FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Stresu' cumpararii unui nou produs
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 4:25 pm    Titlul subiectului: Stresu' cumpararii unui nou produs Raspunde cu citat (quote)

Hai, ca stiti despre ce e vorba! Despre acele multe zile, plus 15 secunde Wink de auditie in magazin, inainte de a cumpara obiectu'(ele)...
Toate, insumate, duc la un stres baban.
Nu e ca si cum ai cumpara o pereche de pantofi sau o sticla de bere Laughing , si nici macar ca atunci cand treb'e sa cumperi un cadou sotiei (pt. mine si altii legati) sau prietena. Nuuuuuuu! Pt. ca e musai sa faci cea mai buna alegere! Asa ca...
Pt. o analiza ca la carte, e necesar sa etapizam oarecum lucrurile:

1. aparitia necesitatii
Sa spunem ca ai ceva p'acasa, si esti oarecum multumit. Dar, la un moment dat, intri intr'un magazin audio si... gata, esti impresionat de **** ala (**** poate fi orice: amp, DVD-player). Apare dorinta (as vrea sa am si eu...).
Iesi cu gandu' la produs. Dupa o perioada de timp te descoperi gandindu'te iar si iar la el - te roade. Incepi sa faci comparatii (in minte) cu altele, similare. Si stii ca deja totu' a devenit o necesitate, ca atunci cand ti'e foame si trebuie sa mananci (sau cand te mananca si trebuie sa...).

2. perioada de stagnare
E musai, da' mai ai si altele pe cap, asa ca lasi ca lucrurile sa evolueze lent. Stii ca vrei (mai bine zis ai nevoie Wink ) de produsu' ala, da' te gandesti ca poate a fost doar un fel de one night stand. Buba'i ca n'ai timp (sau nu vrei sa'ti faci timp) sa mai treci o data pe acolo (deja ai fost de vreo 3 ori).
Insa de fiecare data cand asculti la ce ai, iti aduci aminte de noua dragoste...

3. perioada de cautare
Poate cea mai grea. Deja lucrurile nu mai pot fi oprite - ai incercat sa uiti, da' nu poti. Te obsedeaza: vreau un nou amp, dom'le, ce mai! Ala din magazin era grozav (cam scump), incomparabil cu ce am acasa. Si un gand perfectionist: daca gasesc ceva la fel de bun (sau de ce nu, mai bun) la un pret rezonabil?
Si treci la cautari: intrebi prietenii (chiar si pe cei care nu's disperati ca tine dupa audio), pe forum, pe dealeri, pe TOATA LUMEA(!) daca au cunostiinta de ceva bun in jur de $****.
Faci liste, comparatii pe specificatii, dai note cum s'au auzit in nu stiu ce companie (ma refer la celelalte elemente din lant: spatiu, boxe, cabluri etc.). Pt. toate astea iti rascolesti memoria... Stres, dom'le, da' merita!

4. perioada de stabilire a prioritatilor
Unii sar peste aceasta perioada. Aia care au noroc Confused . Altii (ca mine) nu pot. Asa ca trebuie stabilite niste proritati. Cautarea inseamna timp si bani (basca nervi, cu vanzatorii nostrii Sad ). Esti capabil sa o continuui pana gasesti perechea perfecta (ca un episod din Sex and The City), compromisu' ideal intre calitate si pret? Poate ca nu, si intri intr'un fel de hibernare - nu cauti, dar esti pe faza. Daca ceva apare...
Alteori trebuie sa'ti iei adio de la suma aia $****, pt. ca trebuie sa iti faci si tu concediu, poate trebuie sa'ti rezolvi o problema de sanatate etc. Iar cu ce mai ramane ($***) nu poti lua ceea ce doresti...

5. Gata! - acu' il iau.
Ai bani, esti hotarat sa cumperi! Si mai ales, stii ce vrei!
Testele finale...
3 situatii:
a
Oops! Asculti si nu'ti vine sa crezi: acu', cand sa'l iei, parca nu suna la fel. Te verifici (discret) de dopuri in urechi, tragi cu coada ochiului, cautand un defect in environment, poate cablurile, poate la ce'i agatat... Farmecu' de odinioara s'a cam oxidat (ce, nu vi s'a intamplat?). Motivu': ai idealizat prea mult produsu'... Asa ca revii la etapa 3. (ca la Nu te supara frate)
b
OK, l'ai testat. E beton. E tot ce ti'ai dorit! Il iei, il duci acasa!
Toata osteneala (si te simti pe bune obosit) a meritat. Sttt, acu' ascult! Pa!
c
Dode a scris:
Ai banii, te-ai decis, te duci la magazin si.... stupoare, nu mai au produsul, sau in cel mai bun caz nu il au decat pe cel din raft, pe care nu prea iti convine sa il cumperi. Si uite asa s-au dus pe apa sambetei toate planurile si visele...


Cam astea sunt etapele, IMO. Desigur, poate la voi e altfel. Rolling Eyes

Acu', si eu, sunt f. obosit. Da' stresu' a trecut... Am ceva nou si, sa stiti, a naibii de scump, rezon! Sper sa se merite (inca nu sunt convins Confused ) - timpu' (si rodaju') o va dovedi...

Bafta.


Ultima modificare efectuata de catre AbsoluteAudioFan la Mie Noi 26, 2003 5:24 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 4:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
radu_s



Conectat la: 31 Iul 2003
Mesaje: 18
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce ce ? Ca m-ai facut curios Wink Zi sa stim si noi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul MSN Messenger
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 6:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Shocked Twisted Evil Very Happy Very Happy Very Happy Laughing Laughing Laughing Shocked Evil or Very Mad Twisted Evil

Ultima modificare efectuata de catre Wolv la Mie Noi 26, 2003 9:46 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 6:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer, nu ma asteptam la o asa reactie... Confused
Ce v'am facut, fratilor, de ma luati asa, in balon? Rolling Eyes
1. nu am pomenit nimic de "noua achizitie", si probabil ar fi bine sa tac din gura (mana)...
2. nu am dorit decat sa subliniez ca astia cu pasiune au ceva stres in achizitionarea unui nou produs... Probabil dumneata, d'le Wolf, n'ai nici un stres (de ce ai avea, la urma urmelor?). Stresu' asta face parte din distractie, asa, oarecum...

Ma rog, imi cer scuze pt. cei ce nu's de acord cu faptu' ca am scris ce am scris... si ii rog sa nu ma mai citeasca! Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
radu_s



Conectat la: 31 Iul 2003
Mesaje: 18
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AAF nu te lasa "impresionat" de dl.Wolf Sad Eu chiar eram curios ce ti-ai luat pentru ca eu ma incadrez foarte bine in ce ai spus tu in postul anterior.


Succese in bransa ! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul MSN Messenger
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 7:35 pm    Titlul subiectului: pt absolut Raspunde cu citat (quote)

MAI AbsoluteAudioFan ,sti ca esti un fel de vrejitor?
Abia acuma ti-am citit STRES-ul si sa sti ca in timp ce-l citeam,parca ma regaseam pe mine si stiam ce etapa va veniiiii.

Lasa gurile rele ,caci se zbat degeaba.
INCA O BULINA ALBA PT DOMN AbsoluteAudioFan.

_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 7:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

radu_s a scris:
Eu chiar eram curios ce ti-ai luat ...

Oricum acu'i in perioada de evaluari Wink . Poate suflu o vorba mai tarziu, poate... Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mie Noi 26, 2003 9:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. In primul rind nick-ul se scrie "Wolv" si nu Wolf ptr ca nu are nici o legatura cu "lupul"

2. Toata stima si respectu ptr cei de pe forum si nu am vrut sa jignesc pe nimeni ! Doar ca mi s-a parut cam prea lung si plictisitor post-ul ! ASTA e opinia mea si nu trebuie sa dati cu paru' daca mai critic pe cineva ! Doar nu vreti numai laude ! Cind e de laudat laud, cind e de criticat critic !
Daca nu va place sa fiti criticati, POFTIM : sterg reply-ul !


3. Feeling-ul respectiv IL CUNOSC FOARTE BINE !!
L-am avut de fff multe ori cand a trebuit sa achizitionez "scule" sau ceva hardware pe la calculator !
De ex : In ziua cand am cumparat DvD-ul & Reciver-ul a trebuit sa ma invoiesc de la munca ! Nu mai eram in stare sa fac nika ! Tremuram tot de entuziasm, cu gandu la ce trebuia sa imi cumpar peste 8 ore, si nu mai puteam ASTEPTA asa mult ! Bineinteles ca testasem totul timp de vreo 2 zile in magazin, si stiam foarte bine ce cumpar, DAR EMOTIA TOT ERA PREZENTA !

PS : AAF adika eu de ce nu ar trebui sa am "feeling-ul" respectiv ? Poate din cauza ca nu sint asa pasionat de "scule" ca tine ?

Multumesc !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Noi 26, 2003 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Wolv a scris:
1. In primul rind nick-ul se scrie "Wolv" si nu Wolf ptr ca nu are nici o legatura cu "lupul"

Embarassed Scuze!!! Ce vrei, greseala de... tipar Wink . Nu se va repeta!

Wolv a scris:
[2. Toata stima si respectu ptr cei de pe forum si nu am vrut sa jignesc pe nimeni ! Doar ca mi s-a parut cam prea lung si plictisitor post-ul ! ASTA e opinia mea si nu trebuie sa dati cu paru' daca mai critic pe cineva ! Doar nu vreti numai laude ! Cind e de laudat laud, cind e de criticat critic !
Daca nu va place sa fiti criticati, POFTIM : sterg reply-ul !

Dom'le, eu unu' recunosc: nu sunt decat un tip plictisitor (ce, nu te'ai prins?). Si imi plac unele lucruri sa le spunem Rolling Eyes ... absurde: sa pun lucrurile in categorii, sa fac statistici, sa generalizez etc., adica lucruri care iau timp si nu duc nicaieri... eh, ma rog, unii chiar ma crititca pt. asta. Confused
Chestia aia cu stersu' replyului nu e buna. Deloc! Nu se face! Poti critica pe cine vrei atat timp cat o faci decent, chiar daca esti infierbantat.
Daca eram baiat inspirat, iti salvam textu' si'l puneam, azi, la loc. Wink

Wolv a scris:
3. Feeling-ul respectiv IL CUNOSC FOARTE BINE !!
L-am avut de fff multe ori cand a trebuit sa achizitionez "scule" sau ceva hardware pe la calculator !
De ex : In ziua cand am cumparat DvD-ul & Reciver-ul a trebuit sa ma invoiesc de la munca ! Nu mai eram in stare sa fac nika ! Tremuram tot de entuziasm, cu gandu la ce trebuia sa imi cumpar peste 8 ore, si nu mai puteam ASTEPTA asa mult ! Bineinteles ca testasem totul timp de vreo 2 zile in magazin, si stiam foarte bine ce cumpar, DAR EMOTIA TOT ERA PREZENTA !

PS : AAF adika eu de ce nu ar trebui sa am "feeling-ul" respectiv ? Poate din cauza ca nu sint asa pasionat de "scule" ca tine ?

Multumesc !


Cu asta trebuia sa incepi, dom'le! Sa ne spui si noua cum stai cu stresu' (sau feelingu', cum vrei sa'i spui)...Am eu o banuiala ca toata lumea a trecut prin aceste stari/etape, mai mult sau mai putin (asta ca sa fiu evaziv Wink ...).
Ah, si inca ceva - am interzis eu cuiva sa aiba vre'un feeling? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mie Noi 26, 2003 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AAF , parca tu ai spus asta :

" 2. nu am dorit decat sa subliniez ca astia cu pasiune au ceva stres in achizitionarea unui nou produs... Probabil dumneata, d'le Wolf, n'ai nici un stres (de ce ai avea, la urma urmelor?). Stresu' asta face parte din distractie, asa, oarecum... "

Adica de ce as avea "feeling" ? EU am interpretat din ce ai spus tu ca eu nu ar trebui sa am "feeling" ! Probabil din cauza ca sint afon in ale "sculelor" ?? Daca ai vrut sa spui altceva, SORRY !

ORICUM este OFF-Topic toata polemika asa ca HAY s-o lasama BALTA !

MAY bine zi ce tiai luat si GATA !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Noi 26, 2003 2:25 pm    Titlul subiectului: Move on! Raspunde cu citat (quote)

OK!

Deci, dragi forumisti, experientele voastre seamana cu cele ale mele?
Da - vrem detalii Wink
Nu - atunci... cum e la voi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 26, 2003 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca se mai poate adauga un c punctului 5. Ai banii, te-ai decis, te duci la magazin si.... stupoare, nu mai au produsul, sau in cel mai bun caz nu il au decat pe cel din raft, pe care nu prea iti convine sa il cumperi. Si uite asa s-au dus pe apa sambetei toate planurile si visele...
Cred ca este unul din cele mai urate momente pe care le traiesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Noi 26, 2003 5:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode a scris:
Cred ca se mai poate adauga un c punctului 5.

Gata, s'a adaugat! ... mot-a-mot Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
iulian



Conectat la: 12 Aug 2003
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 2:37 am    Titlul subiectului: Re: Stresu' cumpararii unui nou produs Raspunde cu citat (quote)

AAF, ceea ce spui tu seamana cu stadiile evolutive ale unei boli infectioase (viroza de sezon, de exemplu) Smile
AbsoluteAudioFan a scris:

1. aparitia necesitatii
Sa spunem ca ai ceva p'acasa, si esti oarecum multumit. Dar, la un moment dat, intri intr'un magazin audio si...

Se traduce cu:
1. contactarea virusului
AbsoluteAudioFan a scris:
2. perioada de stagnare
E musai, da' mai ai si altele pe cap, asa ca lasi ca lucrurile sa evolueze lent.

Adica:
2. perioada de incubatie (inca nu ai simptome, nu sti ca l-ai luat)
AbsoluteAudioFan a scris:
3. perioada de cautare
Poate cea mai grea. Deja lucrurile nu mai pot fi oprite -

Ceea ce inseamna ca:
3. Esti in faza de debut (incepi sa ai febra si te doare capul, te simti cel mai rau) Smile
AbsoluteAudioFan a scris:
4. perioada de stabilire a prioritatilor
Unii sar peste aceasta perioada. Aia care au noroc Confused . Altii (ca mine) nu pot. Asa ca trebuie stabilite niste proritati.

4. te afli in plina perioada de stare (te gandesti deja sa te duci la doctor, si nu stii ce pastile sa mai iei)
AbsoluteAudioFan a scris:
5. Gata! - acu' il iau.
Ai bani, esti hotarat sa cumperi! Si mai ales, stii ce vrei!

5. Te indrepti spre convalescenta, daca ai norocul sa nu te tina mult stadiul 4.

Boala grea audiofilia asta. Eu cred ca tocmai ma regasesc pe la punctul 3 ...

_________________
- Carpe noctem! -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 10:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing
iulian, cred ca ai dreptate dom'le! E o boala!
btw - don't ask my wife!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community