FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum poate fi tratat acustic spatiul destinat auditiei
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

roberth, eu as verifica treaba cu vibratul ciocanind usor in placi si ascultand, cand e liniste. Am fost acum si am batut intr-o placa de rigips lipita pe polistiren si are un sunet destul de plin, nu pare sa dea reverberatii. Oarecum la fel si la G-ul din baie, care ascunde tevile, si care e izolat cu [resturi de] vata minerala. Desi ala parca suna mai a gol Smile.
Depinde desigur si de dimensiunea libera a placilor, si de umplutura din spatele lor si de dimensiunile camerei in general. Si mai ales de nivelul sonor. Si javra mea daca se apuca sa latre in hol si-s aproape imi rasuna capul (pina ajung cu piciorul la ea Laughing )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
Acum, ca sa fiu sincer, acolo unde peretii au fost complet imbracati in rigips sunt spatii comerciale; este si muzica, dar incetisor.
In case nu am imbracat complet, ca nu a fost nevoie, dar aici trebuie sa precizez ca peretii erau din caramida sau bca. Am mai izolat pereti cu polistiren expandat si apoi rigips, dar acolo le-am lipit pur si simplu cu mortar adeziv, asigurandu-le doar cu cateva dibluri zdravene.
Tu cam ce distanta ai lasat intre profile ? Si ai pus si orizontale sau numai verticale ? Cand am pus vata minerala eu am casetat cu sipci din lemn, cam la dimensiunea unei placi de vata (1/2mp) - ca asa am avut atunci vata.


Cinstit , nu stiu exact dimensiunile, dar am respectat tehnologia de pe rigips.com, cu transversale si toata harababura...Smile. In schimb, grinda si barul, le-am facut dupa cum m-a taiat capul, o "mantzocaraie" care sa fie cat mai rezistenta, sa nu imi cada grinda in cap. S-a dovedit a fii intradevar "bine facuta" pentru ca, a rezistat fara nici o crapatura/fisura la doua cutremure ( e adevarat, nu foarte puternice, totusi... nici o urma ).
Si mai mult ca sigur ca si tavanul, si podeaua au un rol important in aceasta chestie. Imi doresc, cand voi avea banuti, sa fac si un tavan fals, cat mai apropiat de cel de beton... inca ma mai gandesc, pentru ca vreau sa il fac mai ...hmmm... original... si as vrea sa contina ceva lemn... ma gandeam la un gratar facut din sipci baituite si sub el burete alb sau vata minerala... ma rog, nu stiu... Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
roberth, eu as verifica treaba cu vibratul ciocanind usor in placi si ascultand, cand e liniste. Am fost acum si am batut intr-o placa de rigips lipita pe polistiren si are un sunet destul de plin, nu pare sa dea reverberatii. Oarecum la fel si la G-ul din baie, care ascunde tevile, si care e izolat cu [resturi de] vata minerala. Desi ala parca suna mai a gol Smile.
Depinde desigur si de dimensiunea libera a placilor, si de umplutura din spatele lor si de dimensiunile camerei in general. Si mai ales de nivelul sonor. Si javra mea daca se apuca sa latre in hol si-s aproape imi rasuna capul (pina ajung cu piciorul la ea Laughing )
Trink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

profilul metalic pe care este montat rigipsul nu prea are cum sa vibreze, caci in mod normal este fixat cu dibluri pe perete din 60 in 60 de cm si pe partea cealalta de rigips, cam la fel. cel putin asa ar trebui ...

ma gandesc la grinda de care zici - ca tehnica de verificare s-ar putea inveli intr-o patura/carpeta si vezi daca se atenueaza semnificativ reverberatia. Totusi o grinda, ce suprafata ar putea sa aiba ca sa vibreze asa ? nu stiu, trebuie sa incerci.
sigur sunt solutii sa scapi de acele nedorite efecte.
pipaie, apasa, sparge, baga spuma, etc. (spartul, hm, poate doar in ultima instanta Smile . eu imi permit caci am "echpamentul" de reparatii pregatit)


Ultima modificare efectuata shambala la Joi Oct 13, 2005 3:30 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@roberth
poti incerca pe unde e gol(verifici prin ciocanire, desigur) faci o gaura in rigips cat sa intre varful de la o spuma poliuretanica si umpii golurile apoi binentales refaci suprafata.
E o solutie modesta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
profilul metalic pe care este montat rigipsul nu prea are cum sa vibreze, caci in mod normal este fixat cu dibluri pe perete din 60 in 60 de cm si pe partea cealalta de rigips, cam la fel. cel putin asa ar trebui ...


Dap, asa este... deci, cum ajung acasa o sa studiez, cu urechea, grinda mea suspendata ! Wink
Am avut odata niste musafiri care nu s-au prins ca e grinda falsa si ma intrebau ca daca am avut voie sa sparg peretele ... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

skyone a scris:
@roberth
poti incerca pe unde e gol(verifici prin ciocanire, desigur) faci o gaura in rigips cat sa intre varful de la o spuma poliuretanica si umpii golurile apoi binentales refaci suprafata.
E o solutie modesta...


Super idee !
Voi calcula cam cati metri cubi are grinda si barul... hmmm... dar nu stiu cat se expandeaza spuma... s-ar putea sa am nevoie de multe "flacoane"...
Ma gandeam sa fac niste "ferestre" pe partea cu bucataria, unde nu se vede, si sa indes vreo doi baloti de vata.... nu stiu, mai dau cu search...

Thanks ! Trink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cand are loc spuma expandeaza destul de mult. un tub mare, max. doua ar trebui sa iti ajunga. important este sa umpli la mijlocul placii, nu la capete.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@roberth Poti face o gaura un pic mai mare.... si toarna progresiv, sa nu se umfle spuma prea mult sa sparga tot (cred ca exagerez).
Eventual foloseste un furtunas/ prelungitor din varful tubului...si incerci sa ajungi pana la baza.
E destul de complicata solutia

Bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 6:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala si DJ DNA:
Am atasat un zip cu o pagina (imi pare rau dar nu mai exista pe net, sau eu n-o mai pot gasi) in care veti gasi valori de pana la 200kg/m3 pentru vata minerala, valori la care ajunge sa suporte presiuni de pana la 50kPa, adica pana la 5 tone pe metru patrat !

sorin6 a scris:
Eu INCA astept sa vad primul utilaj greu montat pe o podea flotanta din vata... Laughing
Desigur ca nu vei vedea utilajul montat direct pe vata, ci pe un postament (de obicei) de beton care este "flotat" pe vata Laughing

roberth:
Ceea ce se aude la tine in incapere este mai mult ca sigur un "flutter echo", adica un ecou de foarte scurta durata care se "denatureaza" transformandu-se intr-un sunet "cantat" (sunetul metalic auzit de tine), ecou aparut intre doi pereti paraleli si foarte reflectivi la frecvente medii si inalte.
Sunt mai multe metode de a scapa de el, fiecare mai mult sau mai putin complicate. Cea mai simpla este sa pui absorbtie sau difuzie acustica pe cel putin unul dintre peretii paraleli. Absorbtia presupune (spre exemplu) panouri mici de vata minerala sau spuma acustica amplasate din loc in loc pe perete (40-60% din suprafata), merg si niste perdelute/draperii false daca doresti, dar trebuie sa fie cu multe "falduri" pentreu a creste grosimea aparenta. Pentru difuzie poti pune pe pereti niste rafturi cu carti de diferite marimi, aplice de perete cu forme curbate (convexe), etc.
Gaurirea rigipsului, daca gaurile constituie macar 5% din suprafata placii, este tot o metoda de absorbtie la frecvente inalte (undele sonore trec prin gauri si ajung in vata minerala din spate). Poti sa acoperi linistit gaurile cu o panza deasa ca sa nu-ti iasa fibrele in aer.



Vata_minerala.zip
 Description:
Vata minerala (pe baza de roca bazaltica)

Download
 Filename:  Vata_minerala.zip
 Filesize:  73.82 KB
 Downloaded:  163 Time(s)


_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Oct 14, 2005 10:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Evident, J.F.Oros, ai dreptate. Ma gandisem doar la vata de pus pe pereti si sub acoperisuri Smile ; nu am citit atent si mi-a scapat ideea izolarii podelei.

vezi roberth ca solutia imbracarii in "Rapirea din Serai" este recomandata de si de experti ? macar ca o gluma facuta sotiei ar merita incercaat Laughing .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Vin Oct 14, 2005 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="J.F.Oros
Ceea ce se aude la tine in incapere este mai mult ca sigur un "flutter echo", adica un ecou de foarte scurta durata care se "denatureaza" transformandu-se intr-un sunet "cantat" (sunetul metalic auzit de tine), ecou aparut intre doi pereti paraleli si foarte reflectivi la frecvente medii si inalte.
[/quote]

multumesc mult de raspuns, si mai multumesc si prntru faptul ca ai singurul site de specilalitate din Romania ! Number One
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Vin Oct 14, 2005 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
vezi roberth ca solutia imbracarii in "Rapirea din Serai" este recomandata de si de experti ? macar ca o gluma facuta sotiei ar merita incercaat Laughing .


ne stim de 22 de ani, ne-am casatorit de 18 drept pentru care sunt sigur ca nu ..... ar gusta gluma Laughing in cel mai bun caz as vedea cum imi sta cu un guler "Rapirea din Serai" Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Oct 14, 2005 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorry Sad . credeam ca numai a mea e asa Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Oct 17, 2005 10:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

roberth,
daca dupa ce ai impartit livingul, "sufrageria" a capatat dimensiuni cubice, imi pare rau, dar cred ca ai obtinut cel mai groaznic spatiu de auditie Sad
inainte de amplasarea panourilor absorbante, dispersante si alte bass trapuri verifica si dimensiunile "ramase" si incearca sa dregi busuiocul si in directia asta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 3 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community