FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cine ce are?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
videoiava



Conectat la: 16 Iun 2006
Mesaje: 65
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 28, 2006 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yo nu-nteleg ce zici tu dar il rog pe Radu sa clarifice problema. Daca a filmat din mana eu imi cer scuze dau o lada de bere la fiecare forumist si ma retrag. Daca e filmat de pe trepied da si el o bere lui cluca si nu ne mai considera niste prosti. Corect?
P.S. Si mai are el o filmare facuta "din mana" care seamana prea mult cu o miscare facuta cu ajutorul unui steady sau dolly. Naughty
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Oct 28, 2006 3:06 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 28, 2006 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa strangi bani de bere de acum Wink .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cluca1969
Vizitator





MesajTrimis: Sam Oct 28, 2006 10:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yo astept berea baietii, nu conteaza cine o da, daca e moka e buna. Acum ce mai conteza cine, cum si cu ce filmeaza, principal e sa ai ce filma. Oricum filmatul nu este o munca tocmai usoara, yo de exemplu acum vreo 10 ani filmam cu un Panasonic M... si dupa vreo 2 ore de filmat continuu simteam ca ma prabusesc si vorba aia eram mai tinerel cu vreo 10 anisori. Dar noi aici pe forum (si ma repet) ne place sa jucam X si 0 iar baietii isteti care nu isi pierd timpul degeaba filmeaza prin televiziuni si scot usor 1000$ / luna pe cateva ore de filmat pe platou. Asa ca este vreun scriitor de forum de pe aici care castiga atat ? Eu personal nu cred. Asa ca visam si noi frumos.
Sus
DarthMaul38



Conectat la: 31 Iul 2006
Mesaje: 16

MesajTrimis: Sam Oct 28, 2006 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ap. foto SONY DSC-W30
Calculator: Intel Pentium 4 3 GHz, 1 GB RAM, HDD 40 GB, Geforce FX 5200, monitor Sony CPD-E250
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
videoiava



Conectat la: 16 Iun 2006
Mesaje: 65
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 29, 2006 12:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan a scris:
Eu zic sa strangi bani de bere de acum Wink .

Sa ma duc la banca dupa imprumut? Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sorrel29



Conectat la: 16 Aug 2006
Mesaje: 52
Locatie: Tulcea

MesajTrimis: Dum Noi 19, 2006 11:42 am    Titlul subiectului: ce am eu Raspunde cu citat (quote)

cu ce sa incep?
Hai cu calculatorul(calculatoarele pardon)
-de primul nu mai zic nimic ca oricum e putin depasit(IntelP4 2400Mhz,1Gb DDR400,bla,bla,bla)
-al 2-lea: Intel Core2 Duo la 1.86 Ghz,DDR2-533Mhz-2x1 Gb,HDD WD250 ,Leadtek WinFast TV 2000 XP expert,PCI fireware 1394 restul nu mai conteaza.
-Camere video 1-sony DCR HC 19 una bucata pentru redare;
-sony VX 2100 E una bucata la filmare(cu aproape toate accesoriile,acumulator de 6600 mA,cu trepied,suport de umar, lampa de 3w etc.)
-Camera foto - EOS 350D Kitt cu 18-55(mi-e rusine de obiectiv dar promit la anul sa-mi iau unul si un blitz extern.Sa dea Domnul!



SonyVX2100.jpg
 Description:
 Filesize:  18.8 KB
 Viewed:  135 Time(s)

SonyVX2100.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 19, 2006 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Strada a fost de pe trepied, Strada1 si Strada2 din mana (se vede si cu ochiul liber trepidatia de trepied in primul cadru si stabilizatorul de imagine activat la celelalte doua).

Steadyshotul de la VX2100 functioneaza f bine in lumina multa, la miscare medie (ca amplitudine) si la frecventa joasa. Cu alte cuvinte, tremuratul scurt/rapid/rigid de la o mana incordata nu prea il scoate (sistemul inertial necesita un oarecare delay intre mini-smucituri), in schimb la cel cel de la o mana mai relaxata, deseori face minuni - secretul este sa nu incordezi muschiul, stanga suporta greutatea in modul cat mai relaxat si dreapta doar asigura "tinta" cat mai fixa. Pozitia corpului cu coatele flexate la 45 de grade si palmele la piept asigura cel mai bun raport putere/control. Sprijinirea pe piept este o idee proasta (din cauza miscarii de plamani), in schimb la cadrele scurte zoomate maxim, totdeauna se trage aer in piept si se tine respiratia cat timp filmezi

Uite la repezeala un zoom maxim filmat din mana (la final se vede o usoara rotatie de la apasat REC-ul, imposibil de facut de pe un trepied) - si nu e deloc stralucit, eram si incordat stand in pozitia piticului si obosit dupa o zi intreaga de alte filmari, dar asta am acum pe disk intamplator

www.videozone.3x.ro/Video/Zoom.wmv (click dreapta - save target as)

Ma intalnesc oricand si cu oricine sa-i arat cum se filmeaza cateva secunde fixe la zoom maxim, cu tremurat minim (dai ocularul de cauciuc peste cap si impingi tare camera in frunte/arcada ca pe o arma - voi n-ati facut nici unul armata?)

cluca1969 a scris:
Dar noi aici pe forum (si ma repet) ne place sa jucam X si 0 iar baietii isteti care nu isi pierd timpul degeaba filmeaza prin televiziuni si scot usor 1000$ / luna pe cateva ore de filmat pe platou. Asa ca este vreun scriitor de forum de pe aici care castiga atat ? Eu personal nu cred. Asa ca visam si noi frumos.
in televiziuni se lucreaza pe salariu, care extrem de rar sare mia.
ca freelancer, daca nu faci numai nunti si te cunoaste lumea astfel incat sa mai ajungi sa produci un clip de prezentare, sa faci grafica la un spot TV, sa authorizezi un DVD comercial, sa filmezi un concert etc...1000$ este maruntis, doar cheltuielile pot depasi usor suma asta (ce platesti tu la randul tau la colaboratori, benzina, diurna, materiale consumabile etc)... evadati din pinacle si tranzitii cu porumbei, puneti mana pe softuri 3d/compozitie si o sa vedeti cum se castiga intr-o sapt de munca "pro" pe cont propriu, cat in 3 luni pline de nunti cu manele pe generic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cluca1969
Vizitator





MesajTrimis: Lun Noi 20, 2006 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da radu ai dreptate cu saritul de mie dar daca ti se intampla sa lucrezi la doua televiziuni cum e amicul meu si mai prinzi si cateva nunti, eu zic ca bati usor un bugetar care saracul mai mult de 3 - 4 sute de euro nu vede, si astia ii primeste daca are si ceva vechime (20 ani) cu tot cu sporuri.
Sus
acsorin



Conectat la: 04 Mar 2006
Mesaje: 646
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 20, 2006 8:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fratilor !! 1000 de EU castiga pe luna (cam 1.200.000 Rol/zi)un cersetor de la metrou.Munca cinstita cere multa osteneala pentru suma asta.In tara asta nu este nimic normal Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
videoiava



Conectat la: 16 Iun 2006
Mesaje: 65
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 23, 2006 3:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu a scris:
Strada a fost de pe trepied, Strada1 si Strada2 din mana (se vede si cu ochiul liber trepidatia de trepied in primul cadru si stabilizatorul de imagine activat la celelalte doua).

Steadyshotul de la VX2100 functioneaza f bine in lumina multa, la miscare medie (ca amplitudine) si la frecventa joasa. Cu alte cuvinte, tremuratul scurt/rapid/rigid de la o mana incordata nu prea il scoate (sistemul inertial necesita un oarecare delay intre mini-smucituri), in schimb la cel cel de la o mana mai relaxata, deseori face minuni - secretul este sa nu incordezi muschiul, stanga suporta greutatea in modul cat mai relaxat si dreapta doar asigura "tinta" cat mai fixa. Pozitia corpului cu coatele flexate la 45 de grade si palmele la piept asigura cel mai bun raport putere/control. Sprijinirea pe piept este o idee proasta (din cauza miscarii de plamani), in schimb la cadrele scurte zoomate maxim, totdeauna se trage aer in piept si se tine respiratia cat timp filmezi

Uite la repezeala un zoom maxim filmat din mana (la final se vede o usoara rotatie de la apasat REC-ul, imposibil de facut de pe un trepied) - si nu e deloc stralucit, eram si incordat stand in pozitia piticului si obosit dupa o zi intreaga de alte filmari, dar asta am acum pe disk intamplator

www.videozone.3x.ro/Video/Zoom.wmv (click dreapta - save target as)

Ma intalnesc oricand si cu oricine sa-i arat cum se filmeaza cateva secunde fixe la zoom maxim, cu tremurat minim (dai ocularul de cauciuc peste cap si impingi tare camera in frunte/arcada ca pe o arma - voi n-ati facut nici unul armata?)

cluca1969 a scris:
Dar noi aici pe forum (si ma repet) ne place sa jucam X si 0 iar baietii isteti care nu isi pierd timpul degeaba filmeaza prin televiziuni si scot usor 1000$ / luna pe cateva ore de filmat pe platou. Asa ca este vreun scriitor de forum de pe aici care castiga atat ? Eu personal nu cred. Asa ca visam si noi frumos.
in televiziuni se lucreaza pe salariu, care extrem de rar sare mia.
ca freelancer, daca nu faci numai nunti si te cunoaste lumea astfel incat sa mai ajungi sa produci un clip de prezentare, sa faci grafica la un spot TV, sa authorizezi un DVD comercial, sa filmezi un concert etc...1000$ este maruntis, doar cheltuielile pot depasi usor suma asta (ce platesti tu la randul tau la colaboratori, benzina, diurna, materiale consumabile etc)... evadati din pinacle si tranzitii cu porumbei, puneti mana pe softuri 3d/compozitie si o sa vedeti cum se castiga intr-o sapt de munca "pro" pe cont propriu, cat in 3 luni pline de nunti cu manele pe generic

Cluca, ai primit berea? Pana acum era cadrul era filmat din mana, acum de fapr ERA filmat de pe trepied. Mai nou ne pune dl Radu un cadru de 1 SECUNDA, adica nu ai timp sa vezi daca se bataie ori ba...mai zice ca e filmat ciu ZUM-ul lamaxim desi dupa unghiul de cuprindere sevede ca nu e zoom-ul maxim de 12X de la VeiCS... Hai Dle Radu, chiar asa prosti ne crezi?
Radu : pt acest ton de flame primesti o pauza de 2 sapt pe acest forum. nu este prima data cand te simt ca ai ceva cu persoana mea, desi nu cred ca ne cunoastem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
doimetri



Conectat la: 02 Aug 2006
Mesaje: 31
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Noi 24, 2006 12:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci... de unde sa incep:
CALC: Celeron 2400, MB Epox EP4PLA3I, Gecube Radeon 9550, 512 DDR 400 Kingmax, hdd WD 120GB Ata 133, Dvdrw Lg, Cooler Thermalright XP90, Monitor 19" LG Flatron L1919S
FOTO: Canon A430+1Gb SD card (la 580 ron a fost o afacere buna, zic eu)
AUDIO: Altec Lansing VS4121... deocamdata. Strang bani pentru ceva mai bun.
cam asta este... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorrel29



Conectat la: 16 Aug 2006
Mesaje: 52
Locatie: Tulcea

MesajTrimis: Sam Noi 25, 2006 5:31 pm    Titlul subiectului: BA DA Raspunde cu citat (quote)

AdWiser a scris:
Salut,

cred ca e al doilea mesaj al meu aici Very Happy
Vad ca toti filmeaza in draci. Nici un pozar?

Mai cauta Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
acsorin



Conectat la: 04 Mar 2006
Mesaje: 646
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 25, 2006 5:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Era unul in Cismigiu Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vab.filme



Conectat la: 27 Sep 2005
Mesaje: 87
Locatie: Sb

MesajTrimis: Mar Noi 28, 2006 10:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa ma laud si eu ????
PC - Sempron 2200, 1 G, 80 G, 128 M, PVR 2000, creative 5.1, 21', etc ...in schimbare cu intel (am nevoie pentru Premiere 2.0)
Scanner - HP 3700
Soft editare - Premiere 1.5, etc ...
Camera Video - Panasonic GS 75
Aparate foto Canon 350 D, Speedlite 430, Canon A75, Zenith - analogic, si un Smena (nici nu stiu cum se scrie)
DVD - LG (nu mai stiu ce model ...)
Audio - sistem 5.1 Cat
TV - Panasonic 72 cm
Video - Panasonic (nici asta nu mai stiu ce model, dar are 4 'capete' si-l folosesc pentru captura din analogic), Seg
Scop - home use ...

Cam asta e ...

_________________
VAB
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vab.filme



Conectat la: 27 Sep 2005
Mesaje: 87
Locatie: Sb

MesajTrimis: Mar Noi 28, 2006 10:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Era sa uit de laptop: P4 - IBM R52 ...
_________________
VAB
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 5 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community