FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum poate fi tratat acustic spatiul destinat auditiei
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Joi Noi 10, 2005 3:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai da in masina problema nu sunt reverberatiile ci faptul ca incinta vibreaza !!! Rigiditatea peretilor unei case este infinita comparativ cu cea a unei table ce compune portiera unei masini !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 10, 2005 3:02 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Vin Mar 31, 2006 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Readuc subiectul asta la viata cu intrebarea, daca a aparut vreo firma care vinde asemenea produse acustice, sau cu ce putem inlocui gasibil prin ro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lazi



Conectat la: 19 Iul 2006
Mesaje: 184
Locatie: Arad

MesajTrimis: Joi Noi 30, 2006 4:51 pm    Titlul subiectului: Tratamente acustice Raspunde cu citat (quote)

Deoarece am facut de curand tratamente acustice la mine in camera , m-am gandit ca si altii pot fi interesati de detalii , mai mult de constructie din partea mea neavand eu studii de specialitate ca sa pot ajuta si la partea de teorie.

Mai intai de la ce am plecat : camera de 3.80x4.20x2.20 cu coborare exact spre pozitia ascultatorului din cauza amplasamentului la mansarda.Peretii sunt 2 exteriori de BCA si 2 interiori de poroterm.Tavanul este scandura placata cu rigips si peste ampora decorativa , iar pardoseala din parchet laminat peste beton.Desi momolo zicea la un moment dat ca rigis-ul este cel care strica sunetul dupa parerea mea betonul este cel mai nociv, din practica pot spune ca am intalnit camere de bloc in care nu mi-am recunoscut propria voce , asa ecou si coloraj era.Nefericiti cei care locuiesc in asa camere, ca sa nu mai zic sa fie folosit si ca si spatiu de auditie.

Ca si sunet problemele mele au fost o sibilanta accentuata, pe langa efectele de prelucraj de pe cd , un usor ecou sesizabil la bataile din palme si un bas neuniform.Sistemul era Creek 5350SE+Rotel RCD-02 +MA GR20.

Avand o cunostinta masterand in acustica din calcule mi-a spus ca am nevoie de aprox. 12mp de tratamente.Tot ceea ce mai era de facut a fost sa le si realizez.

Sa pun si lista de materiale pe care le-am folosit pana acum , mentionez ca mai am inca de lucru.

Rigle de lemn brad 80x20 mm
Vata minerala standard 50mm , recomand pt cei care mai incearca cea semirigida daca se gaseste
Plasa fibra de sticla(de accea care se foloseste peste izolatia de ampora)
Material textil transparent acustic(privit spre sursa de lumina sa fie cat mai
transparent)
Placi de rigips
Capse metalice 10mm
Holzsuruburi de rigips 45mm

Aparate folosite:

Surubelnita electrica pe acumulatori
Pendular electric
Capsator manual
Masina de gaurit
Cutter

Acum ce doream sa obtin - in punctele de reflexie primare panouri absorbante facute pe vata minerala , cu absortie pana in 150HZ.Pt cei care ar dori sa foloseasca burete , plaja de frecvente este si mai redusa , abia de pe la 500Hz incep sa absoarba.Problema vesnica cu aceste panouri este sa realizam absortia cat mai uniform in plaja de frecvente ceea ce nu este prea simplu.
Eu pe langa aceste panouri pe vata minerala am realizat pentru colturi panouri cu rezonanta scazuta pt bas , pe cadrul acela de lemn am prins rigips perforat ,practic devenind niste panouri cu absortie in membrana .
Rigips-ul perforat coboara deja sub 100Hz deci este un progres.

Am realizat personal perforajul - am inteles ca exista si gata perforat.Ca si detaliu pt cine doreste sa-l perforeze se dau gauri cu diametrul de 8mm la distante de 50mm.Recomand daca le dati manual sa faceti ca si mine , am folosit burgiu de 10mm deoarece gaurile nu se vor curata perfect ramanand resturi care scad din diametrul real al gaurii.
In spatele acestor placi de rigips am umplut cu vata minerala , pentru a absorbi eventualele sunete produse la vibratiile panourilor.Am capsat si plasa pt a tine totul la loc , iar peste am venit cu tesatura textila.Am acoperit si spatele la cele de pe colturi pt a tine particulele din vata minerala la loc.

Pt panourile simple de vata , am folosit imperechere dubla , adica am facut tot timpul doua panouri , dupa care le-am pus spate in spate si le-am prins impreuna , obtinand un panou dublu , cu doua fete practic.Asa aspectul este mult mai bun nu se vede nici imbinarea la materiale.Am obtinut 4 panouri duble , iar pt spate am facut unul simplu atasat direct pe perete.

Amplasarea lor am facut-o cu ajutorul unei oglinzi.Prima aparitie pe perete este a boxei de pe aceeasi parte , se plaseaza un panou , iar a doua va fi imaginea celeilalte boxe vazuta in diagonala , iar se plaseaza un panou. Camera fiind mica am plasat inca un panou exact in spatele zonei de auditie.

Rezultate : sibilanta adusa in limitele tolerabile , practic cam ce este pe inregistrare - cu verificare si pe casti , scena a crescut , separare mai buna pe canale si bas distribuit mai uniform.Pana si vocile reale se aud mai placut si mai clar.Tot asa este si la dialog in filme .

Mai am inca de lucru , din cauza ca am un geam mare pe o parte , si perete pe cealalta ,se aude diferit scena , trebuie sa vad cum pot rezolva problema , iar pe spate vreau sa fac dublura la panorile cu rigips , in fata sa mai am un strat de vata minerala , acum sunt prea reflexive.

Intre timp am pus si un covor care a mai calmat si a treia dimensiune de care nu m-am atins inca , tavan-podea.
Discutam detalii in continuare in topic , personal sunt multumit de ce a iesit si clar va spun ca desi am facut trecerea de la un player de 300Eu la unul de 1000Eu diferenta intre cele doua a fost mai mica decat impactul pe care la avut acest tratament a caror costuri vor ramane sub 200EU.

Din pacate nu am avut aparat decat imprumutat si nu prea am poze , dar cum mai am inca de facut am sa incerc sa fac mai multe poze la procesul de constructie in sine.Am sa revin si cu acestea ... to be continued Twisted Evil

_________________
Omul cat traieste invata ... si tot prost moare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Joi Noi 30, 2006 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poze ceva ? Very Happy
_________________
Without music, life is a journey through a desert - Pat Conroy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pixies



Conectat la: 05 Feb 2005
Mesaje: 78

MesajTrimis: Joi Noi 30, 2006 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Readuc subiectul asta la viata cu intrebarea, daca a aparut vreo firma care vinde asemenea produse acustice, sau cu ce putem inlocui gasibil prin ro.


www.topakustik.de
www.isolgomma.it

si altele sunt importate de

BARRISOL ROMANIA
Adresa: Str. Henri Coanda, Nr. 32A, Sect. 1, Bucuresti
Telefon: 021 212 54 65; 021 314 38 24; 021 314 38 97

http://www.bicau.ro/index.php?_ri=2&_si=7&_s=8&si=8&ri=2&i=837&di=1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Lun Ian 01, 2007 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In caz ca mai este cineva interesat de subiect, am publicat pe situl meu (sectiunea INFO) o versiune actualizata a articolului "Amenajari acustice" din nr.1 al revistei HF&MM (versiune ce ar fi trebuit sa apara in nr.6 al revistei Sad )

Lectura placuta si La Multi Ani tuturor !

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Lun Ian 01, 2007 6:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atentziune la utilizarea vatei de sticlä...bäiatul care mi-a construit panourile avea buzele in singe dupä mai multe ore de lucru, am constatat cä efectul "perinä" e total dezastruos cäci dacä batzi in panou acesta libereazä particule de sticlä care-s nocive pt sänätate+ distrug componante mecanice (motoare, capete, viniluri, pirghii etc), am refäcut toate panourile, imbräcindu-le interiorul in folie izolantä de plastic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 03, 2007 12:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

drag a scris:
am refäcut toate panourile, imbräcindu-le interiorul in folie izolantä de plastic.


Asta nu e chiar bine, deoarece proprietatile acustice se schimba semnificativ - materialul fonoabsorbant trebuie sa permita trecerea aerului..O idee ar fi imbracarea vatei de sticla intr-un strat din alt material fonoabsorbant (lana sintetica, de ex.)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lazi



Conectat la: 19 Iul 2006
Mesaje: 184
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mie Ian 03, 2007 10:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inlocuti vata de sticla cu vata minerala , iar partea decorativa ar trebui sa aibe si rol de protectie , materialul textil ales sa fie foarte fin dar transparent privit spre o sursa de lumina.Personal am facut 2 panouri cu fata textila pe care le-am pus spate in spate.
Nu am avut nici o problema nici la realizarea lor nici la o lupa utilizare.

_________________
Omul cat traieste invata ... si tot prost moare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Ian 03, 2007 10:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

J.F.Oros a scris:
In caz ca mai este cineva interesat de subiect, am publicat pe situl meu (sectiunea INFO) o versiune actualizata a articolului "Amenajari acustice" din nr.1 al revistei HF&MM (versiune ce ar fi trebuit sa apara in nr.6 al revistei Sad )

Lectura placuta si La Multi Ani tuturor !



super articol, pe intelesus tuturor. cine nu pricepe cum sta treaba dupa ce citeste acest articol mai bine se lasa de hi-fi. de subliniat ca se dau solutii cu materiale care se gasesc fara probleme in comertul romanesc (fara materiale speciale facute in tari exotice si cu preturi corespunzatoare)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 03, 2007 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare: unde gasesc spuma acustica (cea care arata ca un carton de oua) ?

Am vazut la Muzica la parter, dar intrebarea e cum imi dau seama ca e spuma acustica si nu burete ordinar ? La ce ma uit ? Multumesc.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mie Ian 03, 2007 6:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Am vazut la Muzica la parter, dar intrebarea e cum imi dau seama ca e spuma acustica si nu burete ordinar ? La ce ma uit ?

Asta e o intrebare buna, care din pacate nu are un raspuns simplu...

De fapt are unul: "Te uiti la specificatiile tehnice, mai precis la diagrama cu coeficientii de absorbtie (α) pe care orice produs serios ar trebui sa o aiba, in urma masuratorilor din laborator pe care producatorul este obligat (cel putin moral) sa le faca."
Dar nu asta cred ca asteptai ...

E greu de estimat doar din priviri si cantarit in mana daca un asemenea produs este eficient sau nu, daca are o caracteristica de absorbtie omogena sau are varfuri de absorbtie la anumite frecvente.

Inca o chestie : sculptarea spumei sub forma piramidala este mai mult "praf in ochi", pentru ca arata mai bine si ii induce clientului senzatia de "profesional" (or something).
In realitate, este mai scumpa decat cea plata/nesculptata si este mai proasta pentru ca, per total, are o grosime mai mica si implicit lucreaza mai prost la frecvente medii si mediu-joase.

Iar chestia cu "piramidele ajuta la difuzia sunetului" e o alta amagire : ca sa difuzeze sunetul, adica sa sparga frontul de unda in mai multe directii, un material trebuie sa reflecte aceste unde. Pe cand spuma face exact opusul, le absoarbe. Mai degraba cofrajele de oua ar avea (intr-o foarte mica masura) un asemenea efect.

Cand am intrebat-o pe domnisoara de la Muzica daca are vreun document tehnic la spuma respectiva, mi-a raspuns : "Nu, imi pare rau. Dar sunt foarte bune, sunt fabricate in Germania !" Very Happy

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Ian 03, 2007 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cand am intrebat-o pe domnisoara de la Muzica daca are vreun document tehnic la spuma respectiva, mi-a raspuns : "Nu, imi pare rau. Dar sunt foarte bune, sunt fabricate in Germania !"
- iar pe lada in care vin scrie in chineza. Very Happy

J.F.Oros, esti un tip valoros! Thumbs up
Sus
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mie Ian 03, 2007 6:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
...iar pe lada in care vin scrie in chineza...

... : "Fabricat in Romania" Twisted Evil Mr. Green

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 10, 2007 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci J.F. Oros de sfaturi, banuiam eu ca asa trebuie sa fie in comertul neaos.

Pana la urma am cumparat de la Senia (nici astia nu aveau, evident, documentatie) cu 75 RON o foaie de 2mx1m burete cu adancituri mici (nu din cel cu piramide). In cazul meu, scopul era mai mult atenuarea reflexiilor primare pe peretele din spate, ceea ce am si reusit. Nu pot spune insa daca ceea ce am cumparat este spuma acustica de calitate, cert e ca "se simte" ca un buret moale ("cauciucos").

Sistemul este amplasat intr-o mansarda placata cu rigips (vezi poza). Cum remarcau si altii, rigipsul nu e atat de "rau" reflectiv, dar nefiind chiar rigid am impresia ca are un comportament neregulat in frecventa.
Initial placasem tot peretele spate cu burete, ceea ce s-a dovedit a fi prea mult - sunetul era prea "mort". Asa cum e acum e ok. M-am chinuit mult sa gasesc un amplasament acceptabil (si dpdv. ergonomic si child safe Very Happy) in acest spatiu neregulat si cu plafon foarte jos.



sistem.JPG
 Description:
 Filesize:  98.9 KB
 Viewed:  222 Time(s)

sistem.JPG



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 5 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community