FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinte horn pe 3 cai
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2007 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De cca. o saptamana am vesti noi in legatura cu sistemul meu de hornuri. Nu le-am dat imediat pe goarna ca sa pot face cat mai multe verificari dar nici nu puteam sa mai intarziu deoarece, cine stie, poate se apuca cineva sa-si construiasca hornuri si n-ar fi avut informatia disponibila.

Am de fapt 2 vesti, una buna si alta "rea da' buna". Vestea buna e ca am gasit problema esentiala a acestui proiect. Si nu era vorba de ceva ce nu am prevazut ci doar ca n-am considerat-o importanta si-am neglijat-o din start. Vestea rea e ca rezolvarea nu-i simpla dar are si partea buna in sensul ca-ti permite 2 abordari: una obliga la marirea drastica a spatiului alocat sistemului, alta permite pastrarea dimensiunilor dar obliga la investitii suplimentare.

Problema sistemului in actuala stare era diferenta de drum acustic de cca. 80cm intre hornul de bass si cele de medii/inalte. Asta s-a dovedit cauza relelor ramase. Acest defazaj temporal producea un efect de filtru pieptene (comb filter) in spectrul de mid-bass si de medii. Mai rau, acest efect nu putea fi inlaturat prin egalizare. Singura rezolvare electronica ar fi fost intarzierea mediilor/inaltelor cu cca. 2.5ms fata de joase, chestie mult mai grea decat aceeasi intarziere aplicata joaselor fata de inalte.

Tin sa-i multumesc in mod special lui DNA care prin comentariul referitor la sistemul de 4cai pregatit pt. cineva din Bucuresti a mentionat importanta alinierii corecte a hornurilor!

Asta m-a determinat si pe mine (cu mare intarziere!) sa fac testul de aliniere. Asa ca, cu toate protestele nevestei, am pozitionat hornurile de bass cu 80cm in fata celor de medii/inalte i-ar de atunci am reinceputt sa-mi ascult toata colectia de CD-uri fiindca ascultam cu totul altceva. Am pierdut o sufragerie dar am castigat sistemul suprem!

Vreau sa-i multumesc si lui VTP de la care am procurat avantajos niste driveri de inalte ce parc-au fost special facuti pt. mine: riboane montate in goarne. Ceva mai potrivit nici ca se putea! Si unde mai pun ca aveau integrate si transformatoarele de impedanta. Despre riboane o sa mai discutam ca si aici am informatii utile de impartasit...

O alta veste bunicica e ca brumul de care ma plangeam e dat in special de conectica si impamantarea slaba spre inexistenta. Scurtand din cabluri si legand electric carcasele am scapat de mare parte iar uneori nici nu se mai aude. O sa revin cu poze si am sa incerc sa organizez niste auditii, neaparat Momolo si VTP trebuie sa le asculte. Vreau sa spun ca singurul lucru care ma forteaza la restrangerea la minim a auditiilor este sotia mea care --saraca, trebuie s-o intelegeti!-- tocmai a pierdut cu totul sufrageria.

Dau in continuare un citat din manualul unui monitor de studio Tannoy unde e explicata problema cu reflexiile de cca. 60cm si care seamana cu problema avuta de mine la hornuri, cu observatia ca la mine era mult mai grav, nu era vorba de reflexie ci chiar de surse distincte defazate temporar cu o distanta asemanatoare (80cm):

"For unblemished stereo imaging and frequency response you would want to listen in a completely reflection free environment, like an anechoic
chamber, where all you would hear is the image and the direct sound produced by the speakers, no nasty reflections anywhere. For most people this is impractical. Next best thing, if you can establish a listening position free of reflections arriving within 2 milliseconds after the direct sound (that’s the time it takes sound to travel about 24" or 600mm or less which represents all frequencies from 500 Hz and up), and minimise reflections arriving within 10 milliseconds of the direct sound, you can maintain a remarkably stable stereo image, and uniform response throughout the mix area. The "direct sound" is just that, it is the shortest straight-line path that sound can take from the speaker to your ear, no bounces, no reflections. The 2 millisecond reflection window really affects
the character of the sound at the mix position, drastically altering the response of the speaker in the critical audio bands of 500Hz and above. The 10 millisecond reflection window does some more subtle things to the speaker’s response, because the ear/brain reads reflections arriving within 10 milliseconds of the direct sound as being part of the speaker’s response, these reflections can pull the stereo image around in different directions at different frequencies."

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 23, 2007 11:11 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2007 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
...Am pierdut o sufragerie dar am castigat sistemul suprem!...


...moment in care acest forum se poate declara inchis, orice alte discutii
fiind evident lipsite de obiect si lovite de nulitate!...
Smile ...R.I.P....

(glumesc, desigur)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2007 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci sa inteleg ca sistemul suprem costa cam cat o sufragerie...Very Happy
Dorin, felicitari, sunt destul de sigur ca nu o sa te opresti aici si ca pana si sistemul suprem va avea parte de niste imbunatatiri care sa il faca.. si mai suprem Wink

Pana la urma, nu mai stiu: ai trecut pe amplificare in clasa A ?

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2007 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am realizat ca amplificarea, conectica, si ce-o mai fi pe-acolo sint chestiuni periferice odata ce incintele sint armonizate. In timp o sa le imbunatatesc treptat dar nu e ceva stringent pt. mine. Esentialul l-am castigat deja.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2007 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Important este ca ai reusit sa faci ceva imbunatatiri si ...dupa cum zici,esti si foarte multumit.
In final......asta conteaza.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Apr 24, 2007 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD merci de invitatie! Voi face tot posibilul sa vin.
Pe de alta parte, problema defazarilor intre diverse surse de sunet este acuta la orice tip de boxe si spatiu acustic. Sunt boxe clasice unde deplasarea pe axa inainte-inapoi a unui difuzor cu 1cm fatza de alt (alte) difuzoare face diferenta intre calitate si zgomot.

Cat priveste problema nevestei si a femeilor anti-audiofile in general....e o problema mult mai dificil de rezolvat! Very Happy Cam in majoritatea cazurilor, chit ca suntem audiofili (snobi! Laughing ), chit ca suntem trancotari, femeile ne privesc ca pe niste ciudati, imaturi la cap, tzacanitzi, etc, etc......Iar pentru restul populatiei suntem niste extraterestrii! (neinteresanti!)

Ar trebui sa precizezi si pe ce la amplifici la ora asta dar si sursa de sunet. Eu unul nu stiu.
Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2007 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
...Ar trebui sa precizezi si pe ce la amplifici la ora asta dar si sursa de sunet. Eu unul nu stiu.


Momolo, evident ca folosesc trancote: "Sony CDX-nu-stiu-cat" si multiamplificare pe integrate. Dar astea, cum am spus, sint chestiuni periferice.
Scuze c-am intarziat cu pozele; chiar meritau puse, setup-ul fiind destul de neasteptat.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2007 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Noile goarne de inalte (ribbon in horn):
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2007 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...


DSCN04490001.JPG
 Description:
 Filesize:  72.83 KB
 Viewed:  242 Time(s)

DSCN04490001.JPG



_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2007 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... si setup-ul final


DSCN05000001.JPG
 Description:
 Filesize:  93.4 KB
 Viewed:  269 Time(s)

DSCN05000001.JPG



_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2007 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pt. a avea o idee mai clara in privinta spatiului ocupat:


DSCN05150001.JPG
 Description:
 Filesize:  135.08 KB
 Viewed:  227 Time(s)

DSCN05150001.JPG



_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2007 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma pot abtine sa nu pun si o poza cu incinta asa cum ar fi utilizata cu intarziere electronica. Stiu ca multora, inclusiv sotiei, le pare o gramada de gunoi, in schimb pt. mine e pasare maiastra de Brancusi! Very Happy


DSCN04480001.JPG
 Description:
 Filesize:  72.12 KB
 Viewed:  219 Time(s)

DSCN04480001.JPG



_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2007 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce model sunt inaltele alea?
Am luat si eu mai demult o pereche la pret de nimic, dar de scris nu scrie nimic pe ele.

N-am stat sa le operez sa vad ce au inauntru. Posibil sa aiba traf in ele, pt ca masurate in DC aveau cativa mOhmi, dar de pe la 500Hz in sus impedanta se pastra constanta de aprox 4ohmi.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
robertginea



Conectat la: 28 Sep 2005
Mesaje: 669
Locatie: Bucarest

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2007 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut ca le tii in in spatele geamului/caloriferului.
O perdea textila,lunga pana jos nu ar avea afacte acustice benefice asupra auditiei in camera ?Plus ca nevasta nu s-ar prinde de nimic!
Nu uita de poza de la avatar,e cu vechile tweetere!

Felicitari!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 8:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La hornuri problema reflexiilor pe pereti conteaza mult mai putin din cauza directivitatii controlate - practic in spate si in lateral nu radiaza mare lucru. Avantaj clar hornuri.
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul
Pagina 12 din 13

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community