FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Problema SONY STR-DE 495

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
turgay



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 5

MesajTrimis: Sam Dec 13, 2003 12:18 am    Titlul subiectului: Problema SONY STR-DE 495 Raspunde cu citat (quote)

Salut
Am intrat recent in posesia unui Receiver Sony STR-DE495 si am o problema la care va cer ajutorul. In mod stereo pe boxele frontale(Jamo E350) totul pare OK, pe cele surround spate R si L melodia este distorsionata si cu volum redus (partea vocala a melodiei este redata distorsionat cu un volum cand mai mare cand mai mic si parca cu un ecou desi nu este ales modurile HALL, JAZZ, CONCERT) Semnalul de intrare a fost luat din mai multe surse cu INPUT MODE setat pe AUTO IN (DVD, CD, MD,TUNER), am incercat si cu intrare coaxial de la DVD, rezultatul fiind acelasi. Cei de la service Sony (Constanta) spun ca este normal??? citez ”boxele din spate sunt de efect si ca receiverul nu este destinal pentru muzica ci numai ptr filme” la care a trebuit sa-i citesc din manual ce este Dolby Pro Logic II. Am resetat receiverul la setarile de baza, am legat boxele Jamo la iesirea surround ,crezand ca satelitii JVC(8 ohm) au probleme fara nici un rezultat pozitiv. Cel de la asa zisa reprezentanta Sony nu a vrut sa-mi faca o proba la un receiver asemanator, tot incercand sa-mi arate unul la 55 mil. Asa ca nu am pe nimeni sa ma ajute. Astept raspunsurile voastre. Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Dec 13, 2003 12:18 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 13, 2003 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand ai legat boxele Jamo pe iesirile de surround inteleg ca tot distorsionat se auzea, nu?

Ai incercat sa dezactivezi Dolby ProLogic II si sa lucrezi in mod Stereo pur? In acest fel vei auzi semnal doar pe boxele Jamo si va fi totul in ordine. Daca vrei calitate in auditie, asta este calea optima.

Ce spui tu nu prea suna totusi ca tipul de procesare pe care il face Dolby ProLogic II cand transforma din stereo simplu in 5.1. Ai setat tipul de Dolby ProLogic II corect in modul "Music"?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
turgay



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 5

MesajTrimis: Sam Dec 13, 2003 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dolby ProLogic II este pe music, da pe mod stereo totul este OK.
Am facut o proba la un Yamaha HTR 5630 si pe boxele surround spate se auzea semnalul curat nedistorsionat ca la Sony. Ma gandeam ca gresesc eu pe undeva la setari. Dezamagire totala Dolby ProLogic II.Cred ca voi ramane tot cu JVC-ul stereo RX 230.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 13, 2003 1:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand ai redat filme de pe DVD in mod Dolby Digital, cum se aud satelitii, functioneaza corect?

Ai din intamplare un DVD cu semnale de test, ca sa verifici daca nu cumva e o problema a iesirilor de Surround ale receiver-ului?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2004 10:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Cand ai redat filme de pe DVD in mod Dolby Digital, cum se aud satelitii, functioneaza corect?

Ai din intamplare un DVD cu semnale de test, ca sa verifici daca nu cumva e o problema a iesirilor de Surround ale receiver-ului?

salut te-ai uitat cumva in setari la sony?ai cartea tehnica. atunci faci in felul urmator ..
setezi distanta de la boxa la scaun (1 -7 m) sau feet eventual
selectezi se rear ..boxa mare si o sa ai sunet bun. normal ca pe dp2 sa se auda altfel.daca tu ai toate marcile de boxe..
daca mai ai vreo nelamurire sunt aici
daca nu ai carte ia una de net. pa
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community