FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nehotarat pe ce sa-mi cheltuiesc banii..
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bedy



Conectat la: 20 Dec 2003
Mesaje: 64

MesajTrimis: Mie Dec 31, 2003 2:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pioneer receiver 5.1....distorsiuni date la...10% ! Cred ca au bagat oarece integrate de putere precum Kenwood -urile receivere 5.1; ce amplifuri faceau Kenwood !! erau printre putinii care dadeau viteza de raspuns si factorul dumping; si unde au ajuns!
Intradevar! unii s-au cam prostit si au dat-o pe comercial sau poate e marfa pentru lumea a III-a ?
Cat despre raspanditele boxe Infinity Alfa 50 carora li se parlesc difuzoarele de inalte subdimensionate...ce sa zic? mie mi se par ca se aud oarecum acceptabil la clasa lor, adica nu sunt totusi proaste.
Unitra de 140W care se numeau "Tineret" Very Happy aveau dinamica pe la 93dB si sunau grozav; am avut si eu si mi s-au parut foarte bune in comparatie cu multe boxe care costa de 20 de ori mai mult; problema lor erau filtrele simpliste si facute cu condensatori electrolitici; eu le-am imbunatatit si se auzeau mult mai bine decat cele standart; am eliminat in primul rand comutatoarele alea sinistre cu rezistente si am pus cabluri interne groase; sunt niste boxe bune din cauza difuzoarelor foarte reusite mai putin cutiile nu sunt perfecte iar la capitolul asta imbunatatirea am adus-o prin eliminarea celor 2 gauri de bass reflex si crearea uneia singura de 8 cm langa diful de 30cm (oare de ce nu se mai fac boxe cu difuri de 30cm ?); daca aveam ceva sa le reprosez era o banda de raspuns un pic cam varzuita in rest cuceresc prin claritate si dinamica - la aceeasi putere din amplif niste boxe ca alfa50 se aud mai incet si mai lesinat. Eu cred ca studiate cum trebuie si modificate pe ici pe colea pot fi niste boxe super dar oare ce mai fac polonezii de la Tonsil ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 31, 2003 2:33 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 31, 2003 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vad ca lumea inca mai venereaza vechile unitre ,probabil din amintire ,dar le- a ascultat cineva in comparatie directa cu alte boxe de firma (adica comutare rapida A-B).eu l-am comparat cu tannoy m3 si am avut o revelatie ,pur si simplu nu puteam crede ca un dif de 16cm de la tannoy poate suna astfel la bas ,pe atunci dif de 30cm de la unitra parea super .Sa revenim la sunet :la unitra basul suna incoerent lipseste precizia ,viteza si are un raspuns in frecventa groaznic,mediile nu sint integrate cu restul nu au definitie,iar la inalte e si mai rau suna crispat agresiv cu niste virfurii suparatoare pe la 10-12ooohz,despre imagine stereo sau rafinament nici nu poate fi vorba in aceste conditii,dar fiind pe 3cai si avind un randament bun probabil au impersionat pe la petreceri.Tin sa precizez ca boxele testate erau upgrardate la maxim cu filtre 24db /octava (6bobine)condensatori pmp,cabluri ofc,cutie amortizata,etc...In concluzie nu intotdeauna produsele noi pot fi banuite ca sint doar comerciale dar prezinta si evolutii ale calitatii .Daca vreti o imagine mai exacta a calitatii unui produs incercati sa comparati pretul (preferabil in valuta) indiferent cind a fost produs ,sa vedeti in ce clasa se gaseste si cu se poate compara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 01, 2004 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tannoy-urile sunt boxe bune.Problema este alta si anume ca pentru Hi-Fi iti trebuiesc din ce in ce mai multi bani.Acum iti vand designuri sofisticate,leduri, management de bas, 15.000 de boxe si sateliti subwoofere de 2 lei.
Mor pe moda asta cu subwoofere. Sunt foarte bune la cinema sa te imresioneze dar pe muzica sunt graoznice. Cred ca daca te-ai uita la o diagrama de raspuns tranzitoriu la semnale rapide, semnale de tip treapta, numai liniaritate ai sa vezi..Smile).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 02, 2004 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aici ai dreptate nu am ascultat vreun sub sa sune bine pe muzica ,dar sint unii care daca sculta un sistem bose acustimas, cu sub, au impresia ca aia e perfectiunea sunetului.Revenind la evolutia aparatelor in timp cineva a sezizat ca numele firmei nu reprezinta o garantie a calitatii,modele noi sint de multe ori inferioare din punct de vedere al calitatii sunetului decit cele fabricate cu ani in urma,adevarat,(mai ales la amplificatoare ,la cd-uri nu pentru ca aici apar progrese majore pe partea de conversie d-a)dar incearca sa compari pretul la care s-a vindut un amplif atunci,cu pretul unuia echivalent acum si ai sa gasesti unde este diferenta.Asta se aplica si la alte produse exemplu fiind un tv panasonic de prin 93 care costa atunci 1000$ si care se vede ,chiar si dupa trecerea anilor ,mai bine decit ultimul model aparut dar care costa doar 550$.La aceasta ora majoritatea firmelor mari lucreaza la ieftinirea costurilor de fabricatie ,la un design cit mai modern,introducerea de noi tehnologii si formate (dvd-a,sacd,mp3,jpeg...)lasint calitatea si chiar FIABILITATEA pe un plan secund.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bedy



Conectat la: 20 Dec 2003
Mesaje: 64

MesajTrimis: Dum Ian 04, 2004 2:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am ascultat o data un "sistem" cu subwoofer care se auzea grozav pe audio-stereo, adica: 2 boxe JM Lab (Focal) coloane de cam 1,2m inaltime cu cate 2 cai, bass de 16cm si un subwoofer JM Lab Chorus700(daca imi aduc aminte bine) cu dif de 25cm pe cutie cu compresie, destul de mica la dimensiuni. Senzatia era ca suna mai bine cu sub decat fara; am facut oarece teste (sursa era un DVD JVC cu un audioCD) si clar ca aceasta combinatie era grozava; pe la Focal JM Lab sub-ul este deja in istoria recenta si este dat ca pentru auditie muzica; chiar asa si este. Sunetul fara sub era mai sarac dar numai datorita comparatiei deoarece daca nu as fi ascultat decat acele 2 boxe mi-ar fi placut oricum foarte mult; un sunet foarte cald si precis.
-in privinta calitatii unor scule de muzica de firma: la noi se aduc modele din clasa de jos, pe criteriul pretului. Marile companii au inteles ca daca nu fabrica pentru totzi dau faliment; deja Philips este un tragic exemplu; pe vremuri foarte trecute facea niste scule ca si acum te lasa cu gura cascata dar in timp au deviat catre shtifturi de rahat pentru a vinde mult si ieftin la totzi tzaranii manelishti din toata lumea (scuzati exprimarea Very Happy ); cred ca asa au castigat mai multi bani si s-au extins; economia este dura si nu iarta; ca exemple sunt destule firme deosebite care au dat faliment printre care cel mai recent este defunctul Grudig; si AIWA in anii '80 din cate stiu, au dat faliment in timp ce fabricau niste scule formidabile; si Sansui s-a dus pe apa sambetei. La AIWA a fost dupa o perioda de disparitie o renastere, insa nu era vorba decat de preluarea numelui cu faima deja creeata. Din pacate cei care au pretentii deosebite la calitatea sunetului sunt foarte putini; predomina intr-o majoritate zdrobitoare cei care habar nu au de asa ceva si cumpara aspect, design si multe facilitatzi pentru comoditate, lene facand rabat absolut la calitate; in ultimul timp am auzit multi fraieri care afirma ca "mi-am luat combina cu mp3 ma! asta e cea mai tare chestie!" sau "mp3 este ultimul tip de muzica si se aude cel mai bine!"....fara comentarii, banuiesc ca ati auzit totzi chestii deastea; ba mai sunt unii care recunosc ca isi iau rasnitze sau ca mp3 se aud execrabil insa au argumentul lenei, adica avantajul ca nu trebuie sa schimbe CD ul o zi intreaga; din pacate cantitatea are tendintza sa elimine calitatea; pasiunea catre un sunet de calitate si cunoasterea in domeniu este o problema de educatie din familie; la noi imensa majoritate asculta manele la chefuri desi nu le plac prea mult, pur si simplu nu au principii asupra calitatzii, adica fac rabat, concesii, fiind convinsi ca asa e mai bine, adica sa te iei dupa turma si sa behai la fel cu majoritatea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Ian 07, 2004 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bedy, dom'le, da' esti suparat rau de tot...
Nu spun ca n'ai dreptate Wink ...

Eu unu' am un dinte impotriva avansului tehnologic facut din motive pur pecuniare (mai lansam un format, mai aruncam pe piata o gaselnita etc.). Lucrurile aluneca (ironically, controlat!) spre derizoriu: sunetul devine mai agresiv, mai colorat, mai nenanural!!!
Eu unu' am de gand sa lansez o campanie (proprie, voi fi un fel de Don Quijote Wink ), adica am sa bag posturi la obiect!
Stay tuned!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Mie Ian 07, 2004 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 12:15 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Ian 07, 2004 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin,
Ce boxe sunt legate la Pioneer'e?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Mie Ian 07, 2004 3:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 12:15 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2004 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin a scris:
AAF:
Inainte de acestea, o pereche de Jensen LS4 vechi de vreo 18 ani care au rezistat pina la prima petrecere cind le-a "explodat" surround-ul din burete care se uscase complet.


Asta inseamna ca daca cineva isi cumpara niste boxe (B&W, Dynaudio, etc.) in jur de 4000-5000 $ are sanse ca peste 10 ani sa pateasca la fel ??
JUST CURIOUS !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2004 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin din cate stiu eu Pioneer inca mai face amplifuri integrate si chiar m-a tentat sa-mi iau. Ce nu fac: tunere. Am vrut tot sistemu sa fie facut de aceeasi companie (deh, sunt si eu comod, e mai usor de umblat cu o singura telecomanda) si astfel am renuntat la Pioneer. Sunt curios de ce mai exista in productie la ei doar un singur model de cd player....s-au axat asa mult pe dvd-uri?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2004 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 12:16 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2004 11:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HA! Uite ca au si tunere!! Pe site-ul Uk nu exista tuner!! Si mi-a fost greu sa-i sun pe cei de la Sun (ii mai si cunsoc!!) sa-i intreb...

http://www.pioneer.com.ro/Romanian/audio3tuners&lifiers.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2004 12:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD,
Dupa cate stiu eu Pioneer nu mai baga un cent in dezvoltarea CD-playerelor. Se merge pe DVD-playere. Toate CD-playerele sunt din stoc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2004 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin a scris:
Wolv
Nu cred sa apara astfel de probleme, din urmatoarele motive:
1. Dynaudio au surround-ul din butyl, nu din burete (foam).
2. Boxele aveau 18 ani, nu 10... la aceasta virsta te astepti ca (aproape) orice sa se strice - inclusiv femeile Wink
3. Am "dat in ele" cu noul amplif Pioneer (70W/8ohm) iar boxele erau de 6ohm...

QD
Ai vazut Pioneer in Romania? Daca da, unde?


Costin,nu cred ca avea importanta ca boxele erau pe 6 ohmi.Eu de ex am pus boxe de 4 ohmi,Radiotechnika (sau ma rog,alea rusesti sau cehesti) pe un minisistem sony care are boxe pe 8 ohmi.Au mers perfect si le-am folosit la volum destul de mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community