FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum poate fi tratat acustic spatiul destinat auditiei
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@J.F. Oros

daca tot dai consultatii gratuite Laughing pot sa te întreb si eu ceva ?

utilizez ca spatiu de auditie o mansarda. Practic nu are pereti laterali (pe lateral am o înaltime de ~1 m folosita ca spatiu de stocare (CD, carti, etc). Tavanul este acoperit integral cu placi de tavan fals din vata minerala. Senzatia mea este ca prea "suge" tot. Ar trebui sa fac si suprafete de reflexie ?
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 8:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 9:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, poti face acest lucru. Dar nu in zonele de reflexii primare.

Pune pe cineva sa plimbe o oglinda pe pereti si tavan si in punctele in care tu (din locul de ascultare) poti vedea boxa in oglinda, vor avea loc reflexii primare care trebuie absorbite puternic. Acolo este chiar indicat sa fie intarita absorbtia, cu un minim de 10cm grosime vata minerala, pe o distanta de 30-40 cm in jurul suprafetei "active".

In rest, mai ales in zona lateral spate si tavan spate (fata de tine) poti sa acoperi/inlocuiesti materialul fonoabsorbant cu altul reflectiv, pana cand ambianta generala devine mai odihnitoare urechilor. Daca poti folosi mici suprafete curbate/neregulate din loc in loc, cu atat mai bine, va aparea un camp reverberant mai difuz, mai uniform.

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru promptitudine ... ramîn dator Embarassed
Sus
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am si eu o nelamurire Smile
e vorba de vata de sticla sau vata bazaltica??? personal n-am vazut placi de vata de sticla si am observat ca se cam vehiculeaza aceasta idee, respectiv placi de vata de sticla???

respecte

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 11:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este vorba de vata minerala.Se foloseste la izolatii interioare...pereti interiori.
_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si in cazul in care doresti sa faci niste panouri acestea trebuie acoperite cu o panza, nu? ce material se recomanda? intr-o zona de reflexii primare care-i suprafata recomandata pentru panou? atarnate din tavan, stanga-dreapta, fata-spate, au acelesi efect ca in cazul in care stau prinse de perete? camla ce inaltime ar trebui plasate?

multumesc anticipat pentru salva de intrebari

respecte

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mar Feb 06, 2007 12:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminnichitov a scris:
e vorba de vata de sticla sau vata bazaltica??? personal n-am vazut placi de vata de sticla si am observat ca se cam vehiculeaza aceasta idee, respectiv placi de vata de sticla???

Ambele sunt sortimente de vata minerala. Vata bazaltica este cea produsa si vanduta de Rockwool (spre exemplu), pe cand cea de sticla este intalnita in oferta Isover. Se poate folosi oricare, in functie de pretul la care le gasiti, cu specificatia ca, pentru aproximativ aceiasi parametri de fonoabsorbtie, vata bazaltica este mai densa decat vata de sticla (plaja recomandata pentru vata bazaltica : 40-60 kg/m3 ; plaja recomandata pentru vata de sticla : 30-45 kg/m3)

Citat:
si in cazul in care doresti sa faci niste panouri acestea trebuie acoperite cu o panza, nu? ce material se recomanda?

Orice material textil ce permite respiratia prin el.

Citat:
intr-o zona de reflexii primare care-i suprafata recomandata pentru panou?

Am dat un raspuns partial in ultimul mesaj la aceasta intrebare. Suprafata totala de fonoabsorbtie necesara intr-o incapere se determina prin calcul de predictie acustica, in functie de aplicatie si de conditiile initiale (geometria incaperii, dimensiuni, materiale existrente, etc.).

Citat:
atarnate din tavan, stanga-dreapta, fata-spate, au acelesi efect ca in cazul in care stau prinse de perete? camla ce inaltime ar trebui plasate?
Aceste panouri pot fi departate de perete, la o distanta de pana la 150% din grosimea lor, cu o crestere in eficienta la absorbtia undelor sonore de joasa frecventa.
_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Feb 06, 2007 12:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru raspuns

respecte

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdans



Conectat la: 12 Oct 2007
Mesaje: 43
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce părere aveți de RSIC (Resilient Sound Isolation Clip). Sunt disponibile la noi? Cât de eficace ar fi ?

Detalii aici : http://anandtech.com/weblog/showpost.aspx?i=330
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Dum Ian 13, 2008 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna seara. Doresc un mic ajutor, pentru tratamentul acustic al camerei.
Are circa 12MP, 4 x 3 m. Are 2 pereti de rigips si 2 de caramida fiind acoperiti tot de rigips. In spatele rigipsul este vata minerala. Ce am observat. Camera are un sunet metalic, cum s-a mai vorbit in acest topic, fiind sesizabil parca si un mic ecou.

Scuzati-mi dezordinea din camera, dar eram in toiul reamenajarii Rolling Eyes

O seara placuta,
Bogdan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Dum Ian 13, 2008 9:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, sunt nevoit a face posturi consecutive.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Dum Ian 13, 2008 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea a 3-a
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Dum Ian 13, 2008 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Final stage Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 13, 2008 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce razboi a fost pe acolo? Very Happy
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Dum Ian 13, 2008 9:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unu mic, pana maine e ca la farmacie Wink
Vreo sugestie ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 8 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community