FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cine ce are?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa stau sa urmaresc in continuare review-uri despre ea inainte de a face vreo miscare.
Din cate stiu are in plus 4x la zoom optic fata de 3x, viteza f.rapida cu care face pozele si viteza de declansare a blitzului, 5.0 pixeli efectivi fata de 4.92 pixeli efectivi. Si poate inca ceva de care nu stiu, in rest fiind cam la fel.

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 1:18 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kork: Stiu, am avut E10 Smile

Dell: Piata second hand presupune prudenta. Dar dracul nu e atat de negru pe cat pare. Ai putea gasi un aparat ca al meu: stare impecabila, luat de nou, folosit cu doua randuri de manusi, nici un defect, nici o eroare, l-am dat cu 700usd acum 6-7 luni!!!

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 3:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

RUGAMINTE. SA NU DEVIEM DE LA SUBIECT.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2004 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

okay, mi-a venit VX2100-ul Cool
ah, voi fi oare inca o data ni viata asta, cel putin la fel de fericit ca azi, cand imi vad visul cu ochii dupa 4 ani de zile de munca pt o asemenea "jucarie"...



VX2100.jpg
 Description:
 Filesize:  73.89 KB
 Viewed:  330 Time(s)

VX2100.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2004 11:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu, ce are in plus fata de un VX2000? Asta din experienta ta, nu review-uri de pe net. Nici acum nu au scos tampenia aia de card, memorystick, de pe camera semi-prof?
_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2004 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din pacate nu am avut vx2000-ul sa iti pot spune diferentele dar le stiu la modul sigur de pe net : partea de audio este mult imbunatatia : mai exact se ridica acum cica la nivelul pd150 (fosta varianta profesionala de vx2k).

LCD-ul a devenit "destept" in sensul ca poate fi folosit si afara in lumina diurna (isi mareste contrastul/luminozitatea in functie de mediul ambient)

Comportamentul la lumina slaba este principala modificare in bine, adica si asa era foarte buna la VX2k, acum este un pic mai buna Smile
are niste culori vii si reale la 2 metrii de lumina unui bec nenorocit de 20W de nu-ti vine sa crezi.... bine, exceptand cazul in care esti deja obisnuit cu scule profi si senzori sensibili (CCD de 1/3).

ocularul e cam nasol, sunt convins ca era *mult* mai bun pe vx2000, acum este aproape inutilizabil (o sa iasa in lumina foarte proasta acest aspect in review-ul meu, ma deranjeaza cumplit si nu ma asteptam la asa ceva de la o camera de asemenea model)

textura de pe ea a fost "upgradata" la un material foarte aspru, cu o forta de frecare mult mai mare : cand dai cu mana pe ea ai senzatia identica cu a unui smirghel fin. asa e cam neplacut la atingere (nu prea se poate sterge de praf), insa probabil in cazul unei zmucituri si a unui gest disperat de a o prinde/agata, o sa multumesti lui D-zeu pentru o asemenea idee.

culoarea gri cam aduce aminte de batranul VX1000, din unele motive zici ca au revenit la aspectul vechi, insa foarte multi sunt de acord ca o camera inchisa la culoare da mai "profi" decat una alb cu argintiu Rolling Eyes

reglajul expunerii se face in pasi mai mici la vx2100 decat la vx2k...

imi place ca au reusit in sfarsit sa faca un sistem in care se deschide automat capacul la lentila printr-un simplu switch, fara sa mai trebuiasca sa scoti tu manual bucata de plastic si sa te incurce ca nu ai unde sa o pui (sau sa te chinui sa o agati de camera in timp ce te grabesti sa filmezi un eveniment neasteptat)

dezamagirea tuturor este inca modul progresiv la numai 12.5 fps (pt PAL)...care calitativ arata superb, dar este total inutilizabil (un fel de nightshoot).

vx2100 mai are niste controale in plus pe maner de rec (al treilea buton cu aceasta functie de pe camera) si un control de zoom pasiv care nu are viteza variabila decat in 2 pasi pre-selectabili : foarte lent sau relativ rapid
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2004 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu felicitari.
Fromoasa poza (mai ales fata de masa Twisted Evil )
scuze sunt si eu un pic invidios Wink

Sa-l folosesti sanatos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 10:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc frumos, dar sa stii ca are si dezavantaje !
nd filter-ul este bun in teorie si ca rezultat, dar "pain in the ass" in practica la manipulare. camera cu bateria maxima NP-F960 este destul de incomoda (grea, ~2kg) si cu toate ca iti scade considerabil din tremuratul mainii (+ stabilz. optic face treaba excelenta) te oboseste mult mai rapid decat camerele de ~0.5kg de pana acum. cred ca am nevoie urgenta de un suport de umar, sa-mi confectionez ceva de genul asta (attach)

tocmai am mai descoperit ceva in plus fata de vx2000 : exista un buton pe manerul ei, inspre operator, de unde se pot stabili preseturi legate de temp de culoare, sharpening samd (foarte utile cand stii ca schimbi alternativ doua locatii de filmare si nu ai timp de reglaje sa nimeresti setarile identice din nou)



staibliz.JPG
 Description:
 Filesize:  57.42 KB
 Viewed:  269 Time(s)

staibliz.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2004 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesanta chestia de pe poza. O singura intrebare. Cum se face START/STOP Record ? Cu tlc sau ne scarpinam ca maimutele cu stanga-n dreapta ? Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2004 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VX2100 are - mai nou - 3 butoane de REC dispuse pe intreaga carcasa a camerei. este practic imposibil sa nu ajungi la unul dintre ele, in orice pozitie ai tine camera
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
taicanoe



Conectat la: 02 Sep 2003
Mesaje: 31
Locatie: Resita/Caras-Severin/Ro.

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2004 2:44 pm    Titlul subiectului: vx 2100 Raspunde cu citat (quote)

Radu de unde ai suportul din poza ?
Ma intereseaza si pe mine asa ceva...sursa si pretul.

_________________
S'auzim numai de bine !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2004 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
posted by Radu
cred ca am nevoie urgenta de un suport de umar, sa-mi confectionez ceva de genul asta (attach)


ce nu e clar ? nu am, as vrea si eu asa ceva.

ai un vx1000 sau 2000 ? poate te intereseaza sau stii pe cineva care vrea, un LCH-VX2000 (solid metal carring case - original SONY - pt ea ?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
taicanoe



Conectat la: 02 Sep 2003
Mesaje: 31
Locatie: Resita/Caras-Severin/Ro.

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2004 2:59 pm    Titlul subiectului: vx Raspunde cu citat (quote)

Am un vx 1000 ...scuze nu am citit atent ...am fost furat de peisaj (poza).
LCH-VX2000 nu ma intereseaza ... am cutie pt. vx-ul meu ...tot originala Sony dar daca gesesc pe cineva interesat iti dau de veste.

_________________
S'auzim numai de bine !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
camerevideo



Conectat la: 19 Feb 2004
Mesaje: 38
Locatie: Cluj Napoca

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 5:55 pm    Titlul subiectului: Salutare si bine v-am gasit Raspunde cu citat (quote)

Pt moment am un XL1 si un XM1, insa treaba e relativa pt ca le schimb frecvent. Cu asta ma ocup. Cert e ca desi nu sunt fan Sony, PD 150 si VX 2000 sunt cele mai fiabile camere semiprofesionale pe care le-am avut. Mai am un P4 la 2 Ghz, 2x40 Gb HDD, 1 Gb Ram, Dv Pinnacle. Soft utilizat Premiere 7.0+ After effect, Pinnacle8.0, Media Studio 6 etc.
Daca sunteti interesati de camere video Sonysigilate, din gama TRv 12, 14, 22, 33, PC 105 si 330, va stau la dispozitie... Very Happy



XL&XM.jpeg
 Description:
 Filesize:  43.59 KB
 Viewed:  210 Time(s)

XL&XM.jpeg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 6:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu sunt cam vechi camerele astea, mai ales daca zici ca le schimbi frecvent? stiu ca a iesit de mult XL1s (care am inteles ca e *ceva* mai bun decat un simplu s la coada , bine asta avand in vedere faptul ca stie de fapt doar o tehnica banala de deinterlace a fieldurilor, adica se lauda ca stie scanare progresiva dar de fapt e pt pacalit ignoranti), iar XM2 am auzit ca e chiar bunicica la clasa ei! XL1 ala, e adevarat, ca sa o pui pe umar iti mai trebuie un adaptor la ea, altfel e si ea tot un handy-cam (si nu una comoda, din cauza lipsei LCD)

In rest, as fi tare curios sa testez sa vad cu ochii mei daca VX-ul e chiar intr-adevar rege la situatii de sub-expunere...pacat ca esti din Cluj-Napoca...

Despre camere de amatori, vezi ca vreau si eu tare de tot, dar la o suma de maxim 250-300$ un miniDV, orice camera (PAL sa fie) nu conteaza, poate sa fie si defecta la partea de optica sau altele, dar sa mearga exportul bine la PLAY pe DVOut, ca as vrea sa o folosesc ca player DV, fiindu-mi mila de noul VX2100 sa-l uzez cand nu trebuie.

Daca ai ceva dragutz la 500$ care merge binisor, ma bag si asa...da-mi de stire te rog, okay ? thx !

A ! Si ia zii, ajuns revista prin Cluj, ti-ai aruncat o privire ? Ce zici ? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 2 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community