FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinte horn pe 3 cai
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 05, 2006 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ CC,

- Coral nu sunt mari realizari, si, in consecinta, nu puteau da mare satisfactie, mai ales daca nu au fost utilizate conform recomandarii firmei ( incinta bass-reflex);
- in general, producatorii de traductoare BL recomanda ce incinta sa utilizezi, ca sa obtii anumite rezultate. Orice alta varianta poate fi benefica sau nu, traductorul nefiind de vina in acest caz! Embarassed Lowther are solutii proprii de incinte pentru traductoarele lor ( hornuri complicate ca aliura, dotate cu cavitati rezonante pentru a inlatura anumite rezonante, bine studiate de firma in timp!); alte variante inseamna alte rezultate ! Crying or Very sad
- Aproape toti producatorii de difuzoare au in program si traductoare de banda larga, ceea ce nu inseamna ca poti obtine cine stie ce rezultate cu ele!
- inca o data: BL nu raspunde tuturor cerintelor, mai ales la asa zisa "muzica" vehiculata in prezent!
- DA, orice sistem coloreaza, daca prin colorare inseamna schimbarea echilibrului tonal (timbrul sunetului). Dar socoteste ca pleci de la o inregistrare COLORATA DEJA! Twisted Evil Doar procentajul conteaza!
Si sistemele asa zis neutre sunt PUTERNIC COLORANTE, odata ce mortifica sunetul, care nu mai seamana de nici un fel cu inregistrarea, nu mai vorbesc de realitate! Rolling Eyes
Ideea este de a asculta muzica atat cat se poate de aproape de realitate. Ori, realitatea nu este nici fada, stearsa sau bleaga, asa cum si-o inchipuie "audiofilii" ce nu dau prin salile de concert. Ideea este ca muzica sa-ti placa, sa-ti aminteasca de concert, nu de un sistem prost sau inert.
Asta in conditiile in care MUZICA primeaza, nu ideile ca muzica TREBUIE sa sune cum vrea "audiofilul"! Muzica ESTE, inchipuirile dispar! E trist cand din ele raman doar DSP-uri, procesoare, cabluri, demagnetizoare, mufe, pixuri, filtre de retea si alte minuni costisitoare, dar MUZICA a disparut!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 05, 2006 2:50 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 05, 2006 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista prejudecata conform careia procesarile/transformarile la nivel acustic/mecanic ar fi superioare celor la nivel electric si mult peste cele folosind componente active. Adica daca folosim cavitati sau linii rezonante, damping mecanic, etc. atunci rezultatul e fara cusur. Iar daca cu chiu cu vai se include o L, un C sau o R pe undeva sau mai rau (Doamne fereste si ne apara!) un tranzistor sau integrat atunci treaba e basita rau.

Optica asta ma astept sa fie impartasita in special de cei pt. care electricitatea e o mare enigma iar o chestie mecanica pe care o vad vibrand sau izoland fonic instinctiv li se pare mai rezon. Insa daca facem un calcul al dinamicii (in sensul benzii de amplitudini sau frecvente) pe care-l admite un sistem mecanic acesta este de cateva ordine de marime inferior sistemelor electrice sau electronice.

Ca sa nu bat prea tare campii sa pun fata in fata cele 3 octave (dinamica 1 la 10) de frecventa pe care le acopera bine un traductor mecanic (nu microfon) fata de banda de frecventa a unei componente electrice sau electronice ce se masoara cu 6 sau 8 zerouri (dinamica 1 la 1 milion sau o suta de milioane). Si alte si alte comparatii se pot face.

De aceea mi se pare patetic ca o firma sa ciopleasca ani de zile la un traductor in dorinta de ai atinge limitele fizice depasind orice costuri rezonabile. Asta poate sa constituie un diferentiator fata de ofertele altor fabricanti insa mie tot patetic imi pare. Acum, cand poti dispune de componente electronice foarte diverse si la calitate buna a te autolimita doar la procesari in domeniul mecanic nu imi pare prea inteligent, cel mult cool in anumite cercuri.

Mai potrivit mi se pare considerarea tuturor solutiilor posibile si alegerea optimului functie de situatie.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 05, 2006 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="VTP]...Asta in conditiile in care MUZICA primeaza, nu ideile ca muzica TREBUIE sa sune cum vrea "audiofilul"! Muzica ESTE, inchipuirile dispar! E trist cand din ele raman doar DSP-uri, procesoare, cabluri, demagnetizoare, mufe, pixuri, filtre de retea si alte minuni costisitoare, dar MUZICA a disparut![/quote]

Asta mie imi suna putin a sloganul "noi muncim, noi nu gandim!" sau "noi ascultam muzica iar restul e fass". E adevarat ca uneori discutiile aprofundate despre cutare sau cutare componenta dau impresia ca nu ne intereseaza MUZICA. Insa parerea mea e ca trebuie sa parcurgem cu stoicism astfel de etape si sa le intelegem bine, nu doar dupa ureche. Cred ca fiecare dintre noi a avut istoria lui cu sali de concert iar intors acasa se intreba de ce suna ca curu' inregistrarea.

Nu stiu daca au patit si altii insa mie mi s-a intamplat si invers: inregistrarea sa sune mai putin fad decat realitatea din sala de concert. Depinde de inregistrare, depinde de artist, "who knows?". Tocmai de aceea au sens in continuare la infinit aceste discutii de taiat firul in 4, in 8, s.a.m.d.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O alta comparatie pe care o consider potrivita cu chestiunile discutate este cea intre ceasurile elvetiene mecanice si cele japoneze electronice. Este cool sa ai ceas elvetian mecanic dar santeti convinsi ca performantele lor, strict temporale, chiar si in cele mai bune implementari (Rollex?) sunt sub cele ale unor ceasuri electronice mediocre. Ca sa nu mai pomenesc de ceasurile atomice...

Cam in aceasta idee e si tema traductorului de BL in comparatie cu incintele n-way. E cool sa ai un traductor unic (e scump, e sexy, suna interesant) insa strict sub raportul performantei acustice nu poate tine pasul.

Poate e mai indicat sa discutam despre ce elemente de alta natura decat acustica (culoare, pret, simetrie, forma, unicitate, material, senzatie la pipait, etc.) care credem ca ne poate influenta interesul pt. un sistem sau altul.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ DorinD,

ASA O FI, MONCHER, CA PREA O SPUI CU FOC! Twisted Evil Very Happy Shocked Razz Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dorin...hmmm.....poate pe viitor faci un upgrade cu asa ceva?...ca tot veni vorba de hornuri.....cine stie....
http://www.tachyon.co.jp/~sichoya2/ale/drivers.html

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Felixx
Interesant link-ul, nu-l stiam! Ce hornuri si ce driveri misto, sa tot visezi la ele...

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fain,nu?
Hai sa-ti mai arat ceva.....
http://www.dirac-france.com/page.asp?content=goto/drivermodel.asp&model=lowmid

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 6:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felixx a scris:
Fain,nu?
Hai sa-ti mai arat ceva.....
http://www.dirac-france.com/page.asp?content=goto/drivermodel.asp&model=lowmid


Ala e filtru de ulei Wink

_________________
all parts in audio chain are equal
some are more equal then others
speakers are the most equal of all
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 6:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Very Happy Very Happy ...filtru? Very Happy
Daca vrei poti alege unul pentru tine....poate driverul ala de 600 si ceva de mil. lei. Very Happy

Twisted Evil Alien.....sunt facute de extraterestri.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 6:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

petruemanuel a scris:
felixx a scris:
Fain,nu?
Hai sa-ti mai arat ceva.....
http://www.dirac-france.com/page.asp?content=goto/drivermodel.asp&model=lowmid


Ala e filtru de ulei Wink


Filtru de ulei pentru motor de grave Cool

http://www.dirac-france.com/page.asp?content=goto/drivermodel.asp&model=bass

_________________
all parts in audio chain are equal
some are more equal then others
speakers are the most equal of all
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 15, 2006 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fac aici un scurt review al egalizatorului parametric Technics SH-9010 achizitionat de Tibi Bako.

Motivul achizitiei este amestecat, in sensul ca rational nu pot da o explicatie logica atata timp cat posed Behringer T1951. Dar incerc sa schitez:
- de pe net, din cele cateva referinte cu SH-9010, pare ca aceste e un fel de "mother of all parametric EQ's" din cauza relativei raspandiri si a performantelor perfect acoperite in practica. Deci exclus riscul unei surprize.
- mania colectionarului stimulata de posesia unui tuner Technics 9030 din acceasi serie semiprofesionala. Recunosc ca dac-ar apare la vanzare si un amplif sau deck din aceeasi serie m-ar interesa din acelasi motiv.
- Tibi mi-a permis inainte sa ma hotarasc sa-l testez si chiar sa-i desfac capacul sa vad lucratura si daca s-a intervenit in el, iar impresia "artistica" a fost foarte buna. Mai totul lucrat pe tranzistori sau perechi de diferentiali integrati si cate un NE5508(?) per filtru.

Comparatie am putut sa fac doar cu Behringer-ul meu si fata de acesta diferentele ar fi urmatoarele:
- nu poseda decat filtre "peack" si nu "slope" si asta restrange posibilitatile.
- benzile de frecventa, cu toate ca sint mai multe (5 fata de 4) nu se suprapun in asa masura. Poate fi privit si ca un avantaj in sensul ca se poate presupune o calitate mai buna la o extensie mai mica.
- lipsesc acele comutatoare care sa introduca/elimine din circuit oricare din filtre, facilitate f. valoroasa in utilizare. Exista doar un comutator IN/OUT la nivelul intregului EQ.
- reglajele sint parca mai putin precise, asta "manual" vorbind. Comparativ, Behringer pare o unealta de laborator exacta avand acele pot-uri cu stopuri. In schimb efectul asupra sunetului, in special la frecvente joase este neasteptat de curat la Technics. Desi te astepti la lipsa de control in cazul exagerarii joaselor, dimpotriva, ele se simt dar nu o iau razna.
+ lipseste acel etaj cu tub f. contestat la Behringer dar care mie personal imi place. Dar hai sa zicem ca asta ar fi un avantaj, ca nu efecteaza sunetul in mod inutil.
+ conexiuni RCA, mai usor de integrat intr-un lant electronic de casa.
+ lipsa oricarei diferente discernabile cu urechea la introducerea/eliminarea EQ-ului --cu reglajele de atenuare pe 0dB-- din lantul de semnal. La Behringer parca tot se poate discerne ceva, nu neaparat o inrautatire dar se poate discerne o f. mica diferenta (poate efectul etajului pe lampa ce nu se poate izola).

In concluzie, am sa retin ambele EQ-uri deoarece sint complementare intr-un fel. Si mai las proba timpului sa-si spuna cuvantul.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Dec 15, 2006 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa-l stapanesti sanatos !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 16, 2006 9:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Shambala! Mai adaug cateva observatii:

+ cu reglajele de bandwidht la maxim (2 octave) si cele de frecventa pe mijlocul benzilor (60, 240, 4k si 16kHz) si deoarece pot-urile de atenuare/boost au cursoare verticale, Technics-ul se comporta practic in aceasta situatie ca un EQ grafic cu 5 benzi pe canal. Interesant, nu?

+ am descoperit ca rozeta de stabilire a tensiunii de alimentare era la 240V si nu la 220Vc.a. Banuiesc sa are stabilizatoare bune (ocupa 1/4 din suprafata cablajului) dar acestea nu functionau optim la tensiune mai mica de intrare. Acum ma astept la performanta mai buna, macar prin efect Placebo (adica eu sa functionez mai bine Very Happy ).

- totusi factorul de calitate al filtrelor e de maxim 7 si net inferior lui Behringer (43) si asta-i restrange utilizarea. Ca o comparatie intre cele doua egalizatoare pt. selectivitate maxima in jurul frecventei de 70Hz: Tehnics are atenuari de -3dB la 65Hz respectiv 75Hz (10Hz banda) iar Behringer reuseste -3dB la peste 69Hz si la mai putin de 71Hz ( 1,6Hz banda). Pt. aplicarea de notch filtre si corectia bass-ului in spatiul de auditie Technics-ul este net inferior, daca nu chiar inutilizabil.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 26, 2006 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar inainte de Craciun am achizitionat 2 componente de baza (radiatoarele si sursa in comutatie) necesare mult-anuntatului multiamplificator de 6 canale in clasa A cu speranta ca in aceasta minivacanta voi inainta semnificativ. Dar lipsa unor scule si gerul cumplit (deh, atelier mecanic pe balcon!) m-au facut sa avansez doar la nivel conceptual.

Totusi, avand terminate asa-zisele scheme finale le dau pe goarna ca sa simt ca fac ceva in timpul asta si cu speranta ca alti ochi pot vedea greselile pe care eu nu sint capabil sa le disting acum.

Ideile sint destul de nestandard si riscate dar merg de minune cu situatia hornurilor mele pe care cateva sute de miliwatt si o frecventa limita inferioara de 70Hz sint suficiente. In esenta e vorba de 2 amplifuri de joase de 8 Watt efectivi in clasa A si 4 amplifuri de medii-inalte de 1Watt efectiv tot in clasa A, de un sistem de volum/balans cu fotocelule si un indicator de avertizare la iesirea din clasa A. Toate amplificatoarele sint capabile sa debiteze putere chiar mai mare trecand treptat in clasa AB, insa nu va fi necesar nici daca dau discoteca.

Alimentarea am ales-o in comutatie (sursa de 12V/12.5A) bazandu-ma in special pe rejectia mare a alimentarii pt. o astfel de schema balansata. Intrarile vor fi atat balansate cat si RCA. Iata si schema:



Bal_1Watt_Complet_1.jpg
 Description:
 Filesize:  271.89 KB
 Viewed:  230 Time(s)

Bal_1Watt_Complet_1.jpg



_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul
Pagina 10 din 13

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community