FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dilema:cabluri boxe
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 10:30 pm    Titlul subiectului: Dilema:cabluri boxe Raspunde cu citat (quote)

salut la toti ...vad ca vorbiti de scule de mii de euro ..interesant cand e foamea atat de mare ...
Am si eu o dilema cam ce fire sa-mi iau la boxe :
Am Sony TAAX44
Sony CDP XE270
si un technics st500 sau ceva de genul asta.
Si boxe Sony SS MF315 sau cam asa...
Cam ce gen de cabluri mi-ar trebui ?
Ce ma sfatuiti Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 10:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2003 9:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Personal, nu stiu cum arata boxele alea Sony, am dat search pe Google si nu a gasit nika !
La sistemul tau nu o sa simti diferenta intre cabluri de 40.000 lei/m si 200.000 lei/m ! Asa ca daca nu ai planuri de viitoare upgrade-uri (de macar 1000$) la sistemul tau, cumpara ceva ieftin ce se gaseste prin mai toate magazinele de electonice !
Insa daca pe viitor vrei sa iti schimbi sculele (boxele in principiu), e bine sa iti cumperi de pe acum ceva cabluri bune ptr a le folosi si in noul sistem !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2003 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut,mersi de raspuns ...pai am niste cabluri...dar din ce vad eu sunt slabute rau eu sunt din provincie(slatina,) si cel mai aproape craiova..ma uitai azi la un magazin cu d-astea si nimic interesant,doar mai scumpe decat alea care le am eu.in rest la aspect sunt la fel.
uite boxele : http://www.emania.ro/Produs.php?SesiuneId=r14c8e0ba3c0375fc00347faafd3f6d59&ProdusId=3759&
doar ca ale mele sunt negre. in rest identice.
Vreau sa-mi iau si eu un dvd... ceva subtire ..nu ma arunc la zeci de milioane ptr ca nu am si nici nu stiu daca as fi dispus sa dau pe o scula mai mult de 10 mil. oricum nu ma compar cu tine si nici nu incerc sa ma compar Smile sunt multumit cu ce pot avea:) ...oricum eu ascult :trance,house,club ...si nu cred ca se observa mult prea mult diferenta .
si in curand vreau sa-mi iau un subwoofer activ. am vazut . un jbl,si pioneer ... la flanco , ce parere ai ?
aaa si am avut mai demult un ampl marantz pm200 ,nu te chinui nu cred ca ai sa gasesti vreo poza cu amplificatorul asta, nici macar cu sony asta care il am acum .so radio e technics st600
Sper ca nu te-am plictisit cu toate astea . deci in final ce cabluri ar fi decent sa imi iau ...
pa
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2003 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da un sub ar fi recomandat ! Un JBL ! Da costa mai mult decit boxele !
Cablu mai ieftin (20-30.ooo metru) poti gasi pe la orice mag de electronice ! Din ala cu dou fire (unu rosu, unu negru lipite intre ele) !
Sau mai era si pe la Metro ! Oricum intreaba daca au cabluri ptr boxe !
A si nu pune mai mult de 3-5 m/boxa ptr ca nu e ecranat si mai poate prinde "paraziti" daca are de unde !

Bafta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 10:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

skyone,
Cele mai decente cabluri no-name, IMO, sunt cele siliconice Confused , anume cele imbracate in material siliconic transparent. Daca arunci o privire atenta la ele ai sa intelegi de ce. Wink Costu'i cam 0.6..0.7Euro/m, deci nu'i o avere.
Si, btw, nu te astepta la rezultate fabuloase din prima... lasa'le sa se rodeze un pic. Cool
Ah, si inca ceva, vezi cum le tai: incearca sa pastrezi o directie (amp-boxe). Poate la sistemu' tau nu se observa, da' nu te costa nimic sa respecti chestia asta Wink .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AbsoluteAudioFan
Mersi mult de sfat.cabluri din silicon am de vreo 6 luni...dar vruiam ce mai sus... sa vad ce pot gasi prin comert la un pret rezonabil

Ce parere ai de televizoarele astea :
THOMPSON 29F160 si
SANYO 29FV1
ambele sunt cam 400 Euro...

toate cele bune[/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trl



Conectat la: 13 Noi 2003
Mesaje: 16

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideea este sa fie din Cupru de 1-1,5mm grosime, multifilar (ca sa-l potzi manipula shi roti ushor), iar la capete sa fie prins sau infiletat la mufe prin intermediul unor shaibe late care sa stranga cablul longitudinal, deci nu direct pe shurub k sa nu se taie firele in timp.
Apropos, sa nu fie cablurile torsadate k nu e indicat! Deci cabluri normale, cu fire drepte, paralele.
Nu cred k se merita sa dai banutzu' pe cine shtie ce cabluri de firma, cu capete aurite sau cine shtie ce alte de-astea...sincer... Cool Ideea este sa tzina amperajul necesar shi sa fie contaactele perfecte!
Baftoi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mersi mult de sfat.

ce parere aveti de un receiver SONY STR-DE595 la 11 mil.
in general pt mod stereo 80%
filme 20%
Se merita sa il iau ?
o sa fiu multumit de el in mod stereo ca am auzit pe altii ca nu prea ar fi multumiti de receivere (mai ales sony) in mod stereo( sa zicem muzica)
Astept parererile voastre avand in vedere ca si boxe (ss mf315) ,cd player(cdp xe270) pe viitor un dvd ...

Astept parerile voaste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 10:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce ziceti de specificatiile astea la cabluri?

Cabluri Top-Flex:
1. 2x2,5 mm2, 651x2x0,07 (litza), 5.72EUR/m;
2. 2x4 mm2, 1050x2x0,07 (litza), 8.65EUR/m.



cablu2.jpg
 Description:
 Filesize:  2.59 KB
 Viewed:  3794 Time(s)

cablu2.jpg



cabluri.jpg
 Description:
 Filesize:  3.44 KB
 Viewed:  3795 Time(s)

cabluri.jpg



_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bonus



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 19
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 2:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cablu tb sa il iei in functie de puterea statiei si boxelor. Din ce am vazut eu, cablu OELHBACH (nu stiu daca iti zice ceva numele) costa de la 75.000 la 345.000 metrul. Eu am luat pt. 100W ampl si 250W boxe, cablu de 175.000 de argint 4mm (cablu simplu, nu bi-wiring)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare. bonus am auzit de firma asta..tot de pe net am vazut ca pe la japonezi e la moda (OELHBACH) si nu sunt asa de scumpe ... ce calitati au.. a imbunatatit sunetul ?
si de unde le-ai luat , ai cum sa faci o poza sau ceva asemanator?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut DELL ,cred ca am cabluri cum sunt in primul jpg ..sunt siliconice asemanatoare cu primele ....dar vreau ceva mult mai bun. ce pot gasi ?
Sus
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu caut cabluri dar nu ma prea pricep. Cele de mai sus le-am gasit la Conrad, dar nu stiu ce sa aleg, ca nu as da nici zeci de Eur/m de cablu.
_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Sam Dec 20, 2003 2:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bonus a scris:
Cablu tb sa il iei in functie de puterea statiei si boxelor. Din ce am vazut eu, cablu OELHBACH (nu stiu daca iti zice ceva numele) costa de la 75.000 la 345.000 metrul. Eu am luat pt. 100W ampl si 250W boxe, cablu de 175.000 de argint 4mm (cablu simplu, nu bi-wiring)



De unde l-ai luat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bonus



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 19
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 20, 2003 2:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Magazinul HI-LIFE, e Dorobanti, vis-a-vis de Flamingo. Coltul cladirii cu Maseratti si Honda.
De imbunatatit sunetul nu pot sa imi dau seama pt. ca nu am apucat sa le testez k lumea. Poate sambata daca voi avea timp. In principiu se aude parca mai bine decat cele vechi pe cupru dar nu stiu daca se merita diferenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community