FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Intrebare Boxe 6+8 ohmi

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Sickpuppy



Conectat la: 06 Dec 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sam Dec 06, 2003 1:43 am    Titlul subiectului: Intrebare Boxe 6+8 ohmi Raspunde cu citat (quote)

Ok... newbie question. Pot sa pun la un receiver cu impedanta cuprinsa intre 6 si 16 ohmi (100W pe canal la 6Ohmi) 2 boxe de 6 ohmi si restul de 3 (frontale si centrala) de 8? Si daca da... care va fi rezultatul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Dec 06, 2003 1:43 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Sickpuppy



Conectat la: 06 Dec 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Dum Dec 07, 2003 11:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok deci chiar nu stie nimeni?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Dum Dec 07, 2003 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa pui linistit.
Rezultatul este ca vei auzi mai incet cu boxele de 8 ohmi, asta daca au acelasi SPL cu cele de 6. Oricum ar avea SPL-ul (presiunea acustica) se poate compensa din reglajul receiverului. Problema a mai fost tratata pe forum cu ceva timp in urma
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Sickpuppy



Conectat la: 06 Dec 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 4:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok... dar calitativ exista pierderi? Boxele sunt marci diferite. Banuiesc ca exista o sansa sa nu se auda grozav in combinatie, nu?
Thx.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O alegere mai putin inspirata de atat e greu de facut ...
(boxe de marci diferite + impedante diferite)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sickpuppy



Conectat la: 06 Dec 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e chiar asa. Eu am deja 2 boxe de 6 si vreau sa iau un sistem surround pe bucati (ceva gen B&W 600 sau Infinity Alpha 40). Si cum nu am bani sa iau toate boxele acum ma gandeam ca pot sa iau frontalele si centrala si sa supravietuiesc o luna sau doua cu boxele actuale (Tehnics-CA11) pe post de surround. Ma interesa insa daca o sa mai AUD ceva in B&W sau in Infinity... atata tot.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine. Adica am un sistem 5.1 acum , 4 ohmi pe boxa si iau pe bucati boxe B&W din seria 600. Am luat de curand surroundurile 601 S3 care sunt pe 8 ohmi. Poti sa stai linistit se aud destul de tare, desi cum am spus, toate celelalte conectate la receiver sunt de 4.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Sickpuppy



Conectat la: 06 Dec 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aham. Ce receiver ai? Adica mai bine lamureste-ma cu ceva... Daca eu am 100 de W pe canal la 6 ohmi banuiesc ca la 8 ohmi puterea pe canal se reduce cu 25 sau 30 % nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 11:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, cam asta e procentajul.. acum depinde si de camera ta. Oricum daca ai boxe de 100, 30% nu o sa conteze prea mult ca ma indoiesc ca le ti la maxim. Poti insa sa maresti volumul in boxele din fata, si sa le scazi in cele din spate ca sa echilibrezi situatia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Sickpuppy



Conectat la: 06 Dec 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Thanx.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sickpuppy



Conectat la: 06 Dec 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2003 2:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai am o intrebare. 600 - 602, care teoretic sunt facute pt stand, pot fi puse si floor fara probleme? Intrebarea vine tot din ratiuni de provizorat pentru ca nu stiu daca am 500 de dat si pe standuri chiar acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2003 8:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt cam mici pentru podea. Eu le-am facut un suport si stau pe perete, si se aud ok. Intr-adevar standurile sunt cam scumpe si nu stiu daca imbunatatesc atat de mult sunetul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stai linistit o sa se auda bine,cati dintre noi au sculele voastre ? ar fi pacat sa va ganditi la tot felul de chestii minore si sa nu va mai bucurati de ele ...Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community