FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Mi-am luat o mare TEAPA! Ma puteti ajuta?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kosty7



Conectat la: 27 Ian 2004
Mesaje: 16
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 5:47 pm    Titlul subiectului: Mi-am luat o mare TEAPA! Ma puteti ajuta? Raspunde cu citat (quote)

Sper sa nu va suparati pe mine ca mai deschid un subiect asemanator dar poate vad si oamenii "TEAPA" si se mai gandesc odata inainte sa cumpere ceva! Orice, nu conteaza, cititi mult despre respectivul articol pe care vreti sa-l achizitionati!
Ce am patit?
Imi cumpar o camera Sony DCR-TRV 250E, pana aici nimic deosebit, doar ca eu vroiam sa folosesc camera asta NU DOAR LA FILMAT ci si pe post de CONVERTOR ANALOG/DIGITAL (aici e TEAPA).
Citesc despre camera, "ma informez" (de nervi, nu imi aduc aminte unde si pe unde) si vad ca Sony DCR-TRV 250E face si pe convertorul analog/digital, nu cum ar fi trebuit sa scrie ca de fapt nu face conversie ci doar inregistreaza semnal digital si reda tot digital sau analog!
PE SCURT ce am vrut eu sa fac: cu o camera video analogica ce are iesire RCA (video player) sa transmit semnal catre faimoasa camera Sony DCR-TRV 250E din care, prin USB transmit calculatorului si cu o editare rudimentara sa fie gata filmul meu inregistrat pe caseta VHS acum 3 ani!
Sper sa fi fost inteles!
In carte scrie clar ca nu poate face conversia analog/digitala, dar cartea era in cutie si eu a trebuit sa cumpar cutia cu tot cu camera sa citesc cartea!
Acum, de ce am NEVOIE DE AJUTOR?
Ce placa de captura sau tuner tv sa-mi MAI cumpar pt a capta semnal analogic (mufa RCA - de ce o tin intr-una, pt ca mai am o camera Panasonic si are iesiri doar RCA) si ce program de editare sa folosesc pt a transforma o caseta de o ora pe un CD (sau 2 cd-uri).
Sper sa fie util subiectul asta si pentru alti doritori de camere video!
Merci!

_________________
Ma strecor "firav" printre cunoscatori ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 5:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de unde ai luat camera, e PAL sau NTSC ? adica "poate" DvIn ?
daca da, nu ti-ai luat nici o tzeapa, nu stii tu sa o folosesti. daca are doar DvOut, trebuia sa te documentezi inainte....

uita de USB, materialul video se transfera la calitate originala prin firewire, usb e numai pentru poze sau daca vrei video in compresie mpeg1 la 352x288, un stream video de 3 bani pentru necunoscatori (ai o calitate video atat de proasta incat un om de la mai departe de 1m de obiectiv nu-l recunosti !)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kosty7



Conectat la: 27 Ian 2004
Mesaje: 16
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 9:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De acord cu tine!
Camera stie DOAR DV in/out! Ceea ce inseamna digital video intrare/iesire!
Camera mai stie si PAL si NTSC!
E posibil sa nu stiu foarte clar despre ce e vorba!
Lamureste-ma, te rog!
Pe mine ma interesa INTRARE si pe RCA, S-video sau video complex lucru ce fac camerele 345, 355, 356!
Ti-am spus si de ce: redau de pe o camera Panasonic NV-M40 cu DOAR 2 iesiri (1 RCA video + 1 RCA audio, atat) si vreau sa ajung in calculator, intr-o placa!
Intrebarea mea este: Ce placa de captura sau tv-tuner imi recomandati pt chestia asta?
Toate placile Pinnacle pe care le-am vazut au doar intrari S-video, video complex si antena!
In informatiile pe care le-am citit despre camera 250 era specificat clar ca face acelasi lucru ca si 345,355,356 pe partea de conversie analog/digitala singura chestie pe care o eliminam era placa asta de captura de care va intreb pe voi!
Cum fac trecerea din RCA video in S-video?
Merci!

_________________
Ma strecor "firav" printre cunoscatori ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 10:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

>Camera mai stie si PAL si NTSC!

ori PAL ori NTSC. nu ma intereseaza ce stie sa redea, ci ce este camera, cum scrie ea pe banda nativ ! e TRV250 sau TRV250E ?

>Pe mine ma interesa INTRARE si pe RCA, S-video sau video complex lucru ce fac camerele 345, 355, 356!

aia e Analogic IN, intr-adevar o functie care nu se gaseste in mod normal decat pe camerele mai scumpe, dar eu am reusit sa mi-o deblochez (cu riscurile de rigoare) la un TRV310, dar nu se poate la toate modelele, la unele trebuie sa umblii in ele si apoi ai probleme de modificat telecomanda sa gasesti butoanele ascunse de record.... complicat

>Ti-am spus si de ce: redau de pe o camera Panasonic NV-M40 cu DOAR 2 iesiri (1 RCA video + 1 RCA audio, atat) si vreau sa ajung in calculator, intr-o placa!

orice tuner face asta, dar nu cu rezultate stalucite si oricum ai multe de studiat despre acest domeniu, de obicei hardware-ul e bun, softul e problema + cum il folosesti !

>Cum fac trecerea din RCA video in S-video?

incearca la Muzica sau pe Str. Academiei (vizavi de universitate) exista cabluri de acest tip.

>Toate placile Pinnacle pe care le-am vazut au doar intrari S-video, video complex si antena!

si ce ai vrea mai mult decat atat ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kosty7



Conectat la: 27 Ian 2004
Mesaje: 16
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 11:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

>ori PAL ori NTSC. nu ma intereseaza ce stie sa redea, ci ce este camera, cum scrie ea pe banda nativ ! e TRV250 sau TRV250E ?
TRV250E
Cu ce ma ajuta chestia asta?
Trecerea de la RCA (tata) la S-video (mama) nu se poate face printr-un simplu cablu, e vorba de un convertor din cate am aflat eu! Asta ma doare pe mine ca nu pot sa ajung direct din RCA intr-o placa tv-tuner fie ea si un Pinnacle!

_________________
Ma strecor "firav" printre cunoscatori ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai ma ajuta pe mine cand te-am intrebat pentru ca cele care sunt E (PAL) pot sa nu aiba anumite facilitati in timp ce cele NTSC acelasi model (fara E) sa aibe ! Dar am stabilit ca tu ai DvIn si de fapt iti doreai mai mult Analogic In !!

>Trecerea de la RCA (tata) la S-video (mama) nu se poate face printr-un simplu cablu, e vorba de un convertor

deci tu vrei sa imi povestesti mie de fapt ca asa ceva :
http://images.divx.com/guides/divxtv/sv-rca.jpg
de fapt nu exista ? Smile

iti spun eu (crede-ma pe cuvant) "convertorul" ala e de fapt un simplu condensator inclus in cablu/mufa care "mixeaza" luminanta si crominanta separate de pe s-video pe un singur canal de semnal in RCA.
daca nu vrei sa ma asculti sa te duci sa-ti cumperi un asemenea cablu de unde ti-am zis (in cazul in care ajugi la concluzia ca iti trebuie), degeaba imi ceri sfatul si dupa aia mi-l contrazici

plus ca placile de captura si chiar si cele video cu TV-Out sau VIVO de obicei au asemenea cabluri incluse in cutie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kosty7



Conectat la: 27 Ian 2004
Mesaje: 16
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 1:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok!
Ai dreptate!
Eu am vazut ceva fara cablu - mufa - ceva mai groasa si d-asta am afirmat ce am afirmat! N-am stiut ca doar un condensator poate face asta!
Am rezolvat problema intrarii semnalului video in placa!
Acum nu mai am de ales decat placa!
Imi poti recomanda ceva?
Ce parere ai de Tunner TV Pinnacle PCTV Stereo?

_________________
Ma strecor "firav" printre cunoscatori ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu stiu ce recomandari sa-ti fac pentru ca nu stiu cat de bine te pricepi la asta. in general orice placa e buna dpdv hardware, doar ca softul, driverii si cum folosesti aceste chestii pot face diferenta...deci eu personal as merge pe chipseturi bt878 (cu o implementare cat mai buna gen leadtek) si apoi de acolo incolo e numai problema de studiu si "skill"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kosty7



Conectat la: 27 Ian 2004
Mesaje: 16
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma pricep decat in mica masura, d-aia te zapacesc cu tot felul de intrebari!
Am priceput: Leadtek - placa
Cu ce combinatie de soft obtii rezultate bune?
Stiu ca e complexa treaba: sistem + hard (placa) + soft (editare).... dar tu pe ce soft mergi cu Leadtek?

_________________
Ma strecor "firav" printre cunoscatori ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu pe partea de captura analogica am obtinut rezultate satisfacatoare pe leadtek winfast deluxe cu virtualdub si driveri vfw pe win98 sau dirveri originali wdm cu iuvcr sau driverii btwincap cu vdub.
dar toate combinatiile sunt departe de a fi satisfacatoare fara sa te pricepi, pentru ca in mod normal obtii cateva zeci sau sute de erori si neplaceri pana ajungi sa gasesti cateva retete care te satisfac si te "costa" (diskuri, timp, munca) atat cat iti permiti. adica la prima varianta in mod normal ai probleme de compatibilitate cu softuri actuale (varianta e mai veche si e abandonat orice fel de suport pt ea), la a doua o sa ai parte de desincronizari la greu iar la a treia, portarea wdm-vfw e foarte "buggy" adica daca in cele 15 clickuri de setat o optiune daca alegi ceva "gresit", crapa frumos cu reset si pierzi cam tot ce ai facut pana atunci

trebuie nervi tari si citit/invatat pe de rost forumurile gen doom9.org, intr-un cuvant cativa ani de experienta... Wink
plus un sistem minim P4 2.4GHz (cu mai putin nu am reusit sa fac nimic, imi pierdeam rabdarea dupa o zi si o noapte de incercari/asteptari/teste)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kosty7



Conectat la: 27 Ian 2004
Mesaje: 16
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci mult, pt informatii!!!
Sper sa ma ajute sa ma descurc in jungla capturarii/editarii video!
Ma pregatesc sa i-au un tv-tunner, dupa care, sa inceapa nebunia!!!!!!!

_________________
Ma strecor "firav" printre cunoscatori ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vzane



Conectat la: 01 Mar 2003
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 4:35 pm    Titlul subiectului: Pinnacle AV/DV 9 Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Nu stiu ce buget ai tu kosty7 in minte pentru placa de captura, dar poate ti se pare interesant produsul asta de la Pinnacle:

http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=5780

Avantajul e ca are intrari atat Firewire (pentru camera ta Sony), cat si analogice (pentru vechiul VHS), deci esti acoperit oricum. Captura analogica nu e rea deloc, am folosit personal aceasta placa. In general o sa descoperi ca majoritatea limitarilor apar de la sistemul pe care il folosesti, nu neaparat de la placa de captura.

Cat despre software, sunt multe variante, putem discuta. Editarea video "ptr. acasa" s-a dezvoltat mult in ultimul timp si gasesti pachete software stabile, si eficiente, nu mai e chiar ca pe vremuri. Sunt de acord cu Radu ca o sa iti ia ceva timp sa devii avansat/expert, dar nu ani de zile in nici un caz...

_________________
Virgil Zane
**THE MASTER**
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 4:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pinnacle asta, ca zici ca l-ai folosit, are ceva efecte hardware? Ori altceva mai deosebit? Pentru ca nu prea mi se pare ca-si merita banii, avand in vedere cat costa o placa fw + o placa de captura decenta... adica mai putin de jumatate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kosty7



Conectat la: 27 Ian 2004
Mesaje: 16
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 9:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vzane,
merci, dar e un pic cam mult, oricum e de luat in calcul!
bakunin,
da-mi te rog un exemplu de o placa de captura decenta!
Important e ce poate si placa, ca degeaba se chinuie soft-ul sa scoata, daca n-are din ce!
Parerea mea!

_________________
Ma strecor "firav" printre cunoscatori ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kosty7



Conectat la: 27 Ian 2004
Mesaje: 16
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aruncati o privire! L-am gasit prezentat intr-o revista! http://www.kworld.com.tw/products/pro15/vs-USB2800.htm

Sau mai degraba asta? http://www.kworld.com.tw/products/pro14/vs-883dv.htm
Nu ca as fi vreun fan al acestei firme, dar ... ce ziceti?
Am auzit ca baietii de la firma asta au avut ceva probleme! A avut (are) cineva asa ceva?

_________________
Ma strecor "firav" printre cunoscatori ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community