternica si foarte curata si atunci nu o sa iti vina sa crezi ce poate sa iasa din boxa aia. Totusi, amplificare de 3-5000$ pe o boxa de nici 300 e o aberatie. Oricum, ideea e ca 303-urile trebuie sa fie impinse tare de la spate ca sa sune la fel de deschis si aerisit ca 601. 601 e mai usor de potrivit cu amplificatoare slabe ca putere (602 merge si pe lampi iar intre ele diferenta de sensibilitate nu este chiar asa mare) iar daca o pozitionezi corect, are un bass de-a dreptul surprinzator.

ps O combinatie intre 303 si un amplificator Marantz PM 6010 a fost un esec total, din cite am inteles de la proprietarul care le-a si schimbat pe niste 601.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Cristian



Conectat la: 08 Ian 2004
Mesaje: 5
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2004 1:48 am    Titlul subiectului: boxe B&W Raspunde cu citat (quote)

impresia mea pura si personala e sa mergi pe 602, daca te tine si buzunarul,am ascultat 601 si am zis ca suna super, dupa ce am ascultat imediat 602 am spus ca 601 n-au legatura cu ele.
le gasesti aici si chiar la un pret ce e posibil sa faca si pe unul din tarile occidentale mirat: www.dvdplanet.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2004 9:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am 601 acasa si sunt foarte multumit de ele. 303 sunt din clasa de intrare de la B&W si au fost facute unele compromisuri pentru a se obtine un pret mai bun.
Cel mai bine e sa te duci la etajul 1 de la Muzica si o sa poti face o comparatie intre ele. Diferenta de pret nu mi se pare foarte mare si cred ca pe termen lung se merita un produs mai bun.
Ar trebui sa te avertizez insa ca 601 nu stau prea grozav la capitolul bas, avand nevoie de un subwoofer daca intentionezi sa asculti house sau sa dai bairam cu ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community