FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Am nevoie de un sfat! ...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dark



Conectat la: 15 Dec 2003
Mesaje: 5
Locatie: Madrid

MesajTrimis: Mar Dec 16, 2003 12:36 am    Titlul subiectului: Am nevoie de un sfat! ... Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Sunt nou pe aici dupa cum se vede

Asa...dupa cum spuneam am si eu nevoie de un sfat si anume:
(am o placa video MSI GF FX5600 VTDR la 256 Mb) si acum vreau sa-mi cumpar un "sistem de sunet" (placa de sunet si boxe) special pentru DVD si nu stiu exact ce sa aleg Crying or Very sad ma gandeam la o blaca de sunet Creative Audigy2 Platinum si ca boxe tot Creative 6.1 6700 sau poate am prea mare incredere in Creative Question .........

Sau sa renunt la treba cu calculatorul si sa-mi iau ceva home cinema (pioneer sau jvc) nu stiu cum sa fac daca cineva poate sa ma ajute.....

Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 16, 2003 12:36 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 16, 2003 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut Dark!
Audigy 2, si mai nou aparuta Audigy2 ZS, sunt o optiunie viabila pt filme. In momentul de fata eu am Audigy2 cu Insppire 6700 [initial vroiam sa imi iau receiver+boxe dar, din pacate, nu s-a mai putut din punc de vedere financiar].
Placa de sunet este excelenta, din toate punctele de vedere, desi as fi preferat un Audigy2 ZS.
Pentru o camera mica spre medie, boxele sunt suficiente ca putere. Ce imi place la ele este boxa centrala care este mai mare si mai puternica decat celelalte, ceea ce are un efect pozitiv in redarea dialogurilor din filme.
Ce le pot reprosa, este basul care, parca, are tendinta de a suna boomy. Eu nu am cum sa experimentez diferite pozitionari ale acestuia prin camera deoarece, in configuratia cu boxele prinse pe perete nu imi ajung cablurile. Poate tu o sa ai mai mult succes.
In ceea ce priveste filmele, boxele se aud excelent, au suficienta putere pentru a sustine o coloana sonora Dolby Digital.
La muzica, dupa parerea mea se aud mai prost decat Altec Lansing ATP3 [am avut modelul asta inainte de a cumara Creative], dar suna acceptabil.
Oricum daca le iei pt filme [asa cum am facut eu], nu o sa fie o problema.
Despre boxa central spate, inca nu pot sa ma pronunt. Nu am avut nici un DVD codat Dolby Digital EX [printre putinele aparute este Lord Of The Rings, dar nu stiu daca varianta care se vinde la noi este codata astfel, oricum pe carcasa nu scrie ca ar fi]


Ultima modificare efectuata de catre Dode la Mar Dec 16, 2003 1:01 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Lucian



Conectat la: 20 Noi 2003
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 16, 2003 12:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ambele LOTR sunt EX. Receiverul meu le gaseste ca atare, asa ca tine si boxa Surround Back.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 16, 2003 3:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Audigy 2 ZS este cea mai buna optiune in momentul de fata pentru filme. Nu iti recomand insa varianta Platinum, deoarece nu cred ca ai nevoie de rackul suplimentar. Boxele Creative sunt bune pentru camere mici si medii. Daca nu esti multumit de basul lor, poti sa-ti cumperi pe viitor un subwoofer mai puternic care sa duca greul.
Eu asa am facut si sunt multumit de rezultat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dark



Conectat la: 15 Dec 2003
Mesaje: 5
Locatie: Madrid

MesajTrimis: Mar Dec 16, 2003 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aha! Multumesc si cred ca m-am si hotarat Idea o sa-mi iau pana la urma placa de sunet Audigy2 ZS si boxe (m-am gandit atat la putere cat si la claritatea sunetului) si cred ca GigaWorks S750 le are pe amandoua si le-am rezolvat....
Se pare ca si pretul e pe masura..... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 16, 2003 10:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De unde cumperi Gigaworks in Romania?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dark



Conectat la: 15 Dec 2003
Mesaje: 5
Locatie: Madrid

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 12:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode a scris:
De unde cumperi Gigaworks in Romania?

In romania poate nu au aparut dar in Spania (unde stau eu de vreo 2 ani) au aparut Laughing si in maxim 2 luni o sa apara si in romania
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dark



Conectat la: 15 Dec 2003
Mesaje: 5
Locatie: Madrid

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricum multumesc mult pentru sfaturi.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dark



Conectat la: 15 Dec 2003
Mesaje: 5
Locatie: Madrid

MesajTrimis: Dum Dec 21, 2003 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am revenit... mi-am cumparat placa de sunet Audigy2 ZS si boxele GigaWorks S750

E incredibil sunetul pe care poate sa-l scoata acest sistem de sunet...

Am observat "realitatea" cu care este redat sunetul de pe DVD... am probat un 6.1 6700 cu audigy (creative) si am observat ca sunetul care normal ar "veni" din spate nu este accentuat pe boxele din spate ci tot pe (satelitii) boxele din fata, dar la GigaWorks S750 cu Audigy2 ZS "problema" se schimba in bine si sunetul devine o "adevarata realitate" (de parca ai fi in acel loc si in acel moment) si se accentuaza foarte mult pe boxele din spate ... am mai observat ca subwoofer-ul chiar este destul de puternic si face fata la 7 sateliti si la puterea maxima nu ca in cazul 4.1 4400 (am avut aceste boxe) care distorsioneaza enorm la puterea maxima si nici la un volum al sunetului mai redus subwoofer-ul nu poate scoate un bass destul de puternic pentru cei 4 sateliti ... insa! aceasta configuratie (audigy2 ZS si GigaWorks S750) nu as recomanda-o celor care vor sa asculte numai muzica. De ce? pentru ca am "testat" pe niste mp3-uri la 320 kps si satelitii spate nu mai scot aproape nici un sunet iar bass-ul subwoofer-ului devine un pic enervant (binenteles ca acuma o sa-mi spune-ti "pai nu poti sa dai bass-ul mai incet?" ba da dar isi reduce si "frecventa de raspuns" nu mai este la 20 Hz este ceva mai mare deci claritatea bass-ului se reduce considerabil.
Pret: ~ 900$ (Creative Audigy2 ZS; Creative GigaWorks S750 - in spania)

Oricum care aveti bani merita sa-i cheltuiti pe asa ceva care nu strangeti Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 21, 2003 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dark..felicitari pt alegerea facuta, chiar sunt curios cum se aud...
In legatura cu bass-ul, reducerea volumului nu reduce frecventa pana la care reda sub-ul.
De mare folos este sectiunea bass management, de unde poti regla cross-overul [stabilesti freventa de la care intra sub-ul in lucru].
Aici se impun niste teste [experimente], vezi de unde devine deranjant. De exemplu, la mine [6700+ Audigy2] il tin reglat la 70Hz. Daca il urc mai sus intra peste sateliti si devine deranjant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community