FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cine ce are?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
camerevideo



Conectat la: 19 Feb 2004
Mesaje: 38
Locatie: Cluj Napoca

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut o data ocazia sa arunc o privire prin revista insa pe tarabe n-am vazut-o. Voi face citeva sondaje prin oras mai ales ca am citeva cunostinte in istributia de presa.
La lumina scazuta, XL1 e mai buna decit Vx 2000 insa eu ma refeream la fiabilitate (raportata si la pretul de achizitie) Am avut cred, majoritatea camerelor prosumer 3 CCD: TRV 900, 950 ( sucks) Vx 2000, Vx 9000, Pd 150, XM 1, XM2, XL1, MX 350, MX 500, Dx 100, GS 70 (sucks) iar VX 2000 si PD 150 mi-au facut cea mai buna parere. XL1 e o super-camera insa e inca, putin cam scumpa..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 6:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 6:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

>La lumina scazuta, XL1 e mai buna decit Vx 2000

XL1 1000% sigur nu, poate ai vrut sa zici XL1s ? dar chiar si asa, review-urile de pe net tot neaga chestia asta si tind sa ii cred (nu poa sa minta toti, nu ?). mai exact spus, am avut 3 luni de studiat problema (am avut posibilitatea sa-mi iau si una si alta si am mers pe VX pana la urma tocmai pentru comportament la lumina slaba).

Citat:
To enhance resolution, Canon has offset some pixels in the XL1S, but that technology does not improve low-light performance. (Sony's VX2000, which has more pixels in its CCDs, is more sensitive to light.) Another casualty of low light is the subpar autofocus, which begins to hunt, focusing and refocusing in search of its subject.


http://www.zdnetindia.com/print.html?iElementId=63160

Citat:
Although, I think the VX2000 does a better job at 18db than the XL1S. The colors seem to look better to me on the Sony than on the Canon.


http://www.epinions.com/content_95537434244

Citat:
This camera is awesome !! Ive had it for about 2 months and the picture is absolutely amazing for a mini DV camera. When I bought it I fully comapred it with the xl1 which was also at the shop where i purchased it and the picture quality on the vx2000 kicked the xl1 ass in all areas. The sound is another story but for my productions I dont use the in camera sound. In low light this is your cam.


http://www.greenspun.com/bboard/q-and-a-fetch-msg.tcl?msg_id=0046ZB

Citat:
I own both and... I have found that the Sony just destroys the Canon in "dark" situations, where you may not have access to proper lighting.

Citat:
I'm not sure what features exactly you want to compare, but the VX2000/PD150 hands down produces an image with higher looking quality, resolution than the Canon - especially in low light situations.


Citat:
I agree with (above)BUT...
The SONY is hands-down, no bulls**t, the absolute winner in low light. The Canons, and we have six of them because of the lens changing capabilities, are light hogs!


Citat:
The VX2000 is not that much better in lower light. A bit, yes, but not a whole lot.


Citat:
The XL1 was the best camcorder available for low light shooting, and Canon highly marketed this feature. However, times have changed, CCDs have evolved and the XL1 is no longer the best low-light performer. Most notably, these days the newer Sony VX2000, PD150 and DSR250 (each using the same lens and CCD block) are better than the XL1 in low light. So if Canon wants to re-gain superiority in the low-light field, then the XL2 will need CCDs at least as good, if not better than, the Sony chips in the DSR250. Since Canon uses Panasonic CCDs in the XL1 and GL1, expect a Panasonic CCD block in the XL2 as well.


http://www.dvinfo.net/canon/articles/article65.php

mai vrei ? Smile

ti-am dat linkuri si citate de la pareri de oameni simpli sau pasionati care au testat camerele, la profesionisti care au site-uri de digital video profesional de ani de zile (daca un om doi se mai inseala - desi ar fi ciudat sa fie o conspiratie de ascuns adevarul - dvinfo cred ca nu poti sa zici ca sunt paraleli cu asta)

>VX 2000 si PD 150 mi-au facut cea mai buna parere

si stii ca ca VX2100 cica e un *pic* mai buna decat VX2000 la low light, audio, LCD si controale manuale Smile

adevarul este ca la bani mai putin ca Canon-ul, nebun sa fii fost sa ma bag la XL1s, mai ales cand am aflat ca la capitolul baterie sunt in cealalta extrema fata de SONY Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cateva mostre de material video

scurtele secvente au fost deja comprimate puternic (evident cu o depreciere considerabila de calitate fata de original) si va trebuie DivX 5.11 sau ffdshow-20030523 sa le puteti vizualiza

filmarea este facuta din mana de la balconul etajului 10 al unui bloc din Bucuresti (zoom-ul facut este in jur de 12x)

www.videozone.3x.ro/Video/Strada.avi
www.videozone.3x.ro/Video/Strada1.avi
www.videozone.3x.ro/Video/Strada2.avi

ca sa le downloadati, click dreapta pe linkuri - "Save Target As"

ce ziceti ?

in atasament aveti primul clip, filtrat cu un unsharp, care desi pare ca arata mai bine, este mult mai prost comprimabil (si efectul la o adica mai usor se adauga post compresie, la afisare)



Strada- unsharped.zip
 Description:

Download
 Filename:  Strada- unsharped.zip
 Filesize:  1015.39 KB
 Downloaded:  239 Time(s)

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 3:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci nu a placut la nimeni Sad

camerevideo nu ai mai zis nimic despre XL1s vs VX2100 in low light ? speram sa negi sa pot sa bag si mostrele de pe camcorderinfo, singurele pe care le-am gasit inainte sa ma hotarasc final la Sony si sa las Canon-ul, datorita situatiilor frecvente de iluminare proasta de care stiu ca ma lovesc mereu Smile



low-light comp.zip
 Description:

Download
 Filename:  low-light comp.zip
 Filesize:  42.54 KB
 Downloaded:  255 Time(s)

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ciao Radu Smile
Singurul lucru cu adevarat notabil (pentru mine) la Canon este posibilitatea de a folosi obiective foto pe montura Canon. Cu asta m-au dat gata. Daca Sony ar scoate un VX???? cu montura Nikon, de maine as sta la coada la ei Laughing

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma rog, tinand cont ca folosirea adaptorului EF pe XL1s inseamna un FOV crop de ~ 7.2, ceea ce e enorm, singura utilitate eventuala a respectivului gadget este pentru cei pasionati de spionajul animalelor sau al celebritatilor. Twisted Evil

Si in plus e si destul de scump, la aproape $500. Mai trebuie adaugat pretul unui prime sau al unui zoom din seria L, si deja ajungi sa te coste distractia minim o treime din camera, fara avantaje extraordinare din punctul de vedere al calitatii.

However, daca tii neaparat, AdWiser, OpTex face si adaptoare Nikon AI-to-XL1s, precum si pentru Canon FD. Printre produsele lor mai utile sunt adaptoarele de B4 (obiective profesionale video Sony) si Arri PL (montura de obiective de camere de film) iar P+S Technik are excelentul adaptor de obiective PL care mentin FOV-ul si DOF-ul corect, folosind proiectia pe o oglinda in rotatie (evident, pierzand din luminozitate si adaugand grain).

Cu alte cuvinte, flexibilitatea obiectivelor intersanjabile de pe XL1s e un plus, insa e o chestie cu utilitate foarte restransa pentru majoritatea dintre noi...

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2004 1:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut Andrei Smile
Hmmm, pai pe digitalele curente avem un multiplicator de 1.5 (FOV daca doresti) si deja mi se pare mult. Ce spui tu e enorm si, sincer, nu aveam habar de asta. Eu am crezut ca se monteaza direct si nicidecum prin intermediul unui adaptor Shocked Probabil ca senzorul CCD este minuscul (pe langa cadrul peliculei de 24x36)

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2004 2:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca termenul de "FOV crop" e un pic mai exact din punct de vedere teoretic si practic, pentru ca un multiplicator de "X ori" ar insemna ca se foloseste toata suprafata sticlei, pe cand in cazul senzorilor digitali de fapt se taie din suprafata utila - cu consecinte pe alocuri benefice (obiectivele au rezolutia mai buna in centru decat in margini, de exemplu). Ma rog, asta e o discutie/controversa pentru alt thread, anyway. Smile

Nu se monteaza direct, din pacate, si oricum, chiar daca s-ar monta direct, e problema senzorilor, cum ai observat si tu. La o camera din clasa Canon XL1s, ei sunt de aprox. 1/3". In gama profesionala de camere video se folosesc senzor de 2/3", si de aceea adaptorul de montura B4 produce un FOV crop de 2.

De aceea cel mai cautat a ramas tot adaptorul P+S Technik Mini35, care cum spuneam permite folosirea seturilor de obiective cinematografice fara reducerea campului util. Insa tehnologia folosita, pe langa dezavantajele de granulatie si pierdere de f-stops, mai e si complicat de produs (e totusi o oglinda minuscula care se roteste cu aprox. 800 de ture pe minut) si costa extrem de mult (in jur de 7000 de Euro, de doua ori mai mult decat XL1s-ul). Desi, poate e o consolare ca un kit de primes-uri cinematografice poate sa coste de 20-30 de ori pe atat... Laughing

Ah, si de altfel acest convertor Mini35 accepta si monturi Canon EF, Nikon, Zeiss Contax si Leica, tot fara sa implice un FOV crop (ma rog, un pic din cauza diferentei raportului de aspect) pentru cei care doresc sa foloseasca obiective fotografice in loc de cele pentru camerele de film pe pelicula. Insa cred ca pretul e cu adevarat prohibitiv.

Totusi... revenind la adaptorul EF, daca pui pe un Canon XL1s un 1200mm cu extender EF2x obtii un echivalent de 17 280 mm! Shocked

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 25, 2004 10:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

camerevideo : pentru ca 1000 de cuvinte nu fac cat o imagine, uite inregistrare la lumina de lumanari, super comprimata DivX 5.11

www.videozone.3x.ro/Video/Lumanari.zip [Atentie !] Click dreapta pe link -> Save target As

sa incerci (numai sa indraznesti) sa pui un XL1 sa vezi ce varza iti va scoate in situatia asta Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
camerevideo



Conectat la: 19 Feb 2004
Mesaje: 38
Locatie: Cluj Napoca

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2004 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A trecut ceva vreme... am ajuns la al 3-lea XL1 si mi-am revizuit optica.
Am avut pt o perioada, in paralel un VX 2000 si un PD 150 si intradevar, Sony-urile sunt mai bune la lumina slaba.
Oricum parerea mea e ca un cameraman trebuie sa isi asigure conditiile optime pt filmare si la interioare foloseste lampi, blende etc si nu se bazeaza doar pe performanta camerei, la lumina slaba...
GunX, am vazut ca esti un fervent sustinator al camerei tale si te inteleg. E f buna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2004 7:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hei intr-adevar a trecut ceva vreme, uitasem de subiectul asta....
ma bucur ca te-ai convins pana la urma de adevar Smile
nu este corect spus ca sunt sustinatorul camerei mele, de fapt sunt sustinatorul celei pe care o stiam ca merita cel mai mult, dupa care aceasta a devenit a mea, nu invers Smile
daca XL1s era castigatorul studiului facut inainte de a-mi cheltui banii, era perfect pe dos, fara nici o problema. cunosc tendinta de a-ti lauda ce ai prin casa, dar daca la asta te referi, te asigur ca mi-au trecut si mie (ca si tie) prea multe camere prin mana sa nu am dimensiunile reale si obiective ale comparatiilor care se pot gasi si pe net.

chiar si cu iluminare optima, o camera care are performante mai bune in lumina slaba inseamna ca beneficieaza in primul rand de senzori si circuite superioare. lasand la o parte ca multi considera ca reproducerea tonului de piele este mult mai cald/bun/placut ochiului la Sony, contrastul mai bun pe care il obtii in conditii vitrege de iluminare, se manifesta printr-o dinamica (diferenta maxima intre albul cel mai alb si negrul cel mai negru) mai mare per total la modul general al filmarii in orice conditii. dupa cum stii, acesta este caracteristica cea mai importanta a calitatii unei imagini video (nu rezolutia sau saturarea culorilor cum ar crede un ochi neinitiat), cea mai buna si mai scumpa la acest capitol fiind pelicula - nebatuta inca 100% de nici o camera video din lume, acesta fiind si motivul principal pentru care se foloseste desi este mult mai non-rentabila si pune uneori chiar probleme mari vizavi de zgomot. simpla rezolutie imensa de multe ori nu este un avantaj semnificativ pentru ca in final daca materialul este destinat unui display PAL, pacat de atata informatie redusa tot la 720x576...bine, acuma mai pott recadra, captarea progresiva 24fps are un farmec aparate ca look samd

dar, revenind la camere video, intr-o scena la soare, cu un senzor video de dinamica mai tare vei obtine o filmare mult mai buna, avand detalii superioare atata in zona iluminata cat si in partea de umbra. si asta este un argument care pentru mine a contat mai mult decat orice, de aia si alegerea facuta si sustinerea pe care incerc sa mi-o demonstrez la modul obiectiv Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Ovideo



Conectat la: 16 Mar 2004
Mesaje: 18
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Noi 16, 2004 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Sony DCR PC 115 E
Placa de captura Pinnacle Studio Deluxe analog si digital
Calculator: AMD 2200 XP, 512 Mb, 2 HDD 80 + 160 Gb, DVD si DVD-rw
placa video geforce 2 MX 440

foto:
Canon powershot A 60
Canon D 60
Canon 1000 N
Trepied 1600 mm
carduri de 64, 128 mb si 1 Gb
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stef69ro



Conectat la: 30 Iun 2003
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2004 2:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare
Eu am o camera sony trv 355e, si daca la o filmare afara pe soare,calitatea imaginii e acceptabila,in interior la lumina artificiala ..... lasa mult de dorit.
M-am gindit ca ar fi timpul sa o schimb cu o camera care sa aiba calitatea imaginii buna spre f. buna,atit in exterior cit si in interior la lumina a unui bec de 100W de ex..
Din cite am citit pe acest forum cit si pe altele, am inteles ca o camera ca si a lui Radu de ex. se comporta bine la lumina mai slaba,dar pt. mine ca amator e o camera destul de scumpa.
Pe http://www.camcorderinfo.com/ratings.php VX2100 este pe locul 2, iar Panasonic PV-GS400 este pe locul 3 , si este la jumatate de pret fata de VX.
Pe acest forum nu sa prea discutat despre aceasta camera panasonic cu 3 CCD si 4 Megapixeli.
Ce parere aveti despre acesta camera?cum se comporta in conditiile mai sus mentionate (lumina artificiala mai ales,caci la soare toate merg Smile ).Calitatea imagini este la jumatate fata de un VX2100?
Nu ma intereseaza sa fac poze cu camera respectiva, pt aceasta avind un canon A80, care este mult mai comod si practic pt. asa ceva.
Ce alte recomandari aveti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stef69ro



Conectat la: 30 Iun 2003
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mar Dec 28, 2004 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar nu a tinut nimeni in mina camera Panasonic PV-GS400 cu 3 CCD de marime 1/4.7-inch?se poate compara cu Sony DCR-HC1000 sau DCR-PC350 de exemplu?in gama sa de pret de maxim 1500 de euro este ceva mai bun? RADU , tu ce parere ai?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 29, 2004 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca stie cineva cum pot face rost de oricare din cele trei camere enumerate mai sus pentru testare, impresii si articol in revista, il rog mult sa ma anunte.
multumesc !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 3 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community