FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Receiver
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Ce ati alege dintre cele doua receivere?
Marantz SR 5300 Gold
60%
 60%  [ 9 ]
Denon 1803 Gold
40%
 40%  [ 6 ]
Voturi totale : 15

Autor Mesaj
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 3:44 pm    Titlul subiectului: Receiver Raspunde cu citat (quote)

As dori si pareri argumentate despre vot, deoarece am o oferta f.buna si nu stiu pentru care dintre cele 2 aparate sa ma hotarasc.
In ceea ce priveste pretul, Denon costa 399EUR iar Marantz 569EUR.

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 3:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Oana



Conectat la: 28 Noi 2003
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Argumentul cel mai bun este ca de curand am cumparat si eu un SR5300 dar Black Razz
N-am vazut nici un DENON pana acum, dar ce pot sa-ti spun este ca MARANTZ si DENON sunt proprietatea aceleasi companii japoneze, si in principiu nu s-ar concura la scule cu aceleasi performante.
Marantz-ul este 6.1 si are a gramada de In/Out pe spate care iti permit sa pui cam tot ce-ai vrea.
In concluzie se aude beton, evident daca ai si niste boxe bune. Atentie boxele trebuie sa aiba de cel putin 2 ori mai mult decat AV-ul, care in acest caz are 90.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

desi nu am auzit nici marantz, nici denon, iti recomand marantz, pt ca il gasesti in mai multe locuri si presupun ca este un reciever hi-fi de top. denon nu prea am vazut la noi.
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 2:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
denon nu prea am vazut la noi

Da-mi voie sa cred ca nu ai cautat. Au adus pana si la Flamingo:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La care magazin Flamingo ai vazut DENON ? Din cate stiu eu singurii importatori DENON in Romania sunt Lotus Telecom care au preturi nesimtite ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Spicuiesc din "Catalog Sunet si Imagine" al Flamingo Computers:
Denon DCD-485
Denon DRFW-585
Denon PMA-655R
Denon DVD-900
Denon AVR-1803
Pe site nu a aparut decat Marantz deocamdata, dar in catalog PE LANGA Denon apar Harman Kardon, Pioneer, Panasonic, Jamo, Tannoy, Infinity, JBL si Mission.
Puteti sa ma credeti pe cuvant, iar daca nu, mergeti si luati catalogul de la Lahovari. Care costa 5000 de lei mai nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi ...
Pe mine ma intereseaza un DENON DVD-1400 care la Lotus Telecom e 600 EUR (cu tot cu TVA).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca poti sa dai comanda, dar fi sigur ca FC au preturi peste magazinele Hi-Fi. Nu iti recomand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Oana



Conectat la: 28 Noi 2003
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa-ti spun ca MARANTZ SR5300 este cotat cu 5 stele in clasamentul facut de HOME ENTERTAINMENT, este editor's choice si Best Buy.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
joflo



Conectat la: 24 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 2:20 pm    Titlul subiectului: Ciao Raspunde cu citat (quote)

Catalog Flamingo - cred ca testeaza piata, nu au nimic dispo si mai pun si amplifurile stereo ca fiind 5.1 (HK 3370).

Cred ca trebuie luate in calcul combinatii de genul:

Pioneer 812, 912 si daca ai bani AX3 - nou - pereche cu un Pioneer 565 pe DVD
HK - 3550 sau 4550 singurul draw back ca nu are DTS 96/24 + DVD-25 player
Denon - cel putin un 2803 (sau 1804 mai saracacios) - player 900
Marantz SR5400 + DVD 4300 (SR 4400 mi s-a parut cam subtire ca performante).

Toate astea sunt modele de vazut si am incercat sa le compar cam la acelasi nivel de features.

Eu as vrea sa merg pe un Pioneer AX3 - receiver si 565 player , dar la preturi de UK Crying or Very sad

7.1 - THX pentru receiver
SACD si DVD-Audio pentru player

Preturi de UK 650 Lire pentru receiver si vreo 220 Lire pentru player.

Preturi de RO - exorbitante
Nu stiu ce sa zic , preturile la noi sunt mari fata de Europa si mult mai mari fata de UK ...

Printre cele mai bune afaceri in RO este cu HK , cotate in USD , dar modelele de pe piata Europeana nu au DTS 96/24 la un pret rezonabil Confused

Astept revista Hi-Fi si multimedia , au promis un test de receivere, dar vad ca intarzie mult prea mult , poate cineva de la redactie ne spune cand vine!

Joflo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 2:29 pm    Titlul subiectului: Re: Ciao Raspunde cu citat (quote)

joflo a scris:
cu un Pioneer 565 pe DVD

Ai ascultat Pioneer DV-565 ? Cei de la Sun Audio nu-l au ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2003 12:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Denon am ascultat modelul AVR-2802 si suna binishor ! Dar nu mas baga la AVR-1803 ptr ca e cu mult mai slab decit MARANTZ-ul !
Deci eu spun "Go for MARANTZ" , desi sint FAN DENON ! (visez la un AVR-3803 ) Laughing

Nu as risca sa cumpar "scule" de la FLAMINGO ! De mult nu mai cumpar nici macar componente de PC de la ei ! Sint niste HOTI ordinari si SERVICE-ul "sucks" (nu sint singurul patit !) !

Bafta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
joflo



Conectat la: 24 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 12:17 am    Titlul subiectului: Hello again Raspunde cu citat (quote)

@purs

Am reusit pana acuma sa ascult (in TM):

1. Pioneer 512 + DVD de mijloc 3... + 5.1 Quadral entry level - si mi-a placut
2. Marantz 4400 + DVD 4300 + 5.1 CANTON middle - nu mi-a prea placut
3. H/K 3550 + Philips 936 cred + 2.0 JBL - mi-a placut mult

565 e dispo pe comanda la SUN Audio 350 Eur +TVA half in advance, dar nu l-am auzit , review este OK si discutiile de pe forum sunt OK

@wolv - vad ca ai un sistem frumos , cum suna ? cum e imaginea? tind spre Pioneer.

In ceea ce priveste votul e pentru Marantz , e o clasa diferita de 1803 , dar judecata se bizuie mult pe pe documentare , sfatul asculta-le si abia apoi cumpara...

Joflo

PS - HI-FI si Multimedia care to answer ? Vrem sa stim ce sa ascultam.... si sa ne cumparam Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 1:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ptr joflo :

DvD-ul Pioneer 656 e ok si la sunet si la video !
De altfel in revista HFC & HE e scos drept cel mai bun la pret/performanta ... Din cite stiu eu DvD-urile Pioneer sint net superioare la partea de video fata de concurenta Yamaha/Sony/etc.
La audio nu ma bag la afirmatii dintr-astea ptr ca e mai dificil de comparat !
Reciveru e bun si el, cu toate ca eram hotarit sa imi cumpar DENON (dar trebuia sa mai astept finantze) ! Asa ca provizoriu Pioneeru-l se descurca si el bine ! E mai bun pe HomeTheatre decat pe stereo, dar asta-i buba cu mai toate reciverele ...
Si oricum la pretul pe care l-am platit pe DvD+reciver sint f multumit ! 14 mil ptr DvD si 18 ptr reciver luate in oct 2003 ! Si sa nu crezi ca sint second ! Noi noutze in cutie + garantie 1 an !
Asa ca la pretzu asta NU FAC MOFTURI ! Alternativa era JALNICA daca era sa cumpar altceva cu banii astia !

Bafta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca tot sunt atatea reduceri in Austria, mi-am comandat 2 boxe Magnat Victory 80 la 40 EUR bucata. Wink Si daca sunt naspa, la pretul de 80EUR/set nu iti cumperi nici 4 DVD cu filme ca lumea!

Si ca sa fiu in ceata cu totul, in ceea ce priveste receiverul, a aparut pe oferta si Harman Kardon la 395EUR! Am timp pana sambata dimineata sa ma decid intre Marantz, Denon si Harman Kardon. Confused
Asta dupa ce m-am convins pe Marantz, dar din review-uri am vazut ca 2550 nu e cu nimic mai prejos decat 5300, aber la pret sunt 170EUR mai putin. E, ce ziceti de HK?

Ma intreb cand vor apare si la noi firme, care sa faca reduceri de sarbatori.



poza1 copy.jpg
 Description:
 Filesize:  77.48 KB
 Viewed:  204 Time(s)

poza1 copy.jpg



_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.


Ultima modificare efectuata de catre DELL la Vin Ian 09, 2004 10:03 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community