FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinte horn pe 3 cai
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Sam Apr 15, 2006 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dorine,tu trebuie sa te orientezi si spre niste amplificatoare cu un slew/rate mare....cu detalii bune,pentru ca desi nu am auzit ale tale difuri cred ca scot in evidenta "fiecare particula de siliciu",etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Apr 15, 2006 6:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Apr 15, 2006 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am auzit ca sint amplifuri audiofile cu TDA7294. Nu am vazut cu ochii mei , dar, il cred pe cel care a desfacut si vazut Twisted Evil.
Daca citeste si crede ca poate sa spune despre ce scula este vorba, il rog sa o faca .

On topic,
Hornurile lui Dorin au fost facute initial cu niste filtre cumparate de la Senia.
Sper sa nu gresesc si il rog pe Dorin sa ma corecteze daca nu este asa.
Sansa ca acel filtre sa fie potrivite pentru combinatia lui, era extrem de mica.

In opinia mea, pasul actual este unul bun si cred ca este aproape de finalul cautarilor lui. Evident, asa cum spune si Momolo, pasul urmator va trebui sa fie construirea unor finale in clasa A.

Oricum, pentru teste si calibrari, merg si finalele TDA7294.
La volume mici, nu sint char asa de proaste pe cit se spune, avand distorsiuni mici si sunet destul de bun.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 16, 2006 8:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA,
Multumesc pt. interventie.
Intr-adevar filtrele pasive sint cele de la Senia si sigur nu au fost gandite pt. combinatia in care le folosesc eu.
Dupa cum ai spus si in alt topic chiar amplificatoarele Ecler MPA4/6-80 folosesc TDA7294 si nu cred ca sint chiar asa de rele. Sint si eu curios cum vor suna modulele acelea in final. La integrate conteaza mult transa din care au facut parte si din ce selectie fac parte. Dar daca tot au ajuns sa fie marcate iar PSC-Audio are curajul sa vanda module de amplificare cu ele (cotate ca Hi-Fi pe site-ul lor) ma gandesc ca nu e chiar asa mare riscul: 120 RON, cam 50 doze de bere buna.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Apr 16, 2006 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau, dar va veni un moment cand vei fi dezamagit de acele 7294. Cu toate ca lucrate cu grija, alimentate si racite suficient, raspund [aprox.] conform specificatiilor - mai putin pe joase unde gatuie lamentabil sunetul, cand ajungi sa le compari cu un amplificator cat de cat bunisor cu bipolari in clasa B, iti dai seama ce urat suna totul la ele. Si mediile de jos, si cele de sus, si inaltele. Si eu am sperat candva sa pot folosi o triamplificare cu tda7294 (si le prevazusem doar pt. medii si inalte) si din pacate am ajuns la concluzia ca sunt potrivite doar manelelor Twisted Evil .
Ca multe firme le folosesc nu inseamna nimic. In ultima perioada am constatat cat de neplacut [mie] suna majoritatea amplificatoarelor.
Trista compatie am facut-o cu un Alesis RA500, care de altfel s-a dovedit sensibil mai reusit decat multe amplificatoare home-use de clasa medie - la puteri mici in special in zona mediilor, iar la puteri mari cam peste tot Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Dum Apr 16, 2006 9:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dorine

Lasa-ma cu kit-urile alea...

Iti dau de test 6 buc 3886 ca niste condensatori oi avea si tu prin casa..

Iti dau de test de fapt si traf-ul pentru ele si chiar si filtrajul...

Le pui pe un radiator si le faci cablaj in aer.

Si gata..

Da-l in masa de TDA ca mor doar cand il vad

Dane nu-s cine a facut amp-uri high ceva cu TDA .singurul pe care il stiu in zona High-ceva e acel Jeff Roland Concentra cu 12 3886-uri si cu bias reglabil pe fiecare din ele

TDA-ul e bun de amp de subwoofer PC-use

Ca sa fiu rau.... Si-a luat juniorul de var-miu asa ceva pentru niste boxe auto de-alea de portbagaj - Roadstar looolll..

Delia aia veche de 2x20 il bate la popou din prima . Si a mai dat si bani pe kit-uri sa faca el pe minitehnicusul...

Dorin - faci mata un drum stii tu unde si iti dau traznaile alea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Dum Apr 16, 2006 9:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Na ca m-ai suparat si iti pun MP-ul in brate .Ala cu 3886 .Sa te joci cu el cat vrei tu fara limita de timp

Mama lor de TDA-uri.... Evil or Very Mad

E ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 16, 2006 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shambala, Motzu',
Zarurile au fost deja aruncate, modulele cu TDA-uri vor veni c-au fost comandate de joi-vineri. Dar tot raul spre bine, am sa fac tot posibilul sa storc tot ce se poate din ele si poate cu ocazia asta transam problema integratelor de putere. Eu tot mai am o banuiala ca majoritatea suna rau din cauza traseelor de masa si decuplarilor incorecte. Vreau sa-l "imbigubez" cu manutza mea si apoi sa-l arunc daca chiar e prost.

Motzule,
In mod special pt. tine ca stiu ca ai stocuri de radiatoare si/sau cunosti surse bune de asa ceva: ma intereseaza un radiator care sa acopere intreaga fata a unui aparat --gen Quad405-- dar nu la 3 inaltimi de rack (3U) ci doar una (1U). Asta inseamna lungime 43-44 cm si inaltime 40-44 mm?
Iar despre imprumutul de 3668 s-ar putea sa apelez daca nu scot ce-mi trebuie din TDA-uri si (poate) mai am energie sa fac o incercare cu LM-uri. Apropos, n-am verificat, sint compatibile pin la pin?

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 9:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin

am niste stocuri de coolere de pc uzabile in domeniu


in ceea ce priveste radiatoarele - este un thread pe DIY&... - la Aleph

daca ai drum spre slatina luam niste bare mari - eu nu am drum

Si mi-e ca dispar din stoc iar ei au inchis productia....Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:

Iar despre imprumutul de 3668 s-ar putea sa apelez daca nu scot ce-mi trebuie din TDA-uri si (poate) mai am energie sa fac o incercare cu LM-uri. Apropos, n-am verificat, sint compatibile pin la pin?


Din cate am citit, unii prefera LM3875 fata de LM3886.
Pot sa iti ofer la test, pe perioada nedeterminata, o pereche de finali cu LM3875. Suna destul de rafinat, iar pe niste boxe care nu necesita mult curent sunt f potrivite.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 10:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fir-ar sa fie el de buton de edit Mad

Au si filtraj, si radiatoare Wink

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 10:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Motzu' si CC pt. oferte. Functie de ce scot din TDA-uri e posibil sa apelez la voi.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 9:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ceva noutati ?

Ca sa-mi dau si eu cu parerea despre subiect, as pune Eq-ul pe partea de bas, ramanand ca pentru partea de medii si inalte semnalul sa treaca prin filtrele active - amplificatoare- difuzoare.
Solutia aceasta mi se pare cea mai buna, cel putin teoretic, iar filtrele active permit egalizarea nivelelor fara probleme, obtinandu-se astfel echilibrul.

Un microfon pentru masurarea curbei de raspuns in camera ar fi deasemenea indicat. Dupa determinarea curbei de raspuns, se poate face tot din filtrul activ o cadere usoara (3dB) de la 10 la 20KHz, pentru a atenua senzatia de "zgarietura".

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In lipsa unei camere digitale la indemana am preferat sa tot aman aducerea la zi a starii actuale a sistemului. Ici si colo pe Forum am mai deconspirat din noutati, care-ar fi deocamdata astea:
- filtru pasiv RC de ordinul 2 la 70Hz la nivel de linie intre calea de sub-bass (cu amplif de 300W si linia TL) si intrarea in crossoverul activ ce asigura celelalte 3 cai.
- multiamplificator cu 6 cai cu module cu CI de putere comandate prin crossoverul activ CX1000.

Efectele momentane:
- s-a imbunatatit controlul asupra bassului prin faptul ca nu se mai amesteca in aceeasi masura vocea hornurilor de bass cu vocea sub-ului TL.
- nu mai lipseste bassul in zona 300-600 cum era in cazul cross-ului pasiv initial (3 cai taiate la 600 si 5kHz). Acum folosesc taiere la 360 si 6kHz si hornul de medii impreuna cu driverul respectiv poate sa-si faca treaba mai jos de 600Hz si sa acopere zona lipsa. Vocile umane au devenit extraordinar de clare, practic am hornul de medii care le reda singur tot spectrul, vocile au "greutate" si nu fac sibilanta. Imi era putin teama daca pot sa extind pe 4 octave gama redata de hornul de medii dar se pare ca asta e partea lui forte. Driverele pe compresie de 2' isi fac treaba chiar si la 400Hz, a meritat sa iau modelul asta si nu altul.
- am captat brum cu amplificatorul multicanal care in timp se mai corecteaza odata cu formatarea condensatorilor de filtraj dar nu mai fac nici un efort sa-l indepartez si mai mult deoarece voi schimba multiamplificatorul. Il mai pastrez o vreme ca sa pot testa alte modificari care asteapta "pe teava".

Ce mai urmeaza:
- sa construiesc un sub dipol (de fapt unul cu caracteristica cardioida) care sa foloseasca driverii instalati momentan in TL-ul care va fi eliminat.
- pe langa cross-ul pasiv la nivel de linie la 70Hz voi intercala dupa ampliful de putere de sub-bass si actualele filtre pasive de putere la 90Hz pt. a mari atenuarea in banda superioara.
- voi extrage reteaua de filtre pasive care se mai afla momentan legata pe calea de bass (horn) si voi face o fonoizolare suplimentara la hornul de bass.
- in final voi construi un multiamplificator cu 6 cai in clasa A (2x12W+4x3W) cu tranzistori in configuratie intrinsec balansata pt. a nu avea probleme de zgomot si a nu supradimensiona inutil conditionarea alimentarii. Schema e gata, doar o mai adaptez la piesele disponibile pe piata. Am folosit doua idei marca Nelson Pass in implementare diferita gen Radio Erevan. Adica nu FET-uri ci bipolare, nu doua ci sase, etc.

Deci pot spune ca am ce sa fac, timp sa mai dispun. De bani nu e mare problema fiindca cheltuielile vor fi mici si intinse in timp: mai o foaie de OSB, mai un radiator, mai o rezistenta ...

In ce priveste metoda de test a caracteristicii de frecventa eu prefer sa folosesc urechea si un generator de frecventa cu afisaj numeric. Astfel baleiez zonele de interes, gasesc rezonantele camerei sau driverilor si factorii de calitate respectivi pe care-i rezolv din EQ-ul parametric si nu uit sa ma mai misc prin camera pt. a vedea cum suna in diverse zone.
Metoda cu microfonul n-o aplic deocamdata din lipsa unuia de masura si a preului necesar. Si cica cele 30-60 de puncte de masura folosite de softurile curente ce ofera egalizarea automata n-ar fi suficiente (zic unele guri rele) ca sa detectezi toate finetzurile caracteristicii.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 18, 2006 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In ultimele luni am cochetat cu ideea de a schimba subwooferul TL cu un alt tip. Am studiat posibilitatea folosirii driverilor intr-un dipol (versiunea ripol) sau chiar intr-un sub cu caracteristica cardioida. Aproape ajunsesem sa pun la punct aspectele constructiei pana in cel mai mic detaliu (pt. cei interesati de dipoli si cardioide ar fi util sa deschidem un alt subiect, chiar am idei interesante de impartasit).

De ce nu eram prea incantat de TL? Nemultumirea mea era ca TL-ul parea greu de controlat. Nimic de zis despre extensia in jos sau despre puterea acustica enorma pe care puteam s-o dezvolt cu eficienta mare. Dar controlul prost, mai ales in camera mea netratata acustic (in mod programatic) genera ciudate interferente, percepute ca niste batai, de fapt un fel de "valuri" sonore venite din lateral. Cateodata efectul acesta era de-a dreptul interesant, mai "stereo" de atat nici ca puteai spera sa obtii ceva. Dar pe termen lung am constientizat ca am o problema cu "tonele de energie" de joasa frecventa ce se plimbau libere prin camera.

In prima instanta am cautat alte varianate de principiu pt. subwoofer care sa nu excite modurile de rezonanta ale camerei, si asa am trecut prin "etapa" dipol/cardioid de care-am pomenit. Insa pe masura ce aprofundam subiectul realizam ce "risipa" de mijloace reprezinta de fapt dipolul iar de chestia cu nefunctionarea sub limita Schroeder a camerei (de la care vibratia aerului are loc exclusiv prin presurizare) m-a aruncat spre cardioida. Dar si aceasta, cel putin in camera normala, nu parea sa aiba avantaje evidente, dimpotriva, iar complicatia tehnica nu era banala (totusi nu aceasta m-a dezumflat!).

Chiar ajunsesem sa ma uit cu jale la TL si chiar imi puneam problema unde dracu' arunc cele 70kg si 2,5metri de tub de polietilena!

Recitind, mai mult la intamplare, diverse informatii despre implementarile TL m-am tot lovit de problema dumpingului liniilor ca fiind de fapt cheia. La vremea cand am construit linia, o expediasem rapid ca fiind neesentiala in cazul subwooferelor (vezi de exemplu aici: http://www.speaker-online.de/bauen/tlsub.htm ) iar linia mea era ca atare complet neizolata fonic. Si am decis, ca un ultim test inainte de a o desfiinta, sa mai fac o incercare cu linia umpluta cu material fonoizolant la densitatea ceruta.

Jucandu-ma din nou in programul lui Martin King (pe care facusem si inainte modelarea) cu indicele de umplere cu fonoizolant am determinat cantitatea necesara pt. a obtine controlul dorit (materializat prin defazare si delay f. mic si un raspuns tranzitoriu aproape perfect) dar fara sa pierd mult din eficienta. O alta sursa despre tipul si densitatea materialului absorbant necesar ce a dat rezultate la paritate Martin King a fost articolul pe care-l atasez. Dar chiar inainte sa determin exact cata vatelina-mi trebuie am bagat in tub un rest pe care-l aveam prin casa (~1mp de 30mm grosime). Si-am trecut la ascultare...

MAI TATA, CU TOTUL ALTCEVA!! De fapt am rezolvat problema. Complet si fara dubiu. Nici n-am mai oprit instalatia c-am si zbughit-o la Obor sa-mi iau vatelina in cantitatea necesara s-o pun unde trebuie.

Am acum cel mai curat si controlat bass pe care l-am auzit vreodata. In plus se aud acum foarte clar hornurile de bass (intre 70-400Hz) care inainte vreme erau estompate ca intr-un contre-jour de catre TL. Mi-a crescut in asa hal respectul pt. acest principiu (TL) incat acum il recomand ca fiind cel mai bun. Si acum speculez: nu aiurea au facut cei de la B&W melcul ala (cu deosebirea ca e vorba de un TL lamda/2)!

(Va mai povestesc ... astea s-au petrecut doar ieri, ma tem sa nu fi fost numai un vis!)



aTL-article.pdf
 Description:

Download
 Filename:  aTL-article.pdf
 Filesize:  1.23 MB
 Downloaded:  273 Time(s)


_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 06, 2006 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum doua week-end-uri am continuat cu planul de rigidizare al hornurilor de bass (cele mari, galbene) in jurul carora s-a realizat in fapt proiectul si care totusi nu ieseau suficient de bine in evidenta (calitativ) raportat la efortul investit in ele.

Cu putin timp in urma am cumparat la pretul de numai 9RON o cutie de 4,5Kg de fonoizolant auto pe baza de bitum si rasini. Mai mult, am procurat si 8 coli 25x25cm la grosimea de 4mm de folie bituminoasa adeziva (gen Dynamat) dar produs de firma AZ Audiocomp care de asemenea cantareau impreuna vreo 5Kg.

Am indepartat crossover-ul de 3 cai (ramas in incinta neconectat) si pe cel de 2 cai (@90Hz, ramas ca trece-sus pe bass dar neconectat la sub-bass) si am dat mai multe straturi succesive de smack bituminos in camera de compresie a woofer-ului si in fosta incinta a crossover-elor. Am lasat vreo 48h sa se intareasca bitumul apoi am umplut cu vatelina aceste spatii. La reascultarea hornurilor am fost placut impresionat de schimbare, in sensul unui sunet mai curat si parca chiar al cresterii eficientei (explicabil prin scadere vibratiilor fara rezultat util si prin inbunatatirea raportului acestora fata de vibratiile -utile- ale coloanei de aer in horn si nu in ultimul rand de indepartarea acelui crossover devenit inutil de cand folosesc filtrarea pasiva la nivel de linie pt. extragerea sub-bass-ului).

Dupa cateva zile de auditie am continuat prin aplicarea foliilor de bitum in zonele neacoperite de primul tratament si in care sesizasem vibratii nedorite. Am incercat cu greu sa nu afectez profilul hornului cat si "impresia artistica". La reascultare impresia de "curatire" a sunetului si de marire a eficientei hornului s-a accentual parca si mai mult decat la primul tratament iar zonele care inainte vreme vibrau de zor acum sint incredibil de linistite.

Am pus cate un mic patratzel de folie bituminoasa chiar si pe spatele driverilor de compresie (Selenium D405) unde simteam ca prea vibreaza carcasa de deasupra camerei de compresie.

Dupa cateva zile de ascultare singura modificare notabila in setarea sistemului este scaderea nivelului la iesirea de bass pt. a compensa cresterea eficientei hornului de bass in urma tratamentului bituminos. Pasajul de violoncel de pe un disc test de incinte pe care-l folosesc de ceva vreme suna acum "dureros" de placut, ca sa zic asa. Inainte era prea inecat in rezonante parazite si cu toate ca suna binisor abia acum realizez ca mai incapea o imbunatatire.

Momentan nu prea mai am disponibile usor alte metode mecano-acustice pe care sa le aplic in continuare. Eventual o aliniere temporala prin deplasarea planului diverselor cai dar acest lucru este greu pt. hornul de bass la care lungimea de unda la pct. de cross cu mediile este de peste 1m (400Hz). Asa cum este acum defazajul este aproape exact o lungime de unda ceea ce nu este prea rau. Poate ar merita sa incerc sa masor raspunsul in timp la impuls si sa vad cat de bun sau prost este. Oricum, daca problemele ar fi mari numai un cross cu delay (in genul DCX2496) ma rezolva elegant. Poate bagati si voi o sugestie aici...

In continuare fac efortul de a inlocui multiamplificarea cam nefericita cu acele CI-uri de putere (sunet fad si brum mare) cu una dupa o schema proprie balansata cap-coada si indelung pritocita de amplifuri clasa A la mica putere.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Urmatorul
Pagina 7 din 13

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community