FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DIY CD-player / DAC
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2004 12:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Alex
Ai pm.
@puf
Multumesc pentru sfaturi. Sunt reguli de bun simt pe care trebuie indeplinite de orice design care se respecta. In fotografii este doar un experiment, departe de layout-ul final.
Totusi, pentru DAC-ul pe care urmeaza sa il propun am pretentia de a se incadra la sunet/performante in gama surselor de 2-3 Keuro, nu sa concureze playerele japoneze entry-level. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 05, 2004 12:15 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2004 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant ...

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Vin Mar 10, 2006 1:41 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...abia acum am citit topicul acesta ...

Lupulroz esti genial Bow Down stima & respect

vreau sa te rog ceva : cand ai timp sa-mi explici si mie (daca vrei) cum ai controlat display-ul ala din imagine.
eu mi-am facut un amplif la care am atasat un display de la un video, m-am chinuit vreo 3 zile cu el , apoi am aflat ca se alimenteaza cu 2 trafuri (unul curent continu si altu curent alternativ) DAR nu am reusit sa-l controlez , adica sa-mi afiseze ce vreau eu Crying or Very sad pentru moment am reusit sa-mi afiseze niste 888 pe-acolo dar nu stiu sa separ zonele/celulele de afisare .
Recunosc nu ma pricep mai deloc la electronica dar m-am apucat sa citesc sa mai intreb pe unul pe altul si ... s-a cam prins "microbu" de mine.
Poti sa-mi dai niste sfaturi macar (am auzit ca ar trebui sa folosesc un microcontroler dar ...ca cam depaseste situatia)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PopaAdrian



Conectat la: 04 Feb 2004
Mesaje: 51
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apreciez ideea, dar prevad urmatoarele probleme:
- fiabilitatea scazuta a unei unitati CD-ROM de calculator
- se poate controla viteza cu care se roteste discul in unitate? Daca nu, tot n-am scapat de zgomot.

Cea mai importanta (pentru mine :-) ):
Daca am un calculator bun, si in el o placa de sunet bunicica (M-Audio Audiophile 2496), se merita sa-mi mai complic viata?

Daca nu-mi scapa ceva, marea diferenta dintre ce aud eu si ce o sa auziti voi va fi data de DAC.
Daca ma insel corectati-ma va rog.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2004 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit, sa trecem si la schema DAC-ului. Este destul de mare, de aceea am impartit-o in 3 parti.
Atentie la faptul ca unele conexiuni sunt definite prin alias-uri (au denumiri specifice). Cristalul are o frecventa de 27 MHz.
Semnalul digital este receptionat de circuitul specializat AD1892 (Analog Devices) care realizeaza decodarea streamului s/pdif si ofera la iesire (in acest caz) semnal in format I2S. O facilitate importanta a acestui circuit este faptul ca semnalul I2S se poate citi dupa un master-clock propriu, realizand astfel un reclocking al semnalului. Mai mult, in functie de frecventa de master-clock, AD1892 poate face si un upsampling de pina la 1:5 a ratei de esantionare a semnalului.
Master clock-ul este realizat, pentru versatilitate, cu circuitul PLL1705 de la Texas Instruments. Ofera un raport convenabil pret/calitate, furnizand semnal cu un jitter de 50 psec, valoare absolut acceptabila scopului nostru.
Semnalul I2S intra apoi intr-un bloc logic de prelucrare a datelor, care realizeaza separarea streamurilor de date pentru canalul stanga si dreapta, precum si translarea acestora in formatul necesar la intrarea urmatorului circuit, si anume dac-ul. Acesta este tot de la Analog Devices, de tip AD1865N (de preferat selectiile de zgomot redus cu sufixul -J sau -K). Acesta este unul din putinele dac-uri true multibit care au ramas pe piata, care ofera sunetul "adevarat". Lucreaza la o rezolutie interna de 18 biti si ofera o iesire de calitate in curent, de +-1 mA. Acest curent este preluat de etajul de iesire, care face conversia in tensiune si asigura o amplificare sufucienta pentru o impedanta joasa de iesire. Acesta etaj este realizat pe semnal in intregime cu componente discrete si realizat cu feedback in curent. Operationalul are doar rolul de a mentine tensiunea de offset la 0v si nu afecteaza semnalul util.
Se observa ca fiecare etaj/circuit are o alimentare proprie de tip paralel pentru a minimiza interferentele pe acest traseu.
Desi este un proiect relativ dificil, satisfactia obtinerii unor rezultate excelente este pe masura, iar investitia nu este foarte mare.
Evident ca acest DAC se poate cupla la orice sursa digitala in format stereo, nu numai legat la un cd-rom.
Succes la construit!



dac.zip
 Description:

Download
 Filename:  dac.zip
 Filesize:  63.51 KB
 Downloaded:  270 Time(s)

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 14, 2004 2:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant ...

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Vin Mar 10, 2006 1:42 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Feb 14, 2004 1:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupul Roz

Nu ma uita cu ce te-am rugat acum vreo 2-3 luni . Nu am primit nici un raspuns inca .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Sam Feb 14, 2004 5:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca e tare ocupat , ca nu mi-a raspuns nici mie Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Sam Feb 14, 2004 6:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Bogdan
Desigur. Depinde ce varianta doresti.
@DJ DNA
Am incercat sa te sun, dar fara succes.
Chestiunea e perfect realizabila, numai ca nu e atit de simpla precum pare. La mai mult de 1x portul audio nu functioneaza, deci datele trebuie extrase de pe bus-ul ATA, formatate serial si trimise la un DAC. Deci ar creste costurile...
@cos22tm
Ai pm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Sam Feb 14, 2004 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

primit pm , multumesc !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 15, 2004 11:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupulroz: ai pm !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Dum Feb 15, 2004 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Bogdan
Nu am primit nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 16, 2004 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da... il scrisesem, dar pana i-am dat send, a expirat pagina Sad( . Il scriu din nou acum...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 10:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In final cam asa arata kit-ul de control pentru CD-ROM...


ide_4.jpg
 Description:
 Filesize:  88.94 KB
 Viewed:  317 Time(s)

ide_4.jpg



ide_9.jpg
 Description:
 Filesize:  77.16 KB
 Viewed:  223 Time(s)

ide_9.jpg



ide_2.jpg
 Description:
 Filesize:  49.23 KB
 Viewed:  297 Time(s)

ide_2.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
007/Ro



Conectat la: 13 Mar 2004
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupule, d'aia nu te mai pasioneaza satelitii si te-ai dat la fund...!

Chiar ma faci sa-mi aduc aminte ca sunt electronist.....

Felicitari si da-i bataie! Poate imi vinzi si mie proiectul, in final , in kitt!


He he he

Toate bune!

_________________
I will not be held responsible for any bad sounding loudspeakers or any problems of any kind this advices may cause you!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community