FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
inregistrare respiratie

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mie Mai 25, 2005 9:04 pm    Titlul subiectului: inregistrare respiratie Raspunde cu citat (quote)

m-a rugat un pediatru sa ma interesez de ce modele de microfoane, software (si tot ce mai trebuie) are nevoie pentru a inregistra respiratia unor bolnavi cu diverse afectiuni respiratorii.

are o teorie prin care diagnosticul s-ar putea da dupa prezenta anumitor nerugalirati (fata de un om santos) in zona frecventelor de peste 4000 de hz pe care le capteaza la bolnavii respectivi. el a inregistrat pana acum cu un microfon de 100 de dolari si a observat freceventele pe un osciloscop? si pe un soft oarecare. am observat ca daca bag microfonu intr-o minge de tenis taiata pe jumatate si o pun pe pieptul pacientului se aude mult mai bine.
intrebarea este cat de mult se merita sa investeasca in microfoane (stiu ca exista microfoane mult mult mai scumpe) si cum anume sa intregistram la ce distante etc.

niste linkuri ar fi binevenite.
orice alte recomandari legate de tehnici de captare a sunetului care sa nu modifice originalul sunt binevenite


niste linkuri ar fi binevenite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mai 25, 2005 9:04 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Vin Mai 27, 2005 12:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diagnosticarea dupa o astfel de metoda ar insemna "masurarea" fiecarui pacient in conditii absolut identice, astfel ca aceasta sa fie relevanta. Spatiu identic, aparatura, pozitie, zgomot ambiental, tot.

Mingea de tenis taiata in doua amplifica probabil putin (prin adaugarea unor frecvente suplimentare produse de rezonanta spatiului creat) in zona celor 4000 Hz cautati de dl doctor. Daca se hotaraste asupra unei metode exacte de masurare si mai ales daca are o camera cat se poate de muta, atunci poate sa incerce mai multe variante.

Eu as recomanda un microfon condensator de calitate, care are avantajul sau dezavantajul ca este omnidirectional. Avantaj fiindca asa poate sa capteze tot ceea ce inseamna zgomot produse de respiratie. Dezavantaj fiindca sunt microfoane extrem de sensibile care percep pana si ceea ce nu vrei sa auzi. Wink

Nu stiu cat de mult il ajuta un osciloscop aici. Un soft de analiza grafica a semnalului care suporta eventual si comparatie intre track-uri i-ar fi mai util. Aici sunt N variante. Depinde cat de mult vrea sa se complice. De la banalul Sound Forge in sus....multe sunt.

Daca reusesti sa aduni ceva detalii, poate aprofundam.

_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PAUL F.



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 200
Locatie: Tr.-Severin

MesajTrimis: Sam Mai 28, 2005 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti folosi microfon capacitiv.
Ca si soft iti recomand SAMPLITUDE care are si analizor de spectru,reducator de zgomot profesional nu ca si S.Forge-ul,ce mai..., Razz ai toate facilitatile care te intereseaza. Wink
Da-mi un telefon,va pot ajuta practic, ma intereseaza si pe mine domeniul,mai mult am toate cele necesare. Razz
0741/108.556...0252/315883.

_________________
Sanatate si toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mar Mai 31, 2005 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc mult pentru sugestii, va rog daca se poate sa imi dati mai multe deltalii privind modelele de microfoane (producator, codul modelului etc) si eventual si alte nume de software.

totusi cat de mult merita sa dau pe un microfon? ca sa aiba un rap pret calitate bun pt ceea ce imi trebuie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Sam Iun 04, 2005 2:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recomand si eu un soft, zic eu f bun pt ce e nevoie pentru treaba asta: Cool Edit Pro v2.0 sau mai nou Adobe Audition 1.5, e cam acelasi lucru dar ultimul este ceva mai nou, are cateva finctii in plus; pentru ce aveti nevoie cele doua se pot considera identice. Si e mult mai usor de lucrat decat cu sound forge.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community