FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
amp. pt sony cdp xe-800

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sandu



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 1:58 pm    Titlul subiectului: amp. pt sony cdp xe-800 Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.

Nu ma consider un audiofil in adevaratul sens al cuvantului,mai am cu siguranta poate multe, foarte multe de invatat si ... experimentat.Ceea ce stiu e ca-mi place domeniul.Dispun de un sistem modest d.p.d.v. calitativ, luat la mana a doua acum cativa ani:
-CD player Sony XE-800
-receiver Technics SA GX 100
-boxe...tineti-va bine!...TELEFUNKEN Embarassed ;le aveam mai de demult,cred ca-s de-o seama cu mine,dar suna binisor(zic eu,parerea mea).

Oricum, as vrea sa-mi updatez "sistemul" cu un amplificator mai bun.Dupa voi cam ce s-ar potrivi (acorda) mai bine pentru cd playerul sony (nu vreau sa-l schimb)?Si cam cu ce boxe?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 1:58 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E vorba de un amp stereo, nu? (adica cele pe cale de disparitie Wink )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sandu



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cam asa ceva...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt 2 posibilitati:
- amp nou nout
- amp sh

In prima varianta, pt. unu' mai de doamne ajuta, trebuie sa faci sacrificii relativ serioase, atat din pct. de vedere financiar, cat si vis-a-vis de timp (mai ales ca piata'n in scadere Sad ). Oricum, ca regula generala, foloseste sfaturile celorlalti ca punct de start, insa in nici un caz ca factor de decizie. Dupa ce te arzi, regretele's tardive...

A doua varianta poate sa ofere o alternativa credibila (mai ales ca piata'i in dezvoltare), daca locuiesti intr'un oras dinamic.
Printre avantaje:
- scula se afla intr'un mediu casnic (fara multe vitrine, fara ca un alt client sa testeze in acelasi timp un alt sistem etc.);
- scula a fost folosita (si asta poate fi un fel de garantie: dom'le, macar functioneaza!), plus ca e rodata Wink ;
- cunosti conditiile de functionare (mediu' in care a stat, de ex. praf, fum de tigara, umezeala etc.), persoana care l'a folosit s.a.m.d. Chestiile astea spun mai multe decat un amp ce sta (sau e folosit) teoretic pe un raft de 1-2 ani... Poate ca sta, da' smecheru' de acolo l'a lasat lucrand, poate chiar din greu, 10h/zi;
- poti sa faci mofturi, sa tragi in jos de pret, sa o scobesti pana te saturi - cel ce vinde vede un potential cumparator, asa ca nu are ce sa (mai) piarda - deci e o cu totu' alta atitudine comparativ cu vanzatorii din shopuri!
Printre dezavantaje:
- nema garantie (nasoala chestie, dom'le, tare nasoala); ba, mai mult, daca scula'i batrana chiar si piesele de schimb s'ar putea sa nu se mai gaseasca...
- va trebui sa dai multe telefoane si sa faci muuulte deplasari.
Iar acu'...
Sfaturi practice:
- nu te lasa influentat sau intimidat de cel ce vinde (Nu'i asa ca suna bine?, Ce dom'le, da' ce are? etc.);
- e de preferat sa mai mergi cu cineva (deseori o alta pereche de urechi iti poate fi de real folos - e chestia aia cu second opinion Wink );
- nu lua bani la tine - pe tine te tenteaza sa cumperi cum vezi scula, pe altii (de prin mijloace de transport sau ganguri) ii pot tenta tocmai banii...
- ia decizia acasa, niciodata la cald (pe moment)!
- bea o bere intotdeauna dupa test (asta'i valabila si pt. cel ce vinde, cu observatia ca uneori e bine sa iei si o bere inainte - nu se stie cine'ti vine'n casa Wink ).

Cele scrise mai sus sunt valabile si pt. boxe. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sandu



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multam de sfaturi.Totusi as vrea ceva mai concret.Ce marci de amplificatoare sa-r acorda mai bine cu sony-ul in discutie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community