FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum poate fi tratat acustic spatiul destinat auditiei
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Oct 17, 2005 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

confirm! Spatiul cubic este nociv din punct de vedere acustic. Cred ca mai poate fi problema unor pereti prea....drepti! daca sunt perfect paraleli (pusi bine la boloboc) e posibil sa se intample fenomene acustice nedorite.
Nu ai spus exact ceea ce mi se pare esential pentru un spatiu "stas" de locuit la noi: cate carpe, textile ai peacolo? Orice ai face trebuie absorbtie la spatiu mic; asta o obti cel mai usor cu multe textile; un covor de lana facut la Alba Iulia este perfect dar ajuta si niste perne decorative pe canapea precum si paturi puse pe aceasta. Daca ai camera goala de carpe normal ca ai ecou.
In timp am observat ca rigipsul este foarte dubios in comportarea acustica. Nu sunt de meserie si nici nu ma pricep insa am auzit/perceput fenomene foarte tampite in casele noi facute mai toate cu rigips; rezonantze si ecouri. Tin minte ca la un beneficiar a fost mare problema cu...neoanele! Acestea au zgomot de transformator de la drosere si acesta se amplifica ca intr-o cutie de rezonanta in tavanul de rigips; a fost mare chin deoarece au trebuit puse neoanele pe tampoane absorbante din spuma de izolatie ca altceva nu am gasit mai potrivit; zgomotul s-a redus insa in liniste tot deranjant este.
Nu cred ca profilele metalice dauneaza sau au creeat fenomenele descrise. Cred ca e ceva legat de geometria spatiului precum si lipsa materialelor absorbante acustic. Un covor gros are mare importanta acustica.
Nu cred sa fie grinda ai de vina cu ceva chiar daca e goala. NU prea as crede ca daca o umplii o sa se intample ceva in acustica spatiului.
Cum s-a mai spus si draperiile cu falduri sunt foarte bune insa cred ca aici nu merge orice fel de textila ci mai degraba catifeaua care costa foarte mult (dar si arata bine!).
Parerea mea.
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 17, 2005 11:52 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Oct 18, 2005 8:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu de ce i-am spus de o rapire din serai dintr-o imitatie de catifea ? Laughing
asa este momolo, tot ce ai spus despre comportarea variata/ciudata a rigipsului; si depinde si ce este in spatele lui (adica pus pe zidarie pt indreptat peretii, pe polistiren pt termoizolatie, pe vata minerala sau pus pe ... aer).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Oct 18, 2005 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
roberth,
daca dupa ce ai impartit livingul, "sufrageria" a capatat dimensiuni cubice, imi pare rau, dar cred ca ai obtinut cel mai groaznic spatiu de auditie Sad
inainte de amplasarea panourilor absorbante, dispersante si alte bass trapuri verifica si dimensiunile "ramase" si incearca sa dregi busuiocul si in directia asta...


este foarte exact ! Rolling Eyes acu' stau si ma gandesc si caut solutii la niste panouri care sa arate cat mai bine ( gen tablouri ), am inceput operatiunea "spuma expandata" in grinda falsa&bar .... cat despre schimbarea ....hmmm... cubului, nu stiu cum as putea rezolva... Pray

De fapt, am o idee... cred ca mai bine... ma mut ! Dance
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Oct 18, 2005 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@all


un singur lucru este foarte sigur, dupa ce rezolv problema asta dau (macar) o Bere ! Beer
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Oct 18, 2005 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
confirm! Spatiul cubic este nociv din punct de vedere acustic. Cred ca mai poate fi problema unor pereti prea....drepti! daca sunt perfect paraleli (pusi bine la boloboc) e posibil sa se intample fenomene acustice nedorite.
Nu ai spus exact ceea ce mi se pare esential pentru un spatiu "stas" de locuit la noi: cate carpe, textile ai peacolo? Orice ai face trebuie absorbtie la spatiu mic; asta o obti cel mai usor cu multe textile; un covor de lana facut la Alba Iulia este perfect dar ajuta si niste perne decorative pe canapea precum si paturi puse pe aceasta. Daca ai camera goala de carpe normal ca ai ecou.
In timp am observat ca rigipsul este foarte dubios in comportarea acustica. Nu sunt de meserie si nici nu ma pricep insa am auzit/perceput fenomene foarte tampite in casele noi facute mai toate cu rigips; rezonantze si ecouri. Tin minte ca la un beneficiar a fost mare problema cu...neoanele! Acestea au zgomot de transformator de la drosere si acesta se amplifica ca intr-o cutie de rezonanta in tavanul de rigips; a fost mare chin deoarece au trebuit puse neoanele pe tampoane absorbante din spuma de izolatie ca altceva nu am gasit mai potrivit; zgomotul s-a redus insa in liniste tot deranjant este.
Nu cred ca profilele metalice dauneaza sau au creeat fenomenele descrise. Cred ca e ceva legat de geometria spatiului precum si lipsa materialelor absorbante acustic. Un covor gros are mare importanta acustica.
Nu cred sa fie grinda ai de vina cu ceva chiar daca e goala. NU prea as crede ca daca o umplii o sa se intample ceva in acustica spatiului.
Cum s-a mai spus si draperiile cu falduri sunt foarte bune insa cred ca aici nu merge orice fel de textila ci mai degraba catifeaua care costa foarte mult (dar si arata bine!).
Parerea mea.


Confirm din nou, textile nema, carpe aproape de nici un fel. M-am gandit si eu la draperiile de catifea si cred ca sigur va fi solutia finala.
Dupa cum spuneam mai sus, cand voi rezolva problema( si daca nu ma ucide consoarta pana atunci Smile ) o sa va chem pe toti sa vedeti "The Cube" la un pahar de bere/suc, dupa gusturi ! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Oct 18, 2005 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

roberth, eu am glumit cu carpetele, sa nu cumva sa dai banii pe asa ceva oricat de ieftine ar mai fi ! nici cadou nu le mai poti da.
dar daca poti imprumuta vreuna (de ex. eu am niste matusi care mai au asa ceva), au un comportament asemanator cu catifeaua. adica cu cea adevarata va fi si mai bine, dar o idee tot iti poti face.
desigur ca se pot folosi si paturi, cu acelasi rezultat Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Oct 18, 2005 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci... urmeaza operatiunea... Laughing

"Rapirea din Serai" Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Snake



Conectat la: 09 Iul 2005
Mesaje: 223
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Lun Noi 07, 2005 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca e offtopic dar tot de transmiterea sunetului tine:ce materiale sunt folosite pentru fonoizolatie;un amic mi-a spus ca a vazut ca s-a folosit cevade genul cartonului bitumat dar parca un pic mai gros si nu se auzea absolut nimic in camerele vecine, doar vibra peretele daca puneai mana pe el, dar de auzit nimic.
Ce materiale de genul acesta recomandati poentru folositea in fonoizolatii?
Din cate am inteles eu solutiile prezentate mai sus sus ca proprietate oprirea reflexilor din camera respectiva, nu si fonoizolarea.Ar avea cumva si efect fonoizolant?
Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 07, 2005 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 07, 2005 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

exista 2 genuri : unul in care materialul este puternic reflexiv si nu lasa sa treaca nimic dincolo de el, peretii sunt asa , sau sunetul este absorbit, adica sunetul trece prin material si din cauza proprietatiilor fizice ale materialului unda sonora este transformata in caldura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 07, 2005 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu ameti omul greieras Smile , doar unele camere anecoice si unele tavane se bucura de folosirea sistemelor complexe de reflexie a sunetului.
in general se folosesc materiale cu mult aer in ele - burete, vata minerala, pluta, spume poliuretanice. cateodata cauciuc sau chiar smoala (mai rar.)
la fiecare schimbare de mediu se pierde o parte din energia radiata.

citeste ce scrie JF Oros, acusticianul forumului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Snake



Conectat la: 09 Iul 2005
Mesaje: 223
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Mar Noi 08, 2005 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O varianta mai putin :grasuta" nu este?
Nu de alta dar nu mi-ar placea sa am pereti de vreo 0.5 m grosime poate mai mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Noi 08, 2005 8:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa nu exageram. daca iti lipesti pe pereti si tavan burete cofragat de 4+2cm deja obtii o antifonare excelenta. daca mai pui deasupra si niste draperii groase de catifea sau paturi de lana ai aproape o "camera surda". dar in asa ceva muzica va suna straniu, chiar urat.
depinde la ce iti trebuie respectiva antifonare, depinde ce vrei sa obtii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Snake



Conectat la: 09 Iul 2005
Mesaje: 223
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Mar Noi 08, 2005 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce ai spus mai sus ( ca si zmoala este buna pentru a oprii vibratiile ) rezulta ca ar fi ceva rezultate si cu cartonul bitumat.
Eu am 2 boxe pro cu SPL destul de ridicat ( peste 94 dB ); stau la casa.
Chestia este ca eu cand ascult muzica se aude destul de tare si in camerele alaturate ( bas destul de mult, medii la fel plus cateva inalte ) si as vrea sa reduc cat mai mult posibil din sunetul ce se aude in camerele vecine.
O comparatie asemanatoare este fonoizolare masinii cu kiturile dinamat ( scuze daca am scris gresit ) care din cate am inteles tin sunetul in masina.
Sper ca ati inteles ce am vrut sa zic, nu am talentul de a explica pe intelese.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Noi 09, 2005 12:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Practic orice ai face, basul se va auzi si simti si in celelalte camere. Cu restul te mai poti descurca. Cartonul bituminat este mai potrivit la acoperisuri decat la izolatii fonice Smile . Smoala se poate folosi la a reduce rezonanta peretilor unei incinte (chiar si de PC), dar solutia are deficientele ei.
Vezi ca s-a mai discutat Smile .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 4 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community