FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce casete miniDV sunt mai bune ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DragosPD



Conectat la: 15 Oct 2003
Mesaje: 135

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 3:25 pm    Titlul subiectului: 7-800 de ore? Raspunde cu citat (quote)

de unde ai luat chestia asta? mi se par extrem de putin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 3:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu stiu o cifra apropiata .. oricum sub 1000 de ore ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zed



Conectat la: 23 Dec 2003
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In hartiile cu care vine Panasonic NV DS scrie (oficial) ca durata de viata a capului este de max 1000 ore...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Reactualizez threadul asta, pentru a va recomanda sa evitati casetele tdk. Mie una, dupa vreo 4 inregistrari consecutive (deci overwrite) am inceput sa am dropouts nasoale. Oare asa ar trebui Smile, si nu stiu eu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

depinde si de camera, nu numai de casete
eu cu un mx500 (capatul de gama panasonic minidv consumer) am rescris niste casete panasonic de 80min in SP de numai 12 ori, fara nici o problema !! la fel un Sony excelence (caseta din aia de 550k lei)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2004 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acuma .. daca ma gandesc bine caseta asta parca a luat si niste mici socuri ... poate de asta o fi.
Sa vedem altele cum se comporta, ca am un pachet ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosec casete TDK DV Master (aurii) am 4 bucati si trag de ele din august 2003. De atunci am facut in medie 4 filmari pe o caseta dar am si una de serviciu care este in camera pt orice eventualitate (urgente) si pe acela am peste 10 inregistrari. In afara de faptul ca inceputul si sfarsitul (cate 3 cm) sunt un pic sifonate in rest totul e OK.
Casetele TDK MV60 argintii, cele mai ieftine (cam 180k la noi in oras) la ora actuala, am auzit si eu ca fac figuri from time to time


Ultima modificare efectuata de catre glido la Joi Feb 05, 2004 11:42 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 11:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cat costa casetele "cele mai ieftine" ?
daca sunt 250k lei 60min, eu am gasit atunci si mai ieftin, dar mai ales mai bun Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fuji 210k sony pemium 235k panasonic mv'si nu stiu ce 220k toate la 60min
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am din alea .. silver. Deci e explicabil. Dar le-am luat la o ocazie, cu 100k ... asa ca merita. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu .. tu cu cat/de unde iti iei casetele mai ieftine si mai bune?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Panasonic 80min SP 320K lei, Unirea etaj 3 de la mama lor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu a scris:
80min SP 320K ...
Probabil nu se pune problema la un VX2000 sau XL1 dar pt sapunierele noastre nu inseamna efort suplimentar pt motoras 80min in loc de 60? cel putin la VHS eu fug de casetele de 4 ore ca de foc. De obicei lucrez pe 3 ore dar daca cineva vrea 4 ore prefer sa-i dau pe doua de 120min.
Deci! topic ! Ce influente are durata casetei asupra mecanismului aparatului?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu cred ca 33% mai multa banda uzeaza mult mai tare motorul, in schimb daca ti-e frica de asta si iei in considerare acest aspect, nu ar mai trebui sa te intereseze cele mai ieftine casete posibile.....

si tocmai invers, la un vx ma gandesc eu sa-mi iau o camera miniDV ceva ieftin (samsung, sharp) sa o folosesc pe post de player sa nu uzez mecanica la o camera de 6300$....de o "bomba" de 800$ nu mi-ar parea nici pe departe asa de rau sau as sta cu frica "aoleu, daca daca..."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ieftin nu inseamna neaparat 60 sau 80 minute ca doara are si TDK argintiu de 80 minute. M-am zgarcit la camera ca nu am posibilitati de mai mult (deocamdata ... dar sper). La casete in schimb nu-mi permit sa iau ieftien (chiar daca le iau numai la 60 min). De obicei le recomand clientilor sa cumpere ei miniDV-urile, care le ramin lor pe post de original pt copii ulteriore. Aceste casete pot fi si ieftine avand in vedere ca se va trage pe ele, foarte probabil, o singura data, dar si in acest caz recomand Sony premium in loc de TDK normal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community