FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinte horn pe 3 cai
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 01, 2005 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revin in forta cu o completare la sistemul initial de incinte horn pe trei cai. E vorba de un subwoofer pasiv TL folosind un montaj izobaric cu doua drivere Visaton W300 4OHM.
Subwoofer-ul este taiat cu un filtru pasiv de ord.2 cu o schema ca cea de aici:

http://www.visaton.com/Bilder/WEICHEN/Gross/unisub30_w.gif

doar ca valoarea totala a capacitatii pe o ramura este de 300 uF in loc de 100 uF. Asta creaza o pereche de FTJ-uri cu frecventa de taiere la 90Hz pt. difuzoare la 4 ohm.
O alta "smecherie" este cea a folosirii acestui filtru trece-jos si pe post de filtru trece-sus pentru cele doua sisteme horn care devin astfel sateliti. Ceva asemanator gasiti la acest link (uitati-va la partea de cross-over):

http://home.freeuk.net/pwhatton/subs.html

Ce am obtinut este mai bine decat speram. Sistemul principal care suferea de o sensibilitatea prea mare pe inalte in detrimentul hornului de joase (70-600Hz) prin legarea trece-sus la filtrul de subwoofer s-a echilibrat aproape perfect. Initial ma asteptam sa apara chiar o inrautatire a caracterului initial insa aceasta corectie eu o explic prin functionarea intr-un fel de filtru serie pt. incintele principale si prin atacul lor astfel in curent (a crescut rezistenta interna a sursei de semnal -amplificatorul de putere- care "vede" incintele principale prin condensatori serie decuplati de bobina driverelor din subwooferul TL)

Sensibilitatea sub-ului TL este buna iar pt. frecvente mai mici de 50Hz o depaseste pe cea a hornului de joase (care in acest regim nu mai lucreaza ca horn ci ca o incinta inchisa creata de camera de compresie din spatele driverului). Totusi, implicarea subwooferului TL este rara, relativ discreta, si doar la bucati muzicale care chiar au semnal sub 50Hz.
O chestie interesanta careia eu nu-i dadeam o importanta prea mare este problema distorsiunilor la frecvente joase. Anume, sa luam cazul unei frecvente de 30Hz redata atat de hornul de joase (lucrand ca incinta de compresie) cat si de sub-ul TL. La primul distorsiunile se sesizeaza clar prin prezenta armonicilor la 60, 90, etc. care sint tot frecvente joase si senzatia falsa c-ar avea SPL mare. In schimb la sub-ul TL aceste armonici nu exista, semnalul pare c-ar avea SPL mai mic insa de fapt este mult mai puternic pe 30Hz iar sunetul (la limita audibilitatii) este foarte placut in comparatie cu primul (nu e pitzigaiat) si ai o senzatie de masaj toracic.
Si niste poze, sa nu va speriati, linia are 2,5 metri iar capetele emit in colturile de jos si sus ale camerei cu inaltimea de 2,80 metri.


Ultima modificare efectuata DorinD la Joi Aug 10, 2006 6:06 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Noi 01, 2005 2:29 pm    Titlul subiectului: Mitica




HPIM0001.JPG
 Description:
 Filesize:  36.04 KB
 Viewed:  1194 Time(s)

HPIM0001.JPG



HPIM0011.JPG
 Description:
 Filesize:  76 KB
 Viewed:  817 Time(s)

HPIM0011.JPG



HPIM0004.JPG
 Description:
 Filesize:  85.36 KB
 Viewed:  934 Time(s)

HPIM0004.JPG


Sus
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mar Noi 01, 2005 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si vecinii cum reactioneaza la aceasta "revenire in forta"? Laughing

Sau ar fi trebuit sa intreb mai intai cum a reactionat WAF la noua piesa de "mobiler" ? Laughing

Trecand peste partea nostima, ma bucur nespus atunci cand cineva obtine rezultate deosebite din munca proprie, in loc sa cheltuiasca sume imense unor "marci de prestigiu".

Intrebare: mai ai in prezent senzatia ca bassul ar fi de tip "bubuit" si nu "simtit"?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Noi 01, 2005 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu ma intreb unde mai pui bradul ....

sincer sunt impresionat de aspectul hornului.
am si doua intrebari - orizontal cum suna? si - Visatoanelor alea le place pozitia verticala ? (parca nu erau facute sa fie folosite asa)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 01, 2005 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@shambala
In link-ul de la Visaton acel filtru era folosit intr-un sub bandpass6 in care driverele (acelasi model, doar pe 8 ohm) aveau aceeasi pozitie. Am presupus ca e o configuratie acceptata.
L-am incercat si orizontal dar era la inaltimea de 80 cm fata de podea undeva in centrul camerei pe o masa solida. Nu a prezentat rezonante si doar la 33Hz am sesizat excursia minima a driverului corespunzator frecventei de rezonanta la lamda/4. In pozitia actuala a crescut apreciabil sensibilitatea datorata castigului camerei insa se simte o rezonanta a camerei la 48Hz, mai pregnant la atacul cu un generator de semnal (impedanta relativ mare de iesire) si mai putin pregnant la atacul din ampliful de putere (impedanta f. mica de iesire). Nu e sesizabila rezonata pe muzica dar pt. un taliban al raspunsului liniar aceasta se poate scoate din EQ.

@colonelu'
Am avut lupte puternice cu nevasta-mea. De fapt ea mi-a facut rost de tub si a cedat nervos doar dupa ce l-a vazut in picioare. In final m-a lasat in pace pe considerentul, cred eu, mai bine sa am "pasarici" d-astea decat sa merg pe la curve in timpu' liber.
Bass-ul este "rapid" si "usor", ca sa ma exprim audiofilic. De fapt, mi-am dat seama clar de abia acum ce inseamna un bass "curat", fara distorsiuni. Noi, in general, sau eu in special aveam o alta perceptia a ceea ce inseamna (sau suna a) un ton de 30-50Hz. Dar de abia acum am realizat ca un ton de asemenea frecventa nu prea se aude ci mult mai degraba se simte. Daca ajungi sa-l auzi inseamna ca e plin de armonice cauzate de distorsiuni. E bine de retinut cand audiati sunet de subwoofer!
Iar despre vecini ei nici nu au vreo banuiala a ceea ce se intampla. Momentan in strada se lucreaza cu utilaj greu si cred c-au crezut ca e vorba de vibratii generate de acestea. Nimeni nu s-a gandit ca as putea fi eu. Nici o boxa omeneasca nu suna asa, doar una "draceasca" iar eu in public par om normal...

Ca intamplare anecdotica: cand testam TL-ul fara filtru, folosind un generator de semnal cu puterea de cativa mW, baleiam in sus si jos spectrul 10-100Hz. In momentul in care treceam prin 48Hz se excita un mod de oscilatie al camerei "de-mi dadea sangele pe nas" iar pe la 22Hz intra cladirea in rezonanta iar daca as fi insistat mai mult o si puneam jos. Asa ca mare grija la chestii din astea ca pot fi periculoase!
Pot spune ca sistemul este acum cu 4 cai. N-am intentionat de la inceput asta dar se pare ca am fost obligat pt. a putea obtine o asa banda de frecventa.
Totul suna f. bine fara nici o egalizare. Totusi mai cochetez cu ideea de a-mi procura si un EQ doar ca sa am butoane la care sa ma joc.

Ca o alta observatie, tubul nu are nici un fel de fonoabsorbant pt. a avea sensibilitate maxima. Oricum nu ma intereseaza raspunsul lui peste 80Hz.

Mai pun poze:
- in prima poza hornurile de joase (cele mari, drptunghiulare si galbene) sint in pozitia de dinainte de a introduce sub-ul TL in ecuatie. Astfel, intoarse catre colturile camerei obtineam un castig pe joase (50-200Hz) dar in detrimentul unei "imbacseli" in zona de 200-600Hz. Acum ele functioneaza intoarse iarasi catre camera si a disparut si "imbacseala".
- filtrele sint cu componente Visaton procurate de la Vasile. Ele urmeaza sa fie montate in interiorul incintelor principale si vor fi legate de sub-ul TL prin cate o mufa separata. Momentan toate testele le-am facut cu conexiunile afara pt. usurinta reglajelor.



HPIM0025.JPG
 Description:
 Filesize:  73.11 KB
 Viewed:  434 Time(s)

HPIM0025.JPG



HPIM0010.JPG
 Description:
 Filesize:  63.06 KB
 Viewed:  337 Time(s)

HPIM0010.JPG




Ultima modificare efectuata de catre DorinD la Vin Noi 04, 2005 2:16 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Mar Noi 01, 2005 9:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar Dorin le tace si face...

Bravo

Cand le ascultam ?

Super !!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 01, 2005 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@motzu'
De acum incolo vor putea fi audiate doar la mine acasa. Cand termin totul (cand oare?!) am sa va invit la auditii. Tubul l-am ridicat in picioare fara a avea montate driverele ca altfel nu se putea.
Sistemul o sa-l misc doar daca ma mut la casa noua si atunci trebuie sa-l demontez. Ma gandesc si la varianta achizitionarii unui subwoofer "portabil" (am gasit o oferta interesanta) pentru cazurile in care as vrea sa plimb sistemul sau pt. configuratii HT sau pur si simplu pt. comparatie.

Multumesc tuturor celor care si-au spus parerea si m-au incurajat intr-un fel sau altul, veti fi primii pe lista invitatilor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Noi 02, 2005 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poti sa ne spui mai multe detalii constructive. de ex. ce fel de tub ai folosit, cati litri, care au fost preturile, etc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 02, 2005 8:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideea constructiva este preluata de aici:

http://www.t-linespeakers.org/projects/nick/index.html

iar celelalte idei care-au stat la baza proiectului le-am insirat in posturile anterioare. M-am ajutat de o freza "deget" pt. a adapta marginea superioara a tubului a.i. woofer-ul inferior (cel care nu se vede) sa se poata aseza perfect si pt. gaurile la mufe. Cablurile de la mufe (pozitionate la baza tubului) pana la drivere au fost pozate in interior cu ajutorul unor suporti din aceia cu adeziv si gaica cu autoblocare.
Tubul este din polietilena cu diam. exterior de 315 mm, grosimea peretelui de 28,6 mm si lungime de 2,5 metri. Volumul interior este parca de vreo 120 litri si-am calculat c-ar avea vreo 70kg. Provine dintr-un rest la debitare si l-am obtinut cu 1 milion. Este asezat pe un suport in X facut dintr-o bucata de scandura de brad (eu as fi preferat-o din esenta tare).
Filtrele trece-jos (si in acelasi timp trece-sus pt. sateliti) vor fi montate in incintele horn principale. Mai am de gand sa includ un comutator pt. a asigura doua faze; de fapt n-am sa mai adaug nici un comutator, unul din cele 2 cabluri de semnal catre subwoofer il voi face cu conexiuni inversate iar prin schimbarea celor 2 cabluri intre ele obtin cele doua defazari, 0 si 180.
Prin cuplajul izobaric am obtinut injumatatirea Vas-ului de la 195 litri la aproximativ 100 (mai apropiat de volumul tubului) si in acelasi timp insumarea mecanica a semnalelor de pe cele doua canale.
Woofer-ele le-am cumparat cu 2 milioane, componentele filtrelor au costat 2,7 milioane iar restul (suport de sprijin din scandura de Bricostore, cabluri, mufe) inca 1,5 milioane.
Pt. saritii de pe fix ca mine care s-ar gandi sa abordeze o asa constructie le recomand mai degraba un tub de 250 mm diametru din PVC pt. canalizare (de culoare portocalie si grosimea peretelui de 8-10mm) de lungime 3 metri pe care sa-l aseze orizontal la perete. Ca driver se poate folosi un woofer auto de 10' cu bobina dubla de 2x4 ohm (in varianta de sub pasiv) si sensibilitate cat mai mare. Daca nu urmeaza a fi imperecheat cu o pereche de sateliti horn (care au eficienta f. mare) atunci ultima conditie nu este asa de stringenta.
Mai exista niste tuburi din carton f. populare la americani (sonotube) care la origine se folosesc la turnarea betonului pt. stalpi de rezistenta circulari. Eu am gasit la un depozit de materiale dar la diametru prea mare (380mm?) si care cica aducea si la comanda pt. alte dimensiuni, insa preturile erau complet aberante.
Pentru cei din Sibiu, exista o fabrica de tuburi polietilena iar unul de 315mm diam. si perete de 15mm ar fi perfect (mai usor si cu volum intern mai mare decat ce am eu), poate-l procurati direct din fabrica din resturi la debitare (pe piata se vinde doar la lungimi de 12 metri) sau de la defecte de fabricatie.


Ultima modificare efectuata DorinD la Vin Noi 04, 2005 5:42 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Noi 03, 2005 1:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

super pretul difurilor. de ocazie ? (vtp ?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 03, 2005 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, VTP.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 24, 2005 9:46 pm    Titlul subiectului: Review la Behringer T1951 Raspunde cu citat (quote)

Au trecut aproape doua saptamani de la achizitia egalizatorului si cred ca pot face un review. Il postez aici deoarece EQ-ul a fost luat in mod special pt. a corecta din deficientele incintelor si camerei de auditie in stransa legatura cu acest proiect.
T1951 a costat 630 RON si l-am avut in vedere de multa vreme. Am fost sceptic in privinta lui deoarece marca in sine pare sa nu fie apreciata iar pe tema sculelor cu etaje pe lampi s-au tras de la o vreme ceva tzepe. Asa c-am strans din timp reactii de pe net referitor la acest produs si am incercat sa le analizez din punctul de vedere al aplicatiei mele. In final am decis ca merita riscul.

De ce aveam nevoie de EQ la incintele mele?

- subwooferul TL prefer sa-l tin intr-un colt al camerei pt. o mai mare eficienta insa aceasta pozitie excita cele mai multe moduri de rezonanta. Nu-l pot deplasa prin camera si oricum nu vreau sa pierd cresterea de eficienta de cca. 3dB data de incarcarea in colt. Astfel raspunsul lui prezinta o prima rezonanta accentuata la 48-49Hz (un "peak" de vreo 12dB si largime cca. 2Hz) si o alta la 100Hz ce pare un multiplu (peak de vreo 5dB). Pentru corectia acestor cresteri e nevoie de egalizare cu factor de calitate Q sub 0.1 ce nu e disponibili la EQ-uri grafice. In plus rezolutia in frecventa trebuia sa fie superioara celei furnizate de EQ-urile grafice la 1/3 octave.
- goarnele de medii si inalte au o eficienta mai mare cu cel putin 3dB fata de hornul de bass si nu vreau sa le atenuez simplu cu celule T din rezistori sau din L-pad-uri. Poate am eu o "goanga", fiindca lumea nu pare deranjata de L-pad-uri; mie mi se pare indecent sa vorbesti de factor de dumping de zeci sau sute iar in acelasi timp sa folosesti L-pad-uri. Personal prefer sa fac egalizare (daca am de unde) decat sa pierd controlul driverilor prin marirea rezistentei de iesire a amplificatorului atunci cind atenuez cu rezistente.
- am vrut sa simt gustul sunetului de lampa. Totusi, nu sint dispus sa renunt la amplificarea finala de putere solid-state; ideea includerii in calea de semnal la nivel mic a unui etaj cu lampa ma atrage.
- ultima pe lista ar fi necesitatea compensarii curbei de raspuns a urechii functie de nivelul auditiei. Gen loudness.

Astea ar fi considerentele pt. care as incerca includerea egalizatorului in sistem. Pe de alta parte riscurile includerii lui pot fi:

- zgomot de fond suplimentar
- reducerea dinamicii
- neadaptare de nivel, etc.
Toate cele de mai sus sint cu atat mai evidente intr-un sistem de hornuri care datorita eficientei foarte mari actioneaza ca o lupa pt. astfel de probleme. Am avut intr-o vreme un preamplificator pro relativ decent dar asta era pe vremea cind nu ascultam in goarne. De atunci a trebuit sa-l scot din calea de semnal si sa-l vand deoarece nu mai corespundea calitativ (zgomot, dinamica, limitare in joasa frecventa).

Acestea avandu-le in minte eram foarte, foarte curios de rezultat si simultan speriat de iminenta unui esec. T1951 e plin de comutatoare ce permit includerea treptata a diverselor filtre, comparatii A/B si chiar eliminarea completa din calea de semnal. Asa ca pot face in orice moment, la orice pasaj, o comparatie care sa-mi spuna instantaneu daca e mai bine sau mai rau.
Primul lucru bun care m-a linistit pe jumatate a fost lipsa zgomotului de fond adaugat.
Apoi am inceput sa ma joc din potentiometri. Un parametric este mai putin intuitiv decat un EQ grafic si-ti ofera numai o sansa sa imbunatatesti auditia si simultan un milion de sanse s-o faci varza.
De la bun inceput am fost placut impresionat de precizia, finetea si controlul pe care-l ofera T1951. E adevarat, nu mi-au trecut scule audio de mii de $ prin maini dar sint relativ obisnuit cu instrumente de masura profesionale si alte echipamente electronice, unele extrem de scumpe, de aceea cred ca pot recunoaste lucrul de calitate.
T1951 imi ofera pana acum o permanta nedumerire asupra modului cum a reusit Behringer la acest pret sa produca un astfel de aparat. Numai potentiometrii si switch-urile (28buc., resp. 15buc.) ar fi consumat tot bugetul daca ar fi fost sa le procur de la furnizorii de piese. Totul cantareste 8kg, cam cat un amplificator de 300W. Am incercat sa demontez scula dar m-am lasat pagubas dupa ce-am desurubat vreo 16 piulite fara ca nici un capac sa cedeze. Pot doar sa vad prin grile ca are traf. toroidal si ca exista mai multe cablaje independente cu SMD-uri pe ele.
Dupa perioada "de joaca" am trecut la reglaje mai serioase. In lipsa unui microfon/preamplif/placa_sunet de masura m-am bazat pe ureche (ca doar pt. placerea ei ma lupt!) si pe un generator de semnal sinusoidal (LG-7002C). In cca. un sfert de ora am ajustat din 3 filtre pe canal tot ce mi-am propus (notch filter la 48Hz, la 96Hz si atenuarea shelf de 3dB de la 1kHz in sus).
Remarcabil este ca reglajele pe cele doua canale sint usor diferite in ce priveste atenuarea si bandwith-ul. Deci in principiu, pt. compensarea camerei de auditie si a incintelor este nevoie de egalizare independenta pe canal. In cazul meu un egalizor care ar fi avut canalele link-uite (gen DEQ1024) ar fi fost insuficient.
De regula prefer potentiometri "detented", adica cele care fac click-uri, pt. ca e mai comod sa reproduci si sa notezi reglaje. Asa sint si cei de fata , totusi la stabilirea exacta a frecventei unde sa aplic notch filtrele am avut nevoie sa pozitionez intre click-uri --bad point--. Dar e momentan singurul neajuns.
Acum pot sa dau linistit putere in incinte chiar si in cazul unor bucati ritmate fara riscul de a-mi da singele pe nas sau a sparge geamuri atunci cind anumite tonuri trec peste frecventele inflamate de 48 si 96Hz.
Sa spun cate ceva despre sunetul de tub. Chestia asta intentionam sa n-o folosesc deloc sau cat mai putin. In principiu nu-mi place ideea de a introduce armonici intr-un semnal. Ma declar programatic ascultator nu creator.
Totusi senzatia de aerian, de transparent pe care o pot introduce controlat m-a sedus in cele din urma. Am sfarsit prin a lasa potentiometri de "warmth" la 50% chiar daca asta mareste imperceptibil zgomotul de fond in goarnele de inalte, efect sesizabil doar pana la max. 30cm distanta.
.......
o sa revin, ma freaca nevasta-mea acum la cap cu altceva...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 25, 2005 1:18 pm    Titlul subiectului: Incheiere topic Raspunde cu citat (quote)

Cred c-am ajuns la finalul acestui topic. Din punctul meu de vedere consider proiectul incheiat cu succes date fiind conditionarile la care am fost obligat sau mi le-am impus (buget, dimensiuni incinte si camera de auditie, timp, greutatea manufacturarii, disponibilitatea componentelor, etc.).
Mai am in plan in viitorul apropiat doar usurarea selectarii surselor de semnal pt. lantul audio prin folosirea unui mixer (RX1602 de la Behringer) si mici cosmetizari care nu merita mentionate.
Ca un bonus pentru a incuraja si pe altii sa abordeze acest tip de sistem de incinte am sa postez paginile unui buletin tehnic al firmei Jensen din anul 1952 pe care le-am gasit de curand pe net. Sistemul este --din cate imi dau seama-- monofonic dar prezinta similaritati foarte mari cu sistemul meu. Pentru mine este ca o confirmare din partea unor "tatici" a corectitudinii deciziilor luate in propriul proiect si imi da o idee de cum va arata un potential viitor sistem daca m-as muta la casa si as dispune de o camera de auditie mult mai mare.



Jensen-Transflex.rar
 Description:

Download
 Filename:  Jensen-Transflex.rar
 Filesize:  738.1 KB
 Downloaded:  870 Time(s)

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Dec 25, 2005 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari. Ma bucur sincer ca esti in sfarsit multumit.

Oare cand o sa ajung si eu sa fiu ... Confused

ps - de ce nu i-a placut eq-ul lui Chris ? (si mie imi facea cu ochiul - pardon, ochisorii lui incandescenti)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 25, 2005 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chris spunea ca o sa-mi strice transparenta. In principiu e corect ce sustine el mai ales daca face comparatia cu scule de 10 ori mai scumpe. Insa pentru mine se justifica achizitia cu varf si indesat. Te incurajez si pe tine sa-l achizitionezi. Va fi un pas inainte pt. sistemul tau , nu vei regreta. Doar ca trebuie sa-ti fie foarte clar in minte scopul in care-l vei folosi. Pus doar asa, de chestie in sistem, nu-ti va aduce nimic bun. Cum am mai zis: iti ofera o singura sansa sa imbunatatesti auditia si un milion de alte ocazii s-o faci muci!

Ultima modificare efectuata de catre DorinD la Mie Ian 04, 2006 7:54 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Dec 25, 2005 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dorin, si eu am sa il folosesc exact la ce l-ai folosit si tu - inca a mea camera este mai dificila decat a ta. Am luat intai un Technics GE-90, dar ma gandesc sa il schimb cu T1951.
Daca am sa reusesc vreodata sa obtin niste incinte diy care sa mearga mai bine fara el, am sa zic Amin si am sa-l vand Smile.
Iti multumesc pentru review (pentru tot review-ul).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul
Pagina 3 din 13

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community