FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ultima aiureala de la Sony

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 6:21 pm    Titlul subiectului: ultima aiureala de la Sony Raspunde cu citat (quote)

Crying or Very sad
firma asta se transforma ireversibil intr-o fabrica de gadgeturi asiatice :

http://www.dpreview.com/news/0503/05030802sony_mdmzdh10p.asp

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 6:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ba nu mi se pare deloc....camera foto , video va fi un accesoriu normal pentru multe aparate. Asa s-a zis si cand a aparut computerul personal sau casetofonul....Cand vine corba de calitate atunci lucrurile se decanteaza. Pe tine te deranjeaza deoarece esti un profesionist al domeniului fotografic, in schimb eu nici nu-l bag de seama.... Cine vede acest gadget ca pe o scula de mare calitate foto inseamna ca este neinformat, adica bun de client, face economia sa se miste din loc.... Laughing , nu e benefic sa se destepte toata lumea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate acolo e viitorul, un singur aparat portabil care sa fie si palm si telefon si camera foto/video si reportofon si player portabil Smile. Problema acum la inceput e ca sunt prost implementate, adica de slaba calitate. Trebuie sa mai asteptam ceva pana sa avem gatgeturi combo care fac la fel de bine toate functiile unor aparate specializate.

Oricum, visez la ziua in care nu voi mai fi nevoit sa am toate buzunarele umplute cu hardware... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ greierash: nu dpdv foto m-am referit eu! Nu am nici o pretentie de la aparate "foto" de tz megapixeli si ccd microscopic. Nici nu imi bat mintea cu ele.
Ma scoate din minti involutia evidenta din linia de portabile Sony (si care influenteaza negativ si restul, concurenta).Dupa cum am mai povestit: inainte de GF si masina, fiind un singuratec, eram mare amator de muzica la purtator si am schimbat peste 10 modele diferite (Akai si Sony) de la caseta la CD si MD. AM vazut cu ochii mei cum se duce de rapa toata chestia. Mai intai a fost miniaturizarea excesiva. A urmat consumul. Toate in paguba etajului de iesire, recte a calitatii audio in casti. Am apreciat desigur ca un portabil incape lejer in buzunarul pantalonilor dar nu am inteles de ce trebuie sa incapa si in buzunarul de la pieptul camasii. Nu am inteles nici de ce trebuie sa am o autonomie pe baterii de parca as face expeditii de zeci de zile in jungla amazoniana. In 1994 am mers cu autocarul pana in Franta si inapoi: trei zile de ascultat muzica aproape non-stop pe un rand jumate de acumulatori. In paralel concesiile facute in detrimentul calitatii audio au crescut invers proportional cu consumul. A s fi vrut sa am o autonomie (onorabila) de 10-12 ore si un etaj final ce sa nu macelareasca bass-ul si Sony supralicita cu autonomie de 40-50 de ore!! MAi pune si concurenta cu Sharp si Panasonic cand timp de ani de zile nu stiau decat sa anunte "the smallest MD portable in the world" si vei intelege probabil ce vreau sa spun.
Pe device-ul din link vei da ~400-500 de euro. Cat din banii astia inseamna un player audio (respectiv calitate audio) si cat un aparat foto mediocru? Platim pentru chestii de care NU avem nevoie! Piatza ii penalizeaza de ani de zile, MD e in prabusire libera si ei tot insista?! Sony sunt intr-o pasa masochista. Melcii lor cine o mai da banii pe porcariile astea Evil or Very Mad

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2005 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca si din lipsa de imaginatie au masacrat sunetul pe portabile..probabil ca au ajuns la limita tehnologica , iar managerii si-au impus un cost maxim si de aici a rezultat un debuseu spre multe functii. La masini este la fel, cand nu mai poti sa cresti in calitate din diverse motive mai adaugi tot felul de functii. Asta se intampla in orice domeniu.

Chiar firmele de telefonie mobila spuneau acum vreo 3 ani ca nu mai au unde sa se intreaca pe teritoriul performantei si in consecinta vor apela la design, exact ce s-a intamplat....in industria textila lucrul asta se petrece de decenii, poate secole sub forma ... modei....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 12:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"matasea" de paianjen e ulrmatoarea mare revolutie din ind textila si se intrevede destul de curand. Am considerat ca merita mentionat pentur ca am auzit ca e atat de rezistent incat cu siguranta va inlocui kevlarul din vestele antiglont si ma gandeam ca poate va avea aceleasi implicatii si pentru incintele acustice. Ramane de vazut, deocamdata suna mai degraba a SF, nu? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 1:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai nu poti scadea consumul si mentine calitatea pe etajul final, nu ambele in acelasi timp, asta e clar. Lipsa de imaginatie a fost desigur din clipa in care un gigant ca Sony a imbratisat fara discernamant teoria suficientei unui format compresat si cu pierderi. Singura lor grija a fost sa elaboreze un sistem alternativ, al lor. Ca se cheama mp3 sau atrac, tot un cacamaca. Mai pune si incapacitatea de a mai reda onorabil frecventele joase (mari mancatoare de curent) si vei obtine niste pocnitori lucitoare a caror singur merit mai ramane abilitatea de a reda timp de 40-50 de ore (who the F needs this??) un sunet la limita dintre mediocru si prost. Cireasa pe tort este ca (tot din ratiuni de pret) dupa ce ai dat ~300-400 de euro pe ultimul racnet al gadgetariei mai pui inca ~50-100 euro pentru o pereche de casti pentru ca cele care vin cu produsul sunt de complezenta... Rolling Eyes
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai nu mai cumpara asa ceva, doar nu o sa te chinuiesti cu porcariile lor. Cat despre matasea de paianjen m-am saturat de cate povesti am auzit pe Discovery.... au mai fost materiale minune si s-au dus....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2005 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kevlar-ul a ramas pentru ca e rezistent si nu e atat de greu ca metalul. E un pas inainte in directia asta, deci nu are cum sa nu prinda bine in o groaza de domenii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community