FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Discutii minisisteme audio (combine audio)
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
snatchro



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: Philips HQ, Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 14, 2003 9:36 am    Titlul subiectului: Discutii minisisteme audio (combine audio) Raspunde cu citat (quote)

Sper ca se incadreaza ceea ce doresc sa scriu la aceasta categorie.
De ani buni urmaresc modelele de combine audio de pe piata, sau minisisteme, cum le zic producatorii. Dar vin la preturi de obicei intre 10 si 20 de milioane, sau chiar mai mult. Dar nu vreau sa dau atatia bani si sa constat apoi cand ascult diverse cd-uri ca din cauza sunetelor joase date prea tare se aude un bazait, sau caruselul ma lasa dupa cateva auditii etc. Cel mai probabil, cum bine spunea Murphy, este ca aparatul sa te lase imediat dupa iesirea din garantie.
Bineinteles ca as vrea un aparat cu decodor Dolby B NR, sau de ce nu Dolby C, E sau S, dar nu am vazut decat cu B. Asta pentru ca am casete inregistrate cu aceasta tehnologie.
Sper sa nu se considere ca fac reclama, dar eu as alege Philips FW-C 788/798, care deocamdata nu au venit pe meleagurile noastre. Costa vreo 16 milioane(798), dar fara vama.
Voi ce combine audio aveti? As dori sa aflu evaluari, impresii, rezultate obtinute in conditii de exploatare la intensitate maxima. Foarte importanta este si performanta casetofonului, luand in considerare pretul CD-urilor de la noi in raport cu salariile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mai 14, 2003 9:36 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Mai 14, 2003 11:10 am    Titlul subiectului: micro'u' meu... Raspunde cu citat (quote)

Alaturi de sistemul full-size am si un micro, cumparat acu' 5 ani. Pe vremea aia lucram intr'un domeniu superior (cercetare) si aveam sub sal. mediu Sad . Pt. aparatu', care m'a costat $270 (atunci!), am dat 3 sal. Confused
Lasand efortu' financiar la o parte eu unu' zic ca a fost cea mai buna alegere ce o puteam face. Ce m'a impresionat au fost basu' curat si jos (la acest aspect batea un mini de doua ori mai puternic), inalte corecte (nu stridente) si coeziunea muzicala (lucru' pe care multi producatori il fac uitat). Asa suna in magazin, asa a sunat si acasa...
Este vorba de Panasonic SC-PM15, primu' model de combina (sa'i spunem asa) facut de cei de la Matsushita in Malaiezia.
Ca sa nu plictisesc cu amanunte tehnice - am de gand sa'i fac un review 'de amator' pe celalat forum, in curand.
Dupa 5 ani inca functioneaza OK, i'am schimbat o curea acu' 2.5 ani, iar CDplayeru' (simplu, nu CD changer) da unele semne de oboseala (mai sare uneori, chair daca recent a suferit o curatenie generala, necesara de altfel oricarui CDplayer) - dupa mai mult de 1200h de functionare este explicabil. Nu are Dolby, da' caseta se aude decent, si inregistrarea pe el este OK (nu ma plang). Ideea este ca are toate functiile's running, nu a devenit mobilier Wink .
Pe scurt: a fost o investitie buna! Cati dintre noi poate sa spuna asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 15, 2003 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma pricep la minisisteme/combine deloc, am doar un AIWA cumparat pentru familie (hehe, nu merita mai mult) dar pe care nu l-am folosit de atunci (nici macar nu stiu ce model e Embarassed).

Intrebarea e: chiar merita la preturi de $400-$500 investitia? Cu un pic mai multi bani, imi imaginez deja un sistem low-end hi-fi cu un casetofon si un amplificator mai rasarit second-hand si un player de DVD-A/CD-DA decent + boxe stereo, care sunt aproape sigur ca ofera performante superioare si flexibilitate mai mare cand e vorba de upgrade.

Gresesc?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Mai 15, 2003 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei,
ai dreptate!
Da' am o nelamurire: avand in vedere ca un DVD-A este (inca) destul de scump (are cel putin prefixu' 1'n fata), bugetu' va fi depasit.
O alternativa mai buna ar fi un CD player dedicat (ca software pt. asa exista, daca nu un CD-R e tutz!), la 5-6mil. (Teac, JVC)
De preferat un amplificator (nu receiver) nou, un deck CC nu prea mai renteaza, IMO, iar un tuner se va merita cand posturile de radio vor renunta la MP3 (adica niciodata). Restu' banilor ramasi - pe boxe!
Cu 12(amp+boxe sh)-18mil.(amp+boxe noi) iti asiguri multe momente de placere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 15, 2003 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu chiar, au cazut preturile la unitatile DVD-A in ultimul timp (e drept, nu si in Romania inca), asa ca o unitate decenta (Cambridge, Toshiba & stuff) a ajuns undeva intre $150 si $200, ceea ce nu mi se pare chiar un capat de tara. Am vazut chiar modele de la Sony cu playback SACD la ceva mai mult de $300.

Si in plus, poti sa-ti motivezi investitia cu ideea ca iti cumperi si un player DVD-Video, ca sa usurezi negocierile cu the wife factor. Smile

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Mai 15, 2003 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu unu n'as avea inceredere intr'un DVD-V, DVD-V/A sau DVD-V/SACD player care are pretu' unui CD player. Asa's eu, mai sceptic.

Andrei a scris:
Si in plus, poti sa-ti motivezi investitia cu ideea ca iti cumperi si un player DVD-Video, ca sa usurezi negocierile cu the wife factor. Smile

Laughing
... de fapt, nu e chiar de ras Confused Avand in vedere ca sotia nu'i pe scule absolut deloc, un DVD-V nu va fi altceva dacat inca un moft de'al meu. Noroc ca nu's pe video Cool
Traiasca VHS'u' (la noi in tara, desigur)! Inchiriez un film, bag semnalu' audio (ca'i stereo) prin amp si sa vezi ce vibreaza biblioteca cand moare ala rau'... Laughing
Deh, boxele sunt pt. HT Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 15, 2003 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca era vorba doar de unitatile DVD-V care sa redea si CD-urile, ai avea dreptate sa fii sceptic. Insa cele care sunt compatibile DVD-Audio/SACD automat trebuie sa foloseasca DAC-uri 96/24 sau chiar 192/24, care sunt mai mult decat decente si comparabile un un CD-player de categorie echivalenta imho.

E adevarat, partea de semnal analogic/preamplificare/etc. e posibil sa nu fie up-to-spec, dar cele cateva unitati pe care le-am vazut pana acum erau mai mult decat OK.

Pe de alta parte, o mini-chestie de asta de care ziceati voi banuiesc ca are marele avantaj ca e foarte compacta si usor de deghizat prin decorul la care tine consoarta atat de mult. Cine isi poate permite (in opinia "inamicului numarul 1", desigur) sa rearanjeze canapeaua in mijlocul incaperii doar ca sa "strice" ambianta cu niste hidosenii gen Nautilus, eh? Laughing

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Mai 15, 2003 1:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Daca era vorba doar de unitatile DVD-V care sa redea si CD-urile, ai avea dreptate sa fii sceptic. Insa cele care sunt compatibile DVD-Audio/SACD automat trebuie sa foloseasca DAC-uri 96/24 sau chiar 192/24, care sunt mai mult decat decente si comparabile un un CD-player de categorie echivalenta imho.

Aici imi ridici mingea la fileu Wink
CDplayeru' meu d'acasa are exact un astfel de DAC, pe 24biti. Costa cam 200BPs (playeru'). La noi s'ar vinde la cam 15mil. (casa'i la noi). Da' nu chip'urile standard sunt scumpe (care se gasesc in orice player budget), ci restu' de comp. (de ex. cele organizate in power supply, sau, asa cum spuneai, in etaju' de iesire). Puahh tehnologie!
Andrei a scris:

Pe de alta parte, o mini-chestie de asta de care ziceati voi banuiesc ca are marele avantaj ca e foarte compacta si usor de deghizat prin decorul la care tine consoarta atat de mult. Cine isi poate permite (in opinia "inamicului numarul 1", desigur) sa rearanjeze canapeaua in mijlocul incaperii doar ca sa "strice" ambianta cu niste hidosenii gen Nautilus, eh? Laughing

Asta daca gandesti superior Wink . La noi e vorba de ban - totu' sta in compromis. In mod normal micro'urile ar trebui sa se cumpere pt. dormitor (au functie de trezire si asigura ambianta in backgroud) sau birouri. Confused
Si tare as vrea sa am in casa hidiosenile alea Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 15, 2003 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In gama de preturi mentionata, adica $150-$300, n-am vazut modele de CD-Playere la care sa pot spune ca partea analogica ar fi extraordinar de ingrijit proiectata (dar poate ma contrazice Catalin aici cu niste contra-exemple, se pricepe mai bine). Tot in categoria "mass-produced" intra, imho.

Ce CD-player ai, un Technics?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Mai 15, 2003 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Ce CD-player ai, un Technics?

Tot ce am mai bun, e Technics Shocked
Le'am cumparat la pachet, la numa' 60% din pretu' de lista (pe bucati acum ar fi cam 50mil.). Va veni si timpu' sa'mi public (am facut'o pe celalalt forum, in varianta veche Wink ) sistemu'...
CD playeru' meu este demnu' Confused urmas a seriei de top de la Technics: PS. De fapt ultimu'... SL-PS7, configuratia lu' PS770D (fost A, pe la mijlocu' anilor 90), da' cu chip pe 24 (asa cum am mai spus'o), si o functie bla-bla de Remaster, pt. extrapolarea pt. frecvente de peste 20KHz... Eu tin functia inchisa Laughing
Aparatu'i incarcat, nu'i doar cutia Wink de el. Sunetu'i curat, clinic (deh, CD), tipu' ala de vezi si o **** de furnica, da'ti scapa reteaua de musuroaie. Singura alternativa pe piata la acesta este Kenwood (nu mai stiu codu') 3030 (single player). E drept, mai era si un Sony in sera QS, XB720 (acum e scos din fabricatie)...
Marantzu' 6000 (chiar in configuratia standard) intra, totusi, intr'o alta categorie, IMO.
Chestia misto este ca transportu'i Philips, ala de'l gasesti pe 30% din playerele din intreaga lume (Matsushita a renuntat la producerea transp. standard - de ce oare?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Vin Mai 16, 2003 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei,
Intrebare.Banuiesc ca atunci cind ziceti dvd-a va referiti la dvd-audio iar cind ziceti dvd-v va referiti la dvd-video(btw, ce inseamna HT Shocked ).Si acum intrebarea.daca eu am un dvd-player stand alone si cumpar un dvd-a ,nu o sa se auda nimic?Trebuie un player specializat in asa ceva? Intreb pt ca eu aveam impresia ca toate dvd-a merg pe orive unitate dvd.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 16, 2003 11:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, DVD-A = DVD Audio, DVD-V = DVD-Video iar HT inseamna pur si simplu Home Theater. Smile

Daca ai un player DVD-Video care nu suporta in mod explicit DVD-Audio, atunci nu vei beneficia decat partial si conditionat de ce poate sa ofere un disc DVD-A.

Vei putea de exemplu sa asculti pista Dolby Digital daca exista (pe multe DVD-A-uri exista) si vei putea sa vezi partile de video daca exista (practic acelea sunt identice cu un DVD-V). In schimb, nu vei putea sa asculti pistele stereo si surround necomprimate/comprimate lossless de calitate mai buna, pentru ca nu vor fi recunoscute de unitatea ta.

Daca discul DVD-A nu contine partea video+pista DD (sau DTS), atunci nu il vei putea auzi deloc.

Teoretic formatul de disc e identic, deci orice unitate ar trebui sa-l redea, insa... conteaza si ce anume e scris pe discul acela. Deci pentru siguranta 100%, iti trebuie o unitate speciala.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Mai 17, 2003 1:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi pt detalii.
Am intrebat pt ca am vazut in magazin multe dvd-a si pe ele scria ca nu pot fi ascultate decit pe unitati dvd-player, fara nici o precizare ca trebuie sa fie un dvd-player special. E vorba de cd-uri audio cu 5.1 canale pt o auditie suround. Ele se vind in sectiunea de cd-uri muzicale, deci banuiesc ca sint cd-uri dar care nu pot fi ascultate decit pe unutati dvd-player pt decodarea semnalului audio. In sectiunea de dvd-uri in schimb se gasesc dvd-uri cu muzica +video(clipuri audio).De aici provine nelamurirea mea.Oricum voi cumpara unul ca sa ma lamuresc exact despre ce e vorba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 17, 2003 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca au sigla Dolby Digital sau DTS pe spate, inseamna ca vor fi redate si de unitatile DVD-Video. La fel, o sigla combinata DVD-Audio+Video certifica acelasi lucru.

Daca nu au nici una, nici celalalta, inseamna ca cel mai probabil nu vor putea fi redate de unitatea ta.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Sam Mai 31, 2003 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un sistem Technics 7070 achizitionat in toamna lui 2001 la 20 mil. ,p'atunci , o groaza de bani.
inafara de Pro-Logic nu are altceva (dts sau dolby digital) .Aveam de ales intre acesta si modelul mai batzos (cu dvd player) dar m-am gandist ca mai bine din diferenta imi bag un dvd-player beton care sa ia si mp3-uri.
Sunetul este betonat; o singura nemultumire ar fi: cand comut pe cd player si pe egalizatorul manual , trebuie sa umblu la sunet ptr. a nu avea parte de niste "pacanituri" la auditie(se intampla asta doar cand am pastrata optiunea "center focus"-atunci se amplifica la maxim puterea canalului central si se mareste si puterea pe boxele frontale).Problema este ca aceasta treaba se intampla numai in anumite momente ale auditiei unui cd, si asta depinde de cd(indifernt daca sunt originale sau nu, totusi); unele au aceasta problema , altele nu.
Pe de alta parte bass-ul are 3 pozitii si este foarte puternic si clar, la filme totul este in regula, casetofonul "trage" ireprosabil detinand dolby b, autorevers....
Cam asta ar fi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community