FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
monitor audio bronze 2 sau b&W 601

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tudor



Conectat la: 02 Dec 2003
Mesaje: 40
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 02, 2003 4:16 pm    Titlul subiectului: monitor audio bronze 2 sau b&W 601 Raspunde cu citat (quote)

Sa va spun povestea mea, dupa un timp destul de indelungat am starns un buget ( 900 EUR ) pentru achizitionarea unui sistem audio la care visez de mult. Razz
In iarna voi pleca in germania de unde vreau sa imi achizitionez un sistem audio dvd + receiver , sistem pe care il voi folosi pentru auditii stereo only ( imi voi cumpara dvd in loc de cd plyer pt a putea vedea si un film ), dupa multe ore petrecute pe net am restrans cautarile la un receiver Onkyo TX-SR 501 E ( 65W/canal ) , iar ca dvd ( pioneer DV-464 sau DV-360).
Problema e la piesa de rezistenta a oricarui sistem audio - BOXELE.
- am avut pe short list mission m72, acustic energy AegisEvo one , B&W 303 si 601 si nu in cele din urma Monitor Audio Bronze 2 , care e hi-fi choice la boxe sub 200 GBP pe 2003.
- mission le-am ascultat la Master HI-FI , nu am fost impresionat , acustic energy( 320 USD ) le-am auzit la un firma din mag muzica, sunau ok , B&W 601 ( 495 USD la noi ) mi-au placut foarte mult, monitor audio ( pret 330 eur in germania) nu au din pacate reprezentanta in romania.
- exista cineva care a ascultat monitor audio si imi poate da vreun sfat ?
-genurile de muzica pe care le ascult - chill out, jazz, dance, hause, clasic.
ce ma sfatuiti sa imi cumpar b&w ( cumparata din romania mai scumpa deci ) sau monitor audio ( cheaper +tva recuperat ).
va multumesc,
tudor Question

_________________
TC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 02, 2003 4:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Dec 02, 2003 4:48 pm    Titlul subiectului: Re: monitor audio bronze 2 sau b&W 601 Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
ce ma sfatuiti sa imi cumpar b&w ( cumparata din romania mai scumpa deci ) sau monitor audio ( cheaper +tva recuperat ).
va multumesc,
tudor Question

Sfaturi, ha?
Pai... B&W in tara sunt scumpe Sad (vezi topicu' cu preturile "de Romania").
Monitor Audio, hmm... sa iei ceva fara sa stii ceva concret (doar reviewuri) despre obiect... Confused Nu cred ca se merita riscu', do you get my drift?
Pe de alta parte pt. receiveru'n discutie nu stiu daca o boxa detaliata nu va face mai mult rau. Trebuie musai incercat.
Eu unu' nu pot decat sa'ti dau un sfat: du'te'ntr'o dimineata la shopu' cu amp+boxe ce te satisfac cat de cat, roaga'l pe baiatu' de acolo sa le puna la'ncalzit, si treci pe'nserat sa le vezi. Fa o proba! S'ar putea sa te decizi pe loc (nu chiar indicat...), sau sa'ti schimbi radical punctu' de vedere si sa cauti in alta parte...

S'auzim de bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
emeric



Conectat la: 27 Noi 2003
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 12:37 am    Titlul subiectului: B&W 602 S3 Raspunde cu citat (quote)

Mergi pe B&W 602 s3.
sunt superbe... mi-am cautat 2 ani boxe fiind dispus sa dau chiar mult mai mult decat 500$- dar pana nu am ascultat 602 nu am fost convins..

am ascultat foarte multe boxe - din seria Nautilus mai ales [805, 804, 803]
si m-au impresionat mai putin decat 602 - probabil aveau nevoie de amplificare mai puternica.
602 sunt perfecte pt stereo si chiar daca sunt bookshelf bat multe floorstandere.

eu folosesc 602 pe un receiver onkio 701E cu certificat THX. 115W pe canal le misca perfect.


poti sa iei 602 de la Muzica --495 de dolari - dar daca ii zici sa ti le dea fara factura ti le da cu 450.


bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cite stiu despre Monitor Audio (am avut acum citiva ani un Monitor Audio Monitor 3) este ca suna cam ca B&W (tweeterul de metal se simte) doar ca un pic mai timide. Nu au mediile suficient de in fata si bassul se aude "in boxa", nu in camera. Poate si modelul meu era menit sa sune asa (incinta inchisa, D'Appolito) insa cind era asociata cu un amplificator foarte puternic (culmea, suna incredibil cu un Sony ES, pre/power) umplea camera cu un sound controlat si detaliat. Totusi, am vazut ca acum M.A. fac si incinte bass reflex care au toate sansele sa sune mai deschis cu amplificare mai slaba.

Daca 602-urile sunt prea scumpe, 601 sunt la fel de bune, doar ca au bass-ul mai potrivit pentru camere mici si foarte mici. Daca pui 601 mai aproape de peretele din spate, pot si ele sa iti faca paharele sa valseze.

Chiar daca ai sa gasesti la Muzica si un Onkyo 501 cu care sa le potrivesti, iti recomand sa le asculti in camera ta inainte sa te hotarasti. Camera show-roomului nu e foarte nimerita pentru demonstratii de boxe mici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin Matei a scris:
Daca pui 601 mai aproape de peretele din spate, pot si ele sa iti faca paharele sa valseze.

Ei, asta da muzicalitate!
Noroc! ( Confused hmm.. nu e cam devreme?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 11:27 am    Titlul subiectului: Aegis Evo One Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Si eu mi-am pus o problema asemanatoare dar pina la urma (intre B&W 602 sau Evo One) am ales Evo One si nu-mi pare deloc rau. Nu sint asa de socante la prima vedere asa cum sint B&W dar au sunetul corect pentru clasica si detalierea necesara. Daca asculti mai mult pop&rock atunci cred ca mai bine alegi B&W.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tudor



Conectat la: 02 Dec 2003
Mesaje: 40
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 2:23 pm    Titlul subiectului: m-am decis Raspunde cu citat (quote)

m-am decis la b&w 602 s3, pret 512 usd (le-au scumpit last week cu 17 $).
- oricum pretul lor in europa ( germania ) e 512 eur perechea., deci din start 23% cheaper aici, plus ca le-am luat cu factura, recuperez tva, deci eu zic ca la ora actuala aceste boxe sunt o oferta f. buna.
succes listening

_________________
TC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bonus



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 19
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 2:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea : ca raport calitate-pret, B&W 602 sunt imbatabile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmm, eu m-am hotarat asupra unor PSB-uri. N-ar strica sa le asculti daca tot te duci in Germania, s-ar putea sa fii foarte surprins. Iar la bani sunt mult mai jus ca B&W.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community