FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dubii la cumparare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Silviu Mihaila



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 13

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2003 12:15 pm    Titlul subiectului: Dubii la cumparare Raspunde cu citat (quote)

Inainte de a citi articolul despre camerele video digitale eram decis sa-mi cumpar un model Sony TRV33. Acum insa sunt in dubii si tind sa ma orientez spre TRV19. Diferentele sunt destule: la 19 lipsesc intrarea analogica, obturator progresiv, plus Memory Stick si rezolutie mai mica foto. Astea sunt cateva.
Se pare ca rezolutia foto nu merita deci sunt dispus sa renunt la ea (chiar asa de slaba e calitatea?). La fel, nu cred ca o sa folosesc prea mult Night Shot. Problema e cu setarile manuale si inca nu mi-am dat seama daca sunt diferente intre ele: lasand la o parte detaliul cu obtoratorul (care nu stiu exact la ce foloseste - presupun la fotografii) nu am gasit alte diferente.
Un alt lucru important este absenta intrarii analogice. Pe moment nu am calculator, insa in viitor s-ar putea remedia problema.
Evident, 19 are mai putine efecte.
As dori pareri avizate sa stiu daca merita sa dau in plus un ban sau nu voi folosi prea des toate "facilitatile" lui 33.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 12, 2003 12:15 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2003 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

caliatea pozelor nu e chiar execrabila, dar...uite vezi si tu un review complet la http://www.dvspot.com/reviews/sony/trv19-review/index.shtml
trv33 se pare ca are totusi CCD mai bun....
intrarea analogica iti trebuie numai daca vrei sa folosesti camera ca placa de captura de pe alte surse analogice (video, camera mai veche analogica etc). nu te crampona prea tare de chestia aia ca s-ar putea sa nu ai nevoie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mugurel



Conectat la: 26 Feb 2003
Mesaje: 131

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2003 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Facilitatile in plus de la TRV33 fata de TRV19 care mi se par mie relevante ar fi: o rezolutie mai buna la filme(video actual 690K fata de 340K), vizor color(in afara de LCD, la TRV19 este alb negru), DV-in(nu sunt sigur de asta, depinde si de zona in care se vinde).
TRV19 are o deschidere mai mare la obiectiv(3.3mm fata de 3.7 la TRV33), deci merge un pic mai bine la filmat in spatii restranse.
S-ar putea ca modelul TRV33 sa mearga mai bine la lumina slaba chiar daca la specificatii apare 7 lux (la TRV19 apare 5 lux).
Daca nu m-as uita la bani si daca ar fi sa aleg intre TRV33 si TRV19 eu mi-as lua un TRV33.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Silviu Mihaila



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 13

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2003 2:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dv-in are si TRV19. Tocmai asta e diferenta intre TRV14 si 19.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 5:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar potzi avea aceleasi spec ca si 19 dar av in/out la un 22 si la un pret rezonabil plus mem styck efecte etc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 21, 2003 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am testat un TRV14 si va aparea review-ul in numarul 2 al revistei. diferentele la TRV19 si 22 sunt doar de facilitati si sunt specificate in articol (sunt oricum doar de genul intrari dv/analog, ocular color, poze)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Dec 22, 2003 5:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu a scris:
am testat un TRV14 si va aparea review-ul in numarul 2 al revistei. diferentele la TRV19 si 22 sunt doar de facilitati si sunt specificate in articol (sunt oricum doar de genul intrari dv/analog, ocular color, poze)


Subscriu. Din moment ce am si un TRV 14 si un TRV 22 pe care le folosesc pot spune ca in afara de briz-briz-urile suplimentare de pe 22 dpdv al calitatii imaginii sunnt identic si la fel (...de bune as zice eu dar sa vedem acel test)
Radu potzi totusi sa ma linistesti daca am facut sau nu o afacere buna? Laughing
Merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 22, 2003 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

glido, dar ce afacere ai facut, da-mi cateva detalii si o sa-ti spun ce stiu eu, sau cum as fi facut eu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 2:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi ce am zis si eu la
http://www.hi-fi.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=435

_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 12:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu a scris:
glido, dar ce afacere ai facut, da-mi cateva detalii si o sa-ti spun ce stiu eu, sau cum as fi facut eu

...paaai ca am dat banii pe aceste camere Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai depinde si cat ai dat, nu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

trv14 nou full accesorii cu acte in regula din HU 650Euro
TRV 22 nou full accesori din spania adus de un prieten si uitat la mine cu 700Euro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 2:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un TRV19 la noi e parca cam 800Euro, deci afacerea e bunicica

din ce am testat eu calitatea nu este stralucita, optica este o mare tzeapa, dar comportamentul la lumina slaba si stabilizatorul sunt jos palaria !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Vin Dec 26, 2003 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... sa nu mai spui la nimeni despre optica..
Nu problema cu optica e ca sunt (din pacate) cateva serii facute de alti japonezi. De exemplu cand am incercat TRV22 puteam sa aleg din trei buc. la aspect toate erau la fel dar cand am incercat sa sterg lentila la una se simtea cum se misca lentila in soclu Evil or Very Mad (nu cred ca japonezii fac asa ceva.) asa ca m-am dus la celalalt prieten din spania al carui exemplare nu mai aveau asemena probleme.
Cat despre lowlight si stabilizitor banuiam ca astea vor fi rezultatele. Sa vedeti ce filmare de artificii am tras de 1 Decembrie. Arata mai bine ca cele pe care le-am vazut la TV-urile locale Wink hehehe
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community