FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Salutare: de unde pot cumpara cabluri de boxe
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Vizitator






MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 1:00 pm    Titlul subiectului: Salutare: de unde pot cumpara cabluri de boxe Raspunde cu citat (quote)

Salut:Am vazut ca e dezbatut subiectul asta al cablurilor de boxe.
Imi puteti spune si mie de unde pot sa cumpar din bucuresti cabluri si pretul lor. Si ce cabluri aveti voi si ce imi propuneti .
am amplif 100W si boxe 4 de 150 W
cablu normal .
Astept sugestii. Exclamation
cu magazinele si preturi . si mai ales ce ati alege voi audiofilii
sa zicem ca pretul nu conteaza ,dar vreau sa am o imbunatatire vizibila a sunetului...
toate bune.
si MERRY CHRISTMAS Embarassed
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 1:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Lun Dec 22, 2003 12:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intai spune-ne ce marca sint boxele si amplificatorul ... ptr ca daca sint Technics/Sony poti sa le pui tu cabluri de 1o.ooo $ ca nu o sa auzi nici o diferenta !
Cabluri se gasesc pe la mag Muzica (Monster Cables) , Master Hi-Fi , Hi-Life, dar incearca si la alte magazine de "scule" mai "rasarite", pe care inca nu le cunosc deoarece nu stau in Bucuresti ...
Eu folosesc ptr boxe Supra Rondo 4x2.5 , dar nu am sesizat o imbunatatire chiar asa de mare a sunetului ... le folosesc ptr ca sint cabluri Bi-Wire si nu ma mai incurc de ele prin casa .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am Monster Cable, dar habar nu am cum ar suna cu altceva Smile), le-am cumparat, le-am pus si gata Smile). O chestie interesanta....schimba sensul cablului si ai sa sesizezi o diferenta daca ai un sistem bunicel. Conteaza din cauza sensului laminarii conductorului, cum a fost el turnat, deci orientarea moleculeror(nu le spune asa dar nu imi mai aduc aminte). Fiecare are un moment magnetic (spin), orientat intr-un mod anume din turnarea cablului, chiar daca este metal.Ceva asemanator este si la tolele tranformatoarelor, practic daca sensul curentului spre boxa este opus orientarii spin-ului magnetic al moleculelor cablului atunci se pierde flux si se simte o deteriorare a sunetului. Ati mai auzit de asa ceva la transformatoarele toroidale, R-Core de ex la Technics, unde transformatoarele au o forma cat mai reusita. Plus cablul trebuie sa aiba o turnare cat mai uniforma, sa nu contina de ex molecule de oxigen (OxigenFreeCooper) pentru ca in jurul lor se perturba campul electromagnetic.
Dar ideea cea mai simpla si de baza ar fi aceasta: cablul sa fie din cupru cu un diametru cat mai mare posibil, iar izolatorul in care este incastrat sa fie si el gros. Practic atunci cantitatea suplineste calitatea(cat de cat). Orice ai lua , ia-ti cabluri groase
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SF curat, nu altceva! Da-mi voie sa urez aici sanatate maxima departamentelor de marketing reunite ale fabricantilor anonimi de cablu. Fara suparare, dar chiar ai muscat la explicatii de genu' asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 5:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 12:56 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Draga Costin, da-mi voie sa te contrazic! Laughing
Mai bine cablu de sudura! - Cupru curat, diametru 1,5 cm (totusi multifilar) Very Happy ...
The best!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 6:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ufff , ce polemica:) am mai citit si eu pe aici si am ajuns la astea :
van del hul
ixos
monster
supra
oelchbach
Care credeti ca e mai bun .argintat categoric
Sus
Vizitator






MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 6:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ufff , ce polemica:) am mai citit si eu pe aici si am ajuns la astea :
van del hul
ixos
monster
supra
oelchbach
Care credeti ca e mai bun .argintat categoric pt ampl 80w si boxe 90/120 pe 4 ohm sa dea un sunet mai cristalin,deshis inaltele si basul mai profund. nu conteaza pretul . cablu normal nu bi-wire
Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Draga Bogdan, da-mi si mie voie sa te contrazic!
Eu as opta pentru sine de tramvai.
Nu sunt din cupru dar te tin 10 vieti Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da! Si la nevoie iti faci si statie de tramvai in sufragerie Laughing .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SiSoie



Conectat la: 16 Ian 2004
Mesaje: 105
Locatie: Timisoara - Romania

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,

incearca si Kimber ...

repect,
SiSoie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 11:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci eu ce am inteles din acest topic pana aici: ia cabluri groase...(nu conteaza cum le legi la amplif si la boxe) dar foarte groase...si izolate bine...bine de tot...am inteles ceva gresit? hmm...imi iau si eu o pereche de sine de tren si am rezolvat totul. Laughing
PS: s-a mai discutat despre acest lucru aici

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2004 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 12:56 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2004 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin a scris:
purs:Nu le recomand decit torsadate (impletitura clasica "in 3" si izolate cu teflon)
Teflon Tefal pentru rave, dance, hip-hop, house si teflon Zepter pentru jazz si clasica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audios



Conectat la: 02 Feb 2004
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2004 11:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ar trebui intrebat omul ce amplificator are. Nu stiu daca i-ar conveni sa dea pe un metru de cablu decit pe amplificator ...
Si sa fim sinceri, citeodata portofelul oamenilor e si subtire ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community