FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Animalu' Planeta de pe geam
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 54, 55, 56  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 5:20 pm    Titlul subiectului: Animalu' Planeta de pe geam Raspunde cu citat (quote)

De cateva zile o porumbita ne-a facut onoarea si s-a stabilit in ghiveciul sotiei mele pe geam. Adio garofitze da' de azi dimineata avem bonus Laughing
Dac' vi se par cam galbejiti sa stiti ca sufera tratament cu jazz de 3 ori pe zi Cool

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 5:20 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hollow



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 899
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing super !
Sa ne tii la curent AdWiser. Sa-i vedem si cand se fac mai maricei.

_________________
Call 1-800-IMA FREK
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok Laughing Ii am si mai neinteresanti, in stadiul de ouale lu' Nastase, fotografiati bicisnic cu telefonul mobil de teama sa nu-i abandoneze porumbita. Abia astept sa capete si ei cat de cat aspect comercial, poate scot si eu de o bere pe o poza Cool
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 6:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar ochiul frumos al lui AdWiser .....

Ma face sa ma simt miiiiic de tot cand fac poze.


AdWiser,

Cand ma insor, daca iti dau de stire, imi faci un hatar sa ma faci mai frumos decat sunt ?


Frumosi puisori

Iti imprumut albastra de rusia ?

Doar 5 minute Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca o supravegheaza supraponderalul meu halitor de oase Twisted Evil
Daca te insori nici un detergent din lume nu va putea scoate rictusul de pe fatza ta. Va sta acolo 6 luni de zile, asta e regula, pana te vei resemna cu noul statut social Laughing

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hollow



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 899
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 7:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poti sa te superi Laughing da' nu ma pot abtine !

iaca cu cine mi-am baut cafeaua azi dimineata Wink


edited later
ca uitasem : dom'ne si au dragutzii astia un stil de a canta "mmmguuuuuguuuu-shii-tiuc" nus' cum dracu, din gat, cu ciocu inchis si predominant pe frecvente joase, ca ai impresia ca e la 10 metri distanta chiar si cand e la o juma' de metru de tine !



002.jpg
 Description:
 Filesize:  122.5 KB
 Viewed:  699 Time(s)

002.jpg



001.jpg
 Description:
 Filesize:  89.01 KB
 Viewed:  603 Time(s)

001.jpg



_________________
Call 1-800-IMA FREK
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo de insuratoare:


Un bunic discuta cu nepotul sau:
- Tine minte baiete ziua asta, va fi cea mai fericita din viata ta!
- Dar bunicule, maine ma insor!
- Da, stiu, tocmai de aia iti spun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 8:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

motzu' a scris:
Frumosi puisori

Iti imprumut albastra de rusia ?

Doar 5 minute Wink


"Scumpa" foc matza... mai mult la propriu, ca la figurat... Laughing
Sus
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar trebui sa deschidem un thread special in care sa ne publicam fiecare pozele cele mai reusite... Very Happy
Dar, AdWiser sa nu aibe drept de participare Wink , sa faca parte din juriu, ca altfel nu am avea nici o sansa... Rolling Eyes Laughing
Sus
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 9:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicumur, ma chiombesc in avatarul tau si cat pe ce sa ma semnez Asswiser Laughing

Hollow, vezi ca ai lasat aparatul sa aleaga o viteza de expunere netrebnica (1/30s daca exiful imaginii nu minte) prea lenta avand in vedere ca accentele de lumina sunt cvasi arse. Daca aparatul tau are manual mode incearca pentru aceeiasi scena un 1/80sec minim si deschide diafragma la f4. La un aparat asa de usor nu as cobori la viteza mai lenta de 1/60s decat pe trepied, vei avea imagini mult mai clare la viteze mari (ideal 1/125sec)

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hollow



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 899
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 9:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser a scris:

Hollow, vezi ca ai lasat aparatul sa aleaga o viteza de expunere netrebnica (1/30s daca exiful imaginii nu minte) prea lenta avand in vedere ca accentele de lumina sunt cvasi arse. Daca aparatul tau are manual mode incearca pentru aceeiasi scena un 1/80sec minim si deschide diafragma la f4. La un aparat asa de usor nu as cobori la viteza mai lenta de 1/60s decat pe trepied, vei avea imagini mult mai clare la viteze mari (ideal 1/125sec)


pai hai sa-ti zic.
-am dat zoom maxim ca totusi nu puteam sa intru de tot in sufletul bietului pasaroi si totodata nu tineam sa am focalizat blocul vecin;
-"scula" la focala maxima nu stie mai putin de f/4,9;
-am pozat in prioritate apertura si intr-adevar la lumina de kko care a fost azi dimineata, cel mai bun (in sensul de mai mic) timp de expunere a fost 1/30;
-bineinteles ca trepiedul era ideal (am o kkreaza de Velbon de 1,4 m cu care-mi fac treaba) dar probabil ca ar fi fost bine sa fine "intins" de-aseara pe balcon Smile
-nu cred ca la ISO 400 obtineam un spor suficient de bun pentru timp de expunere; in schimb obtineam suficient zgomot Smile

Personal multumesc pentru obseratii si oricand sunt binevenite. Iar daca mai scapi cate un "tip" zic "saru'-mana" Wink


edited later:

acum pe bune si fara nici un fel de misto si cu urechile si ochii mari de dorinta de invatzare Smile :
- la o focala maxima de 23,4 mm (parca 114mm in 35mm echivalent) o apertura maxima f/4,9, distanta fata de subiect de cca 80 cm, ISO 200, si lumina de azi de dimineata la ora 6:45 se putea face mai bine poza asta ? (nu luam trepiedul in calcul)

_________________
Call 1-800-IMA FREK
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 10:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, se putea. In mod normal, pe aparate din gama superioara ar fi trebui sa comuti exponometrul intern pe masurare spot si sa expui pentru griul pasarii.
Cum aparatul tau face doar un soi de expunere cu masurare balansata, a luat in calcul si frunzisul mai inchis din background si de aici accentele de lumina prea arse de pe capul/spatele pasarii.
Tu concret puteai sa intri pe prioritate de timp (shutterspeed) si sa-i indici aparatului o viteza suficient de mare (1/80sec sau mai mult, incerci pana gasesti ceva potrivit). Desigur ca acesta ar fi incercat sa deschida mai mult diafragma ca sa pastreze algoritmul acela (destul de nepotrivit aici) si nu ar fi putut pentru ca, dupa cum ai spus ai o difrgma maxima de f5 la focala maxima. Din punctul de vedere al camerei ai fi avut o subexpunere evidenta a nu stiu cat la suta din imagine. Dar din punctul tau de vedere ar fi fost vorba de frunzis care putea lejer sa iasa mai inchis si iti crestea si claritatea pe subiect (din pricina vitezei mari) si imbunatatea si expunerea pe partile luminate ale subiectului.

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 10:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cateva poze :


PICT1001.JPG
 Description:
 Filesize:  177.42 KB
 Viewed:  634 Time(s)

PICT1001.JPG



_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cafea Smily Face


PICT1005.JPG
 Description:
 Filesize:  184.52 KB
 Viewed:  641 Time(s)

PICT1005.JPG



_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Caine de bombardament (in picaj)


PICT0603.JPG
 Description:
 Filesize:  303.84 KB
 Viewed:  758 Time(s)

PICT0603.JPG



_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 54, 55, 56  Urmatorul
Pagina 1 din 56

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community