FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Opinii despre SONY DCR-TRV38

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mihai_niculescu



Conectat la: 11 Dec 2003
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 10:17 am    Titlul subiectului: Opinii despre SONY DCR-TRV38 Raspunde cu citat (quote)

Salut !

Am descopertit acum cateva zile site-ul asta si pare destul de interesant.

Vreau sa-mi cumpar un SONY DCR-TRV38 in format PAL (nu din Romania bineinteles) si as dori daca se poate ceva opinii despre aceasta camera de la cineva care a utilizat asa ceva sau daca nu modelul asta macar DCR-TRV33 pentru ca sunt asemanatoare din punct de vedere al performantelor si caracteristicilor(conform site-urilor de vanzari din USA).

Prima mea intrebare este daca touch screen-ul se comporta bine in timp, daca nu da rateuri sau alte probleme (se zgarie usor, pierde din sensibilitate, etc).

A doua intrebare este despre sistemul de conversie analog-digital, daca l-a utilizat cineva si cam care este calitatea rezultata in urma copierii casetelor video VHS in format miniDV si dupa aceea in calculator.

Review-uri am citit multe dar ma interesa parerea unui utilizator care sa fi utilizat camera ceva timp, ca sa poata sa-si dea seama care sunt problemele ei.

Multumesc anticipat !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 10:17 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre touch screen nu pot spune nimic doar ca mi-am fabricat un creionas de cauciuc sa nu tot apas cu ghearele (merge si cu unele capace de pix de plastic bombate )

Conversia analog digital genul VCR->camera->FireWire-> PC functioneaza perfect shi mai are si avantajul ca fata de o placa de captura analogica care daca ai probleme pe banda arunca frameurile, varianta prin camera nu afce asa aceva. Am incercat sa dau pe derulare rapida cu imagine in timp ce inregistram si nu am avut nici un framedropping. Shi merge si pe invers PC->Camera->VCR
Calitatea va fi a casetei pe care o copiezi (cel putin pe TV)
Despre sistem vezi topicul CINE CE ARE

Dintre 22 si 33 eu am ales 22 pt ca are consum de curent mai mic necesar de lumina mai mic shi oricum nu potzi scoate pe hartie foto pozele de 1Mpixel (daca ai oaresice pretentii Wink ) iar pentru efecete in timp ce filmezi e suficient rezolutia 640x480 a lui 22
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 2:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am o TRV 33 si sunt foarte multumit de ea. E de nota 9. (10 e pentru profesionale Wink ).
Singurul minus e ca, fiind prea mica, "tremuratul" mainii este mai vizibil in comparatie cu cealalta camera a mea TRV 140 Digital8... I-ar fi trebuit un Fantastic Steady Shot... Laughing

Chiar daca am innebunit oamenii de pe forumul asta cu opiniile mele total neprofesioniste, am sa spun si ca mie imi place mai mult cum filmeaza TRV 140... parca se vede mai mishto... sau poate iar am vedenii...
A... si inca o chestie care ma enerveaza... nu prea intra in cadru ceea ce filmez... cred ca imi trebuie o lentila d'aia... "palnie"... Smile
Astfel a cam cazut nota la 8...

_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 27, 2003 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TRV140 este mult sub TRV33, prin senzori, amplificator de semnal si optica, prima fiind si mult mai veche ca timp de aparitie

nu-ti intra in cadru ce filmezi pentru ca esti prea aproape de subiect. o lentila wide este ori scumpa, ori deformeaza mult la margini., dar este oricum extrem de utila.

in rest, despre cumpararea aparatelor PAL din SUA s-a mai discutat. este foarte greu daca nu ai pe cineva acolo si preturile pe care le gasesti pe site-urile de afara pt modele NTSC nu au nici o relevanta, iar riscurile implicate de multe ori nu merita diferenta care devine mult mai mica decat ti s-a parut initial
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bumbum



Conectat la: 28 Dec 2003
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Dec 28, 2003 3:45 am    Titlul subiectului: depinde... Raspunde cu citat (quote)

Era chiar vara trecuta cand eram si eu in cautare de informatii.Dupa vreo 2 luni de "cercetari", m-am oprit asupra asupra a doua modele: sony trv38 si canon optura 20.Fiindca imi placeau amandoua, m-am decis sa le "cumpar de proba" (14 days return/money back quaranty).A urmat apoi un weekend de filmari (manual/auto)dupa care m-am hotarat:optura 20.Mi-au placut mai mult culorile ,controlul si extra (x16) zoomul.Ce nu mi-a placut la sony a fost controlul prin lcd, si culorile pe timp de zi.Culorile pe timp de noapte sunt cu putin mai bune la modelul sony.Si daca tot esti la vanatoare de vampiri Smile infrared-u de la sony o sa-ti placa (max 8-10m).
Un site interesant unde gasesti chiar "video&audio sample" de la fiecare camera ar fi
http://www.dvspot.com/features/index.shtml
Pt trv38 vezi reviewul la '39.E aceasi lucru, singura diferenta ar fi "Internet features" la modelul '39.
multa bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai_niculescu



Conectat la: 11 Dec 2003
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2004 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Desi raspund cu o oarecare intarziere, multumesc celor care mi-au raspuns la intrebare.

Camera am cumparat-o la sfarsitul lui 2003, filmeaza ok cu exceptia catorva chestii care ma deranjeaza putin:

- daca filmez intr-o camera in care este liniste se aude putin zgomotul motorului si cateodata si un zgomot usor de la mecanismul de zoom, acum nu stiu daca sunt putin prea pretentios sau asa e normal. Zgomotul de la zoom se mai aude daca lipesti urechea de partea de sus a camerei video, dar repet, doar daca in camera este liniste completa;

- pe ecranul LCD am 2 pixeli rebeli, unul care a ramas aprins pe verde si unul care nu se mai aprinde pe albastru. In general nu se observa aproape deloc decat in cazuri speciale mai ales ca pixelii sunt aproape de marginea LCD-ului. Am inteles ca, oricum producatorii spun ca sunt normali cativa pixeli defecti pe LCD (de exemplu la ecrane LCD pentru computer se schimba de la 10 pixeli defecti in sus).

- am incercat sa inregistrez ceva de pe televizor si am constatat ca in timpul inregistrarii imaginea afisata pe LCD era alb-negru. Cand am redat inapoi pe TV ceea ce am inregistrat au aparut ceva ciudatenii: odata se vedea alb-negru, odata color iar de alte cateva ori color dar cu culori ciudate rau (fete verzi sau mov).
Chestia asta e din cauza camerei sau din cauza TV-ului?

Un prieten spunea ca ar putea fi din cauza TV-ului care detecteaza aiurea standardul de imagine primit (PAL sau NTSC). Camera video este format PAL asa ca nu ar trebui sa apara probleme, mai ales ca si TV-ul e SONY si e de foarte buna calitate si el.

Cam astea ar fi primele mele nelamuriri si daca ma poate lumina cineva raman dator ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community