FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Monitoare de studio pentru ascultat muzica.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Vin Noi 04, 2005 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De curand am si eu aceeasi problema ca initiatorul topicului. Se dau :

-Computador cu placa M-Audio Revo si CD-Rom Plextor 708A
-Muzica : 70% Eurodance si 30 % Pop, Reggae...(nu ascult deloc rock violent si rar rap sau hip-hop) > format : audio si mp3
-Casti : Beyerdynamic DT-880 care vor avea si un amp dedicat
-MD Player : Onkyo MD-2521
-Camera : 13mp

De aici am 2 variante pentru amplificare si incinte :

1) Monitoare active gen M-Audio, Dynaudio...( max. 15mil )
2) Incinte Home + Amplificator ( max. 25mil ) > aici pana acum as avea ca optiune destul de buna-zic eu-B&W 602S la 15mil la care voi adauga eu un amplif la max 10mil > puteti face si alte sugestii daca considerati ca se poate mai bine in banii astia decat B&W alea !
Tineti cont si de faptul ca trebuie conectat cumva la sistemul asta si MD-ul ! (nu stiu cum se face in cazul monitoarelor care au amplificarea integrata )

Care este calea de urmat strict din punct de vedere a fidelitatii ( nu ma intereseaza surround, jocuri, mixaj, recording...) ?

_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 04, 2005 2:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Sam Noi 12, 2005 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am gasit Dynaudio BM5 la bani rezonabili. Cine a ascultat si ce parere are despre ele ?
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 13, 2005 12:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N-am ascultat, dar din ce zice lumea, sunt cam cele mai rezonabile monitoare la banii aia.. Wink In orice caz sunt peste M-Audio (care sunt pc-crap) Unde le-ai gasit si la ce bani , ca mai nou sunt si eu in cautare de boxe...Sad
Eu ma gandisem ca alternativa la Alesis M1 mkII, pe care le gasesti la Senia cu 10 mil.

_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Dum Noi 13, 2005 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana in 300E ! La mine batalia mare este intre astea, CATH Victory (mai rare, cu difuzoare Seas ) si Wharfedale Diamond 9.3 ! Nu vreau neaparat sa fie monitoare intrucat le voi folosi numai pentru auditie intr-o camera mica. Totusi, si Dynaudio si Cath sunau destul de bine pe Amp Vincent + Cd Cambridge 640C. Singura diferenta era ca Cath coborau ceva mai jos, avand mid-bass-ul de 21cm !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin



Conectat la: 15 Mai 2003
Mesaje: 13
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 08, 2007 4:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si pe mine ma cam bate gandul sa-mi iau monitoare. Am gasit: http://www.avaudiosys.ro/index.php?doc=produs&prodid=762
Acum iar nu stiu daca pretul este la pereche sau la bucata, va trebui sa-i sun marti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audios



Conectat la: 02 Feb 2004
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dezgrop si eu topicul cu o alta controversa legata de monitoare: active sau pasive?
Ca pe mine ma cam bate gindul de unele active, cu intrari balansate, imediat ce am peste 2000RON de bagat in ele.
Nu am gasit nicaieri sub 1000RON bucata alta firma decit Behringer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin a scris:
Si pe mine ma cam bate gandul sa-mi iau monitoare. Am gasit: http://www.avaudiosys.ro/index.php?doc=produs&prodid=762
Acum iar nu stiu daca pretul este la pereche sau la bucata, va trebui sa-i sun marti.


Pretul este pentru o bucata Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IvanC



Conectat la: 15 Dec 2006
Mesaje: 34

MesajTrimis: Mar Aug 21, 2007 11:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audios a scris:
Dezgrop si eu topicul cu o alta controversa legata de monitoare: active sau pasive?
Ca pe mine ma cam bate gindul de unele active, cu intrari balansate, imediat ce am peste 2000RON de bagat in ele.
Nu am gasit nicaieri sub 1000RON bucata alta firma decit Behringer.


Cu 1050 ron/buc poti cumpara Genelec 8020A, sunt active si monitoare de studiou " omologate " .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
audios



Conectat la: 02 Feb 2004
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 22, 2007 11:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi, e o info utila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Aug 22, 2007 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De astea ce ziceti?ca nu prea am vazut discutii pe forum despre Tannoy
http://www.tannoy-speakers.com/s.php?product=21&title=Precision+8&s=34
A ascultat cineva?Vrea un prieten sa ia de fara.E cam 725E perechea cu taxe si mai vine transportul vreo 30E.Cam 2400 lei ambele.A gasit si active acelasi model,dar sunt aproape dublu la pret.
Am vazut ca aduce la realacustic tannoy ,cele din gama hi-fi.Seamana putin
http://www.realacustic.ro/produse/boxe--incinte-acustice--tannoy-sensys--1.php
Pretul pare cam la fel,dar cele precisoin sunt sensibil mai scumpe,fiind pret de EU.Merita investitia pt auditii? in sensul ca sunt muzicale,tranparente,neutre-fara coloratii care sa iasa in evidenta?De ascultat sa observe timbrul ,tonalitatea din pacate nu se prea poate.Vechea pb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radumatei



Conectat la: 13 Sep 2006
Mesaje: 173
Locatie: The Hague, Netherlands

MesajTrimis: Mie Sep 12, 2007 7:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

astea tannoy sunt bune de ascultat, nu de monitorizat. nu au raspuns liniar, au basul cam lejer si inaltele obosesc urechea dupa o vreme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
scormonel



Conectat la: 04 Dec 2007
Mesaje: 17
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Ian 22, 2008 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

STUDER A823.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalin gramada



Conectat la: 22 Iul 2006
Mesaje: 64
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 12:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da , NS 10 , niste sheeturi de boxe ...numai reclama de ele...Ce daca Eddie Kramer le foloseste ca monitoare de referinta...aia e altceva...important e sa ne simtim noi bine...Ha, ha ...Hai Pa !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eSound



Conectat la: 11 Ian 2009
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mie Ian 14, 2009 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu cred ca a mentionat cineva adam a5 si adam a7. merita ascultate.
_________________
esound
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Matthers



Conectat la: 25 Iul 2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IvanC a scris:
audios a scris:
Dezgrop si eu topicul cu o alta controversa legata de monitoare: active sau pasive?
Ca pe mine ma cam bate gindul de unele active, cu intrari balansate, imediat ce am peste 2000RON de bagat in ele.
Nu am gasit nicaieri sub 1000RON bucata alta firma decit Behringer.


Cu 1050 ron/buc poti cumpara Genelec 8020A, sunt active si monitoare de studiou " omologate " .



mai sunt Phonic P5A-P6A-P8A pe care le gasesti la 561-726-792 ron bucata.
si sunt ok la calitate. in 2 ani nu am auzit niciodata distorsiuni la p5a-urile mele...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community