FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum poate fi tratat acustic spatiul destinat auditiei
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 1:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmm, si tu acolo unde asculti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 1:13 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 1:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai, ascult pe axa boxelor, mai in fata de locul din care am facut poza, cam in dreptul stalpului care se vede in stanga.
Aranjamentul este asimetric, dar nu prea am ce-i face. Asezarea simetrica fata de colt este foarte nepractica din cauza stalpului din mijloc - si paradoxal nici nu se aude prea grozav.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 1:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dat deoparte fotoliul sau canapeaua - probabil ca sa faci poza. Initial nu ma lamuream Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 10:56 am    Titlul subiectului: Re: Tratamente acustice Raspunde cu citat (quote)

Lazi a scris:
Deoarece am facut de curand tratamente acustice la mine in camera , m-am gandit ca si altii pot fi interesati de detalii , mai mult de constructie din partea mea neavand eu studii de specialitate ca sa pot ajuta si la partea de teorie.


Lazi, am o rugaminte: poti, te rog sa pui o poza cu ce ai facut ? Ma intereseaza, printre altele:
1) ce dimensiuni au panourile?
2) ai (sau are cineva) vreo documentatie cu privire la comportarea panourilor gaurite la absorbtie ? Cu alte cuvinte, cum variaza absorbtia cu nr si diametrul gaurilor ?

Multumesc

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 11:55 pm    Titlul subiectului: Re: Tratamente acustice Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
ai (sau are cineva) vreo documentatie cu privire la comportarea panourilor gaurite la absorbtie ? Cu alte cuvinte, cum variaza absorbtia cu nr si diametrul gaurilor ?

Absorbtia unui resonator Helmholtz de tip panou perforat depinde de mai multi parametri, cum ar fi diametrul perforatiilor, distanta dintre ele, grosimea panoului, distanta dintre panou si perete, grosimea stratului de fonoabsorbant dintre panou si perete, unghiul de incidenta a undelor sonore fata de panou.
Chiar daca exista o formula teoretica de calcul a frecventei de rezonanta a unui asemenea panou, absorbtia in frecventa a panoului este o functie mai complexa ce necesita formule de calcul matriceal mult mai complexe.
In practica, insa, nici aceste formule nu sunt foarte precise deoarece apar tot felul de "interferente" dintre modelul ideal simulat in formule si conditiile reale de folosire a dispozitivului.

Folosirea unui panou rezonant intr-o incapere, cu scopul de a absorbi/atenua o anumita rezonanta din spectrul de frecvente a undelor sonore din incapere, presupune "acordarea" acestui panou exact la frecventa problematica, in caz contrar el devenind la randul lui un generator de frecvente problematice, pe langa cele existente.

Pentru a realiza acest acordaj, este nevoie pe de o parte de un sistem de tuning al panoului sensibil si usor de actionat, iar pe de alta parte este necesara executarea de masuratori acustice pe tot parcursul acordarii, pentru a putea monitoriza precis acest proces si observa momentul cand se ajunge la valorile optime.

Ambele conditii sunt insa in majoritatea cazurilor (cel putin la nivel de aplicatii home & buget redus) practic aproape imposibil de indeplinit.

Din aceasta cauza, se incearca introducerea unei cantitati mari de material fonoabsorbant intre panoul rezonant si peretele pe care se fixeaza, pentru a creste largimea de banda a rezonatorului si a-l face mai putin susceptibil la rezonante suplimentare deranjante, chiar daca nu este acordat.
In acelasi timp insa, prin largirea benzii de lucru ii este redusa eficienta absorbtiei, ajungandu-se in situatia in care fonoabsorbtia materialului fonoabsorbant este mai pregnanta decat absorbtia prin efectul de rezonanta propriuzisa a panoului perforat, folosirea panoului devenind astfel redundanta.

Concluzie practica : daca nu aveti cunostintele teoretice, experienta practica si aparatura de masura corespunzatoare, nu este recomandata folosirea dispozitivelor de absorbtie acordate (rezonatoare), ci a celor de banda larga pe baza de materiale fonoabsorbante.

In cazul trapelor de joase confectionate de colegul nostru Lazi, ar fi fost mult mai simplu, mai ieftin si mai eficient sa foloseasca tot panouri fonoabsorbante dispuse pe diagonala colturilor, de sus pana jos, fara nici un strat de rigips.
Absorbtia acestor prisme de material fonoabsorbant in colturile incaperii este foarte buna, incepand de la 50-60 Hz si pana la capatul superior al spectrului, fiind cele mai recomandate trape de basi pentru aceste aplicatii domestice (unde nu exista asistenta acustica profesionala).

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 18, 2007 12:09 am    Titlul subiectului: Re: Tratamente acustice Raspunde cu citat (quote)

J.F.Oros a scris:

Folosirea unui panou rezonant intr-o incapere, cu scopul de a absorbi/atenua o anumita rezonanta din spectrul de frecvente a undelor sonore din incapere, presupune "acordarea" acestui panou exact la frecventa problematica, in caz contrar el devenind la randul lui un generator de frecvente problematice, pe langa cele existente.

...insa in majoritatea cazurilor (cel putin la nivel de aplicatii home & buget redus) practic aproape imposibil de indeplinit.

Concluzie practica : daca nu aveti cunostintele teoretice, experienta practica si aparatura de masura corespunzatoare, nu este recomandata folosirea dispozitivelor de absorbtie acordate (rezonatoare), ci a celor de banda larga pe baza de materiale fonoabsorbante.


Bingo ! JF Oros, ai pus din nou punctul pe i.

Din pacate, eu am un motiv bine intemeiat sa ma interesez de panouri "selective": mansarda mea e foarte joasa, dublata cu rigips, iar incercarea cu material fonoabsorbant (buref cofragat) a functionat doar partial. Problema e ca daca pun mai mult absorbant de banda larga sunetul e prea mort, dar in acelasi timp exista rezonante suparatoare in zona 100-250 Hz. Deci, as avea nevoie sa "lucrez" doar aici.

Dotarea e modesta, dar totusi exista: CD cu tonuri de test din Hz in Hz + SPL metru. Instrumentul este suficient pentru a indica clar peak-urile si dip-urile si este in totala concordanta cu urechea.

O idee care mi-a venit ar fi sa ma folosesc de faptul ca peretii sunt dublati si sa fac absorbtia direct in ei (in functie de WAF Very Happy)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Joi Ian 18, 2007 12:41 am    Titlul subiectului: Re: Tratamente acustice Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Din pacate, eu am un motiv bine intemeiat sa ma interesez de panouri "selective": mansarda mea e foarte joasa, dublata cu rigips, iar incercarea cu material fonoabsorbant (buref cofragat) a functionat doar partial. Problema e ca daca pun mai mult absorbant de banda larga sunetul e prea mort, dar in acelasi timp exista rezonante suparatoare in zona 100-250 Hz. Deci, as avea nevoie sa "lucrez" doar aici.

Problema ta este de fapt ca tu nu stii exact care este problema ta Very Happy

Adica acele rezonante/peak-uri pot proveni de la niste reflexii din pereti, care se pot minimiza aplicand panouri fonoabsorbante in punctele de reflexie corespunzatoare, sau pot proveni de la influenta unor unde stationare, caz in care, in special in masarda ta, tratamentul este ceva mai complicat.
S-ar putea totusi sa fie doar reflexii, care nu au putut fi absorbite de buretele subtire pe care l-ai cumparat tu. Daca folosesti in locul lor panouri de aceeasi suprafata dar din vata minerala de minim 10cm grosime, ele vor lucra mult mai jos in frecventa, actionand asupra acelor frecvente deranjante. Foloseste o oglinda ca sa determini pe pereti exact punctele/zonele de reflexie primara.

Si inca ceva : in camera ta o problema majora sunt (mai mult ca sigur) reflexiile din podea. Incearca sa pui un covoras gros (sau chiar niste paturi impaturite) in zona de reflexie (si vezi cum se modifica sunetul.

Citat:
Dotarea e modesta, dar totusi exista: CD cu tonuri de test din Hz in Hz + SPL metru. Instrumentul este suficient pentru a indica clar peak-urile si dip-urile si este in totala concordanta cu urechea.
E un inceput, intr-adevar. Incovenientul (mare) este ca nu-ti permite sa analizezi evolutia incaperii in timp (decay-ul rezonantelor) pentru a stabili exact problemele.
_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 18, 2007 1:10 am    Titlul subiectului: Re: Tratamente acustice Raspunde cu citat (quote)

J.F.Oros a scris:

Problema ta este de fapt ca tu nu stii exact care este problema ta Very Happy


Foarte adevarat. SI greu de localizat problemele fara instrumente, se vad doar efectele , nu si cauzele.

J.F.Oros a scris:

S-ar putea totusi sa fie doar reflexii, care nu au putut fi absorbite de buretele subtire pe care l-ai cumparat tu.


Si eu cred ca sunt reflexii primare pe peretele din spate, din urmatorul motiv: daca ma plimb cu SPL-metrul in fata si in spate exista niste puncte precise in care am dip/peak(variatii mari). Daca ma misc pe lateral, variatiile de nivel sunt mici.

Intr-adevar, acel burete nu isi face treaba la frecvente mai joase Sad

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 10:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot masurand si bibilind, am dat de o alta problema: rigisul de pe peretele din spate vibreaza pe la 90-200 Hz, destul de tare si deranjant, mai ales la volum mare, din cauza ca e fixat destul de elastic (se poate impinge cu degetul in el)

Ce pot sa fac sa atenuez aceste vibratii ?Panourile absorbante puse deasupra nu prea o rezolva. Ma gandeam la ceva lipit deasupra rigipsului care sa il rigidizeze, sau macar sa il mai ingreuneze pentru a muta rezonantele mai jos.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu poti sa pui prin spatele rigipsului niste grinzi de rigidizare ? Adica niste sipci mai groase (6x6 cm) fixate rigid intre podea si plafon.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greu si WAF-incompatibil. Ar insemna sa dau rigipsul actual jos, munca, mizerie, etc.

Oare daca introduc prin niste gauri din loc in loc niste spuma din aia folosita la izolatii nu se intareste suficient incat sa sustina rigipsul ? Adica, sa faca legatura intre rigips si peretele din spate.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ba da, buna idee, numai ca nu stiu cat de rigida va fi pe urma. Oricum, o incercare merita.
Aici tot de la targ am luat spuma la 1/3 pret ... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai, nici nu trebuie sa fie foarte rigida, doar sa amortizeze vibratiile. Din cate am pipait eu Very Happy, cand se intareste e destul de consistenta.

Exista mai multe feluri de astfel de spuma ? Ca sa stiu sa nu iau chestii scumpe pentru scopuri speciale. Tocmai am constatat, spre nefericirea mea, ca spatiul din perete este destul de mare - cel putin 10cm.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, am aplicat "tratamentul", operatia a reusit (pacientul decedat Very Happy)

Am fost atentionat ca aceasta spuma poate avea o putere de impingere foarte mare si indoi rigipsul. Din fericire nu s-a intamplat, probabil din cauza ca spatiul disponibil inauntrul peretelui era foarte mare si am dat doar din loc in loc.

Efectul se simte clar, nu mai vibreaza la frecvente joase, unde era foarte deranjant.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg ceva - tu ai un perete de rigips simplu, fara vata minerala in el ? Sau este captusit cu vata ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 6 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community