FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum poate fi tratat acustic spatiul destinat auditiei
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
Nu inteleg ceva - tu ai un perete de rigips simplu, fara vata minerala in el ? Sau este captusit cu vata ?


Cel din spatele boxelor este un perete interior si este, din pacate, gol.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 4:58 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
libraspec



Conectat la: 22 Feb 2005
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mie Ian 31, 2007 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutari

A incercat cineva pentru tavan solutii de genul matritze de polistiren expandat? Daca da, ce efecte pozitive/negative ati sesizat in combinatii particulare cu restul componentelor din lantul tratamentului acustic? Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mie Ian 31, 2007 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

libraspec a scris:
A incercat cineva pentru tavan solutii de genul matritze de polistiren expandat?
La ce te referi prin "matritze" ? Poti detalia putin intrebarea ?
_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
libraspec



Conectat la: 22 Feb 2005
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 11:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, scuze de exprimarea ambigua! E vorba de banalele placi turnate de cicrca 5-8 mm grosime si suprafata 30x30 cm (sau 40x40) . Ele se gasesc in shop-uri gen bricostore (se gasesc si in obor si maica domnului dar mai degraba polistiren extrudat de-l folosesc studentii la arhitectura pt machete, decat expandat cum caut eu ) . Am vazut la cineva in casa (fara vreo legatura cu amenajarea spatiului acustic) pereti placati cu asa ceva. Efectul estetic nu e tocmai oribil dar nici de ignorat, mai ales ca am inteles ca va prinde o culoare ne-apetisanta de la fum de tigara. Problema este ca placile ieftine de astfel de polistiren nu sunt tratate ignifug, iar cele ignifugate sunt oarecum scumpe.

Ma intereseaza orice alte solutii DIY legate de tavan. Cine si ce a mai incercat , cu ce efecte si cu ce materiale gasibile in Ro la pret decent ?

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nea libraaaaa


pune bre placi minerale pt tavan fals

chiar daca nu folosesti structura, poti sa le prinzi direct

haide breeee, te ajut eu , chiar asaa ?

daca nu crezi , vino sa aplauzi la mine in pod.
Sus
libraspec



Conectat la: 22 Feb 2005
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Of course, da ma gandeam ca la tine in pod is alte chestii mai interesant de facut decat de aplaudat. Solutii sunt destule si la mine, insa interesant e sa nu arate tocmai ca o pestera cu tzurtzuri. (am si io un factor waf in crestere, pe care insa incerc sa-l limitez in stil bonsai Razz ) Loris, cam la cat crezi ca ar costa placi pt suprafata aia ? (tavan ~ 25 mp)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

libraspec a scris:
Of course, da ma gandeam ca la tine in pod is alte chestii mai interesant de facut decat de aplaudat.


Mai baieti, ce faceti voi asa interesant in pod ? Very Happy

Daca vrei sa tii WAF sub un anumit threshold, tre sa acoperi tratamentul acustic cu ceva (celebra rapire din serai)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
libraspec



Conectat la: 22 Feb 2005
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Podul ca podul , dar sa vezi in beci cate poti face. DIY ma refer Razz.

Cat despre WAF , nu e inca amenintator la mine, dar paza buna trece primejdia rea. Rapirea din serai e o etapa peste care am sarit direct la draperii de catifea plusata. Urmeza in spatele lor panouri absorbante , asta dupa ce voi avea timp de alte calcule si experimente.

In cazul meu , la tavan insa e mai greu de experimentat. Solutia va fi cam definitiva si destul de greu de inlocuit intrucat o doresc definitiva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

libraspec a scris:
In cazul meu , la tavan insa e mai greu de experimentat. Solutia va fi cam definitiva si destul de greu de inlocuit intrucat o doresc definitiva.


hai bre nea libra ... esti de groaza ....

ai ajuns sa cersesti scheme tehnice pe forumuri publice .... lool
Sus
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e nimeni dispus sa faca publica o astfel de schema??? Sad
_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
libraspec



Conectat la: 22 Feb 2005
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@cosminnichitov
Nu cred ca exista retete universal valabile situatiile fiind exclusiv particulare, ci doar niste principii generale dezirabil de urmat. La DIY omul face cam cum il taie capu' , insa de mult ori ignora niste chestii basic. De aia e bine sa mai inveti si din experienta altora , sa nu irosesti timp/bani repetand erorile celorlalti. Restul ramane chestie de gust, pricepere, si chiar nitel noroc.

@Loris
Daca merg pe ideea cu placile alea minerale aplicate derect pe tavan cu adeziv mi-e ca raman acolo definitiv si apoi imi trebuie o injectie serioasa de placebo (sa ma conving ca e cea mai buna solutie si ma calmez cu experimente ulterioare). Stiu ca tu ai experienta la materiale de constructii, insa eu m-as speria sa reusesc din prima. Sau deja ma invart inutil in jurul cozii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am mai spus-o si cu alte ocazii (dar probabil ca ar trebui s-o mi-o trec in semnatura Very Happy) : polistirenul are proprietati acustice foarte slabe pentru aplicatiile audio. Nici nu izoleaza fonic (pentru ca are o masa foarte mica si nu blocheaza undele sonore) si nici nu absoarbe fonic, decat poate putin in zona inaltelor (pentru ca are o structura de tip "closed cell" si nu prea trec moleculele de aer prin el).
Deci nu recomand folosirea lui (in scopuri pur acustice) aplicat pe tavan sa pe orice alta suprafata.

Ar putea fi folosit totusi intr-o anumita masura ca difuzer, daca s-ar face modele "reliefate" din el, dar proeminentele lui ar trebui sa aiba cel putin 10-12cm inaltime ca sa lucreze eficient macar de pe la 1kHz in sus.



Chestia cu materialele alternative este ca lucrezi orbeste. Ca sa fii sigur ca faci ce e bine, ar trebui sa experimentezi cu aceste materiale si sa faci masuratori acustice la fiecare varianta, ceea ce desigur nu este intotdeauna la indemana.
Daca ai sti parametrii acustici ai acestor materiale ar fi altceva, dar determinarea lor costa destul de mult si se face in laboratoare certificate unde nu ai acces asa usor.

Avantajul vatei minerale este ca exista deja aceste masuratori pentru majoritatea modelelor de pe piata, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca are proprietati acustice extrem de bune, la un pret foarte mic (fata de alte materiale). Nu degeaba este si fonoabsorbantul numaru' unu folosit la tratamentele acustice in studiourile profesionale din strainatate !

Desigur, exista si spume acustice profesionale (cu parametrii cunoscuti) mult mai "ergonomice", aspectuoase si usor de instalat pe pereti, dar acestea sunt mult mai scumpe si o sa le intalniti doar in home&project studiouri unde nu sunt necesare asa mari cantitati sau unde utilizatorul nu le are cu DIY-ul. Dar, din nou, nu le confundati cu buretele "noname" vandut prin magazinele noastre, pentru care nu exista masuratori oficiale, si cu care mergi "la noroc", de multe ori ajungand sa strici in loc sa repari un raspuns acustic prin folosirea lui necontrolata.

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 11:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@J.F.Oros
Crezi ca 10mm grosime vata minerala/panou asezat pe peretele opus incintelor,pe o suprafata de 2m latimex1minaltime...si in plus in spatele incintelor acelasi tip de vata minerala de 10mm dar lat de 50cm si inalt de 1,5m ar face simtita diferente notabile in 19m2...asta presupunind ca in camera nu se afla decit o canapea,2 fotolii...ceva ca in poza?

In plus ...as putea sa fac inca 2 panouri si sa le pun pe peretele liber dreapta.
Multam in avans.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zece mm in nici un caz Very Happy ... Dar 100 mm ar fi OK.

Insa iti recomand largirea suprafetei tratate pe peretele din spatele boxelor, astfel incat sa prinzi o zona mai mare dintre ele, pentru ca acolo apar reflexii primare care sunt foarte distructive asupra imaginii stereofonice si a liniaritatii spectrale in raspunsul acustic.

Pentru laterale, poti incerca aplicarea pe usa si pe peretele opus ei suprafete aproximativ identice, ca sa pastrezi cat de cat simetria acustica stanga-dreapta.

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru info.Intr-adevar 10cm grosime era initial.
_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 7 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community