FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nostalgiile mele
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5 ... 34, 35, 36  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
chrissugar
Vizitator





MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MLGore a scris:
Studer C37, viteze:19,05 si 38,1, caracteristica de frecventa la -2dB :30Hz-15kHz, S/N ponderat 62 dB

Philips Pro 50, viteze: 76.2, 38.1, 19,05, 40-15.000Hz la -2dB, s/n 63dB
Telefunken M10, viteze: 76,2 si 38.1, 40-15000 la -2dB, s/n 63dB

Akai 747 dbx pe viteza 19.05: 15Hz-22.000Hz la 0dB sau 10Hz-30.000Hz la -20dB, SN 68dB sau 110 dB cu DBX. Halal jucarie!


C37 este un magnetofon net superior lui 747 chiar si cu antica electronica originala si suna net superior.

Philips? Firma asta a facut vreodata un magnetofon bun? Nope

Incearca sa nu mai dai citate din datasheet-uri. La nivelul acesta sunt irelevante.

MLGore a scris:
Nu prea cred povestile astea cu slefuirea benzii! De ce ai avea nevoie sa slefuiesti o banda? Depunerea se face oricum in vid, nu cred ca ar mai fi ceva de slefuit, cat despre BASF nu cred ca cea mai buna banda a lor se va apropia de un Maxell XL II, nici cu gandul. Mitul cu Germanii se aplica la automobile poate, la electronica au fost totdeauna niste "kreutz-i" (verze)


E problema ta ca nu crezi dar este adevarat. Iar legat de BASF faci o confuzie grava. Benzile ieftine pentru larg consum nu au nimic de-a face cu produsele lor pentru studio (cam acelasi lucru ca la Sony, produsele lor de pro sunt foarte bune iar ce gasesti pentru user-ul de rand sunt niste mizerii). Benzile BASF/EMTEC seria 900 si Quantegy GP9 si Ampex 456 si 499 sunt cele mai bune benzi din lume.
Produsele pentru home gen Maxell, TDK si altel nici nu se apropie de performantele oferite de BASF si Quantegy(Ampex) din domeniul pro.

Problema este ca experienta ta se rezuma la a asculta numai scule de home. Daca ai fi ascultat vreodata sculele de care vorbeam cu benzile respective probabil aveai o revelatie. Asa te raportezi doar la experientele pe care le-ai avut. De alfel in tara nici nu prea sunt locuri unde poti avea o astfel de experienta.

chrissugar
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 1:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

goodolddog a scris:
Nu m-am gindit la A700. Sad
A fost numai o confuzie in capul meu - cum spuneam sint amator, A77 si A700 nu am vazut niciodata, iar pentru mine personal epoca mag-urilor a trecut de ceva vreme. Este mai bine sa ma abtin de la comentarii pentru ca le-am facut "lautareste" si sa-i las pe cei care intr-adevar se pricep sa posteze aici.

Oricum, iti multumesc pentru precizare, cit traieste omul, invata.

off-topic: pardon my french, da' parca varza se zice kraut ?!?!? si de aici mai degraba krautzii Wink Smile Smile (complet fara legatura cu subiectul)


Ai dreptate, Kraut e varza.

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Singurul mag pro pe care l-am ascultat a fost un C37, banda pusa pe el era ceva BASF profesionala dar nu stiu modelul si nici cat de noua era. Nu m-a incalzit cu nimic sunetul, inaltele sunau groaznic, zgomotul de fond era mare. Capetele erau curate si nu prezentau uzura, dar nu am de unde sa stiu cum era reglat azimutul sau cat de veche era inregistrarea. Tot atunci am ascultat un casetofon deck Studer, cu 3 capete, dublu cabestan, intrari iesiri balansate. Avea Dolby b si c. Am comparat cu un GX-f71. Nu era nici macar pe aproape. Am incercat sa tragem de bias dar degeaba, inaltele erau mult atenuate fata de sursa (un cd player) . Comparatia s-a facut pe aceeasi caseta, un BASF 353 metall.
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PT chrissugar -
1.despre benzi intii - am toate benzile aparute la nivel pro - masterul de la quantegy gp9 care vine pe rola metal rosie in cutie de plastic rigid cu miner - nu se apropie de EE tape - nici pe departe - poate noile DIGITAL OPEN REEL TAPE trase pe magurile digitale care se folosesc acum in studiouri - gen Fostex ...

2.nu stiu cita experienta ai avut cu 747 dar ar trebuia sa-i mai dai o sansa - dupa inlocuirea unor capacitori si rezistori cu BLACK GATE si AUDIO NOTE, si ceva rewiring cu silver wire si conectoare pure silver, pe o banda EE nu sta la discutie cu AXX, BXX,PR99 de la studer revox - vorbesc asta din comparatii live A/B - am multi prieteni in cercul meu cu asa aparate - iar ca sa pun cireasa pe virf, cind pun o banda MAXELL XLI care era termenul de comparatie in studiouri - pe magul TECHNICS RS , apoi inlocuiesc headblocul cu cel de 2 tracks si comut pe viteza de 38 cm/s atunci chiar ca-mi vine sa arunc cd-urile...

nu are rost sa compari magurile de studio AMPEX, STUDER,OTARI, FOSTEX,NAGRA,etc cu cele pt acasa - aleas dulapuri mari, zeci de piste, banda lata,viteze mari - de ce nu compari asa si cd burner unit de studio cu cd playerul de acasa ????


3. am citeva benzi master II adica nu masterul original dar a doua mina, trase prin 80's - sunet exceptional - din nou forget cd-ul

4. referitor la cd acum - am diverse cduri audiofile - chesky, manley productions, xrcd. , mfsl,am si dvd audio eagles. am si sacd . am si 24 k gold cduri master recordings. deci material exista. apoi ca sursa folosesc fie sacd super modificat pe lampi prezentat la topicul cu shanling, folosesc fie cd playerul nakamichi dragon - cu transport, dac, power si control unit toate separate si izolate in AER - deci sursa este. si totusi, vinilul - si implicit banda sau caseta ( am mentionat cumva de akai gxf91 super modificat, cu o extra viteza de 1.33x si cu transport ceramic si pe caseta sony super master metal sau maxell vertez - cu freq 15-27 khz) trase de pe vinil - si chiar si fara a folosi decodor DBX - suna net superior
si ma refer aici la vinil simplu, nu cel audiofil de 180g

deci ce vreau sa zic in final, nu cred ca merita sa consideri acele aparate vechi de 20-25 ani doar caricaturi - poate sint altii care le folosesc zilnic si nu degeaba -esti binevenit oricind la o auditie, dar voi face asa - toate mergind - cassuri, maguri, picap,cd si un input selector - fiecare are sunetul sau dar toate iti vor place si-ti vor satisface placerea audiofila


pt cei interesati sa asculte ceva audiofil pe cd - bineinteles, la nivelul de audiofilie pe care-l poti avea de la un cd -

www.chesky.com
www.xrcd.com
www.mfsl.com
http://www.gate.net/~vital/ - VITAL TUBE LOGIC PRODUCTIONS
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 7:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragii mei, foarte interesanta discutia, dar total neconstructiva. Parca am zis la inceput sa nu ne "rupem" in scule ci sa facem ceva constructiv.
Crissugar, daca tot ai spus ca ti-ai facut un mag pe lampi, ne pui si noua schemele? Eventual si corectiile pentru 19,05 si 9,5 cm/s...
Multzumim mult!

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
patraulea



Conectat la: 21 Feb 2005
Mesaje: 393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chrissugar a scris:

Ce legatura are pupitrul profesional cu subiectul? De altfel mixerele analogice nu au fost niciodata punctul forte la Studer. Nici boxele. Nu vad de unde aceasta asociere ca Studer merge cu Studer. Cred ca nu este cazul sa faci astfel de afirmatii doar din inertie.


Lasand la o parte aroganta unora dintre noi,mi-am exprimat si eu o parere.AFLA domnul meu,ca in general,studiourile care se respecta merg pe linie STUDER pt.echipare completa:mag, CD,pupitru, boxe.... Bineinteles,acum au trecut pe mixere&pupitre digitale.Inertia e numai uneori in capul unora dintre noi!Intamplarea face sa lucrez intr-un asemenea studio unde totul e STUDER.ASa ca,fi mai temperat in aprecieri,prietene.....
DAca te-am suparat cu ceva,scuza-ma! Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu ma pot lauda ca am avut scule bune pe vremuri, doar un Kashtan, un casetofon stereo rusesc si un amplificator tot rusesc, a , uitasem de boxe Radiotehnika. Dar am scris aici deoarece am de 15 ani o nelamurire de care am uitat si cu topicul asta mi-a revenit in minte.

De ce a trebuit sa se chinuiasca lumea audiofila cu banda de magnetofon, nu era mai buna pentru audiofilie banda video VHS ? Era si mai lata si mai compacta.....Iar tehnologia capetelor rotative nu putea fi folosita si la audio analog ? Nu ar fi fost mai performanta si mai compacta ?


Ultima modificare efectuata de catre greierasul la Dum Mai 15, 2005 8:20 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mag pe lampi de studio - manley, MARK LEVINSON - dar din nou nu are rost sa comparam aparatele de studio cu cele pt casa - e alt sunet, diferit total - este vorba de o inregistrare bruta fata de produsul final facut pt consumator !

Am zis ia sa facem o auditie cu ceva nostalgie recenta - ca sa fiu ontopic - am luat o mina de materiale - cd,sacd,dvd-a,dvd-video in dts si dolby digital - am tot ascultat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 8:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

APOI am trecut la comparare directa

A - PATRICIA BARBER ORIGINAL MASTER RECORDING GAIN 1 pe ULTRADISC GOLD - neo nostalgia


Ultima modificare efectuata IR Babuin la Dum Mai 15, 2005 8:38 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 8:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

APOI B - aceeasi inregistrare PATRICIA BARBER - ORIGINAL MASTER RECORDING GAIN 2 - pe lp/vinil - asta fiind nostalgia adevarata

Ultima modificare efectuata de catre IR Babuin la Dum Mai 15, 2005 8:37 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CISTIGATORUL ESTE AICI

Poate am gresit undeva pe parcurs de nu a iesit cdul pe locul 1 ? din pacate nici pe locul 2 nu a iesit ! caci am tras vinilul pe banda pe 2 track pe 38 cm/sec - fara dbx, caci daca foloseam si dbx-ul iesea vinilul pe locul 2
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 8:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Concluzia mea - nu are rost sa ridem de caseta . banda sau vinil - de analog in general - de asemenea nu pot spune ca un cd din cele prezentate suna josnic - NU ESTE ASA . Fiecare are sunetul sau - cu care orice audiofil va fi multumit in parti egale de fiecare component -fie analogic fie digital - de asemenea, componentele analogice prezentate nu le consider doar o nostalgie fata de cele digitale din zilele nostre - este remarcabil cum aparate de 25 ani vechime inregistreaza si redau un sunet impresiv comparabil cu high end stuff de azi ! nu considerati un mag bun doar o poza alb negru a bunicii comparativ cu poza digitala de 15 megapixeli facuta azi - NU ESTE CHIAR ASA
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
blackdragon



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 15

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o intrebare de incepator .... Embarassed dvd audio = dts ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IR babuin, ce boxe ai la sistemele alea ? (intreb de curios).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

blackdragon a scris:
o intrebare de incepator .... Embarassed dvd audio = dts ?



pai nu - sunetul pe dvd este - DVD-AUDIO, DVD-VIDEO DTS, DVD-VIDEO DOLBY DIGITAL -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5 ... 34, 35, 36  Urmatorul
Pagina 4 din 36

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community