FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Impresii de week-end...
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 10:52 am    Titlul subiectului: Impresii de week-end... Raspunde cu citat (quote)

Partea 0 (veti citi la final de ce Wink )

Chestia aia cu HiFiArena m'a transformat intr'un tip frustrat. Da, fara misto!
Adica au avut mii de vizitatori si nici unu' (cu toate ca au fost baieti care au cerut chestia asta, in mod expres, aici, pe forum) nu s'au obosit sa ne spuna si noua ce impresie le'au facut sculele vazute/audiate. Ori nu au timp, ori sunt f.f. comozi, ori nu au impresii, ori pur si simplu nu meritam sa aflam si noi, aia care nu au dat banu' la intrare, ce si cum. Daca cei ce scriu revista au o scuza, OK, vor pune un material in revista, ceilalti nu prea au. Pacat...
Eu recunosc, n'am fost acolo din doua motive:
1. fiind din provincie afacerea m'ar fi costat in cel mai fericit caz 2mil.;
2. in perioada aia aveam preocupari profesionale f.f. importante...

Ei bine, daca altii nu vor sa ne spune ce si cum (sau nu risca Rolling Eyes ), eu ma bag, si am sa va spun ce am vazut in acest week-end.

Incep prin a'mi cere scuze fata de cei ce se plictisesc citind umilele mele insemnari, si am sa'i rog sa nu citeasca acest subiect, pt. a evita situatia penibila de a ma gasi muscat, din nou, de *** Embarassed ...

::::::

Fiind departe de casa (si de tara) si fiind putin cam dependent, m'am considerat obligat fata de mine (si numai fata de mine!) sa bat strazile in cautarea magazinelor de profil.

Nu conteaza ce am facut acu' o saptamana (cu toate ca voi aminti cateva lucruri vazute/auzite atunci), asa ca am sa va destainui ce'am facut sambata asta.
Deoarece sunt stramtorat de timp (omu' mai trebuie sa si munceasca Smile ) si pt. ca e musai sa spun totu' (deci am f. mult de scris Wink ), am sa o fac pe parti. F. probabil ca nu voi reusi de scris azi toate partile, da' si maine e o zi, nu?

Nota: asta e Partea 0 pt. ca nu contine nici o informatie. E un fel de episod pilot...
Stay tuned! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 10:52 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 11:55 am    Titlul subiectului: Partea 1 Raspunde cu citat (quote)

Partea 1

Dupa atata tam-tam (sau batut apa in piua), sa trecem la subiect.

Dealer no.1
Magazinu' arata modest. Probabil si spatiul in interior nu e prea mare. In vitrina poti vedea aparate (incl. de radio) Tivoli Audio. 2 amp. cu lampi bine... prafuite Shocked , Quad II! Si inca doua (n'am putut sa vad labelu'), la fel, prafuite. Prin vitrina de vede un grup de boxe dispuse dezordonat, plus, in cealalta parte, un amp. Musical Fidelity A3.2 si un player A3.2, aflate in idle de zile intregi (da!)...

Observatie: n'am sa pomenesc de pret, specificatii sau detalii constructive - aveti internet, fratilor!

Intru: sunt primu' client Laughing (e dimineata). Omu' (este un tip in varsta, cam 50 si ceva de ani, probabil chiar owneru') da cu aspiratoru'. Ne salutam si incep sa studiez incaperea, in timp ce el isi vede de treaba. Ei bine, inauntru sunt f. multe lucruri, unele vechi, altele noi. Se simte/vede ca totu'i bazat pe real hi-fi: un singur receiver surround, Yamaha, sta pe stereo mode (desigur, e deschis, ce credeati?). Incepe sa'mi placa: e clar, omu'i pe stereo!
E greu sa faci afaceri cand piata ti se restrange, dar...

Undeva sunt niste rafturi. Unu' dintre ampuri este un Lavardin IS, desfacut! Inauntru - minimalism! Asezarea transformatorului si a circuitelor este similara cu a ampului de acasa, numa' ca aici avem un toroidal si o lipsa evidenta de circuite ne-necesare Confused , plus 2 perechi de tranzistoare vizibile, asezate pe o placa radiator fara aripioare!
Si aici am observat putin praf (in interior!). Rolling Eyes
Alta observatie: majoritatea boxelor sunt JMLab (cred ca are toate produsele astora!), si ceva Clarion.

Barbatu' termina de aspirat, duce aspiratoru' in spate si, in timp ce eu beleam ochii la MF'uri, da drumu' la muzica...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea 2

... jazz. Era lasat oarecum in surdina. Primul lucru pe care l'am observat era basul (de la un contrabas) cald si profund. Natural, mai bine zis...
Timid, am studiat problema, adica sistemu':
- CD player: Wadia 301 (ciudat display, rezon! ... mare si multicolor)
- amp: Jeff Rowland Concentra (arata bine, un mic display pt. volum, de la 0 la 99, asa mi'a spus dealeru' mai traziu...)
- boxe: JMLab Alto Utopia (sunt imense, si asta nu'i topu'n gama!, fara cap. de bi-tri-amp - ciudat Confused )

Sunet:
- puternic, autoritar, dar fara a fi tare - RELAXANT. Muzica tare nu e chiar hi-fi, ci este semnatura lantului audio. Hi-fi este atunci cand proportile sunt pastrate. La acest sistem proportiile erau f. bine pastrate. Fiecare instrument era conturat exact; era ca si cum nu te aflai in shop, ci intr'o cafenea, da' fara zgomot ambiental Wink .
Ca subliniere: volumu' era la 60!
Alte detalii:
- basul era mai mult decat corect
- mediile f. calde
- alamurile erau puternice, si oarecum stridente (ca'n realitate!)
- inaltele... e o intreaga poveste aici.
Ca tot omu', eu apreciez ca sunetu' sa contina inalte. Nu umblu la inalte - le las pe 0, sau pe direct (de fapt este un circuit de castig variabil...). Dar vreau sa le am - participa la imaginea sunetului, si, mai mult, la finetea acestuia.
La sistemu' de mai sus 2 lucruri nu mi s'au parut evidente: inaltele si soundstageul: discretie totala.
Ei bine, asa cum spunea unu' din aia 2 Paul de la HFC, inaltele bune sunt cand nu se aud! Shocked Adica cand nu le observi! Daca le observi - ceva'i nasol!
Poate tweeteru' de beriliu sa fie de vina Rolling Eyes ...
Despre soundstage nu pot sa spun nimic. Embarassed
Sistemu' (probabil cel mai bun care mi'a cazut in maini) nu m'a impresionat deloc. Sincer. era atat de natural...
Ceea ce m'a impresionat a fost dupa!

Nota sistem: 9! Cea mai mare nota data vreodata de mine Confused ...

Observatii mai mult decat necesare:
Toate parerile sunt PERSONALE. Stiti, sper Rolling Eyes , ce inseamna asta...
Notele sunt relativ la experienta mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnule Audiofan, colega, ca om care traieste din ce scrie trebuie sa iti atrag atentia ca nu ai raspuns la citeva intrebari esentiale legate de cele trei posturi de mai sus. Sint convins ca asta a fost si ideea ta dar cred ca vorbesc in numele comunitatii cind intreb: unde, cind, cum, de ce, si ce achizitie ai facut din toate cele de mai sus, pentru ca, din informatiile noastre, stim ca ai facut o achizitie.

PS Pe linga pozele puse de Andrei, saptamina asta vor urma si altele, cu tot cu sapouri lamuritoare. Cit despre cel mai bun sunet al show-ului, parerile sint impartite chiar si in redactie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin Matei a scris:
Domnule Audiofan, colega, ca om care traieste din presa trebuie sa iti atrag atentia ca nu ai raspuns la citeva intrebari esentiale legate de cele trei posturi de mai sus. Sint convins ca asta a fost si ideea ta dar cred ca vorbesc in numele comunitatii cind intreb: unde, cind, cum,...

Laughing
* sunt discret, pe undeva p'afara...
* acu' 2 zile (cre' ca asta era clar Confused )
* ... pai cum, pai asta scriu... Rolling Eyes

Catalin Matei a scris:
... de ce, si ce achizitie ai facut din toate cele de mai sus?

* de ce, de ce: dom'le, aveam nevoie Wink ...
* ce... hmmm... - n'are leg. cu postu' asta, crede'ma.
Da' bine, daca insisti(tati)... e vorba de niste simple casti Sennheiser HD-570, mare lucru... Wink
Acu' sa vad cum o dau cu soata - am papat o parte din banii de urgente... Shocked

Catalin Matei a scris:
PS Pe linga pozele puse de Andrei, saptamina asta vor urma si altele, cu tot cu sapouri lamuritoare. Cit despre cel mai bun sunet al show-ului, parerile sint impartite chiar si in redactie.

Asteptam...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 1:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea 3

In timp ce ascultam (pe o canapea Wink ) jazzu' ala linistit, dealeru' a luat Lavardinu'n spatele mag., si dupa 2 min. l'a adus cu capac...
- Ah, Lavardin... - zic.
- Da, asta'i cel mai bun amp daca nu vrei putere! - raspunde.
- Pai, nu se poa' sa...
- Ba da!

Si'l cupleaza la JMLab Mini Utopia.
Rasuceste volumu' cam la juma'te si...
Eh, stiti vorba aia: ce e bun nu se observa, cand se strica lucrurile, atunci...
Acu' inaltele se simt Sad . Sunetu' pierde din bas, de fapt pierderea'i destul de serioasa (comparativ, desigur)... stiti expresia coarse, nu - acu'i sunetu'i putin coarse, plus limitat relativ la dimensiunea boxei.
Probabil si omu' observa dif., asa ca schimba setu' de boxe cu noile Micro Utopia (iar tweeter de beriliu)... Inaltele s'au mai domolit, dar lipsa basului ramane.
Note Twisted Evil :
cu Mini Utopia - 7
cu Micro Utopia Be - 7,5

Obs: nu va faceti iluzii - al de'al meu de acasa'i de 4,5... Am mai scris asta pe undeva, parca...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@AAF
Quad II a fost unul din amplificatoarele pe lampi care m-a impresionat - desi a trecut ceva vreme de atunci.
Ai incercat sa-l asculti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupulroz a scris:
@AAF
Quad II a fost unul din amplificatoarele pe lampi care m-a impresionat - desi a trecut ceva vreme de atunci.
Ai incercat sa-l asculti?

Cele doua erau in vitrina, fara conexiuni. Poate nici nu functionau Confused ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2003 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea 4

... asa cum spuneam: am fost impresionat, dar nu in sensu' pozitiv Wink . In plus, la Mini Utopia am observat clar o urma de coloratie nazala. Si, desigur, boxele alea sunt si ele desul de scumpe... sau poate cablurile erau de vina? Confused

Mi'am mutat atentia catre MF'uri (Muzical Fidelity).
- CD-playeru'i f. bun, da' ampu' nu joaca in aceeasi liga. - imi sufla dealeru'. Cum va spuneam, mi'a placut tipu' asta!
- Vad ca semnalu'l treceti printr'un DAC extern (tot MF, tip X)...
- Mda, un client spunea ca are ceva probleme; de fapt e OK, dar il mai tin in teste...
- Se poate...
- Desigur!
- Dar am sa va rog sa folositi acelasi CD. M'am obisnuit cu el...
Cablurile din DAC s'au dus intr'o clipa la CD-player si...
... Sad sunetu' a mai coborat o clasa. Acum puteam auzi clar cu acesta este comprimat, cum inaltele sunt impinse in fata artifical, iar basu' se straduie sa se faca simtit, fara un succes deosebit: ii lipsea vigoarea si parea spart.

Sistem:
CD-player: MF A3.2
Amp: MF A3.2
Boxe: JMLab Cobalt 816
Nota: 6 (cu indulgenta Rolling Eyes )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Dec 02, 2003 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea 5

Sub MF'uri, ochisem produsele celor de la Audio Analogue: Puccini SE (amp) si Paganini (CD-player). I'am comunicat dealerului ca nu am avut niciodata ocazia sa ascult aceste produse Made in Italy si ca poate...
- Desigur!
(btw - observati diferenta dintre unu' care tine un magazin si un vanzator neinteresat? Wink )
Dom'le, sunetu' tot nu s'a imbunatatit consistent. Sa fie boxele? Oricum ampu' ala avea rezerva de putere. Sunetu' era mai rafinat, putin mai precis (nu cu mult)...

Sistem:
CD-player: AA Paganini
Amp: AA Puccini SE
Boxe: JMLab Cobalt 826
Nota: 6.5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea 6

Si cam astea fusera sculele ascultate. Mai avea cate ceva bun prin magazin, da' ori nu erau cuplate, ori pur si simplu mi'a fost jena sa'l mai rog sa piarda timpu' cu mine. Embarassed
Spre exemplu mai avea in magazin un amp Vincent neagreat de individ, in primu' rand ca era facut de... chinezi - btw, cu o sapt. inainte am vazut un magazin care livra Vincent si Onkyo: sculele astea (Vincent) ara ingrozitor de bine... Stie cineva mai multe despre ele? ...am gasit insa receiverele surround f. asemanatoare cu cele Marantz... Confused
Ce mai era pe acolo? Ati auzit de Arcus (nemtesti)? Nici eu, pana sambata trecuta... Arata f. decent si linistite, au un pret corect si se pare ca suna bine.

In concluzie:
Scule bune, unele noi, altele nope, totu'i pe stereo.

Da' nu s'a terminat Shocked - vine urmatoru' magazin... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arcus am avut ocazia sa ascult pe indelete: un cd-player de 700E care suna foarte bine, armonic, detaliat si dinamic. Ce nu mi-a placut la el a fost ca, in comparatie cu cd-playerul meu de referinta, nu era la fel de deschis, ci usor congestionat pe medii. As include un revew la el in revista dar inca nu exista un dealer autorizat in Romania. In plus, Arcus au o telecomanda senzationala (telecomanda de aluminiu la 700E?). Oricum, cine este interesat ar putea sa-l gaseasca la Muzica.

Vincent e o alta firma nemteasca. Am ascultat un cd-player cu lampi de la ei care nu suna deloc rau. N-as putea sa-l compar cu Arcus pentru ca nu l-am auzit pe sistemul meu insa impresiile erau foarte favorabile, chiar daca era usor laid-back.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multam!
Si inca ceva, in magu' ala cu Vincent si Onkyo, erau niste scule proaspete facute de chinezi, pt. o firma pe bune high-end chinezeasca!!! Am ramas mut cand le'am vazut playeru' si mono-ampurile...Shanling!!!
Si culmea - sunau bine! Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar de aratat, arata si mai bine...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 2:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea 6

Dealer no.2

... de fapt e un magazin, si nu unu' oricare - e specializat, da' rau de tot! Cum adica?! Pai are peste 200mp, 7 spatii de auditie! Shocked Numele magazinului e HiFi Club. Club, club, da' vine scule, nu tigari la intrare!
Ce fel de scule?
Pai baietii astia's distribuitori de:
- NAD
- B&W
- Denon
- CerwinVega
- Dali
- Gale
- Loewe
- Cambridge Audio
- si mai nou Thule Audio
Ei, v'am captat atentia?

Bun...
Ca sa va mai racesc putin, n'am ascultat NAD Sad . Stiu, e trist... Da' am pus mana pe 320BEE. La propriu!
Arata modest (culoarea aia gri soarece e detestabila!), dar are conexiuni decente, iesire pre si intrare main (poate fi folosit in bi-amplificare!). Butoanele sunt OK, mai putin volumu', care'i realizat dintr'un plastic mai mult (exista asa ceva?) decat ordinar; senzatia'i ca e de jucarie; am vazut micro sisteme care aveau butonu' de volum mai bun! Labelu' din spate cred ca spune (inca) multe: Made in People Republic of China...
Ce n'am mai ascultat? Pai:
- Denon DVD-2900. Statea frumos pe raft, neconectat Sad ...
- B&W 801 Nautilius Crying or Very sad - folosit in sistem HT - blasfemie! Evil or Very Mad
- si altele ce nu'mi vin in minte acu' Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community