FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Calculul puterii la boxe

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fliviu



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Dec 29, 2003 2:35 pm    Titlul subiectului: Calculul puterii la boxe Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Ma poate ajuta cineva cu modul de calcul al puterii la boxe?
Am o pereche de boxe, constructie proprie, in care am pus urmatoarele difuzoare:
Bass - 100 W
Medii - 60 W
Inalte - 100 W
In conditiile astea, care este puterea maxima admisa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 29, 2003 2:35 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Swat Cat



Conectat la: 17 Dec 2003
Mesaje: 89

MesajTrimis: Lun Dec 29, 2003 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai puterea este 100+60+100=260w Razz
dar o sa ai o mica problema: aia de 60w se va arde si trebuie cumba sa egalezi bilantul de puteri ca toate vor si puse in paralel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fliviu



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Dec 30, 2003 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce se va arde? Shocked
Mentionez ca am un reciver Yamaha V440 (6x110W)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
coasta17



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 77
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 30, 2003 5:03 pm    Titlul subiectului: Gresit...............Foarte gresit Raspunde cu citat (quote)

Puterea totala ce poata fi aplicata pe incintele tale va trebui sa fie pe undeva sub 100 de watti.Nici mediile,nici tweeterul nu se vor arde fiindca puterea medie pe aceste componente este de obicei foarte mica. Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Swat Cat



Conectat la: 17 Dec 2003
Mesaje: 89

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2004 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai daca ai 110w nu o sa i probleme.... chiar si daca puterea exprimata la difuzoare este puterea muzicala
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2004 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

total= Pbass+50%me+30%inalte de unde 260W???
In cel mai rau caz se ia puterea bassului deci 100 in cazul tau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fliviu



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 4:37 pm    Titlul subiectului: pana la urma? Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma cum e?
Pana acum am primit 3 raspunsuri diferite Mad Dupa care sa ma iau?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

REPET. Puterea minima este data de diful de bass adica 100W asta poti so folosesti ca referinta. un calcul mai corecte este 100%bass+50%medii+30%inalte. Daca ai un filtru bun sarcina mare este preluata de bass de aceea conteaza cel mai mult puterea acestuia

Ultima modificare efectuata de catre glido la Joi Ian 15, 2004 11:37 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Confused Poate linku' din subiectu' asta va ajuta... Informatii tehnice
... nici Andrei nu ma mai ajuta (cre' ca'i ocupat) sa'l faca lipicios.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adic95



Conectat la: 09 Apr 2004
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 14, 2004 9:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu si ce dau adevaratii prin carti de specialitate, puterea unei boxe e data de woofer. Iar restul difuzoarelor trebue sa fie in felul urmator: medii = 50% woofer ; inalte = 30% woofer.
Dar mare atentie la filtre, mai ales la atenuare( db/octava - eu recomand minim 12db) si mai ales la tipul tweeter-ului. Daca este piezo, poti sa-l arunci daca dai in el cu 100w si nu ai frecventa de taiere pe la 5000-6000 Hz.(am avut experiente neplacute cu astea piezo).

Iti recomand, daca gasesti o carte care a aparut acum vreo 6 ani la editura tehnica, se numeste "Constructia incintelor electroacustice"(parca), are coperta cu albastru. Gasesti acolo cam tot ce vrei ca sa iti faci singur cutiile, masuratori, crossovere etc. Sau mai e una de la editura Teora, da' aia e mai mult comerciala...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Apr 14, 2004 9:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alege cartea scrisa de Aurelian Mateescu . Este meserias si pasionat . Poti avea incredere in ce spune in cartile lui .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 15, 2004 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca sa mergi la sigur alege puterea maxima ce va intra in boxa egala cu puterea maxima suportata de cel mai slab difuzor, cel ce se va arde primul, parca cel de inalte era la tine. In practica energia muzicala intradevar este mai mare pe partea de bas, asa se face muzica, probabil ca suntem mai sensibili la frecventele inalte, un prag prea mare al acestora deranjandu-ne.
Ai putea pe acelasi amplificator sa ridici nivelul muzicii pe fiecare difuzor in parte (dupe ce ai instalat filtrele corespunzatoare) si sa iti faci o parere subiectiva. Aceea putere maxima ce nu va distorsiona pe nici un difuzor o poti alege ca fiind puterea boxei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community