FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Monitoare de studio pentru ascultat muzica.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Aug 18, 2005 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai tocmai asta e ideea ca ar fi dezamagiti: una aud la tv, alta pe cd.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Aug 18, 2005 10:10 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Aug 18, 2005 10:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
De ce n-ar masteriza doua variante ale aceleiasi piese, una pentru CD si alta pentru difuzari radio-TV (la fel cum exista Radio Edit-urile) ...


Probabil costa mai mult, si nu multa lume plateste pentu un "house aufiofil" Shocked

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 18, 2005 10:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:
purs a scris:
De ce n-ar masteriza doua variante ale aceleiasi piese, una pentru CD si alta pentru difuzari radio-TV (la fel cum exista Radio Edit-urile) ...


Probabil costa mai mult, si nu multa lume plateste pentu un "house aufiofil" Shocked

Evident ca sunt ceva bani in plus dar e vorba de 1-2 piese de pe album, cele care urmeaza a fi promovate. Nu cred ca ar fi un capat de tara ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chrissugar
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 18, 2005 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista cazuri rare cand se face mastering separat pentru cele doua trei piese pentru difuzare, insa e o situatie rara. Muzica comerciala este ascultata in 99% din cazuri pe boomboxuri, aici intrand pe langa radiocasetofonul portabil si instalatia de sunet de masina.
Important e sa se auda linia basului, toba mare si sa fie la fel de tare ca loudness ca si concurenta. Sunt singurele criterii care il intereseaza pe producatorul de muzica pop. Nimeni nu se gandeste la faptul ca exista cei 1% care doresc sa sune bine pe echipament audiofil.

De fapt ce legatura are muzica pop cu conceptul de audiofil? Confused Muzica pop e ca guma de mestecat, o rumegi o vreme apoi o arunci la gunoi. Hitul acestei veri anul viitor va fi uitat. De ce sa se acorde o atentie speciala unui gen muzical total lipsit de valoare?

chrissugar
Sus
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Aug 18, 2005 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chrissugar a scris:
Muzica pop e ca guma de mestecat, o rumegi o vreme apoi o arunci la gunoi.
chrissugar


corect....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Joi Aug 18, 2005 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Jack a scris:
Probabil ca de fapt mixajul principal a fost facut pe acele BOOMBOX, acordindu-se atentie mai putina sistemului principal de monitorizare ....probabil prin fortarea dinamici (sau nu stiu carui parametru ) apar si distorsiuni si alte efecte nedorita. Trebuie sa mentionez ca acest lucru se intimpla mai ales la albume cu muzica comerciala, care, logic, se adreseaza mai ales acelor sisteme cu handicap (caz concret Anastasia cu albumul "Anastasia" )

Exista din pacate multe situatii in care se incearca mixarea chiar pe boombox-uri (deci nu pe monitoare care le imita), in ideea ca produsul final va fi ascultat de client in conditii asemanatoare. Problema este ca daca nu lucrezi pe un sistem de monitorizare liniar, intr-o camera de mixaj calibrata acustic, iti pot scapa de sub control anumite frecvente din spectrul audio, pe care tu nu le auzi bine in acele conditii proaste, dar care intr-o alta incapere si pe alt sistem audio (mai mult sau mai putin fidel) pot deveni foarte deranjante.

Mixajul (si masteringul) trebuie facut in conditii cat mai bune (aparatura & acustica) si doar verificat (sau ajustat) sa sune bine in conditiile "target".

Flaviu.

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
chrissugar
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 18, 2005 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

J.F.Oros a scris:
Problema este ca daca nu lucrezi pe un sistem de monitorizare liniar, intr-o camera de mixaj calibrata acustic, iti pot scapa de sub control anumite frecvente din spectrul audio, pe care tu nu le auzi bine in acele conditii proaste, dar care intr-o alta incapere si pe alt sistem audio (mai mult sau mai putin fidel) pot deveni foarte deranjante.


Da este adevarat, insa acest tip de problema l-as asocia mai degraba cu productiile muzicale autohtone (in marea majoritate) sau straine de "low budget'. In general albumele "high profile", "high budget" (in acest caz Anastasia) nu sufera de acest sindrom, materialul finit reprezentand exact intentia producatorului muzical, deoarece se lucreaza in conditii controlate acustic.

J.F.Oros a scris:

Mixajul (si masteringul) trebuie facut in conditii cat mai bune (aparatura & acustica) si doar verificat (sau ajustat) sa sune bine in conditiile "target".


Absolut.


chrissugar
Sus
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Joi Aug 18, 2005 12:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chrissugar a scris:
J.F.Oros a scris:
Problema este ca daca nu lucrezi pe un sistem de monitorizare liniar, intr-o camera de mixaj calibrata acustic, iti pot scapa de sub control anumite frecvente din spectrul audio, pe care tu nu le auzi bine in acele conditii proaste, dar care intr-o alta incapere si pe alt sistem audio (mai mult sau mai putin fidel) pot deveni foarte deranjante.


Da este adevarat, insa acest tip de problema l-as asocia mai degraba cu productiile muzicale autohtone (in marea majoritate)...

Adevarat, din pacate si spre rusinea noastra ... Crying or Very sad

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Aug 19, 2005 12:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, dar ce am putea sa facem? lumea face muzica in romania 99% pt bani, ca daca nu se vinde o face degeaba. Cred ca e si chestie de cultura si mentalitate, lumea nu stie sa asculte muzica, nu intereseaza pe nimeni calitatea, important e sa fie mult si ieftin, din pacate!

Un manelist face un album intr-o saptaman poate si mai repede; cei de la Kraftwerk munceau vreo 3 ani la un album scurt, cat sa incapa pe un vinyl; e adevarat ca tehnologia a mai avansat, si ca avem calculatoare cu softuri performante, dar chiar un album pe saptamana mi se pare prea de tot. Eu, la muzica ce o fac pt mine in scop didactic, lucrez cam 2-3 saptamani la o piesa. Am intalnit si manele facute fara sa se mai potriveasca masura, deci ce parere sa am despre producator si ascultatori?

In partea celalata a balantei sunt trupele care fac muzica de hobby, ca asta vor sa faca, nu pentru a se imogati; de exemplu, eu nu cred ca o trupa ca Pet Shop Boys mai face muzica pt bani,ca bani au destui, ar putea sa se opreasca, mai ales ca nu mai doboara ei nu stiu ce recorduri de vanzari. In romania nu stiu sa dau exemple de astfel de trupe, numai de cei care canta jazz sau rock f greu, de "garaj", sau ceva de genul asta. Dar aceia nu sunt prea cunoscuti.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Vin Aug 19, 2005 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MiniDisc a scris:
OK, dar ce am putea sa facem?

Sa ii invatam pe ceilalti ce inseamna calitatea (tehnic vorbind) si care sunt beneficiile ei, sa-i facem sa-si doreasca mai mult, sa nu se multumeasca doar cu ce e mai ieftin. Desigur, unii pur si simplu nu-si permit financiar mai mult, dar in multe cazuri e vorba doar de ignoranta.

Eu de exemplu am (in acest sens) un scop clar : sa-i fac pe "ceilalti" sa inteleaga importanta raspunsului acustic al incaperii in care se face auditia si sa constientizeze faptul ca in majoritatea cazurilor frustrarile sunt generate in primul rand nu de calitatea aparaturii ci de proasta ei adaptare acustica la incapere.
Fiecare cu mica lui "cruciada" Very Happy

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 21, 2005 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In nici un caz sa nu-ti iei Behringer... Prima data am crezut si eu ca merita banii, (la B2031, ma refer) dat fiind ca sunt niste copii (nereusite) dupa Genelec 1031.. dar dupa ce le-am ascultat chiar langa niste Alesis-uri cam la acelasi pret, mi s-au parut jenante..
Referitor la ce-ti spunea chrissugar ca 1031 ar fi proaste.. eu cred ca pt ce vrei tu (sa asculti muzica, adica) sunt ideale... Au un sunet foarte placut urechii si asta e de fapt problema lor.. Joase si inalte foarte moi, iar medii mai putine. Aproape orice suna bine pe ele.. Din cauza asta pt mixaj, nu sunt chiar indicate.. Oricum pretul lor nu era chiar mic..

_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Sep 16, 2005 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chrissugar a scris:

De fapt ce legatura are muzica pop cu conceptul de audiofil? Confused Muzica pop e ca guma de mestecat, o rumegi o vreme apoi o arunci la gunoi. Hitul acestei veri anul viitor va fi uitat. De ce sa se acorde o atentie speciala unui gen muzical total lipsit de valoare?

chrissugar


Interesanta abordarea...
Enumar, fara nici un fel de intentie de a polemiza, cativa cantareti de muzica pop, gen total lipsit de valoare...

Michael Jackson
Prince
George Michael
Madonna
Kylie Minogue
Gloria Estefan
Boy George
Whitney Houston
Robbie Williams
Paula Abdul
Barbara Streisand
Frank Sinatra (early pop)
Justin Timberlake
Shakira
Christina Aguilera
Spice Girls
Pink
Anastacia
Aaliyah
Ronan Keating
Britney Spears.

Si alti sute de artisti, pe care, sincer, eu unul (poate oi fi mai iesit din comun Rolling Eyes ) ii ascult cu placere, inclusiv hiturile de acum 10-20 de ani...

Dar, cum in muzica gusturile nu se discuta, poate genul "pop" este rusinea tuturor genurilor muzicale... lipsit de valoare Shocked
Sus
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai ales Michael Jackson.. Ce tip lipsit de orice valoare!! Mai ales cat a colaborat cu Quincy Jones... Muzica pop in adevaratul sens al cuvantulu!! Adica garbage!! Twisted Evil Si apropos de gusturi, pt dl. chrissugar: cum vi se pare ca e mixat si aranjat albumul Dangerous si cam cata apa o sa mai curga pe Dambovitza pana o sa auzim asemenea "ciunga" si pe la noi? Laughing
_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dangerosu pe cd sau pe lp ?

mie personal pe albumul asta mi-ar fi placut sa foloseasca un pian adevarat in loc de sintetizator (pe cat posibil)...

_________________
Without music, life is a journey through a desert - Pat Conroy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

I Love You Michaelllllllllllllllllllll!!!!!! Laughing

Ce mai concert fuse "periculosu'"! Ce sunet!

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community