FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
6-Channel Direct Input
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 11:54 am    Titlul subiectului: 6-Channel Direct Input Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Problema: am un receiver Harman/Kardon AVR3550 si, de curand, mi-am cumparat un SACD player Sony DVP-NS900S. Bucuros nevoie mare, am legat cablurile intre cele doua, am pus receiver-ul pe 6ch direct input si ... surpriza! Shocked Circuitul de intrare 6ch este pus pe direct (cum si numele-i spune Confused ) si ca atare nu am reglaj de tonuri si balans (lucru mentionat si in manualul H/K). Se aude exact ca si cum as avea reglajele de joase, inalte si balans puse pe 0 (ora 12).

Am sunat pe la cunoscutii care au receivere, toti au active reglajele pentru 6ch input.

Am conectat iesirea stereo pe intrarea de CD a receiver-ului si evident ca totul e normal, suna OK.

Ce se poate face (in afara de a schimba receiver-ul, de a-mi cumpara egalizoare, preamp-uri, samd...) ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 11:54 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Renunta la corectii, suna mult mai bine fara. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupule, crede-ma ca am incercat sa ma conving ca "asa ar trebui sa sune" dar, din pacate, nu pot. Nu e Electrocompaniet. Am testat instalatia pe un SACD Hybrid (John Pizzarelli - My blue heaven). Mediile sunt prea dominante, basii se pierd undeva in negura studioului ... Sad Diferenta e mult prea mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar aceeasi situatie nu o intilnesti si cind te uiti la filme pe DvD prin conexiune digitala ?
Adika Sony - 6ch (SACD) - HK = direct
Sony - 6ch (DvD Video) - HK = numai direct ????
Sony - Digital (DvD/CD) - HK = bass/treble
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 2:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aceeasi situatie este pentru toate cazurile in care folosesc decodoarele (DD, DTS, SADAC) din player si ies pe 6ch.

Pe scurt: cand folosesc intrarea 6ch direct input a receiver-ului nu am reglajele de ton si balans (oricare ar fi sursa din player: DVD video, SACD, CD-DA). Pentru oricare din restul de intrari le am.

Cand ies pe optic digital folosesc decodoarele DD si DTS din receiver si n-am nici o treaba. SACD-ul nu scoate semnal pe optic sau coaxial.

Problema e ca am cumparat agregatu' asta doar pentru SACD (pentru ca l-am gasit la un pret super-bun) si singurul mod de a scoate semnalul din el e pe 6ch.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E si normal sa scoti din DvD pe 6 ch ptr SACD ! Altfel nu ai cum ...
Dar esti sigur ca atunci cind folosesti :
Sony - conexiune digitala (DvD Video) - HK = ai bass/treble pe toate cele 5 (-sub) canale ??
Ar trebui sa mearga numai ptr FRONT reglajul bass/treble. Bass/Treble e numai ptr boxele frontale ! Nu are cum sa mearga ptr toate cele 5 canale PTR CA ASA E CONSTRUIT RECIVER-ul.
Nu stiu ce sa spun , dar mi se pare normala chestia asta ... Am sa incerc si la mine sa vad daca se intimpla la fel !
La o adika de ce iti mai trebuie reglaj bass/treble ptr SACD ? Pe 'direct' e cel mai fidel sunet , fara coloratii gen bass/treble ...
Nu cred ca ai sa gasesti un RECIVER care sa iti permita SA REGLEZI bass/treble PTR FIECARE din cele 5 ch in parte !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vorbesc de bass/treble la surround si sub (pe care oricum nu-l am) ci numai la front-uri. Din toate intrarile pe care le are receiver-ul numai la cea pe 6ch nu am reglaj bass/treble/balance. Asta-i durerea!

Daca era normal si considerau aparatul asa "audiofil" scoteau de tot corectiile bass/treble/balance, nu numai pe 6ch ...

Sunt de acord ca pe direct e cel mai "curat" sunet, numai sa ai si amp-ul care trebuie ... care in nici un caz nu e H/K
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite ca nu m-am gandit niciodata sa verific daca bass/treble sunt si pentru centru si surround-uri ... s-ajung acasa ... Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ptr centru si surround nu ai bass/treble SIGUR ! Nici nu cred ca EXISTA un reciver care are asa ceva ...
Cit despre lipsa B/t pe FRONT-uri nu stiu ce sa zic ! Da mi se pare un lucru normal ... nu stiu de ce ... si la mine cind bag DVD 6ch se schimba automat pe DIRECT ! E de la reciever chestia !
Pe mine nu ma deranjeaza deloc ! Oricum cind asculti pe 6ch , reglajul B/T numai ptr FRONT -uri e ca si cum "ai face frectie la PICIOR DE LEMN" ... Nu cred ca mai simti dintr-atatea boxe, ca ai dat bass-ul oleaca mai tare sau mai incet ... parerea mea !

Dar pina la urma care e problema ? Nu ai bass destul sau treble ?
Cum e DvD-ul Sony ? Mai bun ca HK-ul 21 ? Pe video cum e ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 16, 2003 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am nici una nici alta ...
Nu am pus nici un DVD pe el, ma interesa numai partea de SACD si, oricum, l-am si vandut. Suna foarte bine, chiar peste asteptari mai ales pe partea de SACD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Dec 16, 2003 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cumpara un sub activ si vei putea regla basul cat vrei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 16, 2003 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea sunt fan sub, standfloor-urile se descurca. Si tot ramane problema inaltelor ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut un DvD player Sony 950 QS pe la 25 mil in magazin !
La pretul asta chiar asa de rau SUNA ???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 11:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N-am zis ca suna rau, ba din contra, mi-a placut foarte mult !
purs a scris:
Suna foarte bine, chiar peste asteptari mai ales pe partea de SACD.

Partea proasta e cu receiver-ul meu. Acum chiar imi pare rau ca am vandut player-ul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai mai bine schimbai reciver-ul si pastrai DvD-ul ...
DE ce te-ai grabit sa il vinzi ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community