FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinte horn pe 3 cai
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Iul 21, 2005 9:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu toate ca eu nu am nimic cu melomanele lui Gore as putea aduce macar carnea de mici , sa nu zica motul ca vin cu mana goala Very Happy ...
Scuze, nu m-am putut abtine.

Felicitari Dorin, abia asteptam sa le vad. Ma bucur ca esti incantat de noul sound. Eu ma duceam cu gandul mai mult spre hornurile lui Hedlund, chiar daca mi se par al naibii de greu de facut.

Parerea mea (estetica si absolut subiectiva) este ca un sub la niste hornuri - mari prin definitie, ar trebui capitonat si imbracat in piele, sa-mi intind picioarele pe el cand stau pe fotoliu sau canapea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 21, 2005 9:39 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Joi Iul 21, 2005 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Dorine pentru realizarea ta.
Pentru a-ti putea da seama mai bine de schimbarile care au loc ar fi indicat sa mai ai un set de boxe mai vechi pe care sa le folosesti de referinta.


Ultima modificare efectuata de catre Colonelu' la Joi Iul 21, 2005 1:41 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Joi Iul 21, 2005 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
Am modificat Melomanele, daca nu va plac cum suna acum, promit ca vor folosi la aprins gratarul! - in sfarsit!
Pot sa vin cu toporisca sau mai bine imprumut o drujba sa terminam mai repede. Le "coacem" cu tot cu difuri? Pun pariu ca putina lume a mancat "mici la melomane"! Laughing Very Happy Very Happy Very Happy



Cu tot cu difuri!
Pe carcasa de la basi prajim micii! Laughing

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 21, 2005 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Colonelu'
Am folosit ca referinta AE Evo1-urile dar diferenta de sensibilitate e asa de mare incat chiar si in cazul ideal in care raspunsul in frecventa ar fi identic cu al hornurilor totusi regimul de lucru al amplificatorului de putere in cele doua cazuri ar putea sa faca diferentza. Una e ca statia sa lucreze la 5-10mW ai alta e la 5-10W. Poate doar un Halcro sa nu-si schimbe "vocea" intre cele doua nivele de putere...
Ca mi-a venit in minte o alta comparatie (hiperbola, ce-o fi...): hornurile in starea in care suna acum --necorectate inca-- sint ca vocea lui Shaliapin inainte sa faca Conservatorul (oare l-a facut?). Pe cind AE Evo1-urile sint ca vocea unei profesoare de muzica, sictirita dupa 20 de ani de solfegii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Joi Iul 21, 2005 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
Ca mi-a venit in minte o alta comparatie (hiperbola, ce-o fi...): hornurile in starea in care suna acum --necorectate inca-- sint ca vocea lui Shaliapin inainte sa faca Conservatorul (oare l-a facut?). Pe cind AE Evo1-urile sint ca vocea unei profesoare de muzica, sictirita dupa 20 de ani de solfegii.


Laughing Eu, cand am auzit prima data hornurile, in showroom-ul de la IM, puteam sa jur ca aud susurul bitilor (zgomotul digital). Pe urma, acasa, am auzit destul timp inaltele destul de tare. Acum, ori urechea mea s-a mai obistuit, ori s-au mai inmuiat inaltele de titan.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Iul 21, 2005 5:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si acum Intrebarea : cat te-au costat ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 21, 2005 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costurile sint urmatoarele:
- toti driverii si hornul de medii aproape 2000 RON. E vorba de 2xE10-200S, 2xD405, 2xST350, 2xHM47-50 iar pretul nu-l dau exact deoarece am beneficiat de o reducere substantiala din partea lui DJ-DNA plus esalonarea platii, conditii pe care nu stiu daca va putea sa le ofere tot timpul.
- crossoverele pe 3 cai de la Senia 190 RON.
- cele 2 placi de OSB 15x1250x2500 mm3 cu taiat cu tot inclusiv spaga la 150 RON
- suruburi, vopsea, aracet de parchet, cabluri, mufe, etc. le apreciez pe la 300-350 RON.
In bani rezulta un total de aproape 2700 RON.
Dar partea intr-adevar costisitoare pt. mine a fost munca de precizie si adaptarile necesare pe proiectul lui Edgar ceea ce a dus la mult timp si nervi pierduti. Mie mi-a luat cca 40 de zile in conditiile in care lucram seara intre 6-21 si in week-end, fara sa fac pauze mai mari de o zi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 21, 2005 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@MLGore
La cat te-ai muncit cu Melomanele tale eu in nici un caz nu le-as folosi la aprins gratarul ci as face un ansamblu statuar din ele. Cel putin eu asa as face cu hornurile mele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Iul 21, 2005 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ale tale tin la si la ploaie Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 02, 2005 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revin dupa cca 2 saptamani de amenajari interioare. Aseara am legat din nou hornurile sa le ascult si-mi vine ideea de a intoarce fiecare horn de bass cu fata spre colturile camerei, ceva in genul Klipsch K-Horn. Surpriza! Frecventa de taiere a scazut cu aproape o octava si acum am bass "cacalau". Singurul compromis --care ma face ca in continuare sa ma gandesc la suplimentarea cu un sub-TL-- este "incetzosharea" spectrului de frecvente 300-600Hz (o octava) din cauza ca hornul de bass nu-mi radiaza direct in fata.
Am reascultat mai multe bucati printre care DSOTM despre care auzisem ca ar avea bass destul si de abia acum am realizat ca intr-adevar are!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 02, 2005 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca o alta solutie, cred ca ai putea oricand sa maresti si mai mult palnia de iesire a incintei pt frecvente de bass.. construind mai departe peste ce ai deja. Acum depinde cat de mult te poti intinde cu ele avand in vedere spatiul redus de care dispui si ca s-ar putea sa nu le mai poti scoate din bloc Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 04, 2005 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Luin
Ma gandesc si la solutia asta, ar fi o idee buna de a face un fel de extensii demontabile pe care sa le atasez la gura actuala a hornurilor. M-ar ajuta in special daca ma deplasez in alte locatii si nu mai pot apropia hornurile cu gura catre colturile camerei. Totusi in camera mea de auditii nu am nevoie de asa ceva.

Cred ca in final nu ma voi mai complica cu un subwoofer. In configuratia actuala am un bass fantastic, de-mi falfaie pavilioanele urechilor.
M-am gadit sa raman in configuratia actuala pt. incinte, doar sa le fac un tratament cu Fonogel (de la Viperu) palniilor de medii.
In lantul de semnal am sa includ totusi un Behringer DEQ2496 care sa-mi corecteze automat curba de raspuns ce cuprinde prea multe denivelari (specific la hornuri) pt. a o putea face manual. Am avantajul de a lucra corectiile numai in digital, fara pierderi. Asta ma mai costa 14 milioane in lei vechi.
Dupa, am sa incep sa fac invitatii la auditii. Il am in vedere in special pe Momolo pe care-l stiu de mare carcotash! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 08, 2005 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai am achizitionat smack-ul fonoizolant de la Viperu
viperu a scris:
am io un material bazat pe butyl destinat rigidizarii, antifonarii si intzepenirii daca vreti sa va jucati cu asa ceva...

call me
si in week-end am sa-l incerc pt. rigidizarea/dumping-ul hornurilor de medii pt. a le mai usura de coloratii. Cum ar veni, le apropiu de faimoasele hornuri strunjite din MDF folosite de Bruce Edgar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 12, 2005 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am facut operatia si am reascultat incintele. Sunetul pare mai curat dar poate fi doar o sugestie.
In orice caz sigur se simte o diferenta la modul in care raspund hornurile de medii la ciocanirea cu degetul. Initial, la ciocanire simteam ca in spatele profilului hornului nu este nimic, suna a gol. Acum la aceeasi ciocanire pare ca in spate este plin cu ceva, suna de parca as ciocani pielea unui delfin. Si asta sigur e de bine chiar daca n-am organul sau memoria sa sesizez diferenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Sep 12, 2005 5:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
Am facut operatia si am reascultat incintele. Sunetul pare mai curat dar poate fi doar o sugestie.
In orice caz sigur se simte o diferenta la modul in care raspund hornurile de medii la ciocanirea cu degetul. Initial, la ciocanire simteam ca in spatele profilului hornului nu este nimic, suna a gol. Acum la aceeasi ciocanire pare ca in spate este plin cu ceva, suna de parca as ciocani pielea unui delfin. Si asta sigur e de bine chiar daca n-am organul sau memoria sa sesizez diferenta.


Cred ca ai procedat bine facind un damping exterior .
In acest fel , masa peretilor hornului a crescut .
Automat , frecventa de rezonanta intrinseca a hornului va scade drastic si va dispare sansa ca sunetul sa fie "murdarit" de niste eventuale modulatii
( neliniare si total aleatorii ) produse de vibratia mecanica a hornului ( in special in zona 400Hz - 1000hz ) .

Nu stiu cit de mult se simte la ureche dar parca si eu am auzit ceva ameliorari . Am facut dumping cu spuma poliuretanica pe un horn identic cu cel al tau. A fost mai simplu pentru ca hornul era bagat intr-o incinta de MDF . A fost suficient sa o umplu cu spuma si sa o las pina s-a intarit .

Spun "parca am auzit " pentru ca nu am putut experimenta ABX cu altele
lasate fara dumping ( nu am avut ) .
Din ce stiu eu si ce am observat practic , atunci cind faci comparatii , daca este o distanta in timp mai mare de 30 - 40 secunde intre cele doua surse ascultate , ai pierdut referinta .
Testul devine aproape irelevant si destul de nesigur in aprecierea rezultatelor si ai 50% sanse sa auzi ce vrei tu sa auzi .

In orice caz , senzatia a fost ca suna mai bine si mai curat .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul
Pagina 2 din 13

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community